Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 5 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane GT Energy dCi 165 CP EDC, Pareri; probleme etc.

prodesign87
post 10 Jun 2019, 20:10
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Intenționez sa cumpăr un megane gt dci... Însă mă necajeste imens o întrebare : merita sa dai 23..24000 acum pe un diesel sau la anul cand apare versiunea hybrid. Și sigur va exista un gt hybrid. Un consum prin București? Careva cu dci 16x cp?

10 Jun 2019, 21:18:
Dețin un yaris hybrid, motor 1.5l credeți-mă consumul este imbatabil. Prin capitala media este 5l însă se întâmplă destul de des sa fie și sub 5. Citam mai sus ce scriau niște colegi despre dci gt... Consumul prin oraș 8 9l..mi se pare enorm. Eu am presimțirea ca reno a introdus programul acesta cu rezerva auto online ca să scape de ce mai era prin stocuri. Însă în toamna vor da lovitura cu motorizarea Hybrid și atunci poate ca cine își ia euro 6 dci acum la anul va plânge în hohote. Nu dați cu pietre este doar o opinie a unui om puțin indecis. Oricum cred ca dci acesta tdi sau orice acronime mai poarta diesel urile nu mai au viata lunga....deloc. Sper ca nu am întrat prea mult pe câmp cu subiectul. Chiar aștept niște opinii sfaturi păreri vis a vis de acest dci vs hybrid. Numai bine

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 20:18


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 10 Jun 2019, 20:25
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Gt ul se pare ca nu va mai fi, momentan, produs...de gt hybrid nu au anuntat inca..de unde ai informatia? Sursa...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 20:33
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Citisem un articol în revista L'argus mai acum câteva săptămâni. Și acolo presa franceza dădea niște indicii destul de întemeiate cum ca ar urma o versiune gt hyb. Era articolul legat de un megane 4 facelift pozat cu camuflaj pe undeva prin Spania parca.


10 Jun 2019, 21:37:
Credeți că merită investiția pe un dci acum în 2019?

10 Jun 2019, 21:42:
Cam toată lumea se electrifuca... Peugeot mai nou au întrat și ei tare pe acest segment. Cumva este o latura în mine care îmi spune ca a îngropa 23000 de euro într-un diesel acum in 2019, 2020, niște ani de răscruce în industria auto, nu se justifica. Pe de alta parte da, diesel are cuplu, este ușor de condus și de ce nu, eu consider ca la acești bani primești o super mașină și foarte bine dotata. Și aici o iau de la capăt... De ce totuși la 23000 primești atâtea. Care o fi strategia pt viitorul apropiat?

10 Jun 2019, 21:44:
Cum spuneau niște colegi mai sus... E complicata viata când ești sărac și vrei reno..

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 20:44


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Jun 2019, 20:51
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(prodesign87 @ 10 Jun 2019, 21:10)
Dețin un yaris hybrid, motor 1.5l credeți-mă consumul este imbatabil. Prin capitala media este 5l însă se întâmplă destul de des sa fie și sub 5. Citam mai sus ce scriau niște colegi despre dci gt... Consumul prin oraș 8 9l..mi se pare enorm.


Un megane de 160 cai si 1500 kile cam cat ar trebui sa consume in bucuresti ca sa ti se para acceptabil in comparatie cu yarisul tau hibrid de 5 l/100km?
Cred ca trebuie sa iti definesti(tu tie)mai clar ceea ce iti doresti, consum sau putere.
Cum zicea colegul, gt nu se dau semne ca o sa mai fie. Gt line da, daca il iei cu 1.5 dci o sa se apropie mai mult cu consumul de ceea ce esti tu obisnuit.

This post has been edited by papa_mulo: 10 Jun 2019, 20:57


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 10 Jun 2019, 20:57
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Daca asta e articolul:

https://www.largus.fr/actualite-automobile/...20-9728391.html

L-am citit si eu.

