Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ungaria

Slider
post 12 Nov 2004, 12:53
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Mersi!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hair
post 21 Nov 2004, 21:51
Post #62


Unregistered









Ce mi s-a intamplat azi-noapte - la prima statie de benzina din Ungaria de pe autostrada (cum vii din Romania), pentru cumparaturi de 9 euro tipul mi-a calculat 15 !!! I-am zis ca nu, s-a facut ca recalculeaza si mi-as cris pe o hartie 11, am repetat figura si apoi a scris corect. Eu nesimtire de genul asta nu am vazut niciodata in Romania.

Ce fac? E simplu, o sa scriu la firma respectiva. Stiu ora cand am trecut, dar nu imi amintesc ce statie era - shell, omv sau altceva. Tipii aia au niste veceuri in spate de la care trebuie sa iei cheia. Btw am trecut pe langa un mare accident care era pe partea cealalta, nu departe de statia cu pricina

Oricum, mi-am jurat in barba sa nu mai cumpar niciodata, nimic, din Ungaria. Nu numai ca incearca sa te insele la bani, dar au si o atitudine indiferenta fata de clienti. Bine ar fi sa faca un pod din Austria direct in RO. Serios vorbind insa, am vazut lucrari, am senzatia ca sunt pe ale sa extinda auotstrada pana la Szeged - bine ar fi.


offtopic Money, am luat-o pe E522 (adica am facut pe dos decat as fi vrut) si am mers vreo 150 de km pe drumuri nationale. Norocul meu ca era noapte si destul de pustiu, dar tot am pierdut timp pentru 40 de km economisiti. Si m-a nins de m-a zapacit, cu un vant de (cred) peste 80 de km la ora. La Linz a fost prapad la dus, am fost cat pe ce sa pun lanturile


--------------------
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 22 Nov 2004, 11:04
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Acum 2 ani am platit in Ungaria la un Agip aproape 1,5EUR/litrul de motorina. Nu aveam forinti, doar EUR, si mi-a zis magarul de la tejghea, ca asta e cursul lor de schimb. Anul trecut, pe M3 la o benzinarie am cumparat 3 beri. La repezeala nu am facut calculul cum trebuie si nu m-am gandit ca o sa iau o tzeapa de aprox. 4EUR/cutia de bere... mad.gif

Noaptea se poate merge in Ungaria cu 120km/h si pe sosea nationala, cel putin niciodata nu am prins radar in afara localitatii. In schimb in localitate te arde daca vrea si pentru 53km/h.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 22 Nov 2004, 16:22
Post #64


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Se poate merge si ziua cu 160 in afara localitatii... wink.gif Totul e sa stii unde sa mergi rolleyes.gif Si sa fii atent la semnele celorlalti soferi, care semnalizeaza de zici ca e orga de lumini daca sta potera pe drum... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 22 Nov 2004, 20:34
Post #65


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(Bobo @ 12 Nov 2003, 14:40)
are voie politia de frontiera sa te controleze la bagaje? din cate stiu io nu?!? foarte ciudat.. mai mult decat atat, nu are treaba politia de frontiera cu masina, becuri, alea, alea.. ei se ocupa numai de persoane, pasaport, atat.. vamesul se ocupa de chestia cu bagaje, contrabanda, etc..
*


ai grija ca politia din ungaria e mai corupta decat cea de la noi... sad.gif , parerea mea, cand te cauta in bagaje asteapta si sa le dai ceva, de obicei cu 5 euro se rezolva cam tot

recomand folosirea cardului asa nu va mai prosteste nimeni, sieu am platit 10 euro 10 litri de motorina, pentru cumparaturi in ungaria daca aveti , iar daca va ajunge plinul sa treceti ungaria, din austria e mai ieftin carburantul.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 23 Nov 2004, 13:57
Post #66


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Fara sa fiu sovin, am un cunoscut politist in HU, si mi-a zis ca le face placere sa ii arda pe RO, ca si ei sunt arsi la noi, inca de pe vremea cand veneau sa cumpere alimente de la noi. Se pare ca e o placere sado-maso reciproca smile.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 23 Nov 2004, 15:01
Post #67


