Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme cu filtrul de particule., A treia oara cand se aprinde martorul....

Hyper
post 17 Dec 2009, 20:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




Prima data s-a aprins martorul intr-o dimineata prin luna iulie, aveam cca 4500 km, dar mi-am zis ca e o eroare, ceva si pana seara cand voi termina serviciul nu se va mai reaprinde dar bineinteles ca nu a fost asa.... Mi-am amintit atunci ca citisem pe undeva prin manualul de utilizare ca trebuie sa mergi o perioada cu o viteza mai mare de 80 km/h. Am facut cca 15 km dar martorul nu s-a stins si am renuntat. A doua zi dimineata, surprza : martorul stins... Bun zic eu , motorina asta e de vina si de atunci am alimentat numai de la PetromV cu Alpin Euro5... huh.gif
Apoi am plecat in concediu, am facut peste 1700 km si nu au fost probleme.
Acum o saptamana pe la 6500 km din nou s-a aprins martorul.... dar eram documentat , citisem cu atentie, din nou, manualul unde scrie ca in urmatorii 100 km de la aprinderea martorului trebuie sa mergi cu o viteza medie de peste 70km/h pana la stingerea acestuia (pt a-si face filtrul autocuratirea), operatiunea ar trebui sa dureze cca 20 min, daca este oprit vehiculul inainte de a se stinge martorul operatiunea trebuie reluata. In fine... am zis ca data trecuta nu s-a facut corespunzator autocuratirea si de aceea s-a aprins dupa 2000 km . Si am mers continuu , in afara orasului , cu 90-120km/h cca 30 km pana cand s-a stins martorul. Mi-am spus ca acum totul a fost facut 'by the book' , dar azi dupa numai 200 km de la autocuratire s-a aprins din nou ohmy.gif ... Abia luni am timp sa ajung prin service....
La voi s-a aprins vreodata? sad.gif
Exista un ghid de intretinere sau utilizare a autoturismelor echipate cu filtru de particule?

This post has been edited by Hyper: 17 Dec 2009, 20:55


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 22 Dec 2009, 01:26
Post #2


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Nu te speria, se intampla si la alte masini precum Mazda 6 si nu numai.
Mergi foarte mult cu ea probabil in oras cu viteze mici si filtrul nu se poate ''regenera''.
Asta e o problema des intalnita la diesel cu filtru de particule(valabil la toate marcile).


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyper
post 23 Dec 2009, 11:22
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




Dar si-a facut regenerarea completa acum o saptamana, iar de atunci am parcurs numai 200 km (numai in oras, intr-adevar...)
Ma rog, am fost in service luni, au pus testerul, si au zis ca o sa-mi reseteze calculatorul data viitoare cand voi veni, iar daca mai am probleme o sa imi schimbe filtrul daca e nevoie.Acum nu au ansamblul ala de siguranta de la directie . Mi-am cumparat si un cui pt remorca, o sa il montez tot atunci (trebuie desfacuta toata partea din spate, pana si triplele, esapamentul + spoilerul spate pt a fi montat... blink.gif


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 26 Dec 2009, 08:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Poate oi fi eu conservator, dar mi se pare tare ciudat ca, daca ai filtru de particule, musai sa mergi nu stiu cit cu mai mult de 80 la ora pentru a se regenera filtrul! Si daca nu ai cind/unde/cum sa mergi asa, ce faci?!

In alta ordine de idei: am citit cindva tot pe net ca, la dieselurile cu filtre de particule, regenerarea acestora necesita o temperatura mai mare a gazelor de evacuare, pentru a "arde" impuritatile. Si aceasta temperatura se obtine prin adaugarea in motorina a unui compus numit parca cerina, ce e intr-un mic rezervor de citiva litri, plasat pe linga rezervorul de carburant. La fiecare alimentare, in mod automat sau nu, se "scapa" citiva ml de lichid din ala in motorina, crescind temperatura gazelor de ardere.