In ceea ce priveste hibridizarea, apare 1.6le aspirat E-TECH - acceasi tehnologie ca cel pe introdus pe Clio V : https://easyelectriclife.groupe.renault.com...s-e-tech-range/

1.0 si 1.3 TCe primesc un sistem similar cu cel prezent pe scenic hybrid assist,
adica un motor electric de putere mica (10kw), un convertizor 48v/12v si o baterie Li-Ion de 48v.

Nu se precizeaza in articol, dar e posibil ca si 1.5, respectiv 1.7 dci sa primeasca hybrid assist.

Vorbim de cateva zeci de kilograme in plus pe masina pentru 10-15nm boost sporadic la turatii scazute, totul doar ca sa coboare nitel emisiile de Co2.
Pentru mine, ca simplu cumparator inseamna cateva sute de euro in plus pentru nimic.

De GT nu se pomeneste decat la capitolul design, acolo sunt reciclate cateva cgi-uri de acum 2 ani. N-as luat-o ca un semn ca se mai intoarce GT-ul. Din contra, daca te uiti la Clio V, a disparut GT-ul cat si GT Line, care a fost redenumita RS Line.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 21:02
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Înțeleg unde bați. Însă sunt tehnologii diferite, generații diferite. Chiar nu își are rost comparația făcută de tine. Și yaris are 100 cp și îți garantez cuplul care vine din Parte motorului electric este demențial. Eu am deschis acest subiect pt a afla niște păreri legate de viitorul acestui dci, în România și eventual dacă vrei sa faci o plimbare prin câteva tari civilizate. După cum am scris și mai sus intenționez sa achiziționez unul. Nu doresc sa fac comparații între mărci. Am oferit aceste exemplu fiindcă ma gândeam ca poate sunt câțiva pasionați de tehnologie prin zona, fiindcă indiferent ca ne place sau nu viitorul se îndreaptă către hybrid și apoi electric.
.

10 Jun 2019, 22:08:
Da în L'argus am găsit articolul, nu știu dacă este exact acesta însă cam asta e ideea. Ei prezintă destul de interesant sistemul. Mi se pare bine pus la punct, destul de matur în abordarea tehnica. Pe foaie pare ca sta mult mai bine decât tot ce este hybrid la ora actuală pe piata.

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 21:08


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Jun 2019, 21:09
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Nu compar marci, doar iti ziceam ca tu compari caise cu pepeni 🤣
Yaris hibrid il poti compara cu clio hibrid...cand o aparea. Si daca megane gt dci chiar consuma in buc 8-9...mie mi se pare superconsum.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 10 Jun 2019, 21:12
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Mie mi se pare o falsa dilema smile.gif

Despre de dci vorbim ? 1.6 dci bi-turbo 163-5 cai ? Nu mai e. Il poti gasi doar second-hand, cum e cazul celor catorva GT-uri diesel pe stoc.

1.6 dci a fost deja inlocuit de 1.7 dci 150 cai, care se poate comanda pe Megane:

https://www.renault.ro/gama-renault/autotur...ure/Ah9A/engine

Incepe de la putin peste 23k euro.

Daca merita sa astepti facelift-ul ? Pentru motor, clar nu. Motoarele astea sunt, in afara de o usoara hibridizare, asa cum se precizeaza si in articolul celor de la L'argus, poti alege intre 1.5 si 1.7 diesel.

Daca merita GT-ul diesel sh ?
La asta chiar nu stiu ce sa-ti raspund.
Din ce-am citit / vazut consuma cu aprox. 1l mai mult ca 1.6 dci 130 cai M6.
E limpede ca daca cauti consum mic inainte de toate, nu e cea mai fericita alegere.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 10 Jun 2019, 21:12
Post #189


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




QUOTE(prodesign87 @ 10 Jun 2019, 20:10)
Intenționez sa cumpăr un megane gt dci... Însă mă necajeste imens o întrebare : merita sa dai 23..24000 acum pe un diesel sau la anul cand apare versiunea hybrid. Și sigur va exista un gt hybrid. Un consum prin București? Careva cu dci 16x cp?

