Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum se repară farul Megane 2.2, sept.2007->, soclu bec fază scurtă (H7) desprins

Rimio de Vassur
post 21 Mar 2015, 14:17
Post #1





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Model Model: Megane 2, faza 2, începînd cu septembrie 2007 (far cu „lupă”) - vezi și foto
Problemă: soclul becului de fază scurtă (H7 - cel din spatele lupei) desprins, urechile rupte (vezi foto 1)

Soluții oferite de service (Serus): (în trecut) lipire cu Poxipol; (în prezent) cumpărare far nou (~750 lei la Serus) plus manopera.

Soluția artizanală, cu costuri zero (dacă sculele sînt prin casă): construirea unei piese (metalice) de legătură care să fixeze soclul pe oglindă, eventual puțin poxipol pentru a preveni orice urmă de joc (oricum am obținut o montare fără joc).

Piesa de legătură poate fi făcută foarte ușor dintr-un bec H7 ars. Am folosit bec Osram, alte modele sînt construite diferit (am avut și un bec Elta, inutil pentru acest scop). Partea metalică a becului Osram conține o piesă care are forma și dimensiunile perfecte pentru scopul urmărit (vezi foto 2, rîndul de sus, piesa di mijloc).
Partea de sticlă a becului, firele din interior, picioarele de conectare și partea izolatoare de plastic negru se rup cu ajutorul unui clește - atenție, becul face implozie și împrăștie cioburi; pentru desprinderea lui am bagat cleștele cu becul într-o pungă rezistentă (o pungă subțire, precum cele care se vînd la rolă în magazine nu rezistă, cioburile pot trece prin ea).
Partea metalică rămasă este formată din trei piese prinse între ele cu cite patru puncte firave de sudură. Cele trei piese se pot separa ușor cu un clește și un ciocan, fără a le deteriora. (vezi foto 2, rîndul de sus)

Am secționat partea verticală a piesei cu un clește (vezi foto) pe toată circumferința. obținînd „urechi” de aproximativ 3 mm lățime. În poza 2, rîndul de jos sînt 2 încercări preliminare: în prima (stînga) am lăsat doar 3 urechi, îndepărtînd restul materialului (ca să semene cu prinderea initial), apoi m-am gîndit că avînd urechi pe toata circumferința obțin o prindere mult mai solidă (am eliminate urechea care s-ar fi suprapus peste urechea supraviețuitoare a soclului). Tăieturile sînt făcute cam din topor, scopul fiind doar testarea ideii; pentru reparație am folosit o altă piesă, tăiată mult mai atent și nedeformată.
În urma tăierii urechile sînt puțin înclinate spre exterior, ceea ce împiedică introducerea piesei; trebuie împinse ușor spre interior în vederea montajului.

Am pus puțin poxipol între oglindă și soclu și am amplasat soclul pe oglindă, apoi puțin poxipol pe piesa de prindere, am introdus-o prin soclu și am îndoit toate urechile în interiorul oglinzii cu o pensetă solidă (totul înainte să se întărească Poxipolul).

Rezultatul se vede în poze (3,4,5), soclul e mai bine prins decît era cînd a ieșit din fabrică. Cele trei urechi originale nu erau distribuite unifom, la cîte 120 de grade, ci (ochiometric) la 0-150-210 grade, formînd o axă mai rezistentă și una perpendicular mai slabă, fix pe direcția pe care s-a tras cînd au cedat urechile originale.
Soclu original, cu 2 urechi rupte (foto 1):
[attachmentid=1627986202]
Piesele rezultate în urma desfacerii becului H7 Osram (foto 2):
[attachmentid=1627987173]
Rezultatul:
[attachmentid=1627987174] [attachmentid=1627987175] [attachmentid=1627987176]


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian.iliescu88
post 24 Mar 2015, 21:04
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 5 October 14
From: Mioveni-Arges




Sa inteleg ca acel soclu nu se gaseste in magazin? Eu nu il mai am deloc.


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1.6 16V+GPL 11/2007 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 25 Mar 2015, 10:10
Post #3





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




nu cred ca se gaseste.
poti sa cauti la dezmembrari un far spart sau altfel deteriorate (eu nu am gasit); la limita, iei cel mai ieftin far pe care il gasesti si scoti soclul de pe el. inainte de reparatie am incercat sa cumpar un asfel de soclu in sectiunea bursa. o oferta era clar nepotrivita, pentru celalata am avut indoieli, modelul fiind usor diferit. poate ai mai mult noroc.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinFCS
post 4 Jan 2017, 21:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 1 September 15




Solutia este de durata? Fix aceeasi problema am si eu, mi-a iesit becul cu tot cu soclu si acum nu stiu ce sa fac, daca sa il pun inapoi sau sa incerc sa iau un far nou...

Eu am inca soclul intreg, trebuie doar prins inapoi de far?


--------------------
Renault Megane II 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 29 Nov 2017, 10:00
Post #5





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Nu am urmarit topicul.
Da, este de durata. Au fost vreo doua schimbari de bec intre timp si soclul inca sta foarte bine acolo.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cutovajay
post 29 Nov 2017, 12:22
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 February 08




A reusit cineva? am si eu aceiasi problema si dilema. Nu as schimba farul pt o tinichea...


