Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scurgere ulei motor, Ulei scurs pe la corpul termostatului

danut81
post 22 Dec 2009, 21:03
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Am urmatoarea problema: scurgeri de ulei in partea dreapta a motorului (cum te uiti la el din fata).Din cate am vazut uleiul se scurge pe la corpul termostatului.Am fost la service si mi-a zis ca e garnitura corpului dusa.S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Stie cineva cum se schimba acea garnitura?Piesa costa 170 lei.


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 11 Feb 2010, 19:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Problema rezolvata cu scurgerea uleiului si al antigelului pe la corpul termostatului.Intre timp problema se agravase si incepuse sa imi amestece antigelul cu ulei.Cine se mai loveste de aceasta problema sa aiba grija ca sunt 2 tipuri de garnituri:una metalica pentru cutia de apa cu termostatul demontabil si una de cauciuc pentru cutia de apa cu termostatul nedemontabil.Din necunostinta de cauza(atat eu cat si mecanicul si vanzatorul care avea si programul de piese) si bucuros ca am gasit mai ieftin decat la reprezentanta si venea in cateva zile am comandat garnitura de tabla care nu s-a potrivit,la mine fiind de cauciuc ,care nici nu se gaseste decat in reteaua RENAULT sad.gif .La reprezentanta a costat 170 lei garnitura(nici ei nu stiau ce fel de garnitura este la mine) biggrin.gif ,noroc ca stiam eu,a durat cam 2 saptamani jumate sa vina,iar montajul a costat 150 lei.Din cauza ca am avut ulei pe instalatie trebuie sa schimb antigelul de 2 ori,acum este murdar iar de ulei.Il mai las un pic sa mai curete instalatia si il dau jos.Acum am ramas cu garnitura de tabla care o sa o vand la jumatate din pretul de achizitie.


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 11 Feb 2010, 22:43
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




la supenova?


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 11 Feb 2010, 22:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Pai crezi ca m-am ratacit cu SuperNova prin FORUMUL RENO radmasa.gif ?Am vandut SuperNova,aici era vorba despre un megane 2 din 2005, 1.6.


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 12 Feb 2010, 07:40
Post #5


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si era greu sa-ti actualizezi semnatura? unsure.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:28
Dacia