Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme bucse jug motor, totul la set 21,7 milioane sau 2170ron

autonicu
post 16 Dec 2012, 22:10
Post #31


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Bucsile de cadru cad mult mai devreme de 100 k, multi nici nu stiu sa verifice si tot schimba piese dupa masini si troncanitu tot nu dispare.
Bucsile se verifica desfacand suruburile care trece prin bucsile de cadru motor si cu o surubelnita miscati in interiorul bucsei, daca se misca este clar trebuie schimbata, din cauza acestor bucsi stricati toata articulatia masini.


This post has been edited by autonicu: 16 Dec 2012, 22:14


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 9 Jan 2014, 16:32
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Astept si eu cu nerabdare inlocuirea bucselor(st+dr dinspre spate) fiindca astea imi dadeau alrme false si am crezut ca am probleme cu flansele.
La o verificare mai atenta pe elevator, am descoperit adevarata cauza a troncaniturilor si a mai multor zgomote, cauza fiind de fapt a bucselor astea si de aceea motorul joaca groaznic, atunci cand misti pe dedesupt de el.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 11 Jan 2014, 18:54
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




Bataia de la aceste bucse se aude sub pedale,acolo este pozitionata una dintre bucse.


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traian22021975
post 30 Jan 2015, 14:31
Post #34


traian


Group: Members
Posts: 44
Joined: 2 April 14




Salut am un megane 2.2 am schimbat basculele capetele de bara, bielete directie, bucsi bara stabilizatoare si tot aud un troncanit cand trec peste anumite gauri si nu stiu ce sa mai fac? Am citit mai sus credeti ca si la mine este vb de bucsi cadru motor?


--------------------
renault megane 2 LOWW 2007 - B-275-BRX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sifo66
post 31 Jan 2015, 19:50
Post #35


citeodata si mecanic de nevoie!!!!!!!


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 November 10
From: Codlea-Brasov




jugul motor are in partea din fata 2 bolturi care intra in doua orificii facute in lonjeroane (cred) nu sunt sigur,dar cu siguranta acolo iti troncane cel putin la mine asa a fost ,m-am dus in 2 service-uri cu ea si mi-au zis ca totul este ok si ca nu stiu de unde se aude acel troncanit,am desfacut masina de 4 ori ,am schimbat tot ce este bucsa,pivot,bieleta, suport cutie viteze,suport antibasculare,pina sa imi dau seama de unde provine zgomotul,cred ca si la tipul tau de masina este asemanator


--------------------
renault scenic 2004 - BV-13-GXN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru Costache
post 10 Feb 2015, 11:41
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 October 12
From: Brasov




Salut,
eu posed un Renault Scenic 2 si anul trecut incepuse sa bata ceva in partea din fata, asa cum este descris la inceputul acestui post. Era un zgomot ca si cand ar bate metal pe metal ce se auzea cand treceam peste denivelari sau la gropi, pe care eu il asociasem la una dintre roti (lucru de care eram foarte convins cand am ajuns cu masina la service). Ajuns la service mecanicul mi-a schimbat bucsa jug motor (doar bucsa) si zgomotul a disparut. Dupa ce s-a uitat la masina si mi-a spus ca e acea bucsa si de fapt la roti nu este nimic in neregula, initial nu am vrut sa cred, sustinand ca eu auzeam bataia respectiva ca venind de la roata. Nu stiu ce diferente sunt intre Scenic si Megane la acest capitol, insa ce vreau sa iti spun este ca fara o parere avizata risti sa schimbi piese care nu necesita sa fie schimbate. Personal, dupa acea interventie am decis sa nu mai contest ceea ce spune mecanicul in viitor. Bineinteles, conteaza mult aici si service-ul unde mergi.


--------------------
Renault Kadjar 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sifo66
post 10 Feb 2015, 20:10
Post #37


citeodata si mecanic de nevoie!!!!!!!


Group: Members
Posts: 110
Joined: 6 November 10
From: Codlea-Brasov




ce am descris eu in postul de mai sus nu este pentru cei care repara masinile in service, este pentru cei care se pricep cat de cat la mecanica si nu vrea sa arunce cu banii pe lucruri care le pot face si singuri sau ma rog cu un ajutor, acest forum pentru asta a si fost creat sa ne ajutam intre noi pe cat posibil ,eu personal am fost cu masina mea in service ca nu aveam elevator in garaj si rezultatul a fost ca am desfacut masina de 4 ori ca in service mi se spunea ba ca este una ba ca este alta si asa le-am schimbat pe toate pana cand m-am enervat si am dat jugul motor jos si atinci am vazut buba!!!!


