Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Becuri interioare arse

UnBogdan
post 1 Apr 2008, 10:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 28 December 07




Salut,

De la un timp observ cum se mai stinge cate un bec de prin interior...initial s-a stins din viata sa de bec lumina butonului de pe partea soferului, care actioneaza geamul drept, apoi am vazut ca l-a urmat si becul de la butonul oglinzilor electrice.
Acum doua seri s-au dus doua becuri in consola de AC, a ramas cel din mijloc.
Cum se pot inlocui? Pot si ma descurc sa desfac butoanele, si bordul cu AC-ul, dar ce fel de becuri au? Am desfacut butonul de la geamuri si nu pare sa fie vre-un bec acolo...o fi vre-un led pe care nu l-am vazut? se poate schimba? Ma enerveaza la culmecand le vad noaptea unul aprins unul stins.


--------------------
Renault Megane Sedan Classic 2000, 1.9 dTi, 98cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 1 Apr 2008, 12:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Salut UnBogdan, saptamina trecuta am schimbat in jur de 70 becuri la masina din semnatura, daca vrei sa schimbi becurile la cea pe care o ai in semnatura te vor ajuta urmatoarele:

Buton geam electric: dupa ce-l demontezi din suport (extragi suportul cu o surubelnita plata incepind dinspre bord) scoti capacul, scoti pirghia care era prinsa de capac si o sa vezi un corp din plastic portocaliu pe care-l extragi cu o surubelnita mica/plata, eventual si o penseta, in corpul acela e un beculet cu sirme lungi indoite dupa urechile de prindere a plasticului portocaliu, il extragi de acolo si montezi altul (nu cred ca ve-i gasi original dar mergi la un magazin de electronice si cumperi mai multe beculete pt. caseofon/CD player de masina, nu LED-uri !!!), refaci operatia de montare. Nu stiu sa fie iluminare in butonul de reglare a oglinzilor !!! cel putin din schema electrica nu reiese ca ar avea.
Aceleasi becuri se gasesc la butonul de:
- reglare inaltime faruri (stinga volanului)
- dezaburire
- blocare/deblocare usi

Pt. becurile din bord, AC/directionare aer/ventilator, cred ca sunt de tip T5 sunt de 12V / 1,2W, lunguiete si piciorusele sunt indoite peste soclu.
Scoti scrumiera complet, gasesti acolo 4 suruburi torx (marimea 15 sau 20) le desfaci pe cele de jos (2) si cu grija poti extrage panoul cu butoane, in partea de sus are 2 cleme care ar trebui sa cedeze, pe spatele panoului ar trebui sa gasesti o cutie alba in care sunt ingropate cel putin 3 becuri sub forma unui soclu negru pe care trebuie sa-l invirti cu 90 de grade si-l poti extrage, becul il scoti din el prin miscati laterale. Montarea se face in ordine inversa, treaba de 10 minute.

Succes


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Apr 2008, 12:52
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




radunre - foarte bine explicat...am facut si eu schimbarea becurilor de la geamuri si de la R25 si de la Megane...eu am pus leduri albe... merg de aprox. un an de cand le-am pus...

Am explicat si eu intr-un topic cum se face...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UnBogdan
post 1 Apr 2008, 18:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 28 December 07




Radunre: multumesc mult de tot coolspeak.gif
Adevarul este ca am desfacut butonul de la geamuri si am ajuns pana la plasticul portocaliu, dupa care mi-a fost putin teama ca or sa-mi sara arcuri de pe-acolo si n-am sa fiu in stare sa-l montez la loc blush.gif
Despre butonul oglinzilor electrice s-ar putea sa ai dreptate, nu stiu sigur daca are sau nu bec asa ca te cred pe cuvant:)
Mai zici sa nu iau led-uri. de ce? chiar ma gandeam ca odata ce le schimb sa pun led-uri in loc cum a facut cj98czh. e din cauza senzorului ala de consum?


--------------------
Renault Megane Sedan Classic 2000, 1.9 dTi, 98cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 2 Apr 2008, 10:08
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Ce a spus cj98czh e foarte corect si frumos, e mult mai fiabil dar trebuie sa mai faci urmatoarele:
- inseriezi o rezistenta ~500 ohm cu led-ul ALB (1K v-a fii putin prea mare si led-ul nu v-a lumina la intensitate maxima, bineinteles poti alege varianta unei intensitati reduse). Poti alege si varianta gauriri plasticului portocaliu si sa treci prin gaurica un leg portocaliu caz in care recomand o rezistenta de ~700ohm (750 e destul de uzuala), astfel asiguri directia spotului direct catre fereastra alba de pe buton
- trebuie sa determini polaritatea curentului la bornele din carcasa butonului cu ajutorul unui multimetru (LED-ul este dependent de polaritate, contrar becului) de aceea eu am preferat sa montez beculete... lenea e cucoana mare smile.gif
Daca voi mai prinde o astfel de operatiune cu siguranta am sa pun LED-uri.

