Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Curatare CD-player original, Citea doar CD-urile originale

Hack
post 18 Jun 2008, 18:13
Post #1


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Tutorial curatare lentila CD-Player stock Megane 2:

Unelte necesare: o surebelnita thorx(nu stiu exact de cat), o surubelnita in cruce cat mai mica si in betisor cu vata in varf.
tulz.JPG ( Size: 782.92k ) Number of downloads: 12153


Se desfac cele 4 suruburi thorx care tin capacul superior al player-ului:
capac_superior.JPG ( Size: 249.1k ) Number of downloads: 13168

Se scoate capacul si apoi se desfac cele 4 suruburi cu cap cruce marcate in poza:
suruburi_cap_cruce.JPG ( Size: 271.21k ) Number of downloads: 13493

Acum se rabateaza partea superioara a mecanismului ca si in poza, aveti grija sa nu smulgeti cele 2 fire care coboara spre placa electronica:
rabatare_mecanism.JPG ( Size: 856.79k ) Number of downloads: 14158
rabatare_mecanism1.JPG ( Size: 804.89k ) Number of downloads: 14111
2_fire.JPG ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 5121

Acum se poate vedea lentila laser-ului, stergeti-o usor cu betisorul cu vata fara a apasa prea tare pe ea si fara a folosi vreo substanta de curatare gen spirt sau altceva:
stergere_lentila.JPG ( Size: 860.62k ) Number of downloads: 5615

Asamblati player-ul si...GATA!

P.S: Nu uitati sa scoateti discul din player inainte de a-l deconecta wink.gif .

Spor la treaba.

This post has been edited by Hackmikey: 18 Jun 2008, 21:11


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 16 Oct 2008, 19:23
Post #2


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




Cred ca multi dintre voi au avut probleme cu Cd-Plyerul original de la Megane 2, nu rezista foarte bine in timp ... cu timpu nu mai citeste ca lumea si da foarte des eroare de CD si il scoate afara.
La mine incepuse sa faca destul de aiurea, nu imi mai citea aproape niciun cd, iar ce imi citea trebuia sa il las pe el sa mearga, nu puteam derula sau trece la o alta melodia, ca imediat mi-l scoatea afara.

Desi la un moment dat renuntasem la ideea ca as putea sa il folosesc si ma gandeam sa iau altul, dar imi parea rau de comenzile de pe volan, iar unul original costa prea mult... am ascultat sfatul unui prieten si l-am curatat, defapt i-am curatat lentila cu care citeste.

Operatiunea e destul de simpla, nu a durat foarte mult..
1.Pasul 1 e scoaterea lui din bord, acest lucru se face relativ simplu, trebuie introduse 4 tije de metal p gaurile marcate in imagine cu sageti, eu unul am folosit 4 spite de bicicleta, la fel a fost sfatul unui prieten, dar merg si..nu stiu exact cum se numesc..chestiile alea cu care se croseteaza...ideea e ca aceste tije trebuie sa fie destul de subtiri si de lungi cat sa intre prin acele 4 orificii pana mai in spate unde sunt clemele care fixeaza cd-playerul.
Odata introduse tijele, trebuie tras de ele: in stanga, adik spre volan de cele 2 din partea stanga a cd-playerului si spre usa din dreapta de cele din partea dreapta a lui, in pozitia asta, trebuie tras apoi de toate 4 in fata in sensul de scoatere a cd-playerului afara din bord.
Iese destul de usor daca tijele sunt fixate bine si imping in ce trebuie, adik in clemele cd-playerului.

2.Scoateti toate mufele din spate ale cd-playerului, dar cu grija sa nu rupeti ceva si cu mare atentie sa stiti p fiecare de unde a-ti scos-o ... desi fiecare are locul sau si nu poate intra in alta parte... cu multa indemanare si insistenta cine stie... biggrin.gif

3.Ok, dupa ce a fost scos trebuie desfacuta carcasa metalica in care este bagat. Defapt trebuie doar cea de sus cum priviti cdplayerul, pt a avea acces la lentila de citire. Acest capac e prins doar in cleme, insistati cu curaj e din tabla si se poate indrepta la loc.

