Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

29 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.33 tce 140cp, Pareri -impresii

hammer
post 7 Dec 2018, 08:04
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 6 June 03
From: Sighetu Marmatiei




Am mers cu 95 si ocazional cu 98. Din motive de infrastructura nu pot alimenta decat de la Petrom sau Lukoil asa ca alimentez de la Petrom. Dupa cateva cazuri de semnale de avarie pentru erori la sistemul de aprindere si cel de exhaustare (martor+cheie service) am fost sfatuit la reprezentanta sa raman la cea de 98. Nu pot sa afirm cu siguranta ca asta este motivul dar de atunci nu am mai avut semnale de avarie in bord.


--------------------
Renault Megane IV GT TCE 205 - 2017
Seen it all, done it all, can't remember most of it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 7 Dec 2018, 12:27
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




QUOTE(user123 @ 6 Dec 2018, 22:38)
Poti sa ai ce vrei tu, conditia fiind ca UCE sa stie si sa functioneze cu ce ii dai tu.

Cifra octanica ajuta pana la un punct, dar nu face minuni....este un soi de "fine tune", dar cai in plus nu-ti da, doar se asigura ca nu pierzi din ei prin adaptarea UCe

Insa marketingul lucreaza....bagati x power ca zboara....

Nu zboara....caii aia "castigati"  si care pot aparea la un test dyno - ca place pustanilor-  sunt de fapt ce pierdeti prin adaptarea uce si sunt prevazuti de fabrica....nus cai in plus...

Idem cu alcoolul...

Nu confundati asta cu oxidul de azot ( sau NOS cum ii zic ricerii) care chiar da crestere de putere sensibil si palpabil dar prin alt mecanism
*




Nu stiu exact ce contine acest carburant minune, dar puterea motorului poate fi clar modificata prin tipul de carburant folosit.Calculatorul de injetcie este in stare sa isi dea seama de tipul arderii prin senzorul de detonatie si modifica avansul la aprindere.Daca chiar vb de un carburant de calitate superiora, se poate vorbi de o crestere a numarului de CP


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clic
post 7 Dec 2018, 12:58
Post #93


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 March 14




Sa nu fie cu deochi. biggrin.gif
Elementul de crom de pe volan e cumparat de pe Ebay.uk
Partea rosie un colant aplicat inaintea elementului cromat.
Desi discutia trebuia sa fie despre motorul 1.33.140cp
Consumul mediu scade usor usor sub 7%.motorul trage bine .

This post has been edited by clic: 7 Dec 2018, 17:35

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2018_12_07_12_44_01.png ( Size: 5.96mb ) Number of downloads: 2206


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 7 Dec 2018, 13:02
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






UCE nu se raporteaza pt ardere doar la senzorul de detonatie.....ar fi simplu si totodata nasol, mersul ar fi cu mult ingreunat....

Pt o a optimiza arderea se foloseste de info de la mai multi senzori - senzor presiune rampa, MAP, temperatura lichid racire, temperatura aer, senzor clapeta/pedala acceleratie si cati or mai fi....

Toate informatiile culese de la astia ii spun UCE cum sa modifice avansul la aprindere ( de care va tot cramponati unii din voi) cat mai ales timpii de injectie care dupa mine ( si nu numai radmasa.gif ) spun mai multe despre ardere cat si despre stilul de condus decat avansul la aprindere.....


Avansul la aprindere a ramas.....asa ca o reminiscenta de la vechiile Dacii la care oamenii de rand nu stiau sa modifice decat avansul, rotind de delco.....si masina capata ceva nerv dar saracele pistoane/bolturi luau in cap numai bubuieli....


Am mai uitat ceva.....adauga la senzori care contribuie la optimizarea arderii pe unul din importanti - sonda Lambda si senzori pt VVT/VVL daca are megane-ul de care discutam ( inca nu stiu daca are asa ceva, insa am inteles ca astea noi au VVT si VVL...)


Iar caii aceia sunt putini....daca sunt 5 max la puterea in discutie e inca bine- insa sunt prevazuti de fabrica, prin calitatea carburantului....uitati-va la fisa Renault in franceza pe care ati primito de la dealer, este acolo scris ceva legat de consumuri in diverse regimuri, cu faza lunga/scurta dar si cu etanol- parca da si puteri....


Deci poti zice ca se castiga ceva, daca prin asta intelegi ca nu mai pierzi atat de mult ( pierdut pt ca UCE face adaptari in functie de cum conduci, in ce conditii de temperatura si presiune atm conduci ce consumatori ai si prin asta ajusteaza debitul de carburant/timpi injectie/ avans si ce mai vreti voi....



