Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Se ineaca cand ii dau talpa!, Sa fie benzina de vina??

silent.asasin
post 27 Apr 2010, 21:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 22 August 09




Sal! am o laguna 1.6 16v rte din 99, si am observat ca atunciuneori cand ii dau talpa(pe la 4000 rtpm) incepe si se "stranguleaza" si parca ceva o retine sa mai accelereze in tromba!!

-am fost la tester si nu mi-a gasit decat o problema cu sonda lamda de langa catalizator.....

-am skimbat benzina.....
si nu stiu ce sa mai zic!! sa fie de la injectie?am bagat mai demult niste solutie de curatat instalatia....dar parca nicio skimbare!!
acum de curand mi-a venit in cap o idee.....sa dau rezervorul jos si sa il curat!! ma gandesc ca pompa, atunci cand ii dau sa "traga" ia si ceva gunoaie de prin benzina....!!si cum pompa de la "frantzuzoaice" e cam sensibila de felul ei....poate o fi asta cauza!!!

voi de parere aveti??


--------------------
Renault Laguna I RTE 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristicristutu
post 27 Apr 2010, 22:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 711
Joined: 7 February 09
From: SATU-MARE




Sal, am si eu problema asta numai ca la mine se manifesta de la 2000 la 3000, eu am incercat cu benzina de 99 deci am bagat de mai multe ori 99 ca sa se goleasca complect aia de 95 si cu benzina de 99 nu mai face figuri da are consum umpic mai mare.......bineinteles am trecut inapoi la aia de 95.


--------------------
RENAULT LAGUNA 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 28 Apr 2010, 08:22
Post #3


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Pai daca ti'a gasit o problema la sonda lambda nu e clar? Amestecul e reglat aiurea de catre ECU => amestec prea bogat sau prea sarac. Cu consumul cum stai?

PS: Sonda Lambda gasesti aici, depinde care anume e cea cu problema (de dupa sau dinainte de catalizator)

This post has been edited by strumfuadi: 28 Apr 2010, 08:24


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianu00
post 28 Apr 2010, 08:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 27 August 08
From: Oravita




Si la mine este dusa sonda lambda. Si la mine consuma muuuult mai mult, parca imi curge benzina din rezervor:)). Nu sta la relanti din cauza sondei lambda si uneori patesc si eu la fel, tinde sa se inece...


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16V 1999 - CS-05-FWE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 28 Apr 2010, 09:20
Post #5


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Pai in primul rand desurubati'o si curatati'o, poate asta sa fie beleaua.


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jungle_21
post 28 Apr 2010, 10:25
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 762
Joined: 18 February 07
From: Mures




La mine am observat de ceva vreme uramatoarea chestie: Daca sunt in a 2-a sau a 3-a si iau piciorul de pe acceleratie,cam la 2000 de turatii,cand accelerez finut, se inneaca. Plus ca la relanti trepideaza putin motorul,destul de putin,dar se simte si pe schimbator un usor tremurat.Am scos fisele cand mergea la relanti si suspectez bujiile deoarece la prima si a 3-a bujie cand am luat fisele nu s-a simtit aproape nimic, doar la a 2-a si a 4-a s-a oprit motorul.Sa incerc sa schimb bujiile,daca nu ma gandesc la fise si ce am mai vazut pe forum ca ar putea fi problema si de la garnitura aceea de la galeria de admisie, ar putea trage aer fals(trebuie sa invat si motorul asta ca la F2N de pe fostul R 21 eram toba de carte icon_mrgreen.gif dupa 6 ani de folosinta) .Astept totusi niste sugestii/pareri. biggrin.gif

This post has been edited by jungle_21: 28 Apr 2010, 10:28


--------------------
Opel/Renault Corsa Cosmo;Laguna 1 Break// Megane 1 hatch "04 1.2 16v ;"96 2.0 Rti;"96 1.6 Rti
Ex R 21,Best car ever !!! Ex Clio unu' Pocket Rocket
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianu00
post 28 Apr 2010, 13:01
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 27 August 08
From: Oravita




Adi spui ca o curatare s-ar putea sa rezolve problema? Chiar daca pe tester aparaea ca este intrerupt circuitul de la sonda?


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16V 1999 - CS-05-FWE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 28 Apr 2010, 13:08
Post #8


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Daca e intrerupt atunci sa se uite mai atent la fire/mufe. In general o sonda lambda busita da date eronate, insa nu ii arata ECU'lui o rezistenta infinita...


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianu00
post 28 Apr 2010, 13:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 27 August 08
From: Oravita




Scuze ca tot scriu in thread aici. Pe tester arata circuit intrerupt si o valoare de 255 ohmi. Am verificat cablurile, pana acolo unde intra la motor si sunt ok. Am stat vreo 2 ore in service si nu i-au dat de cap. Am zis ca o sa caut o sonda de imprumut sa o inlocuiesc sa vad care e problema....