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Din cite se pare in special politia din judetul Cluj ii cam ard pe ungurii din Hu... icon_mrgreen.gif Nu cumva politistul ala a vrut sa spuna de... masinile de CJ? laugh.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vially
post 2 Dec 2004, 01:17
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 February 04
From: Bucuresti




Pun si eu o stupid question smile.gif
Plec pe 18 la Paris, cred ca veti banui deja, trec prin Ungaria, Austria, Germania si Franta. Cu viteza m-am lamurit, nu voi merge prea tare ca nu imi sta in fire si nici nu merge masina fara sa creasca consumul, cu actele la fel. Ce e mai nasol, drumul si inca ceva detalii. Voi apela la voi pentru HU aici, si in celelalte thread-uri pt restul tarilor smile.gif. Asadar:
Ce traseu imi recomandati pt iesirea din tara, si ce ore sint de evitat ? Stiu ca se schimba turele la noi, si e durere cind se intampla asta. De asemenea, am vazut ca sunt mai multe locuri de trecere a frontierei, spunea ceva cineva de camioane, pe unde sa trec ? Intentionez sa plec seara din Buc., si sa ajung a doua zi in Budapesta, chiar daca nu e asa usor, din anumite considerente.
Dupa ce rezolv cu granita, voi incerca s-o iau pe autostrazi pina la Budapesta, daca mi se pare ca ma descurc, o voi lua pe ocolite la intoarcere, dar nu vreau sa risc sa ma ratacesc la prima mea iesire din tara smile.gif. De parcarea in Budapesta, prin zona centrala, ce stiti ?

Sint cam alandala intrebarile, dar va lamuresc pe masura ce aflu ce am nevoie smile.gif


--------------------
Skoda Fabia 1.2 HTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 2 Dec 2004, 12:53
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




evita ora 7 dimineata(eu am trecut pe la Nadlac si nu-ti face probleme ca sunt iesiri separate pt. camioane ,autocare,autoturisme si sunt indicatoare).Ca un sfat personal - mai bine pleci dimineata din BUC.si dormi la Arad ca in ziua urmatoare sa treci toata Ungaria si sa dormi in Austria (am experiente neplacute cu Ungaria-eu o voi folosi NUMAI ca tranzit fara sa cheltui un ban la ei - cu exceptia vignetelor)Iarna trebuie sa ai lanturi la tine cred ca e obligatoriu in ungaria si austria.Daca vrei totusi sa ajungi in Budapesta nu cred ca o sa fie probleme cu parcarea ( noi nu am avut probleme vara).
Eu am plecat la 2 noaptea din Bucuresti si am ajuns la granita la ora 10 a.m.si la 14 eram la Budapesta la 17 eram in viena si a fost foarte obositor chiar cu 2 soferi(asta vara).Iarna este mai greu si cred ca e mai bine sa mergi ziua.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 2 Dec 2004, 13:42
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Eu as pleca de dimineata de tot din Bucuresti. Pana la granita faci cam 9 ore. De obicei mergeam pana la Timisoara unde innoptam la rude si dimineata plecam la Budapesta. De aia mergeam pe la Cenad, pentru ca e cea mai libera. Altfel, cand mergeam prin Arad, in loc de Nadlac eu alegeam Turnu, fiind mai liber decat Nadlac. Prin HU nu ai prea multe variante: directia Szeged, Kiskunfelegyhaza si esti pe autostrada M5. Pe M5 mergi pana la Budapesta, intri pe centura (nu e autostrada, viteza e de 80km/h), care se numeste M0, apoi M1 pana la Hegyeshalom. Acolo intri in Austria pe la Nickelsdorf, si gata thread-ul.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 2 Dec 2004, 14:03
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Daca iesi pe la Turnu, cel mai rentabil e sa mergi direct spre Kiskunfelegyhaza (ce noroc cu copy/paste, ca mie nu-mi iesea numele asta smile.gif), ca se scurteaza destul de mult drumul si, cel mai important, e mult mai liber decat cel prin Szeged. Partea proasta e ca la un moment dat se "pierd" indicatoarele pentru Budapesta, dar daca-ti faci traseul dinainte nu sunt probleme.
Si argumentul "suprem" ca e o varianta de luat in calcul - multe din autocarele de transport international (printre altii cei de la atlassib si kessler) circula pe ruta amintita.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hair
post 2 Dec 2004, 14:22
Post #72


Unregistered









@Vially

Eu am traversat de doua ori Ungaria acum o saptamamana si o retraversez tot de doua ori peste doua saptamani.

