Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vanzari

George2332
post 11 Jun 2018, 18:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 18




Buna ziua!

Caut si eu un latitude de vanzare 2011 2.0 170 cp. Pe siteurile de vanzari nu am gasit nimic care sa ma atraga. Ma poate ajuta cineva?

Multumesc!


--------------------
Seat Altea 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 12 Jun 2018, 08:20
Post #2


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut,
Iti recomand sa cauti una vanduta de noua in romania, cele aduse din strainatate la preturi "atractive" sunt masluite. In tarile din vest, proprietarul direct nu da un latitude decent la un pret mai mic decat cele din romania, eu am studiat piata un an intreg si nu am gasit oportunitatea asta.

In orice situatie, ceri VIN-ul si mergi la reprezentanta pentru verificare.

Zilele trecute am vazut pe net vreo 2 destul de interesante (inca nu mi-am sters filtrele si mai primesc anunturi).

Specifica ce doleante ai in privinta masinii si in ce buget vrei sa te incadrezi.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George2332
post 13 Jun 2018, 22:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 18




Salut,
Mulțumesc pentru sfaturi, as vrea modelul inițial Paris cel de 170 cp,bugetul este cam mic însă, 6500-7000 de euro.
Văzusem la un moment dat, exact ce caut la prețul de 5300 de euro dar așa cum ai spus și tu probabil era măsluită.
Mulțumesc!


--------------------
Seat Altea 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 14 Jun 2018, 07:53
Post #4


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Legat de Initiale Paris ia in calcul urmatoarele aspecte:
- Navigatia Carminat DVD nu are harti mai noi de 2012, deci o sa fie de bibelou acolo pe bord. Varianta cu TomTom Live (cu card) are update la zi.
- Jante de 18" te duc la sapa de lemn cand necesita anvelope noi.

Daca vrei motorizarea de 170CP, clar va fi cu Automata: o alegere excelenta.

Sub 7000 de E nu vei gasi un latitude in mintile lui, cel putin nu anul asta si nu diesel de 170CP.
Dupa cum vezi pe site-urile cu vanzari auto, mai toate Latitudele au pe la 190 000 de km, dubios... Obligatoriu verificare cu VIN-ul la reprezentanta, O sa ramai surprins cum 4 din 5 masini au km modificati.
Incearca sa mai pui inca o mie, sansele cresc sa gasesti ceva decent.

Un exemplu de latitude cinstit, nici macar nu este initiale si uite cu ce pret se vinde:
https://www.autovit.ro/anunt/renault-latitu...orm#xtor=SEC-81
Masina o vad in fiecare zi, este condusa de o doamna. Pretul nu o face sa se vanda prea repede.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George2332
post 14 Jun 2018, 20:15
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 18




Am văzut câteva modele pe olx și sub 7000, o sa.ti urmez sfatul și o sa le verific km. Nu vreau neapărat inițial Paris, vreau doar să aibă 170 de cai. Credeam că doar cele ititial Paris au motorizarea asta. Întrebarea mea este cam câți km duce un Renault? La 250.000 plus cam câtă viața ar mai avea mașina?
Mulțumesc!


--------------------
Seat Altea 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 15 Jun 2018, 08:20
Post #6


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Hai sa iti povestesc prima tentativa de a cumpara un Latitude:
Inainte sa cumpar exemplarul ce il am acum, dadusem de una prin constanta, initiale cu tot ce se poate pe ea, arata excelent, 240 000 de km. Am vb cu proprietarul, parea o persoana de buna credinta (nu samsar), imi da diverse detalii, VIN-ul. Merg la reprezentanta si: masina avea in 2015 in germania 250 000 km, la 2 luni dupa, are o inregistrare in romania cu numai 120 000 km....deci in realitate masina se apropia de 400 000 de km. Nimic din poze nu trada varsta in km, ulterior proprietarul mi-a spus ca a aflat si el de km dupa ce o cumparase.

