Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sistem multimedia Kadjar, calitate sunet, recomandari

Dragd
post 26 Sep 2016, 15:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Salutare, deschid acest topic referitor la calitatea sistemului de sonorizare din Kadjar, deoarece am intampinat cateva probleme si doresc sa aflu daca se regasesc si pe alte masini/versiuni sau am doar eu ghinion, de asemenea vreau sa aflu si parerile voastre despre calitatea sunetului din Kadjar indiferent de echipare.
Detin un Intens achizitionat in Dec 2015, de care in principiu sunt multumit, cu plusurile si minusurile de care s-a tot vorbit aici. Referitor la sistemul de sunet (care nu este Bose), il consider de o calitate slaba, plus faptul ca si montajul aduce minusuri importante calitatii sunetului.
Mai exact, sistemul pare a nu fi capabil sa redea anumite sunete (mai ales pe inalte) se aud zgomote "paraituri" (de genul celor care se aud la discurile de vinil uzate). Zgomotele nu sunt puternice insa se pot distinge daca esti atent si se intampla doar pe anumite melodii (in general cu sunete inalte) Sunetul acesta se aude chiar data sursa este radio sau USB pe care in principal am muzica in format flac.
O alta MARE problema intampinata a fost cu zgomotele produse de vibratiile difuzoarelor in portierele fata. Mai ales pe anumite frecvente de bass plasticul ce imbraca portierele fata (chiar deasupra difuzorului), vibra si se atingea de interiorul metalic al usii. Am fost cu masina in service, initial mi-au spus ca ar fi difuzorul pe care l-au schimbat insa problema a persistat. Am mers din nou cu masina in service si i-am rugat sa lipeasca niste bureti chiar pe zona de unde se auzeau zgomotele cum ziceam chiar deaspura difuzorului pe interiorul captuselii de plastic a usii, lucru care a facut ca zgomotele sa inceteze insa nu in totalitate (probabil ca mai sunt zone in care se ating componentele protierei insa pot "trai" cu zgomotele astea). Fenomenul se intampla la ambele portiere fata, cel mai deranjant fiind la portiera din stanga pe care am "rezolvat-o" dupa cum am povestit mai sus. Un aspect de mentionat, este ca volumul nu l-am dat niciodata mai mult de 50%, in general fiind setat undeva intre 25-35 % din putere.
Astept si parerile voastre,
Multumesc!


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 27 Sep 2016, 10:53
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




Eu am BOSE si pe langa faptul ca este vorba despre un sistem premium, modul cum sunt montate toate cele 7 difuzoare, pot sa spun ca este fara repros. Pot sa dau muzica la volum maxim, si nu am nici cele mai mici zgomote parazite din portiere sau din restul tapiteriei. Se aude impecabil, fara nici cel mai mic repros.
Despre sistemul audio standard, nu stiu ce sa spun.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PeRuZzI
post 27 Sep 2016, 12:35
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 June 09




La mine sistemul se aude bine, da nu e premium dar se aude bine. Nu am pocnituri sau zgomote ciudate


--------------------
Peugeot 3008 2019 1.6 Benzina EAT8 Allure
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 27 Sep 2016, 19:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Si eu am Intense, dar nu am sesizat zgomote deosebite in boxe, nici vibratii ale plasticului. Un singur lucru ma scoate din sarite, atunci cand iei un damb, groapa sau ating din greseala USB-ul se deconecteaza.


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 30 Sep 2016, 19:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Salut, pentru cei din Bucuresti incercati pe Dance FM si ascultati muzica ceva mai mult, aici am intalnit cele mai multe vibratii mai ales pe melodiile unde bass-ul este mai pregnant.
@mateipaul25 incearca un USB Stick mini (seamana cu receiverul USB de la un mouse wireless), sta foarte bine in portul USB chir si daca-l atingi, eu asa am si nu am avut probleme sa se deconecteze si nici nu-l ating des cu diversele obiecte pe care le pun in locasul de langa USB-uri datorita dimensiunii mici.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 30 Sep 2016, 20:32
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




Dupa ce am citit postul tau mi-am dat seama ca e o idee foarte buna acest mini stick usb si mi-am comandat si eu un Kingston DataTraveler Micro 16 GB la 25 de lei.

This post has been edited by Hectic: 30 Sep 2016, 20:34


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hunter2016
post 28 Oct 2016, 19:08
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 October 16




Multumesc Dragd!
Am avut aceiași problema ca tine si am rezolvat prin montarea unui burete in interiorul usii din stanga!!!


--------------------
Renault Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 13 Nov 2016, 18:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




As vrea sa stiu daca si-a montat cineva difuzoare Focal Music Drive pe Kadjar si daca se aud mai bine decat cele stock la care sunetul mi se pare ca e cam "infundat". Difuzoarele le-am gasit in lista de accesorii la 314 lei perechea.