Sfatul meu e simplu: nu cumpara NIMIC si nu intra in vorba cu bastinasii. La prima vedere par oameni normali, dar cum intorci spatele sau te apleci...
NU cuimpara nimic - treci cat mai repede vama.

Tip (contraziceti-ma daca vreti) - treci pe la vama Cenad - nu e nimeni niciodata (in comparatie cu Nadlac), si drumul Timisoara-Cenad e excelent (75-80 de km). Politia sta de obicei dupa Nadlac, si in felul asta nu ai nici o treaba cu ei - unde iesi tu spre Szeged la stanga ei nu mai sunt. Opreste-te la stopul de la calea ferata inainte de sensul giratoriu, dupa ce intri in Ungaria (daca o faci cum am zis pe la Cenad)

Si pentru numele lui cel de sus, nu cumpara nimic de la ei - pt vigneta da-le marunt, e vreo 900 si ceva de forinti, adica sub 5 euro, acum in extra sezon.

Data viitoare ocolesc pe la ucrainieni smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 2 Dec 2004, 14:51
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Cand am platit la unguri cu bani, au incercat sa ma fraiereasca de fiecare data (n-am avut niciodata forinti la mine). Drept pentru care acum platesc cu cardul. Si ca pentru ca pana acum la benzinariile Mol nu mi-au refuzat niciodata cardul (pe motiv ca nu merge reteaua, cum au facut la Shell, spre exemplu), cumpar vignetta de la benzinariile Mol (la intrarea dinspre Austria e un Mol la vreo 10 km de granita; il recomand, cei care vand vignette langa granita sunt niste snapani).
Dar chestia cu incercarea de fraiereala mi s-a intamplat numai in zona autostrazii. Ultima data am oprit la Mol intr-un orasel (pe drumul Turnu -autostrada pomenit mai sus), am cumparat vignetta si ceva de mancare si n-au fost nici un fel de probleme, desi am vorbit cu mainile, ca omu' nu stia decat maghiara lui.
Pe de alta parte, serviciile sunt rezonabile. Din motive de drum, cand vin/plec in/din tara cel mai la indemana imi e sa dorm o noapte in Budapesta. O fac la un motel pe M0 - Autogril - unde, exceptand cazul in care nimeresti langa restaurant sambata seara, e OK, serviciile sunt bune, camerele sunt noi si placute. Mai putin placut e ca de cand au intrat in UE au scumpit camerele.

This post has been edited by Liviu M: 2 Dec 2004, 14:52


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 2 Dec 2004, 18:02
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Asa e, daca mergi pe la Turnu, nu trebuie sa mergi prin Szeged, dar vei merge pe drumuri judetene, si ai mari sanse sa dai in gropi romanesti, maaaari. Eu prefer Cenadul pt. ca e cel mai liber. Prost e ca de la Deva cam ocolesti sa mergi spre Lugoj-Timisoara-Cenad si mai aproape ar fi spre Turnu/Nadlac direct. Eu preferam Cenadul si pentru ca merg la Timisoara de obicei intai.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 2 Dec 2004, 18:12
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Exceptand vreo 10-15km destul de prosti (viteza maxima de mers pe acolo ~70km/h, drumul Turnu - Kiskcumsemaicheamacanumiieseniciodata e OK.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vially
post 3 Dec 2004, 13:24
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 February 04
From: Bucuresti




Deci banuielile mele legate ca ungurii nu sint "oameni" se confirma mad.gif
Si tata care incerca sa ma convinga ca am degeaba ceva cu ei dry.gif

Din pacate am facut ceva calcule, si nu ne ajung banii pentru mers cu masina, asa ca am luat bilete la autocar, desi o sa ne chinuim. Plus ca nu mai aveam bani de cauciucuri de iarna (eu am acum nishte Nokian 195/50/15 pt vara, care nu sint in nici un caz de mers pe zapada). Nu am mai iesit cu masina din tara si mi-e ca fiind iarna, daca e vremea nasoala o sa am probleme de orientare, sint doar eu si prietena mea, care nu a condus prea mult, ma rog, am zis ca mai bine o las pe varacu mersul cu masina sad.gif
Oricum, multumesc foarte mult pentru indrumari, chestia cu iesitul din tara/vama era singura necunoscuta, in rest am reusit sa aflu ce si cum, tot de pe aici si de la noi de pe forum smile.gif.