--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 7 Dec 2018, 13:13
Post #95


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




@click ce e chestia aia rosie?


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AirRrr
post 7 Dec 2018, 13:49
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 April 13




Salutare,
De aprox o saptamana am primit si eu masina, un megane intense 1.3 140cp. Dupa vreo 300 de km facuti la schimbarea vitezei mai ales in urcare atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj imi scoate un sunet ciudat rau. Un fel de carait. Cei de la service habar nu au de unde e. Au si filmat si au trimis la renault si raspunsul a fost sa caute o alta masina sa vada daca face la fel. A mai patit cineva ceva de genul asta ?
Pun un link cu filmarea

https://vimeo.com/305026392


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.3 140cp - sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnm
post 7 Dec 2018, 18:33
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti




QUOTE(clic @ 7 Dec 2018, 13:58)
Sa nu fie cu deochi. biggrin.gif
Elementul de crom de pe volan e cumparat de pe Ebay.uk
Partea rosie un colant aplicat inaintea elementului cromat.
Desi discutia trebuia sa fie despre motorul 1.33.140cp
Consumul mediu scade usor usor sub 7%.motorul trage bine .
*


Lipseste o a treia culoare fundamentala.... pentru estetica !


--------------------
Renault Megane 2 sedan 2005 1,6l 16V Privilege
Megane 4 ZEN ENERGY TCE 132, 2018
Ex: Dacia 500, Supernova 1,4l, Sandero 1,6l MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeusX
post 7 Dec 2018, 21:49
Post #98


Pilsener


Group: Members
Posts: 241
Joined: 19 March 06




QUOTE(AirRrr @ 7 Dec 2018, 13:49)
Salutare,
De aprox o saptamana am primit si eu masina, un megane intense 1.3 140cp. Dupa vreo 300 de km facuti la schimbarea vitezei mai ales in urcare atunci cand ridic piciorul de pe ambreiaj imi scoate un sunet ciudat rau. Un fel de carait. Cei de la service habar nu au de unde e. Au si filmat si au trimis la renault si raspunsul a fost sa caute o alta masina sa vada daca face la fel. A mai patit cineva ceva de genul asta ?
Pun un link cu filmarea

  https://vimeo.com/305026392
*



Vad ca iti face asa si cand apesi dar, fiindca misti piciorul mai repede decat atunci cand lasi, nu se sesizeasa asa usor.
Tot timpul sprjini asa piciorul pe pedala de ambreiaj sau numai pentru filmarea asta?


--------------------
- - - - -
Qashqai 1.3 140 (2018)
Micra 1.0 100 (2018)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AirRrr
post 8 Dec 2018, 00:35
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 April 13




QUOTE(DeusX @ 7 Dec 2018, 21:49)
Vad ca iti face asa si cand apesi dar, fiindca misti piciorul mai repede decat atunci cand lasi, nu se sesizeasa asa usor.
Tot timpul sprjini asa piciorul pe pedala de ambreiaj sau numai pentru filmarea asta?
*



Da face si cand apas ai dreptate. Si in mers din cand in cand se aude ceva pe acolo dar f incet. Si piciorul nu nu il tin asa. E doar pt filmare.


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.3 140cp - sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bestialo
post 8 Dec 2018, 02:56
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 13 November 18




Salutare,

Am primit si eu masina de 2 zile, megane sedan 1.3 140 cp cu EDC.

Masina se conduce foarte bine,motorul este silentios,iar consumul este decent dupa primii 200 de km am scos un 6.3
Din pacate am dat si peste primele probleme
- usa spate stanga daca o inchid usor nu se aseaza ok, parca sare putin
- lipsa logourilor cu megane pe praguri masina fiind in echiparea intens ( asta e mai mult o neatentie probabil din cauza entuziasmului la primirea masinii)

Ma gandesc ca probabil trebuie sa rezolv prin VC, pt ca dealerul este ... deloc "profi" ca sa nu fiu rau


Si o alta chestie foarte ciudata, pe langa faptul ca nu am primit carnetul de intretinere, pe procesul verbal de primire al masinii este trecut 29.11 cu toate ca eu am ridicat masina pe 6.12.

This post has been edited by Bestialo: 8 Dec 2018, 02:58


--------------------
Renault Megane Sedan 2018 Intens EDC - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 8 Dec 2018, 07:25
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 18 May 17




Inscriptiile pe prag nu se mai pun din primavara , pentru asta mergi la aliniere. Nu te sfii sa folosesti VC, se misca altfel reprezentanta daca in prealabil ai rezolvat programarea la VC.