4.Dupa ce a-ti desfacut capacul, cautati cu atentia lentila de citire, cred ca stiti cum ar trbui sa arate (dak nu cautati pe net si vedeti), nu are rost sa desfaceti tot mecanismul pt a ajunge la ea, se poate ajunge si asa numai ca trebuie sa o cautati bine.

5.Dupa ce a-ti gasit lentila, aceasta trebuie curatata, e bagata destul de aiurea dar se poate ajunge la ea, eu am folosit un betisor cu vata, din acela pt urechi, imbibat in spirt, dar merge orice solutie care contine o concetratie mica d alcool, cum ar fi parfum (am curatat DVD-playerul de acasa cu parfum si a fost ok)...ideea e ca trebuie sa fie o solutie care sa curete/degreseze praful si depunderile de pe ea si sa nu atace lentila.
Insistati de cateva ori ca sa fiti sigur ca e curata, sa nu mai trebuiasca sa il desfaceti iar ...si cam asta e tot....il puneti la loc cum a fost.

Eu unul chiar am fost uimit de cum a mers dupaia, intradevar nu ca nou, adik din cand in cand mai scoate un cd, dar mult prea rar si daca e foarte zgariat.

Bafta multa!!! Sper sa va fie de ajutor, si in caz ca nu va descurati revin cu detalii.


P.S. Am mai rezolvat o chestie la el, butoanele din fata, cele pt volum, cele numerice si asa mai departe ... mergeau foarte greu, la fel am desfacut fata si am curatat-o...insa aici e putin cam complicat si trebuie sa revin cu poze concrete ca sa va da-ti seama ce si cum.
Pt cine stie cum arata p interior o fata de cd-player si care e principiu de acolo...am curatat folia care apasa pe placa cu contactele pt taste, in timp s-a depus mizerie sub aceasta folie(desi e lipita p placa) si nu mai facea contact foarte bine...din acest motiv trebuia apasat de mai multe ori si insistent ca sa mearga o tasta.
Dar va rog...MARE ATENTIE cand deslipiti folia, e foarte firava si riscati sa o faceti praf...



Attached thumbnail(s)
cdp.jpg ( Size: 27.87k ) Number of downloads: 5331


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Nov 2008, 19:41
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Mai simplu nu se poate folosi un CD de curatare? Se gaseste peste tot si costa cam 10ron cu tot cu solutie. E un CD cu niste periute atasate special pentru a curata lentila.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 2 Nov 2008, 20:52
Post #4


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Am mai descris si eu operatiunea asta odata aici(postul #17) dar nu a pus-o nimeni la tutoriale.



claus edit:mea culpa.. nu observasem tutorialul facut de tine, dar s-a rezolvat acum

This post has been edited by claus: 4 Nov 2008, 02:52


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin_jianu
post 4 Nov 2008, 14:22
Post #5


Megane Rider


Group: Members
Posts: 184
Joined: 13 June 06
From: Craiova




Cd-urile alea de curatare, curata doar teoretic credema pe cuvant, am tot incercat cu cd-uri dinalea, am luat vreo 3 si mai scumpe si mai ieftine insa nu au mers
Incearca varianta prezentat de noi mai sus...e sigura:D


--------------------
Renault Megane II 2005
Renault Megane 2.1 1.5dci 74kW Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ingm
post 11 Nov 2008, 08:48
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 17 September 08
From: cluj-napoca




stie cineva daca se poate monta un radiocasetofon sub cd-ul de la megane 2, in locul gol unde ar trebui sa fie magazia de cd-uri


--------------------
renault megane 2 2006 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu83
post 21 Dec 2008, 16:39
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 22 March 07
From: Bucuresti




da merge, acolo am avut o perioada eu un player alpine ( pana am cumparat fata adaptoare ).


--------------------
Renault Megane 2.2 / Passat B6 --- 1.6 16v / 1.4 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 5 Feb 2009, 09:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




La scoatarea player-lui, am reusit sa il trag afara doar jumatate de cm, exact cat este rama de plastic folosind niste surubelnite subtiri pe cele 4 gauri. Acum daca inecrc sa trag de el pare sa il tina ceva. Trebuie scoase mufele din spate in alt mod?