Nu prea ai cum sa distrugi butonul/sarit arcuri decit daca desfaci prea mult smile.gif
Nu exista "detector" de consumuri care sa reactioneze la luminile din butoane.

This post has been edited by radunre: 2 Apr 2008, 10:10


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 2 Apr 2008, 11:14
Post #6


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Si eu am probleme cu becurile.Multumesc si eu pt. sfaturi. Cand am timp ma pun pe treaba. Si "dau" si cu votu'. biggrin.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Apr 2008, 11:26
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




radunre


Nu am facut nimic din ce zici tu pt. ca am cunostinte minime de electronica sa nu spun 0.... nici macar faza cu polaritatea si merg toate de 1 an...la R25 chiar am schimbat vreo 5 si toate functioneaza...la Megane au fost numai cele de pe usa soferului dar si alea merg fara probleme..... asa ca....



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UnBogdan
post 2 Apr 2008, 13:11
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 28 December 07




hehehe...am reusit sa schimb "becele" alea arse.
am pus normale, cu putin mai mult chin pentru becurile de la AC. Cand am desfacut AC-ul erau doua suporturi negre de becuri care, rotite la 90 grade cum a zis si radunre, au iesit foarte simplu. problema a fost ca mai este un bec acoperit de un plastic alb turnat din fabrica si pentru a-l inlocui a trebuit sa desfac toata masca aia alba din spatele butoanelor si sa ajung la circuitul electronic, operatie destul de simpluta (cateva cleme). totusi la mine mai tinea ceva in zona butonului de viteza a aerului (sau comutare aerisire externa/recircularea aerului intern). l-am desfacut pana la urma cu putin mai multa forta de extragere biggrin.gif
Am pus normale pt ca nu am gasit led-uri.
cj98czh: unde ai gasit sa cumperi si cat au fost?

Alta buba am la lampa de interior (de pe plafon) la care nu-mi merge spotul de citit pt pasagerul din dreapta. Lampa normala se aprinde cand deschid usa sau cand o aprind eu, dar spotul neam de-o vrea. am pus becul de la sofer pt spot si tot nu merge, banui ca e ceva de prin fire sau poate stiti voi unde sa ma uit, ca eu n-am habar de un'-sa-ncep sa caut.
Dodone: clar vot pt baieti! biggrin.gif

This post has been edited by UnBogdan: 2 Apr 2008, 13:13


--------------------
Renault Megane Sedan Classic 2000, 1.9 dTi, 98cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Apr 2008, 18:00
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu mai tin minte..parca 3 sau 4 RON/led


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 3 Apr 2008, 09:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




cj98czh, sunt mirat peste masura, doar daca nu cumva acele LED-uri sunt ceva mai speciale (exista dar f. rar si nu exclud nici posibilitatea existentei unei rezistente in buton, in cel de avarie exista pt. a face diferenta de iluminare intre "pozitii" si "avarie") si nu necesita nimic din cele scrise de mine, constructiv un LED este o dioda care poate functiona in curent continuu doar daca e orientata corect. Sansele ca cele instalate sa fii fost toate in aceeasi pozitie sunt destul de mici... smile.gif, ciudat.

UnBogdan, in plafoniera exista o mufa cu 3 fire care au urmatoarele functii:
- alimentare continua cu "+" de la sigurante
- comanda prin punere la "-" la deschiderea usilor
- "-" constant care se aplica in stinga/dreapta de catre butonul de pe plafoniera
Ramine de verificat cu un multimetru daca (cu usile inchise/becuri stinse) ai o tensiune de ~12.5-13V intre 2 din cele 3 fire de pe mufa, daca da, sunt sanse mari ca problema ta sa fie de la butonul cu 3 potitii, putin smirghel te-ar ajuta in acest caz. Daca nu gasesti tensiune pe acolo atunci e f posibil sa fie un fir intrerupt sau o siguranta arsa.
Succes.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Apr 2008, 09:46
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai asta ma mira si pe mine.... ca nu poti sa ai noroc sa pui vreo 8 leduri si toate sa fie cu + si - pus corect....singurul lucru care l-am facut a fost ca la cumparare sa cer leduri care sa functioneze la 12 V dar cred ca asta a fost de la sine inteles de la inceput...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UnBogdan
post 3 Apr 2008, 21:29
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 28 December 07