Nu va grabiti sa faceti misto de afirmatiile mele, interesati-va intii. Eu asa stiu.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyper
post 26 Dec 2009, 09:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




QUOTE
Poate oi fi eu conservator, dar mi se pare tare ciudat ca, daca ai filtru de particule, musai sa mergi nu stiu cit cu mai mult de 80 la ora pentru a se regenera filtrul! Si daca nu ai cind/unde/cum sa mergi asa, ce faci?!


Teoretic regenerarea se face fara interventia cond auto, insa atunci cand circuli mai mult prin oras pe distante scurte si la turatii inferioare filtrul nu ajunge la temperatura necesara pt a se regenera (de fapt a arde particulele de funingine retinute - continute in acel fum negru specific motorelor Diesel atunci cand calci brusc pedala de aceleratie) si gradul de 'saturare' al filtrului ajunge la 90% se aprinde martorul. Daca nu faci regenerarea in urmatorii 100 km se aprinde si martorul 'service' . Am inteles ca regenerarea se poate face apoi in service cu testerul(laptopul ala cu softul specific) conectat la calculatorul masinii ce va controla turatia motorului pt regenerare... la mine nu au trecut cei 100 km.

Se pare ca ai dreptate ref la aditivul respectiv, am gasit asta pe site-ul Citroen, dar in manualul masinii mele nu este specificat, or fi mai multe tipuri... blink.gif . http://www.citroen.ro/servicii/sfaturi-cit...ul-de-particule


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 16 Sep 2010, 12:29
Post #6


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Asa este, sunt de mai multe tipuri. La unele forduri de exemplu este cu lichid, la bmw-uri este fara, etc... Fiecare producator a ales o varianta. Oricum filtrul de particule se poate anula din soft la majoritatea autovehiculelor urmand ulterior sa se elimine fizic de pe masina. Rezultatul va fi ca va scoate un pic de fum masina insa niciodata nu veti mai avea probleme cu infundarea sau regeneraraea acestuia. Pentru detalii va astept cu un mesaj privat.

Spor la kilometrii.


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Sep 2010, 12:54
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Asa este se poate scoate fara probleme... singura problema este numai ca nu mai luati ITP-ul biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebecool
post 16 Dec 2010, 23:32
Post #8


Doctor de oase


Group: Members
Posts: 549
Joined: 26 October 06
From: Pa scaun




Azi m-a sunat amicul cu Koleosu'ca i s-a aprins filtru de particule in bord.
I-am dat remediu:
O tura pana la Fundulea in treapta a-4a la 4000rpm-130km/h.
Pe pod, la intoarcere s-a stins.
Problem solved.
Asa ca recomand o tura pe autostrada in forja din cand in cand.


--------------------
Renault/Opel Megane 2 1.5dci 80cp/ Focus 2 1.6Tdci 2009 2007 - B-08-BBM
Banii fac fericirea celor care nu merita alta fericire. (G. Gesbron)

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 30 Dec 2010, 14:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Eul unul as demonta filtrul de particule daca se poate bineinteles. Apoi inainte sa merg la ITP l-as monta. Interesant este daca poti merge fara filtru.
ITP se face din 2 in 2 ani asa ca nu ar fi mare efort. Decat sa stau stresat ca se aprinde led-ul la bord...


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CT-84-LEU
post 22 Feb 2011, 16:02
Post #10


Sofer agresiv pe BMW = sofer antrenat pe Renault


Group: Members
Posts: 136
Joined: 27 July 05
From: BUCURESTI




Repet, poti sa mergi fara filtru cu conditia sa-l scoti din soft. Aici te pot ajuta. Cu datul jos fizic, te descurci apoi.


--------------------
Renault Megane 3 - 1.5 110hp 140hp, by Dimsport :)
BMW 3xxi 24v - vanos - 2xxHp by Dimsport :)
Renault Koleos - 2.5 - 170Hp - DAUNA TOTALA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyper
post 24 Feb 2011, 18:59
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




Si pe mine m-a mancat filtrul asta.... la cca 240 km prin oras se aprinde martorul. Mai am un an din garantie si primul lucru pe care o sa il fac va fi anularea acestuia. Chiar incep sa cred ca nu prea are legatura cu mersul prin oras sau subturat. De ex acum vreo 5 luni am plecat din Severin la Bucuresti cu martorul aprins, dupa cca 40 km s-a stins iar la drumul inapoi , dupa cca 600 km in majoritate, extraurbani, mi s-a reaprins doh.gif ....