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 5 Feb 2009, 09:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Poate nu ai impins suficient cu acele surubelnite subtiri in clemele CD-playerului ca sa se deblocheze, sau sunt prea scurte si nu au ajuns la clemele respective.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 5 Feb 2009, 18:37
Post #10


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(bonzai @ 5 Feb 2009, 09:25)
La scoatarea player-lui, am reusit sa il trag afara doar jumatate de cm, exact cat este rama de plastic folosind niste surubelnite subtiri pe cele 4 gauri. Acum daca inecrc sa trag de el pare sa il tina ceva. Trebuie scoase mufele din spate in alt mod?
*


Nu, nu trebuie scoase mufele in alt mod, firele sunt destul de lungi ca sa iti permita sa tragi player-ul de tot afara, mai insista.

This post has been edited by Hackmikey: 5 Feb 2009, 18:37


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 5 Feb 2009, 19:44
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am reusit, intr-adevar prima oara ma grabeam si nu reusisem. Am insistat si e ok.
Multumesc.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 13 Feb 2009, 20:27
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Aduc si eu ceva informatii in acest post. Inainte de toate, se cuvine a se face precizarea ca ce s-a prezentat pana acum se refera la un model update list. Eu am Megane 2.1, model Tuner List, iar 'jucarica' arata putin altfel.
Deci:
1. Sigura "scula" care mi-a trebuit a fost o surubelnita torx de 8. Nu va apucati de treaba fara ea, caci nu veti ajunge la finalitate.
2. Capacul nu prezinta suruburi, ci are prinderea printr-un fel de clipsare (vezi poza 1). In zona radiatorului m-am cam chinuit, chiar am indoit un pic capacul, dar l-am indreptat fara probleme dupa aia.
Eu am preferat sa scot si panoul frontal, deci am scos si capacul de jos, pentru a avea acces la clipsurile care il tin de corpul RCD.
3. Am demontat panoul frontal: intai am desurubat cele doua suruburi laterale care il tin, dupa care l-am declipsat cu grija (vezi foto 2).
4. Se desfac cele 4 suruburi torx (similar cu prima poza din topic).
5. La aceasta versiune, corpul principal al mecanismului este prins de placa de baza cu o pamblica, prevazuta in capat cu o mufa de conectare. Se desface mufa cu grija si se 'extrage' mecanismul principal asupra caruia sa poate actiona in voie. Atentie, mufa are un fel de 'cheie' pentru a sti cum trebuie montata la loc, iar soclul la randul este profilat ca atare, nu trebuie decat sa fiti atenti.
6. Aici apare surpriza neplacuta fata de update list: corpul mecanismului nu se poate desface ca la update list pentru a putea vedea lentila. Pentru a-l desface trebuie desfacuta mica placa electronica prinsa pe spate + o serie de arculete si alte cele fata de care nu m-am riscat. Pur si simplu din lateralul lui am vazut unde este lentila si am preferat sa strecor cu grija betisorul cu vata si sa sterg. Nu e la fel de confortabil, dar nici nu risc sa nu mai pun cu trebuie la loc nu stiu ce arculet.
7. Dupa stergere se monteaza in ordine inversa.

Pentru eventualii amatori, pun doua poze si cu panoul frontal si folia lui (eu am desfacut mai mult de curiozitate, nu a necesitat stergere).