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 14 Nov 2016, 12:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Tare ma tem ca slaba calitate a sunetului nu este doar de la difuzoare, ci intregul sistem e slab, asa ca nu vreau sa risc sa dau alti bani pe difuzoare si calitatea sa ramana la fel de slaba, sau imbunatatirea sa fie insesizabila, incat sa nu merite investitia. Oricum, daca decizi sa schimbi difuzoarele, asteptam feedback. Merci!


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 11 Aug 2017, 15:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




@Hectic: de ce sa cumperi boxele de la ei cand poti sa pui ce boxe doresti tu (mult mai bine la pret si mai calitative)?

This post has been edited by kriprii: 11 Aug 2017, 15:21


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hectic
post 11 Aug 2017, 15:47
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 8 September 16




Am renuntat sa mai schimb boxele. M-am obisnuit cu cele stock.


--------------------
Renault Kadjar 2016 Life 1.5 dci 4x2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 11 Aug 2017, 16:51
Post #12


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




muzica stock de pe kadjar mi se pare super ok... zbarnaie usa fata stanga dar nu e ceva grav...

playerul are ceva momente cand isi diminueaza temporar volumul, cred ca interfereaza cu ceva sau din cauza bluetoothului si uneori parca se aude un carait... in rest eu sunt foarte multumit, mult mai bine decat muzica stock de pe noul sportage sau noua suzuki vitara (atat am avut comparatie)


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 11 Aug 2017, 17:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Mulțumit de ce au pus din fabrica smile.gif
Ultimul lucru pe care mă gândesc să-l schimb este sistemul este audio.

Momentan caut sa rezolv problema cu jantele de iarna si senzorii de presiune...asta chiar mă frământă biggrin.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_flk
post 12 Aug 2017, 09:32
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 24 September 14




Sunetul este ok, dar nici eu nu am pretenții în acest domeniu. Singura chestie deranjantă este că atunci când descui mașina și intru în ea se aude un bâzâit scurt în boxe de circa 2-3 secunde. Posibil să aibă și alta sursa zgomotul dar nu am idee ce altceva l-ar putea produce.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 130 CP EDC7 2016 Zen + Extended Grip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 17 Aug 2017, 08:24
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




Si mie mi se pare OK.
Doar vibratia oglinzii este amuzanta. smile.gif


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 17 Aug 2017, 19:49
Post #16


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




chestia cu vibratul oglinzii interioare s-a rezolvat la mine după ce am schimbat parbrizul. Au dezlipit-o aia si au relipit-o. Nu mai vibreaza de la bas.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian Constantin
post 18 Aug 2017, 08:13
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 5 June 16




QUOTE(romeo_id @ 17 Aug 2017, 19:49)
chestia cu vibratul oglinzii interioare s-a rezolvat la mine după ce am schimbat parbrizul. Au dezlipit-o aia si au relipit-o. Nu mai vibreaza de la bas.
*


Acu' ma duc sa il sparg! smile.gif Ei, nu e chiar asa de deranjant ... doar amuzant, mi se pare si mie ca am jdemii de watts.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 2016
Kadjar este o mașină perfectă și Renault un dar de la Dumnezeu!! 😁
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 18 Aug 2017, 08:17
Post #18


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Eu luasem o piatra pe autostrada...


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andreea91
post 19 Aug 2017, 10:11
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 29 April 17




Referitor la bazaitul scurt care se aude in boxe cand deschizi masina, acest bazait a aparut si la mine in ultimele 2 zile. Masina are aprox o luna jumate, dar la inceput nu s-a auzit acest bazait. Il aud de 2 zile incoace si e un pic deranjant.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 Tce 2017/Life
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinic
post 20 Aug 2017, 16:36
Post #20





Group: Members
Posts: 84
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti




La mine, zgomotul este prezent din prima zi doar ca sursa nu sunt boxele. Se aude din zona centrala a bordului. Eu banuiesc ca sunt clapetele de directionare a fluxului de aer ce revin pe pozitii.
Poate cineva confirma sursa zgomotului? Boxe sau altceva? S-a intervenit la sursa si zgomot eliminat?


--------------------
Renault Kadjar 2017 Intens 1.5 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 20 Aug 2017, 21:20
Post #21


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




e un zgomot gen cârâit? tot timpul aveam impresia ca e de la instalatia de ventilat...


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinic
post 21 Aug 2017, 09:02
Post #22





Group: Members
Posts: 84
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti




Da, acesta este. Se aude 2-3 secunde dupa deschiderea portierei (am vazut ca nu conteaza care).
Din cei trecuti deja prin unitatile service, ce sustin "expertii" dry.gif ?

Daca se confirma ca acest zgomot nu provine de la sistemul de sonorizare, poate deschidem un topic dedicat pentru identificare.