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 22 Jul 2011, 20:09
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




Nu este normal sa se aprinda asa, mai ales extraurban (presupunand ca nu mergi cu a 6-a la 70km/h). Cred ca ar fi bine sa faci un test si sa te asiguri ca sunt indeplinite toate conditiile de regenerare: sa functioneze TOATE bujiile incandescente (inclusiv releul lor), iar in mers sa respecti treapta de viteza si turatia/viteza recomandate pentru motorul tau.

Poti incerca si o regenerare statica pe clip.

Personal nu as anula filtrul de particule.

La Renault cresterea temperaturii din filtrul de particule - regenerarea - nu se face cu aditiv ci prin modificarea injectiei si a altor parametri de functionare a motorului.

This post has been edited by cata_lag2.2: 22 Jul 2011, 20:12


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccorneliuss
post 17 Nov 2011, 15:03
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 30 March 11




QUOTE(cata_lag2.2 @ 22 Jul 2011, 20:09)
Nu este normal sa se aprinda asa, mai ales extraurban (presupunand ca nu mergi cu a 6-a la 70km/h). Cred ca ar fi bine sa faci un test si sa te asiguri ca sunt indeplinite toate conditiile de regenerare: sa functioneze TOATE bujiile incandescente (inclusiv releul lor), iar in mers sa respecti treapta de viteza si turatia/viteza recomandate pentru motorul tau.

Poti incerca si o regenerare statica pe clip.

Personal nu as anula filtrul de particule.

La Renault cresterea temperaturii din filtrul de particule - regenerarea - nu se face cu aditiv ci prin modificarea injectiei si a altor parametri de functionare a motorului.
*




Dezactivez din soft filtru particule .


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 22 Mar 2012, 15:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Salut
Sunt pe cale sa dau comanda pt un Koleos dar am o nelamurire:
Pentru detinatorii din Bucuresti: Imi puteti spune cat de des ati avut probleme cu infundarea filtrului de particule mergand majoritatea timpului in oras?
Multumesc


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dvs
post 23 Mar 2012, 21:28
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 23 September 05
From: Bucuresti




Al meu are aproape 2 ani si 50000 km si nu am avut niciodata probleme. nici un fel de probleme. rolleyes.gif


--------------------
Renault Koleos 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 23 Mar 2012, 21:43
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




Dieselul cu Dpf nu este recomandat ptr oras si mai ales pe distante scurte. In oras trebuie sa mergi cu ea mai turata ca sa eviti infundarea filtrului.
Iar daca ai probleme si se infunda o tura la iesirea din bucuresti de vreo 15 km dus 15 intors si gata s-a curatat.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hyper
post 25 Mar 2012, 07:52
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 April 09




Dupa revizia de doi ani din martie 2011(rulez cca 10.000km/an blush.gif ) s-a rezolvat problema cu filtrul. Spre norocul meu service-ul de unde am cumparat masina nu se mai ocupa de garantii ( Tr Severin) si am fost nevoit sa ma duc la Redac Craiova, le-am spus de beleaua cu DPF si dupa ce si-au terminat treaba m-au intrebat cine mi-a reglat injectia , le-am zis , au zambit si mi-au dat o carte de vizita unde urma sa sun daca se mai aprinde martorul . De atunci, dupa cca 10.000 km s-a mai aprins de 2 sau 3 ori (in cca 1 an) inainte se aprindea si dupa cca 2-300 km . Mentionez ca din cei 10.000 km mai mult de jumatate ii fac urban pe trasee de maxim 3-4 km . Cartea de vizita nici nu mai stiu pe unde e biggrin.gif


--------------------
Renault Koleos 2009/Dynamique/2.0l dCi /150CP/CVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 25 Mar 2012, 09:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Multumesc. Eu merg 90% din timp in oras, drum dus de 12 km cu multe zone de mers bara la bara. Sa nu-mi iau diesel?