This post has been edited by clr: 13 Feb 2009, 20:32

Attached thumbnail(s)
01_Capac.jpg ( Size: 93.16k ) Number of downloads: 3037
02_Conector.jpg ( Size: 107.09k ) Number of downloads: 2048
04_Fanta_Acces.jpg ( Size: 114.56k ) Number of downloads: 1942
06_Folie.jpg ( Size: 272.26k ) Number of downloads: 1887
05_Suruburi_Folie_Panou.jpg ( Size: 88.02k ) Number of downloads: 1746
03_Conectori_Fata.jpg ( Size: 121.35k ) Number of downloads: 1878


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suzu
post 17 Feb 2009, 22:46
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




nu recomand stergerea folosind CD de curatare

This post has been edited by suzu: 18 Feb 2009, 08:38


--------------------
Renault Megane II 2004
Megane II Coupe 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geomvp2nite
post 7 Sep 2009, 11:26
Post #14


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 6 September 09
From: Bucuresti




@clr: si eu am procedat la fel ca si tine, insa mie mi-a ramas cd-ul blocat in unitate si nu am putut sa-l scot cu butonul eject din masina. Cand apasam pe eject se auzea sunetul ala de eroare, in rest cd-ul dinauntru functioneaza corect.

Acum sunt cu el desfacut si cu cd-ul inauntru, ai vreo sugestie/idee/sfat?..pls:(...
Multumesc anticipat celui care va veni cu solutia salvatoare!


LE: am reusit...pur si simplu am apasat pe mecanismul(care tine cdul) in sus si am tras de cd in jos si a iesit apoi. Am curatat tot si nici ERR nu imi mai apare acum! wub.gif si merge eject de cate ori vreau icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

This post has been edited by geomvp2nite: 7 Sep 2009, 13:58


--------------------
renault megane hb 1.6 16v 2004 sport dinamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 8 Sep 2009, 21:00
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Pe mine m-a lasat playerul dupa 5 ani de utilizare normala(TunerList), deci cele care sunt pe 2.1 sunt slabe. Daca vreti totusi sa luati tot unul original si sa pastrati aspectul, atunci orientati-va pe ebay.uk . Eu am luat unul la 400Ron


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault_laguna
post 23 Sep 2009, 09:29
Post #16


kl


Group: Members
Posts: 424
Joined: 24 August 09
From: Bucuresti




Eu am reusit sa il scot afara din bord cu 2 bucati de electrod din acela care se foloseste la sudura.Le-am cojit putin de acel invelis dupa care le-am indoit pe fiecare in forma de U,le-am introdus in acele orificii si am tinut putin strans de ele si a iesit ca uns.Ma gandisem si la niste spite de umbrela biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2000 PH2 1.9 DCI - B-01-LAG
Renault Laguna I Phase II 1.9 DCI 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 26 Dec 2009, 17:12
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Cu ajutorul la ce scrie aici, am reusit si eu. Dar concluzia e ca , problema cel putin la mine e si de la calitatea cd-urilor. Nu-mi explic altfel cum cd-uri mai scumpe si facute de cand am masina merg, iar TRAXDATA facute acum 1 zi nu merg, eroare aparand la ultimele melodii.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistnsc
post 26 Dec 2009, 20:54
Post #18


Anti - VW-Golf :))


Group: Members
Posts: 128
Joined: 12 May 07
From: Giurgiu/București




QUOTE(geomvp2nite @ 7 Sep 2009, 11:26)
@clr:  si eu am procedat la fel ca si tine, insa mie mi-a ramas cd-ul blocat in unitate si nu am putut sa-l scot cu butonul eject din masina. Cand apasam pe eject se auzea sunetul ala de eroare, in rest cd-ul dinauntru functioneaza corect.

Acum sunt cu el desfacut si cu cd-ul inauntru, ai vreo sugestie/idee/sfat?..pls:(...
Multumesc anticipat celui care va veni cu solutia salvatoare!
LE: am reusit...pur si simplu am apasat pe mecanismul(care tine cdul) in sus si am tras de cd in jos si a iesit apoi. Am curatat tot si nici ERR nu imi mai apare acum!  wub.gif si merge eject de cate ori vreau icon_mrgreen.gif  icon_mrgreen.gif
*



Te rog fii mai explicit, mi-a ramas CD-ul in aparat si nu stiu cum sa procedez sa-l scot de acolo....