--------------------
Renault Kadjar 2017 Intens 1.5 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 21 Aug 2017, 10:06
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Si la mine se aude, nu de fiecare data cand deschid usa, dar destul de des. Dupa cateva luni, am inceput sa ma obisnuiesc, nu mai e deranjant. Si da, sursa pare a fi sistemul de sunet.
Referitor la postul meu de la inceputul topicului, inca mai aud paraiturile din tweetere pe anumite melodii, insa m-am obisnuit si cu ele...asa ca mai asteptati cateva luni si totul se rezolva smile.gif.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 21 Aug 2017, 13:57
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Dragd @ 21 Aug 2017, 11:06)
[...]Dupa cateva luni, am inceput sa ma obisnuiesc[...]
[...] insa m-am obisnuit si cu ele[...]
*


Asta e cheia fericirii cu un reno. Cu timpul iti dai seama ca anumite chestii nici nu mai trebuie bagate in seama, ca ... te-ai obisnuit. La inceput, cand le descoperi, ramai cu pitici pe creier, insa in timp, le mai treci cu vederea.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 21 Aug 2017, 16:12
Post #25


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Mie mi se pare ca acel carait vine de la tubulatura de ventilatie. E vreun motoras care-si face initializare, ori o clapeta... Nu cred ca e sistemul de sunet. Sunetul respectiv e atat de isignifiant incat nici nu merita sa intrebi 'mesterii' de la renault.

Cu anumite zgomote de acomodezi foarte usor, cu altele nu prea. Recent am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare. Masina de 1 an si un pic vechime facea zgomote ca o masina de 15 ani, mai aveam un pic si o luam razna.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kadjar62
post 5 Oct 2017, 10:50
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 September 17




cei care aveți în dotarea cazanului, navigație, setați ,,Vehivu'', apoi ,,Setări utilizator'' pentru a avea acces la diferite reglaje. Atunci când intrați cazan vă întâmpină două ecrane cu o animație la volan apare efigialui și pe navi aopare R -LINK împreună cu acel sunte de 2-3 secunde, umbând la reglaje putei să scăpați de acel sunet deranjant dar implicit și de scurtul fond melodios de întmpinare care este in consonanță cu cele două imagini.Acolo am umblat și am scăpat de acel sunet deranjant, dar să nu vă aventurai să umblați și la alte setări că vor trebui resetate mă rog după dorința fiecăruia. PE ACEASTĂ SETARE UNII AU CHIAR ȘI CONTROL ACTIV DE ZGOMOT. Sper să vă ajute ceea ce v-am scris. Toate bune !

5 Oct 2017, 10:51:
scz -Vehicul

This post has been edited by Kadjar62: 5 Oct 2017, 10:51


--------------------
RENAULT KADJAR 2017, 1.6 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 5 Oct 2017, 12:08
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE(romeo_id @ 20 Aug 2017, 21:20)
e un zgomot gen cârâit? tot timpul aveam impresia ca e de la instalatia de ventilat...
*



Am și eu ceva de genul asta ....foarte firav și se aude doar când mașina este zdruncinată bine (piatra cubica ). L-am ignorat crezând că este ceva prin mașina. Oricum este firav și clar nu merita desfăcut bordul (lucru care probabil s-ar întâmpla dacă reclami in service).

Daca descoperă cineva ceva sa anunțe biggrin.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnk
post 15 Jun 2020, 21:11
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 1 April 18




Bună seara. Am și eu o problema cu o navigație chinezeasca pe care am montat-o acum vreo 3 zile.
Nu îmi funcționează comenzile de sub volan(cele de volum, radio s.a.md).Cel care mi l - a montat spune ca lipsește un cablu și ca pt acele comenzi vin ceva cabluri analogice, chinezul îmi spune ca e din meniu și ca să dau ceva factory reset la canbus.Comenzile de pe volan funcționează doar cele de sub volan nu. Aveți idee care ar fi de fapt problema?
PS - navigația e foarte mișto iar sunetul e infinit mai bun decât ce era de fabrica. Neașteptat de bun.


--------------------
Reno Kadjar Zen 1.5 Dci 2018 - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi12you
post 16 Jun 2020, 12:50
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 18 August 19
From: Alexandria




Johnk, poti te rog sa-mi spui si mie ce navigatie ti-ai montat?
Ma bate si pe mine un gand.....


--------------------
Renault Megane IV tehno 2022 1.33 tce 140 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnk
post 16 Jun 2020, 16:52
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 1 April 18




#Aliexpress RON 1,145.02 | 9" 4G RAM 2.5D IPS 8 CORE Android 9.1 Car DVD Multimedia Player GPS For Renault Kadjar 2015 2016 2017 car radio navigation WIFI
https://a.aliexpress.com/_dY72V2a

Asta am pus-o. Eu sunt foarte mulțumit pana acum, cu excepția faptului ca nu merg comenzile de sub volan. Sunt aproape sigur ca nu este montata corect. Am tot vorbit cu chinezul, care apropo a fost foarte ok și tind sa cred ca nu este bine pusa. O sa ajung la cel care a montat o, peste 2 zile sa verifice din nou.

This post has been edited by Johnk: 16 Jun 2020, 16:56


--------------------
Reno Kadjar Zen 1.5 Dci 2018 - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:16
Dacia