Pe latitude, cel putin ce se vinde pe la noi, 90% din ele au motoare 2.0dCi. Motorul asta vine in 2 variante de putere: 150CP cu cutie manuala si 170CP cu cutie automata, indiferent ca este luxury, privilege sau initiale.
Motoarele sunt din cele mai fiabile dieseluri utilizate de reno, au un singur mic neajuns: sunt ceva mai gurmande decat concurenta, mai ales daca e cu automata.

NU pot sa iti raspund clar la intrebarea cu durata de viata a masinii, conteaza foaaarte mult de cel care a utilizat-o.
Ce pot sa spun de lucrurile cele mai costisitoare de pe ea:
- Motorul - o duce lejer peste juma de milion de km fara interventii;
- Injectia, turbina si injectoarele - nu se plange lumea de ele nici dupa 300 000 de km.
- Cutia automata - te gandesti la un schimb de ulei pe la 200 - 250 de mii de km (e o treaba serioasa pe care nu poti sa o faci oriunde, dar nu este foarte costisitoare)
- FAP-ul este destul de fiabil comparativ cu primele generatii de prin 2006-2008.

Spor la cautat!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George2332
post 15 Jun 2018, 11:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 18




Mulțumesc mult pentru informații,îmi sunt de ajutor. Aveam ceva dubii in legătură cu motoarele de la renault mai ales în ceea ce privește durabilitatea.
Din ceea ce mi ai spus înțeleg că latitude nu e o mașină ieftin de întreținut dar nici prea scump.
Mulțumesc inca o data.


--------------------
Seat Altea 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Latitude 16
post 23 Jul 2019, 09:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 July 19




Salutare !
Am și eu de vânzare (schimb) un Renault Latitude varianta Initiale Paris an 2014 cu 87000 km motorul de 170 Hp.
Contact la telefon 0743.339.938
Pot oferi orice alte informații la cerere


--------------------
Renault Latitude 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladNgr
post 24 Jul 2019, 10:07
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 June 16
From: Timisoara




Vanzator cinstit, scriind despre problemele masinii, totusi la lipsurile ei => masina de evitat

https://www.olx.ro/oferta/renault-latitude-2012-ID5fMfa.htm

Grija mare!



--------------------
Renault Laguna 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian100
post 6 Jan 2021, 11:17
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 January 21




Buna, sunt interesat si eu sa cumpar un Latitude. Buget undeva la 6000 euro. Intrebare: Ce motor e mai fiabil? Benzina sau Diesel? Ce sa aleg? Eu am gasit un 2.0 Benzina cu 100.000km , adus din afara, dar mi-e teama ca e samsar, dar masina arata bine si full.
Sper ca experienta voastra sa ma faca sa aleg.

This post has been edited by adrian100: 6 Jan 2021, 11:19


--------------------
reanult laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 Jan 2021, 09:53
Post #11


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Personal nu recomand Latitude cu motorul de 2.0 benzina. Este prea putin motor la atata masina. Cand cautam masina, am gasit un Latitude nou, 2.0 benzina. Cei de la AutoMarcus mi-au gasit si o masina de drivetest sa ma dau cu ea, sa vad cum se comporta. Se misca la linita decentei, cand e goala. Plina, deja nu mai este acelasi lucru. Mergi pe dieselul de 180 de cai, e mai adecvat pt volumul masinii.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JackJ
post 3 Jul 2021, 14:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 July 21




Salutare! Am inceput si eu cautarile pentru un Latitude, insa nu sunt foarte multe prin online/Bucuresti. Cunoasteti din masinile care sunt acum la vanzare? sa ma feresc de una anume sau sa merg spre una anume?

Orice sugestie e binevenita!

Mersi!


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccruc
post 4 Aug 2021, 19:09
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 31 March 21




Salut,
benzina sau motorina, manuala sau automata, buget...etc


--------------------
Renault Latitude 2015 Initiale Paris - B500CTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:34
Dacia