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci 4x4 ex Megane 1.6 Scenic 2 1.9 Grand Scenic 3 1.6 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 27 Dec 2009, 21:07
Post #19


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Ce fel de surubelnita trebuie pt a desface cele 2 suruburi ce fixeaza fata playerului? cea cu butoane? Si daca are cineva vreo poza cu placa pe care vin lipite ledurile de iluminat butoanele rog sa o posteze. Ma intereseaza ce fel de leduri are (banuiesc ca smd) insa vreau sa stiu ce tip de smd si cate leduri are.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistnsc
post 27 Dec 2009, 22:40
Post #20


Anti - VW-Golf :))


Group: Members
Posts: 128
Joined: 12 May 07
From: Giurgiu/București




Am mai desfacut radioul astazi inca o data, am reusit sa scot CD-ul cu greu prin extragere manuala, am invatit cu degetul roata melcata a motorasului care actioneaza lentila, pana aceasta a ajuns in dreptu unui decupaj de forma patrata prin care am introdus betisorul cu vata muiat in alcool izopropilic. Chiar daca la prima vedere parea curata, lentila a lasat ceva mizerie pe betisor, din pacate dupa montaj si proba, aparatul a tras CD-ul , a dat iar eroare si nu l-a mai dat afara, in plus, cand apas butonul de sursa nu mai vede cdplayer-ul, ma las pagubas. mad.gif

This post has been edited by adistnsc: 27 Dec 2009, 22:41


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci 4x4 ex Megane 1.6 Scenic 2 1.9 Grand Scenic 3 1.6 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 1 Mar 2010, 21:54
Post #21


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




legat de RCD-ul de pe megane 2.2, stie cineva configuratia pinilor care intra in mufele lui? ma intereseaza pinii pentru iluminare cand se aprind pozitiile.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 2 Mar 2010, 08:40
Post #22


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Pai pune si tu un aparat de masura si vezi unde primesti tensiune cand aprinzi pozitiile.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adistnsc
post 7 Mar 2010, 00:06
Post #23


Anti - VW-Golf :))


Group: Members
Posts: 128
Joined: 12 May 07
From: Giurgiu/București




Pana la urma l-am "dovedit", am gasit un arculet mic scapat de la locul lui, noroc ca a fost retinut de magnetul unui motoras.
A trebuit sa dezasamblez tot aparatul, mi-a luat cam trei ore, la un moment dat imi venea sa-l repar cu vreo doua ciocane...dupa ce l-am montat de 5 ori, am crezut ca am terminat, l-am pus la masina si...CULMEA, FUNCTIONEAZA !!...am reusit, functioneaza perfect, nu are probleme nici cu cele zgariate, ce mai am scapat de stres.


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci 4x4 ex Megane 1.6 Scenic 2 1.9 Grand Scenic 3 1.6 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Low Profile
post 3 May 2010, 13:14
Post #24


Master Auto System


Group: Members
Posts: 1.054
Joined: 7 September 09
From: Hunedoara




Buna!
Nu se aprind ledurile de la panou.Sa fie setat pe off(are aceasta obtiune?)sau care sa fie problema?
PS:Nu ilumineaza nici unul
@adistnsc- da-mi un reper unde se fixeaza acel arculet,pt ca nu imi dau seama unde vine fixat.(cred ca din cauza lui nu mai imi da eject la CD)l-am gasit in aparat.Multumesc
index_10.jpg ( Size: 70.84k ) Number of downloads: 1453


Revin cu detalii:S-a remediat cu ajutorul lui @adistnsc care mi-a indicat detaliat pozitia lui,caruia ai multumesc
Arc.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 474
vEDERE_POZITIA_ARC_INT.jpg ( Size: 145.71k ) Number of downloads: 570
index_10.jpg ( Size: 70.84k ) Number of downloads: 1453

Afisajul la panou functioneaza ok,dar nu am identificat de ce nu a functionat

This post has been edited by Low Profile: 4 May 2010, 02:55

Attached thumbnail(s)
2010_05_03_66981.jpg ( Size: 156.3k ) Number of downloads: 610


--------------------
Renault Megan 2 Sedan 2004 - HD 10 KRS
Volkswagen Touareg 2005 v6 3.2,4x4 HD 84 XNX
Life Is A Mistery!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 23 Sep 2010, 02:00
Post #25