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 25 Mar 2012, 11:40
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




Merge si diesel dar fara filtru de particule, adica o masina ceva mai veche. Daca te gandesti la masina noua i-ati benzinar, si nu mai ai dureri de cap la mersul bara la bara.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 25 Mar 2012, 12:47
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Vroiam un kloeos nou cutie automata dar daca ziceti ca ma leg la cap cu el ramane dpar cx5 benzina awd aitomat desi e cu 3 mii euro mai scump decat vea mai buna oferta de koleos.


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionelgaescu
post 28 Mar 2012, 10:51
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 February 12




imi cer scuze .
intr-adevar era vorba daca motorul este pe curea sau lant
oricum multumesc pentru raspunsuri
poate stie cineva sau a schimbat afisajul din bord acolo unde apare radio
adica eu am un afisaj ingust si as vrea sa ii pun un afisaj mare cu gps.
am inteles ca ,radio -cd -ul nu se schimba
multumesc


This post has been edited by ionelgaescu: 28 Mar 2012, 16:41


--------------------
renault koleos renault koleos 2008 motor 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 28 Mar 2012, 11:21
Post #22


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




1. filtrul de particule are niste metale rare in el, nu este cu ulei cu nimic (nu se verifica uleiul) din cand in cand isi face singur regenerare - ar fi recomandat un drum extraurban din cand in cand pt regenrarea lui.
2. este pe circuitul de evacuare a gazelor arse, nu are curea / lant. nu are parti in miscare. are un senzor de presiune in amonte (adica citeste presiunea gazelor la intrarea in filtru) si un senzor de presiune in aval (adica citeste presiunea si dupa filtru - iar din diferenta de presiuni se "vede" gradul de infundare / colmatare al filtrului.)
3. - filtrul de ulei este in compartimentul motor (nu stiu sa iti zic fix unde - dar cred ca se ajunge la el pe undeva pe dedesuptul masinii, dupa inlaturarea scutului - la laguna 2 asa este.)
Orice masina - indiferent de model / marca are buson de golire al baii de ulei. De obicei este vizibil dupa inlaturarea scutului.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 28 Mar 2012, 14:04
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Cred ca la punctul 2) nu se intreba daca filtrul de particule are lant sau curea, ci daca motorul e pe lant sau curea. biggrin.gif
Din cate stiu eu, 2.0dci are distributia pe lant.

This post has been edited by joey: 28 Mar 2012, 14:05


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
proSym
post 18 May 2012, 09:30
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 17 May 12




Salut! La recomandarea unui coleg de pe forum am curatat filtrul la www.laborexromania.ro (sper sa nu fie considerata reclama smile.gif). Am facut mai bine de 2000 km si totul e ok. M-am gandit ca v-ar putea prinde bine informatia. La mine se tot aprindea ledul si mi-au spus la service ca am filtrul infundat 130%.
Acum sunt multumit de cum se comporta masina.


--------------------
Renault Symbol 2008 Symbol - b11ekl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionelgaescu
post 18 May 2012, 09:34
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 6 February 12




multumesc pentru informatie


--------------------
renault koleos renault koleos 2008 motor 2.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 18 May 2012, 13:39
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




QUOTE(proSym @ 18 May 2012, 09:30)
La mine se tot aprindea ledul si mi-au spus la service ca am filtrul infundat 130%.
*

Data viitoare cand te mai duci la service o sa-ti zica mecanicii ca s-a infundat 200%.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LAURR
post 24 Jul 2012, 15:31
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 19 June 12
From: Cluj




Incercati sa adaptati viteza de deplasare la turatia de cuplu maxim. problema nu apare datorita faptului ca mergeti mult in oras,etc ,ci ca mergeti subturat. La fiat sedici cealalata masina pe care o am, se face autoregenerarea fara sa fie nevoie sa merg cu o anumita viteza. atunci cand se simte ceva problema de evacuare, incepe regenerarea prin supraalimentare cu combustibil pentru a creste temperatura in filtru si pentru a ,arde depunerile. la mine esapamentul este complet curat ,fara cea mai mica urma de funingine.


