Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Să invătăm limba română, Topicul micuțului român

ScenicFan
post 11 Jul 2010, 01:07
Post #151


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 July 10
From: Arad




QUOTE(MuciX @ 21 Jun 2008, 23:42)
nu toți avem tastaturi în limba română
*




Dar toți avem Windows cu lb română!


--------------------
Renaul Scenic 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 11 Jul 2010, 02:07
Post #152


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Pe mine ma deranjeaza foarte tare cand aud oameni folosind, inclusiv la televizor, in mod eronat, cuvantul "celulita"...
Sa fie clar: ceea ce au femeile peste tot pe unde se plang ca au SE NUMESTE GRASIME, nu celulita.
Cuvantul celulita are o singura semnificatie in limba romana: infectie, "buba"! Intrebati orice medic: celulita este o infectie localizata la nivelul tesuturilor interne, adica nu la suprafata pielii, ci in interior... se manifesta deobicei si la suprafata, prin inrosire si senzatie de caldura... nu exista alt sens dat cuvantului celulita nici in vechiul dex, nici in dex, nici in noul dex..

CELULÍTĂ s.f. Inflamație a țesutului celular subcutanat.


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 11 Jul 2010, 23:05
Post #153


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Nu e eronat. Cred ca adevarul e undeva la mijloc. Cuvantul provine din franceza, unde are ca sinonim si grasimea. Niste exemple:

cellulite, s
nom féminin singulier lipide, graisse, charnu, étoffé, saindoux, axonge, couenne, crépine, panne, lard, charcuterie
[antonyme] maigre


nom féminin singulier (médecine) inflammation du tissu sous-cutané provoquant un gonflement de la peau, prenant un aspect capitonné

sau:

définitions △
cellulite (n.f.)

1.gonflement du tissu sous-cutané par accumulation de cellules graisseuses.
Cellulite (n.)

1.(Cismef)Inflammation diffuse des tissus de soutien de l'organisme (tissu cellulaire), se rapportant généralement au tissu cellulaire sous-cutané.

2.(Cismef)Inflammation du tissu conjonctif sous-cutané ou profond.
voir aussi △
cellulite (n.f.)

↘ anticellulite, cellulitique

synonymes △

Cellulite (n.) (Cismef)
Phlegmon (Cismef)

cellulite (n.f.)
graisse


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Jul 2010, 20:58
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Voi atasa ma jos o poza cu titlul unui articol dintr-un ziar local.
Voua cum va "suna"?
Mie mi se pare o formulare cel putin ciudata!Ma insel? unsure.gif

Attached thumbnail(s)
DSC00294.JPG ( Size: 1.9mb ) Number of downloads: 533


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 12 Jul 2010, 21:14
Post #155


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




mie mi separe corect


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 12 Jul 2010, 21:48
Post #156


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu as putea sa ma pronunt daca e gresit, dar eu as fi spus "ezita sa trimita" sau (mai fortat) "ezita la trimiterea". Mai voi interesa si voi veni cu ceva concluzii.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 12 Jul 2010, 23:15
Post #157


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(the_tavi @ 11 Jul 2010, 23:05)
Nu e eronat.


Este 100% eronat. In Romania, singurul sens este cel de infectie. Pentru asta avem dex, sa il respectam...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 12 Jul 2010, 23:28
Post #158


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




DEX-ul este o entitate in perpetua perfectionare / adaptare. Daca nu apare acum, o sa apara in editiile urmatoare. Este aceeasi discutie cu litera, respectiv spiritul legii. Ce respectam? Cuvantul este intrat in limbajul medical academic, e doar o chestiune de timp sa apara si in DEX. Mai ales ca e un cuvat imprumutat, care in majoritatea limbilor de circulatie internationala are si sensul de grasime. Poate impropriu, dar este deja adoptat.


O explicatie mai clara am gasit aici:

Celulita estetica vs. celulita infectioasa
Celulita estetica

Sufixul “ ita” se refera de obicei la o inflamatie (ex: apendicita) insa, ceea ce este denumit impropriu ca fiind celulita, in realitate este o modificare a aspectului pielii, provocata de depuneri de grasime subcutanata. Astfel incat s-a incercat inlocuirea cu termene mai corespunzatoare ca : celulitis, liposcleroza sau hidrolipo-distrofie localizata. Poate fi superficiala sau profunda, localizata sau difuza. Celulita localizata este dureroasa la apasare si afecteaza mobilitatea pielii, poate fi rareori asociata cu nevralgii rebele. Se evidentiaza atat ca o consecinta a reliefarii neomogene a elementelor de sub piele, cat si ca efect a pierderii tonicitatii tegumentului.
Celulita infectioasa

Reprezinta o infectie acuta sau cronica a tesutului subcutanat, de origine bacteriana (cel mai frecvent streptococ) . Simptome: zona mare rosie, calda, dureroasa, ce afecteaza in special membrele inferioare, febra, frisoane si stare generala de indispozitie. Necesita spitalizare si tratatament medical (cu antibiotice sau chirugical) de urgenta intrucat infectia are un ritm de dezvoltare galopant. ... mai mult despre celulita estetica si celulita infectioasa[2]


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Jul 2010, 23:28
Post #159


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Dex-ul romanesc prezinta cuvantul "celulita" doar ca si inflamatie a tesutului celular subcutanat..etc etc., DAR mentioneaza " din fr. cellulite.