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Am desfacut si eu in seara asta rcd-ul sa il curat, caci in ultima vreme imi dadea CD Error cam des. Lentila a avut ceva mizerie pe ea pt ca s-a innegrit vata de pe betigas. Insa dupa ce l-am reasamblat am avut surpriza sa nu mai primeasca cd-ul. Adica bag cd-ul in player, il trage, insa se invarte continuu motorasul dupa ce intra cd-ul timp de cateva secunde dupa care da cd-ul afara. Nu inteleg ce ar putea avea, maine il desfac din nou poate imi dau seama. Orice parere e binevenita biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Low Profile
post 23 Sep 2010, 08:22
Post #26


Master Auto System


Group: Members
Posts: 1.054
Joined: 7 September 09
From: Hunedoara




Ai desfacut si motorasul.Ok,poate nu
Floloseste alt CD,decupleaza bateria si cupleaz-o din nou,trebuie sa asi revina


--------------------
Renault Megan 2 Sedan 2004 - HD 10 KRS
Volkswagen Touareg 2005 v6 3.2,4x4 HD 84 XNX
Life Is A Mistery!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 23 Sep 2010, 08:29
Post #27


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Eu patesc sa imi traga CD-ul si sa nu se intample nimic apoi sa-l dea afara atunci cand e foarte zgariat sau murdar.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 23 Sep 2010, 10:00
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




da, cel mai probabil lentila nu mai citeste discul, si il scoate afara dupa ce incearca de cateva ori sa citeasca ceva din el
bine ar fi sa nu fie problema electronica dupa curatare, sa nu fi atins si altele pe langa
eu deocamdata am folosit de vreo 3 ori in 3 ani jumate un cd din ala de curatare si vad ca inca merge
in conditiile in care 90 la suta merge doar mp3playerul, e adevarat din cand in cand pt 1 secunda 2 se intrerupe si isi revine, ultima oara l-am curatat anul trecut cred


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 23 Sep 2010, 14:35
Post #29


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




nu are nici o treaba cd-ul. E acelasi cd care inainte sa il desfac sa il curat mergea. Am incercat si cu alt cd original si tot la fel face. Deci pur si simplu cand bag cd-ul, il trage si motorasul care cupleaza cand il trage, invarte in continuare cateva secunde, dupa care imi da cd-ul afara. Sigur e din cauza ca l-am desfacut, dar nu imi dau seama ce dracu are.... ca nu am desfacut nimic, doar capacul de metal si am curatat lentila cu un betigas.

Am uitat sa precizez: din neglijenta inainte sa desfac rcd-ul sa il curat, am uitat sa scot cdul din unitate. Astfel dupa ce l-am desfacut, am vazut cd-ul in interior si l-am scos afara asa "la rece". Adica am ridicat putin bratul metalic (acela care are 3 arcuri) de deasupra cd-ului (cel cu pastila alba in centru) si am scos cd-ul din locasul lui ca sa am acces la lentila. Cand am recuplat rcd-ul la mufele masinii, dupa remontare, am apasat pe eject ca sa revina mecanismul la normal (pentru ca el ramasese ca si cand ar avea cd in interior) si atunci a inceput motorasul sa mearga incontinuu. Dupa aceea a inceput sa faca figura cu cd-ul care il trage si il da afara. Sa aiba asta vreo influenta?

This post has been edited by skorpio_bog: 23 Sep 2010, 14:40


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 23 Sep 2010, 14:53
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




posibil sa fi ramas ceva bifat in memoria lui cum ca ar fi avut cd la momentul de off (adica sigur are ca altfel la fiecare plecare a playerului ar lua de la capat cd-ul) (apropo, cum l-ai oprit inainte sa-l demontezi), si in mom in care l-ai pus sub tensiune sa-l fi dat peste cap
eu as face din nou toata operatia, la fel cu mutare mecanica a bratului, ii pui inapoi cu mana un cd, il bagi la loc, etc, stiu ca pare oarecum da' e ca la windows poate
si da smile.gif, as baga exact acelasi cd

This post has been edited by aqua: 23 Sep 2010, 14:56


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:08
Dacia