--------------------
renault scenic 2004 - BV-13-GXN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru Costache
post 11 Feb 2015, 21:32
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 October 12
From: Brasov




Salut,
Sunt de acord cu tine ca ideea forumului este sa ne ajutam intre noi. Tocmai de aceea am descris si eu care au fost simptomele la mine si care a fost cauza, in ideea de a ajuta un alt utilizator. Unde/cum ne reparam fiecare masinile tine de fiecare dintre noi. Dupa parerea mea, chiar daca iti repari singur masina sau o duci in service, forumul poate fi de ajutor in ambele cazuri.
Asa cum tu ai fost in service si ai schimbat piese care nu trebuiau schimbate, in aceeasi masura le puteai schimba si singur in spatele blocului, rezultatul fiind acelasi. Tocmai de aceea am si spus ca, conteaza mult service-ul unde mergi. Personal, in ceea ce priveste reparatia masinii, nu cred ca este vorba doar de pricepere mecanica, mai sunt si alti factori gen timp, scule necesare, loc adecvat pentru a putea face interventia de care fiecare dintre noi dispunem intr-o anumita masura (mai mare sau mai mica). Oricum, asa cum am spus si mai sus, fie ca mergi in service fie ca executi lucrarea in spatele blocului, forumul poate fi de ajutor dupa parerea mea.
O seara buna.


--------------------
Renault Kadjar 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 12 Feb 2015, 07:26
Post #39


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




Alexandru, de unde ai gasit doar bucsile de la acel jug ?
Se gasesc separat bucile/bucsa?
Vin la set?
multumesc


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexandru Costache
post 13 Feb 2015, 09:43
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 October 12
From: Brasov




Salut,
Personal nu mai tin minte daca le-a comandat mecanicul sau le-am luat eu din magazin. Oricum, in general piese pentru Scenicul meu am luat fie de pe Carpatilor (este un magazin de piese auto vis a vis de intrarea in Metrom, este si semafor pe Carpatilor acolo, intersectie Carpatilor cu Barbu Lautaru) sau la intersectia Calea Bucuresti cu Zorilor (este un magazin de piese auto cu intrare la demisol sa zicem, chiar langa Bancpost, cred ca Lucas ii spune la magazin).
Numai bine.


--------------------
Renault Kadjar 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi68
post 13 Feb 2015, 21:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.014
Joined: 16 September 11




QUOTE(sifo66 @ 12 Feb 2015, 21:27)

bucse turcesti care tin 5000 km.
bucsele negre turnate pana jos,fara inel portocaliu sunt cele mai bune de pe piata,sunt masini cu 250000 km pe drumurile din romania.

Attached image(s)
Attached Image


--------------------
Renault Megane 2 2007 - B07ADI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 13 Feb 2015, 22:14
Post #42


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




multumesc Adi68....


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany75
post 13 Feb 2015, 22:33
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 November 12




Recomand bucsele negre am 2 ani de cand sunt montate si 35000 km. Totul este ok.
Nu puneti bucse cu inel portocaliu, cunosc oameni care le-au schimbat mai repede de 5000 km.


--------------------
Renault Megan 2007 - b 75 dny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_crs10
post 22 Mar 2015, 17:44
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 14 October 14




si pentru scenic 1 1.6 16v din 2000 sunt aceleasi model de bucse ?? si eu as vrea sa le schimb multumesc.


--------------------
renault scenic 2000 1.6 16v rxt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 31 Oct 2016, 14:21
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Salutare lume!
Vad ca aceste bucse au inceput sa apara si in magazinele de piese auto.

Attached thumbnail(s)
Bucse_cadru.jpg ( Size: 260.45k ) Number of downloads: 167


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 1 Nov 2016, 23:51
Post #46


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 492
Joined: 28 November 10
From: Brasov




La scenic 1 exista doar o bucsa, dar aia deobicei nu se schimba


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 11:10
Dacia