<span class='edit'>10 Jun 2019, 21:18:</span>
Dețin un yaris hybrid, motor 1.5l credeți-mă consumul este imbatabil. Prin capitala media este 5l însă se întâmplă destul de des sa fie și sub 5. Citam mai sus ce scriau niște colegi despre dci gt... Consumul prin oraș 8 9l..mi se pare enorm. Eu am presimțirea ca reno a introdus programul acesta cu rezerva auto online ca să scape de ce mai era prin stocuri. Însă în toamna vor da lovitura cu motorizarea Hybrid și atunci poate ca cine își ia euro 6 dci acum la anul va plânge în hohote. Nu dați cu pietre este doar o opinie a unui om puțin indecis. Oricum cred ca dci acesta tdi sau orice acronime mai poarta diesel urile nu mai au viata lunga....deloc. Sper ca nu am întrat prea mult pe câmp cu subiectul. Chiar aștept niște opinii sfaturi păreri vis a vis de acest dci vs hybrid. Numai bine
*




Nu va fi hibrid pe megane nu inca.. poate la megane 5, abia a aparut noua platforma la clio 5 care suporta un mild-hybrid.. la toamna va aparea doar un facelift la megane.. sunt doar zvonuei ce se vb momentan, eu am vb cu cineva de la Titu, unde chiar au "noul" megane acolo de cv timp..o sa arate ca clio la bara fata si in rest la fel ca asta de acum..


PS: Mi-as lua linistit gt ul diesel in locul tau un 8-9 in Bucuresti e ok, tu esti obisnuit cu consum de hibrida dar senzatia e alta... diesel-ul n-o sa moara terminati cu prostiile..

This post has been edited by Poty: 10 Jun 2019, 21:17


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 21:15
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Da sigur referitor la denumirile de marketing ale gamelor ei se joaca acolo. Am impresia ca pt fiecare model /facelift vin cu noi denumiri de game. Ca strategie de marketing se pare ca funcționează foarte bine.. Te îndeamnă sa mergi pe un rs line... Suna mai bine decât gt line. În fond cred ca țintă este aceeași.. Gt line rs line sunt doar niște denumiri instrumente de marketing. Însă cred ca Renault va sta foarte bine la capitolul fiabilitate pe segmentul Hybrid. Vezi cât de bine se descurca Zoe cu vânzările. Cu siguranta vor găsi o nișă gt/rs line pt un hybrid.


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 Jun 2019, 21:17
Post #191


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Eu zic ca nu e cazul sa isi faca nimeni probleme de un diesel euro 6. Nu vir fi probleme legislative in urmatorii 10 ani.
Hibrid daca nu e plug-in nu mi se pare afacere, poate daca mergi exclusiv in oras.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 21:22
Post #192


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Am condus un megane 4 gt dci cu ceva timp în urma și sincer mi-a rămas în gând. Mi se pare în șasiu foarte bine echilibrat iar acest 1.6 de 16x cp pare sa fie mai mult decât suficient pt a purta masa mașinii + some fun. Per ansamblu atât cât mi-a fost dat sa o conduc am găsit-o foarte echilibrata și ca fiind un compromis destul de bun între putere, ușurință în exploatare, confort la drum lung.

10 Jun 2019, 22:27:
Nu știu cum vi se pare vouă însă mie mi se pare ca pt 23.000 euro ti se oferă o super mașină. Nu prea știu la concurenta directa sa primești atâtea dotări și un sașiu asa de reușit. Nu vreau sa laud însă mie îmi place tare mult aceasta mașină și m-am bucurat mai mult când am văzut ca se Conduce la fel de bine pe cât arata.

10 Jun 2019, 22:33:
Ceva probleme pe la ea după 1 2 sau mai mulți ani de exploatare? Nu punem la socoteala acei greierasi atât de specifici mărcii. Ma refer la ceva serios. Poate mai ales la cutia edc? Apropo mulțumesc guys de opinii păreri. Sunt foarte bine venite!