ca de obicei un raspuns exceptional. radunre matale ai fost mecanic pe la renault?biggrin.gif meriti o bere, desigur cand nu conduci!
Dar numarul de inmatriculare din spate cum se scoate? intreb pt ca nu pot scoate lampa de la numar sa-i schimb becu' pentru ca loveste in numar si rama numarului zici ca e turnata...nu se desface de nici un fel. baietii de la service-ul care mi-a reparat buba din avatar au fost asa binevoitori si nu mi-au pus o lampa, iar cealalata nu are bec, nu mai zic de lucrarea in sine dupa ce a stat masina vreo luna jumate pe la ei.

This post has been edited by UnBogdan: 3 Apr 2008, 21:30


--------------------
Renault Megane Sedan Classic 2000, 1.9 dTi, 98cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INFANTERIST
post 24 Apr 2008, 10:35
Post #13


-


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 January 08
From: Romania




si eu am un beculet de la butonul de la geam care nu mai merge
l-am desfacut si am cautat becul ala de am spart toate magazinele
nu l-am gasit
intradevar se gasesc becuri de aceiasi putere dar ceve mai mari la dimensiuni decat acela si nu prea intra acolo in plasticul portocaliu

voi cum ati procedat


inca o intrebare
butonul care are desenat pe el o masina cu usile deschise si care se foloseste la blocarea si deblocarea usilor are led (bec) in el ca la mine nu se aprinde nimic


--------------------
MEGANE 1400 TCE BREAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
st3fun
post 19 May 2008, 00:17
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 January 07
From: Constanta




la lumina din plafoniera fata, si de la usi din spate, se ard foarte greu acele becuri sau circuitele. cel mai bine desfaceti, si nu trebuie decat sa indoiti zona in care se face contactul intre lamele. de la prea multe folosiri, nu se mai ating intre ele. la mine a mers.


--------------------
Renault Megane 1.6 eRT 1998 - versiunea 1996 - motor K7M-A-702 66kw - CT-27-SSD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 19 May 2008, 09:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




TAPELEALILI, in butonul de actionare geamuri foloseste beculete de "casetofon", le gasesti la magazine specialzate in electronice si au piciorusele suficient de lungi pt. a le infasura pe plasticula acela portocaliu.

Da, butonul de actionare blocaj usi are bec, acelasi sistem ca la cele de usi.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 May 2008, 10:16
Post #16


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Sambata am mai schimbat un bec de la unul din butoanele pt. geamurile din spate tot cu led... vizual nu exista nici o diferenta dupa cum am mai scris si in posturile de mai sus...deci eu recomand cu incredere folosirea de leduri...sunt mult mai usor de gasit decat becurile originale si probabil ca tin si mai mult..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 19 May 2008, 14:44
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




cj98czh are dreptate, LED-urile sunt fiabile, consum mult mai mic si insensibile la vibratii, toata treaba e sa functioneze la 12-14 volti, (altfel au nevoie de o rezistenta serie ~700 ohmi) si atentie la polaritate (exista si "insensibile" la polaritate).


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 May 2008, 14:48
Post #18


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.875
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu de la magazinul de unde le cumpar asa le cer sa fie leduri pt. 12V.. costa 4RON/bucata...
Cat despre polaritate am mai discutat...eu nu am avut probleme... si am montat vreo 10 in total ..la Megane si R25...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sllash17
post 3 Sep 2009, 15:36
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 1 August 08




bun...am schimbat si eu becurile la toate usile...dar mai putin la cea din fata dreapta....stie cuneva cum se scoate butonul ala? din ce am vazut eu trebuie sa dau fata de usa jos nu?
si dak tot vb de lumini....knd se deschid usile...lumini se aprin la picioare si in fata si in spate sau doar in fata?


--------------------
Renault laguna 2 2003 privellige - CT 12GRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 3 Sep 2009, 20:00
Post #20


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




Mare atentie!!! sunt leduri pentru 12 V si anume ca la pinii ledului poti da direct 12 volti deoarece are in bulbul ledului rezistenta inseriata SMD. Asa ca cine cumpara sa stie ce sa ceara ca la cele care nu sunt pt 12 volti trebuie inseriata o rezistenta. Eu mi-am pus pe la plafoniere inauntru fata si spate in faruri si stopuri pe pozitie, la proiectoarele spate pe numere. Am inlocuit si becurile pt marsarier cu leduri. Am pus leduri pentru ca au un consum foarte redus, nu dezvolta o caldura fata de acel glob de sticla al becului cu filament si in plus de asta prelungesti viata intregului sistem de incarcare al bateriei.


