Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

incarcare freon

bercenaru
post 12 Jul 2012, 09:13
Post #121


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 14 June 08
From: Bucuresti




Sa va descriu cum a mers incarcarea mea cu freon.
Obiectul interventiei : Megane 1.6 16v 1999. Vazand temperaturile de afara ,am considerat(si rau am facut ) ca trebuie sa schimb freonul.Nu prea baga rece,adica trebuia sa merg cativa km pentru a beneficia de racoare in habitaclu.Am cautat pe aici ,pe forum si am gasit un baiat ce se ocupa de asa ceva ( cica are o scula meseriasa). Primul lucru : cumparat filtru uscator italian ( la sfatul lui si de la el ) cu 160 ron,mai apoi am gasit Delphi cu doar 85 ron.El nu putea sa-l schimbe si m-am dus la un mecanic sa-l schimbe.Rezultat : freonul cu uleiul au tasnit peste tot.Dupa care incepem sa incarcam instalatia!! .
Precizez ca mie imi functiona aerul perfect de circa 2 luni.Initial a zis ca totul dura 40 minute ( incarcat freon ,ulei,curatat fluide,etc),ca vor intra 700 ml de freon in instalatie plus uleiul necesar. Incarcarea nu a durat mai mult de 12 min,dupa care a inceput sa-mi schimbe setarile ,spunand ca nu este etans circuitul. Si ca imi face reducere ,ca-i sunt simpatic la 100 ron.Mai schimb si filtrul de polen ,platesc totul si ma sui in masina.
Nu se observa nici o schimbare in '' mai rece'' ,ii explic si zice : ia uite ce frig baga !
Ma sui in masina si plec .Pe la Gara de Nord ,deja nu mai simt frigul . Imi vine sa ma intorc la omulet si sa-i explic eu cate ceva.Cum ca nu a facut verificarea instalatiei sa vedem pe unde pierde ,nu a schimbat garniturile,etc.Apoi renunt,omul s-a bucurat sa ma ciuguleasca la filtru si urma sa-mi explice ca masina-i veche si ca asta este.
Am ales sa ma duc la altii pe Giurgului.Rezultatul : am platit mai putin si acum se simte o mare schimbare in ''RECE''


--------------------
Renault R19 Hatchback 1992 1.2iRN E7F-E7 R19 Cabrio 1995 1.8 RSi F3P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bercenaru
post 16 Jul 2012, 00:03
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 14 June 08
From: Bucuresti




Cine este in masura sa-mi explice de ce AC-ul a inceput sa bage aer cald ?!?Astazi a fost crima in masina .
Am ramas fara freon in instalatie ?


--------------------
Renault R19 Hatchback 1992 1.2iRN E7F-E7 R19 Cabrio 1995 1.8 RSi F3P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonk
post 16 Jul 2012, 15:49
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 9 June 06




va salut,

poate sa-mi spuna cineva dc imi variaza turatia intre 1300 si 2000 rpm atunci cand am ac-ul cuplat .( rece baga foarte bine ) Lucrul acesta se intampla numai cand sunt peste 30 de grade afara


--------------------
Renault Megane 1 /1.4 16v 1999 - GJ-05-...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rugina92
post 10 Jun 2013, 11:05
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 June 13




Buna Ziua,am o problema ,cand dau drumul la AC in partea stanga baga rece iar in partea dreapta ceva mai caldut.As vrea sa ma duc sa ii fac o incarcare cu freon in instalatie ,nici nu stiu de cand nu a mai fost incarcata,deoarece masina e cumparata de un an.O intrebare ar fi LAGUNA 2 are numai o supapa de aia pt reincarcare sau 2?,eu numai una am vazut,cea dea 2 m-am uitat peste tot si nu dau de ea.sa fie numai cu 1 ?sau sa aibe 2?si daca are 2 pe unde se afla.multumesc enorm,daca stie cineva.


--------------------
renault laguna 2 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smilebogdan
post 7 May 2016, 23:41
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 19 October 14




Salutare tuturor.
Am o problema la una din masini.
Pierde freonul in circa 3 saptamani.
Am tot incercat anul trecut sa rezolv problema prin 3-4 servic-uri, peste tot numai oameni priceputi si totul fara rezultat.
M-am enervat intr-o seara si am pus mana pe o lanterna UV si am depistat o eventuala pierdere la o mufa (parea putin ciudata pozitia ei) pe care am decis sa o schimb, asa ca am demontat tevile si am mers la o firma prin branesti unde se ocupa numai cu furtune profesionale si mi-a taiat mufele si mi-a pus alte mufe noi cu furtun special.
Am montat totul la loc si.... aceeasi problema...

Stateam acum pe PC si ma tot uital la spray-uri pentru detectare pierderi freon si intamplator am dat peste o solutie de la EXTREME Leak Stop. care cica este speciala pentru fisuri de maxim 0.5mm, insa am tot cautat pe forum-uri si nu am gasit nimic. Am gasit comentarii pe niste sit-uri straine, prin care nu prea se incuraja nimeni sa foloseasca. Inventau tot felul de probleme care pot aparea, insa nimeni nu folosise. Probabil este teama aceea de "NOU". Problema intamplata si la solutiile de lipit pierderile de antigel (daca va uitai acum pe forumuri veti vedea ca toti care au utilizat, acum sunt multumiti, dar cand au aparut solutiile, toata lumea se ferea de ele).

Ce credeti despre aceasta solutie EXTREME Leak Stop ? Costa circa 125 Lei, nu este chiar ieftina, dar daca face treaba, isi merita fiecare banut... A incercat cineva ?


--------------------
Renault Megane 2 2004 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:29
Dacia