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AirRrr
post 8 Dec 2018, 09:39
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 April 13




Este cineva cu 1.3 140 cp cutie manuala din Craiova ?


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.3 140cp - sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nilo
post 8 Dec 2018, 22:08
Post #103


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 30 September 18




@AirRrr
Ozic dar nu o sa iti placa ... la dacie suna asa cand era montata discul de ambreaj invers , practic freaca discul de suruburile de fixare de la volanta (parca zona cu arcurile)

This post has been edited by Nilo: 8 Dec 2018, 22:09


--------------------
Reno Megane IV Intense 2018 1,33 6M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AirRrr
post 9 Dec 2018, 15:54
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 April 13




QUOTE(Nilo @ 8 Dec 2018, 22:08)
@AirRrr
Ozic dar nu o sa iti placa ... la dacie suna asa cand era montata discul de ambreaj invers , practic freaca discul de suruburile de fixare de la volanta (parca zona cu arcurile)
*



Pai de mers cu masina in service am fost si nu au gasit nimic. Acum ma gandesc sa fie chiar atat de batuti in cap sa il monteze invers ?!?! ...dar bine nimic nu e imposibil


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.3 140cp - sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LaurM4bussinesTce
post 9 Dec 2018, 19:43
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 26 September 18




Eu nu sunt prea mulțumit. Am 1000km și după vreo 400 deja motorul se aude mai galagios(mai gros) azi am fost plecat din București. Și se aude un zgomot ciudat ceva gen baga curent de aer pe undeva dar miam dat seama ca se aude de la motor (la viteza peste 40km/h).si când am turat motorul întra a 3a pe liber se aude un zgomot străin ceva gen metalic. Am fost la garanție cu ea și au zis ca nu are nimic. Motorul cică se aude bine.,parca acolo nu se auzea asa dar acolo e hala și nu prea îți dai seama. O sa schimb benzina din nou și sa vad, dar nu cred ca e de la benzina. Sunt cam supărat asa pe chestia asta, chiar asa sa am ghinion cu ea?


--------------------
Renault Megane sedan 2018 business tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 9 Dec 2018, 20:53
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Poti pune o inregistrare video eventual? Face cat 1000 de cuvinte....

La mine se aude infundat, neasteptat de infundat...sunt multumit, mie imi place ragusit gen muscle car...

Suieratul poate sa se auda normal de la turbo....explicatii pot fi multe, incearca o inregistrare ca asa e inutil sa aruncam cu vorbe....

Inca imi mentin parea despre ea....

Mici imperfectiuni a avut si a mea....problema cu usa fata stanga, cum zicea Bestialo( nu e fost reglata ok din fabrica) si problema cu tr3, la mine nu jocul a fost problema ci lipsa lui, tindea sa intre in tr1....insa sa mai "obisnuit" pana acum...

Motorul este insa ok pana acum, nu consuma ulei, esapament curat....adica normalitate


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.liliana
post 9 Dec 2018, 21:02
Post #107


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 14 May 08




user 123 ma refeream la sorbul din rezervorul statiei peco.


--------------------
renault megane 4 intens 1,33 140gpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 9 Dec 2018, 21:25
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Da, exact la ala ma refeream si eu....de unde trage pompa la statie? De la buson de alimentare sau din rezervor.

Si sa zicem....dar odata ajunsa in rezervorul masinii, daca ar fi cum zici tu, cum e pozitionat sorbul?


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 9 Dec 2018, 21:37
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Pai nu sunt astea diferentele intre cele doua fabrici? diferente intre calitatea materialelor si a asamblarilor...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nilo
post 9 Dec 2018, 23:26
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 30 September 18




@AirRrr
Man am mai vazut la "case mari" probleme de genul asta ... asa facea de la inceput ? sau o inceput sa sune pe parcurs ? mai e si posibilitatea sa se fi desfiletat un surub de la volanta si discul sa fie pus normal ... sau sa fie bulit rulmentul de presiune , sau sa fie fisurata partial placa de presiune ...
eu ti-am zis cu ce mi s-a parut ca seamana ... daca nu auzeam un sunet asemanator nu ziceam nimic... fa un mic test ... din ate imi amintesc , cand o tura pe la 3000 rpm si schimba in treapta inferioara suna exact ca un polizor
sper sa nu fie asa ceva ...
teoretic daca sunetul e la fel atunci e rulmentul sau placa de presiune


--------------------
Reno Megane IV Intense 2018 1,33 6M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius.liliana
post 10 Dec 2018, 00:09
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 14 May 08




user123 Sorbul din rezervorul statiei peco este montat la aproximativ 150 de mm de fundul rezervorului. Acolo se afla apa care se decanteazadin carburant, si mizeriile care apar din cisternele care aduc carburantul. Eu nu ma refeream la sorbul din rezervorul masinii , sorb care se afla in pompa de benzina. cu asta inchei polemica pe aest subiect,si iti urez sa te bucuri de multi km cu masina ta.