Inca odata multumesc, si sper sa va pot povesti la vara ce am facut wink.gif. Ne mai vedem pe aici pe forum anyway.


--------------------
Skoda Fabia 1.2 HTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 3 Dec 2004, 13:38
Post #77


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(Vially @ 2 Dec 2004, 01:17)
Pun si eu o stupid question smile.gif
Plec pe 18 la Paris, cred ca veti banui deja, trec prin Ungaria, Austria, Germania si Franta. Cu viteza m-am lamurit, nu voi merge prea tare ca nu imi sta in fire si nici nu merge masina fara sa creasca consumul, cu actele la fel. Ce e mai nasol, drumul si inca ceva detalii. Voi apela la voi pentru HU aici, si in celelalte thread-uri pt restul tarilor smile.gif. Asadar:
Ce traseu imi recomandati pt iesirea din tara, si ce ore sint de evitat ? Stiu ca se schimba turele la noi, si e durere cind se intampla asta. De asemenea, am vazut ca sunt mai multe locuri de trecere a frontierei, spunea ceva cineva de camioane, pe unde sa trec ? Intentionez sa plec seara din Buc., si sa ajung a doua zi in Budapesta, chiar daca nu e asa usor, din anumite considerente.
*


Pai: turele se schimba de la 7 la 8 dimineata si seara.
Sincer iti recomand sa iesi pe la vamile mari care au scannere de pasapoarte (Nadlac, Bors)
La Turnu nu au!
Si risti sa stai ca mine 3,5 ore pentru 20 de masini
Ca sunt doar 3 linii de vamuit
QUOTE(Vially @ 2 Dec 2004, 01:17)
Dupa ce rezolv cu granita, voi incerca s-o iau pe autostrazi pina la Budapesta, daca mi se pare ca ma descurc, o voi lua pe ocolite la intoarcere, dar nu vreau sa risc sa ma ratacesc la prima mea iesire din tara smile.gif.
*

Nu se merita sa ocolesti nimic.
Vigneta tot atat costa, si vei avea nevoie de ea pt M1 Budapesta-Wiena, asa ca de ce sa nu mergi ca omul pe autostrada? (M5)
Tine cont ca de la Turnu cam mergi pe drumuri "judetene" daca ninge nu prea ai ce face...
QUOTE(Vially @ 2 Dec 2004, 01:17)
De parcarea in Budapesta, prin zona centrala, ce stiti ?
*

Stim ca e 200 HUf pe ora si nu poti plati mai mult de 2 ore!
Dupa 2 ore tre sa bagi banii din nou
Dar asta nu si in intervalul 18-8!
Vezi ca si sambata bagi banii de la 8 la 12!
Gaseste fie o parcare mare non-stop (400 huf prima ora, dupa aia 150 urmatoarele) unde platesti la sfarsit, fie gaseste pe topicurile lui AL, niste "Nenea" care au curti si care le-au transformat in parcari, iesi mai ieftin, plus ca te mai si tiganesti cu ei si iesi si mai ieftin.

QUOTE(Vially @ 2 Dec 2004, 01:17)
Sint cam alandala intrebarile, dar va lamuresc pe masura ce aflu ce am nevoie smile.gif
*

Sunt cam alandala biggrin.gif dar sa speram ca te lamurim pana la urma!

