Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pachetul de drumuri grele, cu ce difera fata de standard

gastorro
post 12 Sep 2018, 14:59
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




la Migraine2, doar paralelismul fata (toe-out) este reglabil; restul sunt "fixe" deci ultra-dependente de dimensiunile componentelor implicate...
carrossage.png

This post has been edited by gastorro: 12 Sep 2018, 15:27


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wud
post 17 Mar 2020, 13:52
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 May 18




Salut.

Modelele actuale Renault mai au acest pachet de drumuri grele?
Impresia mea este ca nu, dar nu inteleg de ce, din moment ce starea drumurilor este mai proasta decat a fost vreodata in ultimii 30 de ani.

Drumuri expirate!

Sau au mers pe ideea ca cine vrea garda la sol mai mare isi ia crossover, si da si un 5000 de euro asa, in plus (fata de modelul pe care se bazeaza acel crossover, de ex. Clio - Captur).

Dar chiar si asa, tot nu e ok, pentru ca o garda la sol mai mare nu e totul.
Avem nevoie de suspensie mai rezistenta, si de scut metalic sub motor (da, stiu si prostia cu renuntarea la scuturile metalice pentru testele de impact, de parca nu s-ar fi putut proiecta scutul sa fie cu deformare controlata).

Eu sunt de parere ca acest PDG trebuia sa fie macar optional pe toate modelele Renault vandute in Romania, chiar si crossovere si SUV-uri.

Voi ce credeti?


--------------------
nu detin nu detin nu detin - nu detin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Mar 2020, 15:27
Post #33


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.892
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu, drumurile nu sunt cele mai proaste din ultimii 30 de ani, in anii 90 erau mult mai rau ca acum.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 17 Mar 2020, 15:41
Post #34





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Drumurile sint mult mai bune decit in anii '90. Sint convins ca mai exista si acum drumuri proaste, dar la nivel general situatia e mai buna.
Am cautat si eu pachetul PDG, dar se pare ca nu mai exista. Mai mult, am avut supriza ca in service sa mi se spuna ca nu au auzit de asa ceva (persoane care lucrau acolo si cind am luat Megane-ul), deci a disparut demult.
Nu ne ramine deci sa facem individual ceva similar cu ce au facut ei artizanal (adica in reprezentanta, dupa livrare) cu flota de masini de serviciu a unei mari companii: scuturi metalice si alte imbunatatiri.
In privinta scutului de plastic, am intrebat pentru ca nu vreau sa ajung sa imi atirne cum se intimpla Skoda/VW. Raspunsul a fost ca e dintr-un plastic mai dur si ca nu o sa aiba probleme. O sa vedem, nu stiu cita baza pot pune pe un astfel de raspuns "politic corect".


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th April 2024 - 01:33
Dacia