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sllash17
post 3 Sep 2009, 20:20
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 1 August 08




un raspuns pt problemele mele? va rog!


--------------------
Renault laguna 2 2003 privellige - CT 12GRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 4 Sep 2009, 08:49
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




sllash17 - vezi ca an scris mai sus cum se scot butoanele pt. actionare geamuri pt. usile din fata: http://reno.ro/index.php?showtopic=107196&...dpost&p=1315829


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 13 Jul 2010, 14:23
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




Azi am incercat si eu sa schimb becurile de la butoanele de actionare a geamurilor...sa va povestesc:
Am cautat becuri la fel ca cele originale pe Lizeanu, dar nu am gasit asa ca am luat leduri de 5mm cu alimentare de 12V,dar nu am gasit decat colorate si am luat rosii. Ajung acasa ma apuc sa scot butoanele, si dau sa fac proba pana sa introduc ledul in acel plastic rosu. Nu se aprindea pe partea soferului oricum l-as fi intors. Desfac pt geamurile spate, acolo se aprindea... il montez cu chiu cu vai, dar dupa ce am montat si restul de plastice zici ca e ars. Am 2 intrebari la voi:
1. Sa incerc sa montez becuri ca cele originale sau sa caut LED-uri albe?
2. Stie cineva care sunt pinii de pe partea inferioara a butonului care comanda aprinderea becului?
3. In caz ca nu am curent la nivelul becului...pot face vreo schema ca sa montez acel bec si sa si funtioneze?

This post has been edited by Vallybz: 13 Jul 2010, 14:24


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INFANTERIST
post 13 Jul 2010, 15:52
Post #24


-


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 January 08
From: Romania




eu am gasit acele becuri identice la magazinele de electronice gen http://www.adelaida.ro/advanced_search_res...&sort=2a&page=2


--------------------
MEGANE 1400 TCE BREAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puitzimd
post 13 Jul 2010, 21:19
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 13 August 09
From: deva romania




eu cand am inlocuit cel ars le am schimbat si pe celelalte becuri din interior cu altele identice


--------------------
renault megane 1,9 dTi break 2000 laguna 2 1,8 16V break privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 14 Jul 2010, 08:41
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Vallybz, cauta becuri pt. radio-cass-cd, sunt f. mici si la mine merg excelent.
Si cj98czh a pus led-uri albe, cred ca de 3mm incap fara probleme dar cred ca rebuie orientate in sus catre capacul butonului. Led-ul are flux luminos directional, becul nu.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 14 Jul 2010, 12:19
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




vineri ajung pana la Buzau si sa iau aparatu de masura mai intai sa vad daca am tensiune acolo, din cauza ca toate becurile mi se par a fi bune....
sugesti de magazine unde as putea gasi prin bucuresti/buzau...parca nu as da comanda pe internet de 5 becuri


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 20 Jul 2010, 21:49
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.590
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Pe Maica Domnului... sunt o gramada de magazine de electronice, trebuie sa gasesti la vreunul.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 21 Jul 2010, 03:12
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Sper ca postul meu sa nu fie tardiv... macar pentru unii. LED-urile alimentate direct la 12 V au incorporate rezistenta de limitare a curentului si o punte redresoare, asa ca nu mai conteaza polaritatea alimentarii.
Daca e cineva interesat sau nelamurit, pot sa dezvolt.

Pt. Vali din Buzau: inteleg ca vrei sa-ti iei becuri pt afisaj de casetofon, e OK. Dar daca te razgandesti si vei cumpara LED-uri, ar fi util sa stii ca alea nu pot fi masurate cu multimetrul (o sa-ti arate "infinit" in ambele sensuri), trebuie alimentate la tensiunea corespunzatoare pentru a verifica daca-s bune sau nu.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 21 Jul 2010, 07:54
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




Am gasit pe Maica Domnului becuri mult mai mici. Am fost la Bz si am masurat sa vad daca am tensiune, si am, dar nu vrea sa se aprinda ledul in orice mod l-as pune(leduri care, pt geamurile spate se aprind)...nu stiu ce sa fac...momentan le-am schimbat numai pe cele pt geamurile spate, pt cele din fata nu am idee


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th May 2024 - 18:24
Dacia