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 1.5 DCi 106CP - CT-17-XXV
Renault Clio II Symbol 2000, 1.4 8V
01.11.10 163k km
31.12.12 175k km
Renault Megane 2 2007, 1.5 DCI, 106CP
20.03.12 52k km
20.09.16 126k km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 29 Nov 2017, 19:16
Post #7





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




cum adica "a reusit cineva?" eu am facut asta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 11 Oct 2018, 14:06
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




O sa fac si eu treaba asta in weekend, ideea este geniala as spune.
Singurul lucru la care ma gandesc este ca practic cand montezi bencul acesta intra int-un locas deja ocupat, sau cu alte cuvinte, grosimea finala va fi dubla, dar nu vad sa fie problem din moment ce clemele elastice de sustinere au o toleranta bunicica data de elasticitatea lor, doar poate sa-l socti mutin mai greu cand se arde.
Eu pana acum am incercat sa inlocuiesc aripoiara rupta din soclu cu un surub diametru 1mm gasit prin casa plus piulita, dar e chinuiala dracu, plus ca probabil am afectat oglinda. Am si lupele aburite, si altfel sper sa reconditionez farul a.i. perfomanta sa fie din nou cat de cat ok.
Ramane de vazut cat de mine imi merge mana, sa vad daca pot sa indoi piesa artizanala sa stranga bine oglinda.


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 13 Oct 2018, 19:26
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




Salutare!
Astazi am facut si eu o tentativa de reconditionare faruri MEgane 2.2 din 2008 (cele originale).

Ce am constatat:
-farul in sine aburit (sau gras) pe interior
-lupa la fel
-soclul asa cum stiam rupt pe stanga
-oglinda lupelor coapta bine

Actiuni:
-sters lupa: nu am reusit s-o sterg montata in far, am scos-o, dar am fost nevoit sa tai corpul farului, lipit apoi cu poxipol
-sters far: bagat o carpa prin gaura lupei, insa s-a sters culoarea de pe ornament, foarte urat as spune
-reparat soclu: dat gaura cu un burgiu de 1.5mm, pus un surubel mic acolo, si strans cu o surubelnita lovita de un ciocan (dinspre lupa) cele doua cleme sanatoase

Concluzii;
-Oglinda lupelor e deteriorata iremediabil
-La taierea farului spanul a cazut in far, probabil trebuia sa lucrez cu un aspiratior la taiere. Acolo electrziat fiind a fugit in cele mai inaccesibile colturi
-Lumineaza mai bine, dar nu stiu cat de bine, ramane de vazut pe viitor daca e suficient sau tot e nasol.

This post has been edited by mihai_tomaro: 13 Oct 2018, 19:28

Attached thumbnail(s)
IMG_8307.jpg ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 882
IMG_8311.jpg ( Size: 1.52mb ) Number of downloads: 540
IMG_8310.jpg ( Size: 1.91mb ) Number of downloads: 545
IMG_8314.jpg ( Size: 1.54mb ) Number of downloads: 562
IMG_8315.jpg ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 551
IMG_8316.jpg ( Size: 1.55mb ) Number of downloads: 273


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 13 Oct 2018, 21:31
Post #10





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Sigur nasol. Te așteaptă faruri noi. Daca nu le taiai scăpai doar cu proiectoare noi și polish.
Cu astea tăiate te distrezi in timpul liber. Proiectoarele se pot scoate fara a desface farul sau prin dezlipire la cald (in loc de taiere).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_tomaro
post 13 Oct 2018, 22:47
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 19 November 08




1. Dezlipire la cald? Asta presupune si o lipire la cald... Cine poate sa faca asta intr-un atelier improvizat? Dupa mine greu de tot sa lucrezi "la cald".
2. De ce taierea sa implice neaparat ca un set de lupe noi nu mai e de ajuns? O lipesti si o tai din nou de 10 ori, e plastic, si spatiu suficient de mici erori de punere in opera.
3. Si nici nu vad ca un set de lupe noi sa fie mult mai ieftin ca un far nou, plus ca din ce am citi pe aici nimic nu se potriveste direct pe farul existent.

Cel mai mare neajuns este disparitia stratului lucios de pe plasticul care se vede in far spre exterior, aia face de fapt nevoie de far nou. Daca imi zice cineva ca stergea farul pe interior fara sa altereze zona aia, aia da, inteelgeam cum am gresit, dat taiatul farului in sine este problema cea mai mica pentru mine. POate cu o ssolutie de apa cu sapun si bagat farul in intregime in apa, sa eviti frecarea cu zona lucioasa, dar in definitiv, lucrul pe un material devenit prost in 10 ani de folosire, numai lipsit de probleme nu e.


--------------------
Renault Megane 2008 2.2 Privilege 1.6 16V - PH 15 MTM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horhe
post 6 Apr 2019, 17:43
Post #12


Megane Boy


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 February 16
From: Iasi




Am patit si eu asta. Ce prindere tampita, incredibil.. zici ca astia de la Renault s-au pus sa faca bani pe reparatii marunte de genul acesteia. Pana acum am lipit de doua ori soclul pe oglinda, probabil o sa schimb farul cu totul in viitor.

urechile in schimb le am intregi, dar ce incredere sa mai am in ele..

This post has been edited by Horhe: 6 Apr 2019, 17:52


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 / 1.6 16v - IS 09
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
margi
post 12 Nov 2019, 11:27
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 12 March 07




Multumesc colegului Rimio, pentru post.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
muresanrau87
post 7 Jan 2023, 22:15
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 7 January 23




Cum pot sa scot proiectorul din far fara sa tai farul sau sa dezlipesc sticla la cald?
Mulțumesc! dry.gif dry.gif


--------------------
Renault Megane 2 Facelift 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 08:41
Dacia