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16V 1999 - CS-05-FWE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 28 Apr 2010, 14:06
Post #10


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Valorile care ar trebui sa rezulte pentru ambele sonde:

sonde_lambda_K4M.PNG ( Size: 103.1k ) Number of downloads: 2451



LE: valorile sunt pentru motorul K4M.

This post has been edited by strumfuadi: 28 Apr 2010, 14:09


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silent.asasin
post 28 Apr 2010, 20:23
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 22 August 09




CU consumul stau bine!!!7-7,5% mixt!!!dar daca era sa fie de la sonda nu facea tot timpul??eu nu cred ca e de la ea.mai degraba sunt o gramada de gunoaie in rezervor!!!


--------------------
Renault Laguna I RTE 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CiPPtm
post 28 Apr 2010, 23:29
Post #12


>>>>>>>> <<<<<<<<


Group: Members
Posts: 226
Joined: 20 April 08
From: TiMisoara/Wien.




Salutare !

Silent, aceleasi simptome le avea si a mea dupa ce am bagat niste benzina proasta, si mi s-a infundat pompa de benzina.
Am dat pompa jos, am curatat-o, am bagat 99+ si s-a rezolvat.
Cat despre ideea cu demontatul rezervorului... si eu am avut-o... si am renuntat, in afara cazului in care cunosti un "chinez batran"... biggrin.gif
Poti curata rezervorul si prin orificiu ce ramane dupa ce scoti pompa, ii destul loc, mana lunga sa ai.

Bafta !
All good ! smile.gif

This post has been edited by CiPPtm: 28 Apr 2010, 23:30


--------------------
X(fostä)Laguna 1ph2/1.6/16v/107cp/'98/Liftback/RXT. (Actuala) Laguna1ph2/1.9dti/98cp/`00/Liftback/Expression. - KO 920 DU'
"Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greșesc."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 29 Apr 2010, 00:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




QUOTE(CiPPtm @ 29 Apr 2010, 00:29)
mana lunga sa ai.
*



La propriu.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
overburn_x
post 29 Apr 2010, 08:17
Post #14


VLAD


Group: Members
Posts: 180
Joined: 28 January 09
From: Zalau




Sonda lambda nici mie nu imi functioneaza, am decapitat-o la o saritura ca in filme, consumul e foarte putin crescut si nu se inneaca. Vezi si partea de ardere daca nu are vreo vina pe langa pompa si filtru de benzina. Bujii , Bobina inductie. Mie cand mi se inneca motorul si am crezut ca e benzina proasta era defapt o bobina de inductie. Mult succes in rezolvarea problemei.


--------------------
renault laguna 1 1.6 l , 16 v 1999 / 12 model - habar n-am- - SJ64VLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zet105
post 29 Apr 2010, 11:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 15 May 09




Pai daca nu iti functioneaza sonda lambda din cate stiu eu nu e chiar asa bine pentru motor.
Sonda lambda preia datele pe care le trimite spre ECU calculatorul de injectie al masinii.Acesta in baza a ce primeste de la sonda lambda (respectiv, cantitatea de oxigen) regleaza debitul de benzina.
De unde rezulta si cresterea consumului.Daca baga benzina mai multa, duce la deteriorarea catalizatorului.Un catalizator e destul de scump daca e sa masor dupa portofelul meu.Si o sonda lambda e la fel.
Acu ce sa zic: ea merge si asa....dar cand nu va mai merge s-ar putea sa nu o mai resuscitezi nici cu paramedici.

Si facand o paranteza: Singurul lucru care eu pot sa-l reprosez acestei masini este evacuarea care la clima din Romania cam face probleme.In rest mi se pare super ok masina la banii ei.

This post has been edited by zet105: 29 Apr 2010, 11:40


--------------------
reno Megane 3, 1.5dci, 110cp, phase 2(2012) -- - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 29 Apr 2010, 13:16
Post #16


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(overburn_x @ 29 Apr 2010, 09:17)
Sonda lambda nici mie nu imi functioneaza, am decapitat-o la o saritura ca in filme, consumul e foarte putin crescut si nu se inneaca.

Daca ECU nu mai vede sonda Lambda atunci injectia va functiona in OPEN LOOP, doar in functie de debitul de aer absorbit de motor (sau depresiunea din galerie). Sonda lambda e pentru reglaje fine, luand in calcul si oxigenul ramas in gazele postcombustie.