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 21:33


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 Jun 2019, 21:34
Post #193


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Daca iti place asa mult eu zic sa te misti repede. Ce e ramas pe stoc o sa se vanda si pe urma vei avea posibilitatea sa iti iei doar second.
In plus la GT dCi nu sunt probleme cu cutia de viteze ca la GT tce, un mare plus din punctul meu de vedere lentru cine vrea o masina noua ca sa nu se streseze cu fel si fel.de probleme, chiar daca sunt acoperite pana la urma.de garantie.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 21:41
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Recunosc ca după ce am citit ce ați scris m-am mai încurajat puțin. Vad ca sunteți destul de pozitivi în ceea ce privește viitorul acestor dci uri sa le zic asa


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 10 Jun 2019, 21:43
Post #195


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Electrificarea e un trend si se va realiza, dar va dura. Mai ales in Romania unde infrastructura e jale. In urmatorii 10 ani tot motoarele termice sunt baza.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 21:50
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Este adevărat ca motoarele diesel la ora actuala au ajuns la un rafinament pe care nu cred ca îl anticipa nimeni acum 10 ani. Indiferent despre ce producător vorbim. Sunt extrem de bine puse la punct. Mai mult de atât în sensul ecologic vorbind este foarte greu. Dacă observam se fac pași mici și cu sacrificii financiare destul de mari pt a le face cât mai prietenoase. Însă la un moment dat cred ca devine asa de scump acest proces de reducere a emisiilor încât trebuie renunțat. Legislația se tot înăsprește, în tarile dezvoltate și va veni și peste noi, iar producătorii ajung la concluzia ca e mult mai ușor, mai ieftin pt ei și pt consumatori de produs o mașină electrica. Plus ca arhitectura unei mașini electrice va avea de oferit mai multe pt noi cei care vom sta în masina. Ok poate m-am dus pe fast forward câțiva ani înainte însă aici vom ajunge și noi

10 Jun 2019, 22:52:
Pana atunci voi trece pe la un dealer sa vad ce mai este pe stoc tongue.gif

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 21:52


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 10 Jun 2019, 21:56
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Soba-i tot soba monser. E buna pe duba ca trage si consuma putin.

Lasand gluma la o parte, lasand si fanteziile electrice tot de-o parte, din cate vad, gt-urile astea diesel se vand cu lumanare, iar unii inca isi pun intrebarea daca merita sau nu, daca sunt o oferta buna ori ba ?

La sub 23k euro iei o masina cu toate optionalele bifate.
Daca nici asta nu e pomana....


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 22:00
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Asta am constatat și eu. La banii aceștia primești o super mașină. Și ma gândeam ca poate au ei, Renault o explicație pt asta.. Dar desigur noi nu o vom ști decât la momentul oportun.... Sau poate ca nu. Poate chiar sunt ei băieți buni și ne dau mașini interesante la preturi sa le zic accesibile (cât de cât)

10 Jun 2019, 23:04:
Ok sa nu se înțeleagă greșit.. 23000 este o suma de luat în calcul. Însă cum spuneai și tu sa primești o mașină nouă, străină cum îmi place sa ai spun, cu toate bifele aliniate frumos în coloana, este de asemeni ceva pe care ar trebui sa iei în calcul

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 22:04


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 10 Jun 2019, 22:05
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Fac anul in august de cand au fost inmatriculate, au tot interesul sa scape de ele, au tinut destul la pret. Daca urmaresti discutiile pe topic-ul de GT din octombrie anul trecut pana azi, vei vedea cum au evoluat reducerile la GT-urile ramase pe stoc.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 10 Jun 2019, 22:08
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Consider ca megane, mai ales specificația gt nu este o mașină pe care sa zici cu rușine ca ai dat 23000. Sa te simți cumva țepuit sa zic asa. Poți liniștit sa ieși în lume fără nici un pic de rușine.