--------------------
RENAULT MEGANE2/MEGANE4SEDAN INTENSE-ROUGE/KADJAR INTENS 2005/2017/2017
Sa te feresti de inginerii care au intrat la facultate cu media de la bac.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laucan
post 24 Jul 2012, 21:18
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 September 11




Salut,

Va dau cateva sugestii referitoare la filtru de particule:

1. Cu cat motorul merge la sarcini mari (acceleratii mari) cu atat emisiile de particule sunt mai mari. Fenomenul este mai accentut cand motorul este rece. Ca sa evitati incarcarea rapida a filtrului conduceti mai putin sportiv, cu acceleratii line, mai ales cand motorul este rece.

2. Regenerarea unui filtru de particule se face in doua moduri:
- cu al 5-lea injector (unele modele 1.5 dCi)
- cu injectie intaziata (2.0 dCi)
La motoarele diesel Renault nu este nevoie de aditiv in motorina pentru regenerare.

3. Pentru a se putea regenera filtru de particule are nevoie de anumite conditii de temperatura, turatie motor, etc. Daca aceste conditii nu sunt indeplinite filtru nu se regenereaza. In cazul in care nivelul de incarcare cu particule trece peste un anumit prag filtru nu se mai poate regenera, nici macar in service, deoarece cantitate mare de particule care trebuie arsa ar creste temperatura foarte mult in filtru si ar produce distrugerea acestuia => filtrul trebuie inlocuit!

4. Nu scoateti filtrul! Calculatorul de injectie, cel putin pentru Euro 5, are strategii de diagnoza speciale pentru filtru absent. Daca-l scoateti se va aprinde martorul MIL din bord!

Cam atat. Mai multe despre filtrul de particule gasiti aici.


--------------------
Renault Megane Sedan II 2007 Manager
e-automobile.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autodiag06
post 25 Jul 2012, 22:42
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 July 12




ANULARE / DEZACTIVARE FILTRU DE PARTICULE DPF - FAP Pt. orice MARCA si MODEL AUTO ! ANULARE DEFINITIVA !!! ATENTIE !

SUPER OFERTA ! ANULARE / DEZACTIVARE FILTRU DE PARTICULE (DPF-FAP) DIN CALCULATORUL DE MOTOR CU DOAR 250 EURO !!! Oferta valbila pentru orice marca si model auto. OFERTA LIMITATA !!! Tel: 0758.90.90.58

Va oferim posibilitatea anularii filtrului de particule DPF/FAP (DPF OFF) la motorizarile turbodiesel ce prezinta aceste dispozitive.
Filtrele de particule infundate, neregenerabile creeaza probleme mari la motoarele diesel echipate cu asftel de dispozitive, ca de exemplu: – pierdere de putere prin post injectie – distrugerea motorului prin rulaj frecvent avand postinjectie – erori pe bord, becuri aprinse – fum negru – distrugerea turbinei , etc – bani si timp pierdut. Anularea filtrului de particule se face la nivelul softului de gestionare a injectiei electronice. Nu intervenim in nici un fel prin modificari fizice sau mecanice ale acestor componente. SUPER PRET ! 50% REDUCERE ! Telefon: 0758.90.90.58


--------------------
renault laguna 2008 - DIAGNOZA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apavel
post 3 Dec 2012, 14:21
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 December 12




Am avut multe probleme cu filtru de particule la Megan. Problema am rezolvat-o la Meteor pe sos Fundeni 54...dupa Peni Market cum vii din spre sos Pantelimon pe colt cu prima staduta. Dl Bertea Adrian e un om de isprava si f informat. Am rezolvat problema definitiv a DPF. Va recomand cu incredere sa mergeti acolo, chiar va rezolva orice problema a DPF.


--------------------
Renault Megan 1.6d 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:39
Dacia