Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Euroins, Carpatica Asig și Astra, au cumulat peste 60% din reclamațiile CSA 2011

kosfunny
post 11 Aug 2016, 21:47
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Multi transportatori straini si-au infiintat filiale in Romania pentru a avea acces mai usor la forta de munca ieftina si la taxe mai mici.Sunt mii de camioane ale firmelor straine inmatriculate in Romania. Multe dintre aceste firme pun pe vehicule de 40 de tone soferi profesionisti incepatori. Posibil ca acestia sa produca daune mai multe .
Dar ca sa vezi, in timp ce un transportator roman cu cateva camioane trebuie sa plateasca chiar peste 20.000 de lei RCA-ul , marile flote platesc cateva mii de lei pentru ca asiguratorii le fac discounturi considerabile pentru ca vezi doamne au flote mari !
Nu cumva asta este discriminare ? Nu cumva asta e o forma de subminare a economiei nationale pe ramura de transport ?
Acum ca Astra si Carpatica , cele care trageau preturile in jos , au fost scoase din joc au inceput strainii sa isi faca de cap iar ASF-ul si guvernul se fac ca nu observa.

This post has been edited by kosfunny: 11 Aug 2016, 21:48


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Aug 2016, 09:27
Post #92


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ASIROM a intrat cu dreptul pe lista societatilor cu probleme.
Service-urile Dacia-Renault reziliaza contractele cu Asirom.
Marius Ghiban, directorul ACODAREN (asociatia serviceurilor Dacia-Renault) justifica decizia:
QUOTE
nu ne plătește facturile, trage de timp pentru a aduna bani din piață și ne creează probleme cu clienții. Folosește aceleași metode pe care le-au folosit Astra sau Carpatica
.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 25 Aug 2016, 09:35
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Dar Asirom nu e in aceeasi barca a VIG? Adica celelalte platesc si asta nu?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 25 Aug 2016, 10:24
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




De cand a venit noua conducere la Asirom, compania are mari probleme in ce priveste comunicarea si respectul fata de asigurati si parteneri ! Bineinteles ASF-ul se face ca nu vede ....ca intotdeauna .


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 25 Aug 2016, 12:41
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Pot spune ca aspectele semnalate de asociatia respectiva in link-ul lui Klaus le-am simtit pe propria piele. A durat 1 luna de la deschiderea dosarului pana cand Asirom a dat acceptul pentru o suma semnificativ mai mica decat cea calculata de service-ul Dacia - Renault. Am scris si pe topicul deschis in acest sens. Pana la urma am preferat sa accept o suma si mai mica, dar cu reparatie in regie proprie. Si e dosar pe CASCO cu regres! E adevarat, catre Carpatica...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kosfunny
post 25 Aug 2016, 12:46
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 549
Joined: 13 December 08




Cazul tau e o dovada clar a lipsei de respect de care da dovada Asiromul fata de asiguratii sai !


--------------------
RENAULT SAFRANE 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 3 Sep 2016, 19:03
Post #97


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(kosfunny @ 30 Jul 2016, 16:31)
nu soferul de pe tir plateste asigurarea

Din pacate. N-ar fi o idee rea, poate asa s-ar rãri considerabil accidentele de genul asta; cel de care am pomenit (care a accelerat la 110) cara tot cereale.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 18 May 2017, 15:30
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti






--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Nov 2022, 10:00
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Din cele 3 doar Euroins a mai ramas. Si am vazut ca tot aduna amenzi din cauza termenelor depasite de plata

Recent am vandut auto pe 21.10 (data scoatere din evidenta de la DITL), am depus cererea la un sediu ca tot era-n drum, cica conform legii in 7 zile am banii in cont (tipu de la agentie foarte amabil de altfel, mi-a zis ca chiar mai devreme), n-am inteles daca-s calendaristice sau lucratoare, dar logica imi spune ca-s lucratoare, asadar termenul era de 1 nov, conform calculului meu. Suma nu a fost mare, vreo 330 lei, 2/3 rezervor, deci nu stateam in banii aia, doar ca daca asa e termenul stabilit asa tre sa se faca/

Evident ca n-au miscat nimic, sunat pe 1 nov cica o sa trimita sesizarea la dep de plati, pe 2 nov sunat iar cica da ati sunat si ieri si nu s-a rezolvat nimic, le-am spus ca trimit situatia la ASF (trimis) si pe 3 nov banii au fost in cont.

Deci eu am inteles d aici ca daca nu suni sa intrebi, poate nu mai e cazul sa-ti vireze banii, nefiind o suma mare. Insa sume d-astea mici * 1000 cazuri = s-aduna ceva la ei.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 4 Nov 2022, 11:25
Post #100


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mie mi-au virat Euroins banii inapoi fara insistente. Suma mica, 197 RON. Nu mai tin minte in cat timp, dar stiu ca nu am sunat dupa ei. Vandusem masina la 2 luni dupa ce am facut asiguare RCA pe un an.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Nov 2022, 14:24
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




smile.gif da, la mine aia 330 RON sunt pt ultimele 3 luni din contract. Tinand cont ca amenda de la ASF e mai mare daca nu virezi banii la timp poate ar trebui sa fie mai atenti la termenele de plata si sa-si rezolve problemele interne daca exista. Altfel...le urez mult succes la platit amenzi.

Stiu cum functioneaza sistemele de plati (semi)automatizate, verificari si aprobari ordine de plata in sistemul intern apoi in banca, asadar asta era o chestie de 5 min, maxim o ora sa programezi niste plati pentru a 2 a zi indiferent ca-s 50 sau 1000.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 4 Nov 2022, 15:25
Post #102


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Asirom pare ca si-a revenit. Vandut masina Vineri la pranz, pe la 3 am completat online cererea pentru restul de RCA, pe la 4 am primit aprobarea si am fost instiintat ca-n 5 zile imi vireaza banii. Luni dimineata mi-au virat banii.

This post has been edited by Marty: 4 Nov 2022, 15:25


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:42
Dacia