--------------------
renault megane 4 intens 1,33 140gpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 10 Dec 2018, 01:20
Post #112


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




Daca ar fi rulmentul s ar auzi imediat la calcarea ambreiajului cu mașina si pe loc si pe intreaga cursa a pedalei..


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LaurM4bussinesTce
post 12 Dec 2018, 12:30
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 26 September 18




Poti pune o inregistrare video eventual? Face cat 1000 de cuvinte....

La mine se aude infundat, neasteptat de infundat...sunt multumit, mie imi place ragusit gen muscle car...

Suieratul poate sa se auda normal de la turbo....explicatii pot fi multe, incearca o inregistrare ca asa e inutil sa aruncam cu vorbe....

Inca imi mentin parea despre ea....

Mici imperfectiuni a avut si a mea....problema cu usa fata stanga, cum zicea Bestialo( nu e fost reglata ok din fabrica) si problema cu tr3, la mine nu jocul a fost problema ci lipsa lui, tindea sa intre in tr1....insa sa mai "obisnuit" pana acum...

Motorul este insa ok pana acum, nu consuma ulei, esapament curat....adica normalitate





Se aude mai galagios și cu zgomot în mers. În staționare nu prea îți dai seama. Am filmat dar nu se aude pe filmare.


--------------------
Renault Megane sedan 2018 business tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 12 Dec 2018, 15:11
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 18 May 17




Cati km ai cu ea ? A mea e tuciurie pe esapament !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 12 Dec 2018, 16:37
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Pai a ta - 1.2 TCe nu are FAP, iar 1.33 TCe 140 are FAP. Pe renault.ro se numeste "TCe 140 GPF", iar pe renault.fr "TCe 140 FAP"


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AirRrr
post 12 Dec 2018, 16:50
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 April 13




QUOTE(Nilo @ 9 Dec 2018, 23:26)
@AirRrr
Man am mai vazut la "case mari" probleme de genul asta ... asa facea de la inceput ? sau o inceput sa sune pe parcurs ? mai e si posibilitatea sa se fi desfiletat un surub de la volanta si discul sa fie pus normal ... sau sa fie bulit rulmentul de presiune , sau sa fie fisurata partial placa de presiune ...
eu ti-am zis cu ce mi s-a parut ca seamana ... daca nu auzeam un sunet asemanator nu ziceam nimic... fa un mic test ... din ate imi amintesc , cand o tura pe la 3000 rpm si schimba in treapta inferioara suna exact ca un polizor
sper sa nu fie asa ceva ...
teoretic daca sunetul e la fel atunci e rulmentul sau placa de presiune
*



Le-am scris si celor de la VC la noi si am scris si la cei din Franta. Am pus si link cu video sa vada si ei. Acum astept. Plus ca o sa le vina celor de la reprezentanta o masina de drive test similara si o sa aiba cu ce sa o compare....ca asa au cerut inginerii lu' peste de la Renault sa vada ca problema este doar la a mea...


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.3 140cp - sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nilo
post 13 Dec 2018, 20:46
Post #117


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 30 September 18




Bafta multa , si sper sa fie ceva banal ... si simplu . Sunt curios ce o sa zica


--------------------
Reno Megane IV Intense 2018 1,33 6M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LaurM4bussinesTce
post 16 Dec 2018, 20:37
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 26 September 18




https://youtu.be/x2Cyjt8yAkE
Ce credeți ca ar fi?


--------------------
Renault Megane sedan 2018 business tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nilo
post 19 Dec 2018, 06:02
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 30 September 18




Pare rontaitura de planetara , ca si atunci cand ramane fara vazelina in burduf ... mai ales ca se aude pronuntat la maxim
Dar ca idee , sa verifici si vizual unghiul de fuga (se vedea cu ochiul liber ) , am vazut masina la care suna urat din cauza ca la maxim in oricare parte , planetarele erau indoite mai mult decat trebuia


--------------------
Reno Megane IV Intense 2018 1,33 6M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 19 Dec 2018, 21:14
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




99,9% nu este zgomot de planetara

This post has been edited by 30 mdc: 19 Dec 2018, 21:14


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
29 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:21
Dacia