A..si sa nu uit...ungurii de dupa Budapesta sunt niste domni!
Astia dinspre noi....dracu stie..or fi suferit influente sau mutatii!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 3 Dec 2004, 15:36
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ai grija sa nu te fure la prima benzinarie shell din austria.. ochii cat cepele...
si daca ajungi acolo, zi-le si ceva de bine din partea mea...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hair
post 4 Dec 2004, 00:14
Post #79


Unregistered









@Vially

Uite ca am un sfat pentru tine si pentru autocar: ia-ti pastile sa te stranga la burta, ca sigur veceul nu va functiona si sigur te vei balona :-)

Prima oara cand am mers doua zile am trecut prin chinurile facerii:-)

Lasand gluma, ce mai tin nene astia pe loc autocarele la trecutul vamii..eu am fost acum 5-6 de mai multe ori ani cu eurolines si de fiecare data, si la unguri si la austrieci ne-au tinut peste trei ore.

ca sa nu mai zic ca de fiecare data au pus acelasi film la video, cu un luptator orb de karate...


--------------------
Go to the top of the page
+
cicatilo
post 6 Dec 2004, 22:26
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 December 04




Salut! Vreau si eu o informatie de la cineva care a fost recent in Ungaria . Care sunt cerintele politiei ungare in privinta echiparii automobilului pentru iarna? Lanturi , becuri , vesta , lopata ????
Merci anticipat.


--------------------
daewoo nubira - B13GMT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 7 Dec 2004, 10:15
Post #81


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Mie nu mi-au cerut politistii unguri niciodata nimic. Si fac drumul destul de des, strabat Ungaria de 2 ori la fiecare 3 saptamini.

Am roti de iarna (normal) si acum mi-am pus si lanturile in portbagaj, desi nu prea e zapada pe nicaieri.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 7 Dec 2004, 12:30
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




De bun simt: lanturi, set de becuri, vesta reflectorizanta, trusa medicala, triunghi reflectorizant, roata de rezerva. Astea sunt obligatorii. Nu stiu cum e cu stingatorul de foc. La camioane e obligatoriu, la autoturisme nu stiu. Teoretic e bine sa ai si asa ceva... wink.gif


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IXUS
post 9 Dec 2004, 21:26
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 December 04




excl.gif Am si eu o intrebare: am vazut astazi la televizor o stire referitoare la masinile care intra in Ungaria, se spunea ceva de o lege noua referitoare la normele Euro, ca nu mai au voie sa intre in Ungaria masinile care nu au cel putin Euro 1, nu am inteles exact, poate stie cineva ceva va rog mult, eu am fost asta vara in Ungaria cu masina mea care nu are nici macar Euro 1 si nu a zis nimeni nimic blink.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 10 Dec 2004, 22:22
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Vially @ 3 Dec 2004, 14:24)
Deci banuielile mele legate ca ungurii nu sint "oameni" se confirma  mad.gif
Si tata care incerca sa ma convinga ca am degeaba ceva cu ei  dry.gif

*



Eu nu as pleca la drum cu idei preconcepute de genul asta. Sa fii sigur ca ai la fel de multe sanse sa fii furat si la Craiova,si la Botosani. Du-te la mare sa manaci pe plaja,sa vezi acolo furt pe fata. Probabil tot asa pleaca si un ungur din Romania cu stereotipul asta. Am fost si eu fraierit in Ungaria, dar pentru ca nu am cascat ochii.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu77
post 7 Jan 2005, 12:19
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 11 August 03
From: Bucuresti




Vignetele costa diferit in functie de sezon(vara, iarna). Intamplarea face ca eu sa trec prin H cam pe la granita dintre sezoane astfel ca exista sanse mari sa plec in perioada ieftina si sa ma intorc in perioada scumpa. Intentionez sa cumpar vigneta de 10 zile. Daca o cumpar la finalul sezonului de iarna pot s-o folosesc si in primele n zile de vara? Daca ar fi fost invers: sa cumpar vara(mai scump) si sa ma intorc iarna nu mi-as fi facut probleme dar am impresia ca maghiarii(cel putin cei dinspre noi) sunt cam spagari si s-ar putea sa caute nod in papura.

MoneyTalks tu ce zici?


--------------------
Dacia SupeRNova Rapsodie - B-29-EZI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 11 Jan 2005, 15:33
Post #86


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




S-au scumpit vignetele pentru Ungaria! excl.gif incepind cu 1 ianuarie 2005. Pe 10 zile (asta am luat deocamdata) costa 2300 Huf, in loc de 2000 Huf cit a fost pina anul trecut.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koder
post 6 Feb 2005, 13:03
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 August 04




Care este pretul unui litru de benzina fara plumb in Ungaria?(forinti??)
Stiu ca e mult mai ieftina la noi dar poate voi fi nevoit sa alimentez (fiind iarna).

Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koder
post 6 Feb 2005, 18:07
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 19 August 04






--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oSerX
post 15 Feb 2005, 00:49
Post #89


Membru


Group: Banned
Posts: 136
Joined: 24 March 04
From: Bucuresti




Tranzitul prin Ungaria e cel mai nashpa.....

la intrare in Ungaria.. localitatea Mako politia de frontiera...pe mine nu m'a oprit ca se umpluse parcarea smile.gif apoi mai multe patrule politie circulatie si altele ....

Am oprit mai incolo sa luam niste sandwichuri de la MOl nu mai stiu ..... de tot rahatul.... maioneza super expirata cred, foarte proaste oricum ... Cica limita de viteza ...... treceau aia pe langa noi de zici ca erau OZNuri.... Ne'am luat si noi dupa un jeep de H si sanatate 110-130 pana la autostrada..... ei ...... autostrada doar in 2 benzi mama dar ce dreapta e........ nu mergi in curbe smile.gif Iarasi autostrada de centura a budapestei asa de ingusta ca parca mi'era teama sa trec in paralel cu un autocar, tir....

La intoarcere am intrat prin Budapesta..... nici un indicator... sosele tare proaste pana spre centru ( am urmat indicatoarele cu Centrum ). Ne'am intors pe acelasi drum spre autostrada ca nu am gasit nici o iesire catre Szeghet. Traficul mai haotic ca in Bucuresti ....A iesit unul de pe o straduta mititica direct pe banda a doua ..... in fine ...

La intoarcere spre Romania .... radare peste tot ....in intersectia aia dupa ce se coboara podul dupa ce iesi de pe autostrada.... si mai multe in alte locuri ...... in mako am ramas tampit .. 2 radare erau sigur si inca vreo 3 patrule de politie ( nu stiu de aveau radar )..

romanii erau opriti (ca la noi) .... dar de radar .... nu aiurea...si un ungur am vazut oprit pe autostrada..... dar ala chiar cre ca o alerga rau de tot ca a trecut ca o racheta pe langa noi.... Erau romanii nostrii cu solenze niste zmei smile.gif)...

Pe mine nu m'a oprit nimeni de la buc-viena si inapoi ....doar la vama of course unde toti au fost super respectuosi .... pe bune ...

o chestie amuzanta la unguri in vama ....zice prietenul meu "good morning" dar nea de colo .... ce good morning dle..... "Buna dimineata" smile.gif era cam 2 noaptea cand am inrat in ungaria. si la intoarcere pe la 11 eram in tara..... scump pamant smile.gif

OMV pe autostrada mi s'a parut mai tare ... mult mai tare...decat MOL.

CE M'a DERANJAT CEL MAI TARE.... NU MI'AU ACCEPTAT EURO la o benzinarie SHELL in budapeste sa iau o harta a orasului... si nici la benzinaria shell imediat dupa ce intrii in ung dinspre austria... cica duceti'va la exchange...si ziceau ceva de romania..... samd ....niste ordinari... dar la benzinariile astea mici unde mai opream pt apa, chipsuri .... ne acceptau ...... ailalti numai forinti ....si la arad la benzinarie poti cumpara cu euro smile.gif))) si noi nu suntem UE yet smile.gif

Ce sa va mai zic .... frumoasa budapeste de la distanta..... o mare de lumini smile.gif nashpa strazi ...... belea autostrazi .... nu late dar drepte si netede smile.gif

This post has been edited by oSerX: 15 Feb 2005, 00:54


--------------------
BMW 320d - DIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Feb 2005, 07:33
Post #90


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Bre acesta!
In Budapeste e plin de indicatoare!
Doar ca nu scrie "București" ci "M5"
Daca te uitai vedeai ca e plin!
Fara misto, e un oras superb din pdv al orientarii si sincronizarii semafoarelor.
Pe bucata Mako-M5 la dus am mers si io ca un finut, 30 unde scria 30..alea alea
La intoarcere m-am lipit de o turma de nemtalai care veneau in RSR si am mers cu aia.
Constant, 110-120 fie sat fie oras.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
48 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:23
Dacia