10 Jun 2019, 23:10:
Cata reclama ai fac și abia dacă am condus-o 100 km. Poate vede cineva de la reno discuția și... Eu știu I se face mila. Face o reducere de la 23 la 25. Pai ce se vine reno asa ieftin

This post has been edited by prodesign87: 10 Jun 2019, 22:10


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorynache
post 11 Jun 2019, 05:36
Post #201


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 September 17
From: Vatra Dornei




Eu cred ca gt, rs ,gti ,opc , cupra etc. sunt masini de ,,chilotat'' asa ca discutiile despre consum nu isi au rostul. Cred ca un pitbul papa mai mult decat un pechinez.

This post has been edited by sorynache: 11 Jun 2019, 05:39


--------------------
renault megane 3 RS ; megane 4 ; 2014 265/cup ; 2017 1.6 sce - Sv 07 RSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 11 Jun 2019, 07:50
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




@prodesign87: Vezi ca reducerea aia de la 28.8xx euro la 23.3yy pe care o poti vedea pe site-ul Renaul a aparut relativ recent. Lunea trecuta, erau 11 sau 12 masini in stoc; acum mai sunt 7... un Blue Iron si restul negre.
Cu intrebatul la dealeri te complici... vezi ca am scris in postul #179 de ce. GT-ul din showroom era muuult mai scump fata de site. Poate daca-i spui ca-l rezervi online si-l ridici de la el mai obtii ceva accesorii (eu asa am facut).
Sfatul meu e urmatorul: uita-te online in lista ramasa. Vezi ca in momentul in care selectezi o anumita masina, ai VIN-ul ei in adresa web. Suna la Vocea Clientulu si afla detalii de la ei. Masinile sunt toate inmatriculate de RCR (prin august 2018), dar la unele nu a inceput inca sa mearga perioada de garantie (la mine de exemplu). Asa ca unii colegi le-au preluat cu 10-11 luni de garantie scurse, altii cu intreaga garantie disponibila. Poti incerca sa afli si unde este depozitata; unele au stat prin showroom, altele afara in parcurile auto ale dealerilor...
decizie usoara!


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 11 Jun 2019, 09:02
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Foarte utila informația. Mulțumesc, am notat. Într-adevăr e păcat sa iei o mașină nouă și sa nu beneficiezi de întreaga perioada de garanție.


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 11 Jun 2019, 10:03
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Te-ai gandit ca faci downsize-ing ??


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 11 Jun 2019, 21:42
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




In ce sens... Downsizing?


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 12 Jun 2019, 08:06
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




S-a uitat la laguna din semnatura si poza ta...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodesign87
post 12 Jun 2019, 10:43
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 21 April 12
From: Bucuresti




Da, a rămas laguna in poza. Doar in poza smile.gif downsizing ul adevărat a fost când am trecut de la Leguma la yaris... Nu m-am mai complicat cu ceva intermediar. Ca sa fiu sigur ca se simte trecerea radmasa.gif


--------------------
Dacia Duster 2012
Sex, Reno and rock&roll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 13 Jun 2019, 19:11
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




M-ai indus in eroare ... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 13 Jun 2019, 20:59
Post #209


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




@prodesign87 Daca tu pleci de la premiza că Yaris-ul consuma 5 în oraș și că te sperie un consum de 8-9 la GT înseamnă, fara supărare că GT-ul dci nu este pentru tine.
Din punctul meu de vedere GT-ul că e dci sau tce nu este o mașină de consum mic în oraș. Ea își arată adevărata față la drum întins pe DN-uri, pe autostrada..unde oricând te poate ajuta...