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 29 Apr 2010, 14:36
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Daca masina asta e asa desteapta, ECU nu ar trebui sa semnalizeze eroare la sonda lambda daca nu mai functioneaza ? Nu ar fi firesc sa ni se aprinda ceva la bord (semnul de motor sau asa ceva) ? Tradare, tradare, dar sa stim si noi. Si asa nu mi-a placut ca atunci cand mi s-a ars o bobina nu am fost avertizat, desi la CLIP s-a vazut. Nu cred ca era greu de implementat o rutina care sa verifice lipsta tensiunii pe o bujie.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
overburn_x
post 30 Apr 2010, 08:20
Post #18


VLAD


Group: Members
Posts: 180
Joined: 28 January 09
From: Zalau




Daca ECU nu mai vede sonda Lambda atunci injectia va functiona in OPEN LOOP, doar in functie de debitul de aer absorbit de motor (sau depresiunea din galerie). Sonda lambda e pentru reglaje fine, luand in calcul si oxigenul ramas in gazele postcombustie.


Adi , e de bine sau de rau ? In alte topicuri se discuta eliminarea catalizatorului si sunt multe pareri care indica ca nu ar fi o problema si ca ar creste putere si probabil consumul la fel de multe sunt si parerile ca ar fi o buba la eliminarea catalizatorului....mecanicul mi-a zis ca nu am de ce sa-mi fac probleme inafara de noxele care nu vor mai iesi la ITP decat cu benzina cu cifra octanica 100+ si motorul foarte cald eu de putere nu stiu ce sa zic ca nu mi-am masurat la nurburgring timpul inainte si dupa smile.gif)...cu toate ca nu m-as supara sa mi se ofere ocazia:))


--------------------
renault laguna 1 1.6 l , 16 v 1999 / 12 model - habar n-am- - SJ64VLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zet105
post 30 Apr 2010, 11:52
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 15 May 09




Ca tot s-a ajuns la sonda lambda.... putin offtopic poate

Din cultura mea generala stiu ca masinile gen euro 3/euro4 au in dotare 2 sonde lambda.Una inainte de catalizator si una dupa.
Ma adresez lagunistilor care au 1.6 16v phase 2 (1998 - 2001).La voi cum este?
Discutand cu cineva care a fost posesor de 5 laguna 1 ph 2 pana in prezent mi-a zis ca toate au avut 2 sonde lambda.

Pe laguna mea l1 ph2 99 (euro 3 in acte) nu gasesc decat o singura sonda lambda cea dinainte de catalizator.Cand am cumparat masina, fostul proprietar foarte amabil chiar mi-a zis ca schimbat si toba finala( ma gandesc ca poate a anulat el a doua sonda).

Curios ca pe o laguna RT fabricatie mai veche, 1998 gasesc 2 sonde.
Am mers pe traseul cablurilor nu am gasit nici uncablu care sa fi fost anulat (care sa fi dus la o a doua sonda lambda).E posibil ca in 1999 laguna concorde sa fi avut doar o singura sonda?


--------------------
reno Megane 3, 1.5dci, 110cp, phase 2(2012) -- - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 30 Apr 2010, 14:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Eu am fost la Renault si au spus ca modelul in cauza are o singura sonda lambda.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 30 Apr 2010, 14:27
Post #21


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Rico, uite aici am pus o pozuta. Mai sus de ce vezi incercuit scrie sonda de oxigen aval si amonte (adica dupa si pre catalizator). Ce vezi acolo e pentru K4M, deci ar cam trebui sa aiba 2 sonde..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zet105
post 30 Apr 2010, 14:58
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 15 May 09




Asta e si nedumerirea mea?
Eu pe concorde tot una am gasit.Si asa pare sa fi venit doar cu una.sad.gif


--------------------
reno Megane 3, 1.5dci, 110cp, phase 2(2012) -- - ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 30 Apr 2010, 16:55
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




strumfu, eu spun ce au zis cei de la Renault. Si eu am versiunea Concorde.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silent.asasin
post 6 Jun 2010, 20:01
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 22 August 09




salutare!
am descurcat problema cu faptul ca mi se "strangula" cand ii dadeam talpa!
am desfacut pompa de benzina....am scos-o din suportul ei(mare atentie!!ca daca trageti de ea...are niste picioruse de plastic foarte firave!! are 2 cleme care o sa permita apoi o usoara desfiletare) si apoi m-am uitat sa vad daca e ceva in neregula...vre-un fir ceva sau alte kestii! cand m-am uitat sub sita care protejeaza pompa de impuritati si gunoaie....erau cativa ml de apa care nu treceau deloc prin sita.i-am facut un orificiu prin lateral ca sa pot sa vars apa.apoi am mai scurs-o...am montat-o inapoi...si ALTA VIATA!!! se infige altfel si nu mai se stranguleaza!!mult succes si spor la treaba!


--------------------
Renault Laguna I RTE 1.6 16v 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 05:05
Dacia