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 26 Jun 2019, 19:16
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Dupa cateva zile de utilizare a GT-ului (preponderent extra-urban) voi puncta si eu cateva aspecte.
La plusuri nu voi zabovi si nu voi enumera; ideea generala e ca sunt incantat maxim de masina, n-am nuciun regret pentru achizitia facuta. Comportament rutier minunat, mai ales cand te dai pe viraje si vezi ca 4-controlul, sasiul si directia electro-mecanica fac toti banii... (si asta cu limitari de rodaj!!!) Pachetul asta este motivul pentru care am decis sa iau o masina din stoc de 11 luni. Altminteri stateam linistit sa astept facelift-ul de anul viitor si luam tot Sedan (ca M2-ul) in loc de Hatch.
Acum la minusuri ar fi cateva de povestit, unele poate punctate deja si in general nespecifice exclusiv GT-ului. ci lui M4... Pe majoritatea (sau pe toate) le stiam deja multumita forumului:
- habitabilitaeta in general mai slaba decat ce stiam de la M2. Lipsesc toate compartimentele/spatiile de depozitare (din portiere, podea, suport ochelari) din trecut. Torpedou nerefrigerat...
- scaunele de GT: foarte faine la nivel de suport lateral, insa foarte restrictive: nu mai ajungi cu usurinta la ceva ce-ai lasat la indemana pe bancheta din spate de ex. Reglajul optim este inca un mister pentru mine; am incercat mai multe scenarii, dar tot cu un usor disconfort la spate cobor dupa 2 sau mai multe sute de km. Suportul coapsei putea fi ceva mai lung (eu am 1.87) si cu scaunul la minim pe verticala inca n-am descoperit pozitia ideala.
- scaunul e la minim ca sa ma indepartez de trapa pe care nu mi-am dorit-o, dar pe care-am primit-o blush.gif . Pe vremea asta este o sursa majora de caldura in habitaclu, mai ales ca acel paravan mobil este dintr-o panza semi-transparenta care nu izoleaza deloc. Si la anumite denivelari se mai trezeste si greierasul din ea la viata, chiar si cu putini km la activ.
- la inchiderea geamurilor pe impuls, cand ajung la capat se cam trantesc, cu un zgomot serios. Presupun ca asta nu poate fi de bine pe termen lung pentru mecanism/macara.
- povestea cunoscuta a stergatoarelor - e prezenta si la mine. Cel de la sofer se poate ridica, dar cand urca pe parbriz se opreste departe de stalpul A, iar stergatorul pasager nu se poate ridica decat in pozitia de service. M-am saturat sa le tot pun in service la bezinarii ca sa spal parbrizul, asa ca le-am desfacut piulita de blocare si le-am ridicat a.i. cel sofer sa ajunga aproape de stalp, iar cel pasager sa nu mai loveasca in capota la ridicare. Duzele de stropit parbriz sunt modelul cu 3 jeturi; la duza de la sofer functioneaza un singur jet din 3!!!

Din categoria probleme pe garantie (DEJA!!!):
- becul pentru iluminare in portbagaj este ars, n-am observat la livrare (asta este preludiul)
- la ~200km de granita la revenirea in tara, s-a aprins martorul luminos pt. catalizator insotit de cheia de service, plus mesajul "check anti-pollution system". Am tras un test scurt de accelerare sa vad daca ma tine in limp-mode -> nu. Asa ca mi-am vazut de drum si m-am programat din mers la MV pentru constatare, facuta in aceeasi seara la sosire. Concluzia: senzor de oxigen defect, au sters eroarea (care a reaparut dupa ~100km) si astept sa vina piesa pt inlocuire pe garantie. N-a sosit nici acum dupa 4 zile lucratoare.
- am cerut ca inainte de livrare sa fie verificata geometria, dar n-am primit niciun raport de geometrie. Asa ca presupun ca doar au spus ca au facut-o. O voi cere din nou la inlocuire senzor O2.
- pe partea de documente insotitoare, RCR este praf (asta nu mai tine de garantie). Masina e inmatriculata in aug.2018, dar n-am primit inca CIV, CoC, Certif.fiscal ca sa pot inregistra masina la taxe&impozite, desi mai am doar o saptamana termen legal. Asta pentru ca desteptii au trecut pe certificat data la care am rezervat masina online, nu data la care am ridicat efectiv masina.

This post has been edited by meg2s: 26 Jun 2019, 19:19

Attached thumbnail(s)
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_43a0.jpg ( Size: 261.69k ) Number of downloads: 263
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_4382.jpg ( Size: 155.88k ) Number of downloads: 278


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:04
Dacia