Ori cand mentionezi de unde ai luat cuvantul original, atunci ar trebui sa ii iei toate formele recunoscute de limba din care provine cuvantul , adica sa preiei si definitia a 2-a care se refera la grasime....

Ce e adevarat e ca prin "celulita" eu stiam ca se face referinta la aspecitul de "coaja de potrocala" al pielii si se pare ca stiam corect, conf. dex-ului.

This post has been edited by vallixx: 12 Jul 2010, 23:30


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 12 Jul 2010, 23:39
Post #160


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




@Marian-j: exprimarea este aparent corecta din punct de vedere gramatical (las expertii sa argumenteze), dar lacunara din punctul de vedere al logicii limbii romane. Ca si Mucix, as folosi "ezita sa trimita". Enuntul reclamat e ca si exprimarea unor propozitii folosind un vocabular mai sarac, insa facand niste artificii care sa dea aparenta unei constructii elaborate.

PS: Mister J, salutari de departe! cheers.gif


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Jan 2011, 14:35
Post #161


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Hai sa traiti dragi romanasi. "A trecut" sarbatorili, am celebrat Ziua Nationala si 21 de ani de la Craciunul in care l-am matrasit pe nea Nicu, am facut mii de sarmale pentru Craciun, le-am aruncat la scurt timp "dupe" si am facut altele sa avem si de anul nou. Acum inapoi la munca, aceeasi ca si anul trecut, ocazie cu care am si observat ca, in ciuda rugaciunilor facute ca Post Scriptum la "Inger Ingerasul meu" de catre primari seara, dupa betie si inainte de culcare, zapada asta, fir-ar mama ei, nu se topeste singura la sub 0C. Noroc cu soferii astia platitori de accize, impozite auto si rovignete care au jucat-o in caucioace ca aveam si acum zapada ca de Sf. Vasile.
Ma gandeam ca, daca tot n-au rezolvat baietii protestanti treaba cu pretul combustibilior si cum oricum dupa prologul asta am cam devenit offtopic (in sensul ca am deviat de la subiect) sa mai dam praful jos de pe topicul asta, voi?
Nu stiu cati dintre voi va mai amintiti de acele proteste din vara, in care i-am cantat lui Boc despre pinguini, sau cand l-am udat pe baiatul ala... Hoara parca-i zice. Eu imi amitesc foarte bine un aspect din acele proteste, care se pare ca a ramas intiparit in vocabularul multora.
Ma refer aici la acea lozinca purtata de protestanti pe un macat alb "Noi vrem decat respect". La momentul acela am zambit tamp in coltul botului si am zis lasa... e ochei. Numai ca n-am putut sa las, de tam-tam-ul facut pe la teve, cum ca cum sa zici vere asa? "Noi vrem decat respect"... E de porc, asa nu!
Bag de seama ca nu s-a inteles mesajul la vremea aia si din ce in ce mai multi, chiar si aici pe forum, ca altfel nu as mai postat, vor decat respect, fac decat jogging (fara sala), schimba decat cureaua de distributie ca pompa de apa inca mai duce...
Ar mai fi si altele, multe pot fi calculate in litrii, kilometrii de multe ce sunt. Va-s mai arata si altele, dar nu mai daca vreti voi.
Momentan in afara de astea nu am mai multe altele de pus pe masa de discutie, dar asta nu inseamna ca nu mai sunt greseli care uratesc forumul sau ingreuneaza citirea acestuia, de aceea va mai astept si pe voi cu altele, sunt sigur ca mai aveti si sunt sigur ca va deranjeaza, jeneaza si, de ce nu, amuza. Va rog decat sa le expuneti.

This post has been edited by MuciX: 7 Jan 2011, 14:42


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 7 Jan 2011, 21:15
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




O stiti pe aia cu "umpic"? laugh.gif

This post has been edited by Dan73: 7 Jan 2011, 22:37


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Jan 2011, 21:17
Post #163


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu folosesc in scris, recunosc, dar din sarcasm, sau pentru a obtine o scriere fonetica... Eu cred ca nu e nimeni care sa creada ca asa se scrie... smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 7 Jan 2011, 21:49
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Ba eu cred ca da...pentru ca am vazut de multe ori asa ceva in mesaje care nu aveau urma de ironie smile.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 7 Jan 2011, 22:54
Post #165


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Tot aud in ultimul timp pe la TV marea majoritate a politicienilor folosind "parerea mea personala" care este evident un pleonasm... "parerea mea" fiind sintagma corecta. Aceasta sintagma este acceptata doar in cazul unei formulari autopersiflante, ruda sa mai mare fiind "parerea mea proprie si personala"...


This post has been edited by solidconvert: 7 Jan 2011, 22:56


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 8 Jan 2011, 00:02
Post #166


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Poate fi si tautologie. smile.gif Personal mai folosesc.

This post has been edited by MuciX: 8 Jan 2011, 00:03


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 8 Jan 2011, 01:33
Post #167


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Cel mai mult ma deranjeaza cand se pronunta "sant" in loc de "sunt"... Precum si vorbirea de ghetto a celor care pronunta "pă" in loc de "pe"... efectiv ma zgarie pe creier cand aud la televizor pronuntandu-se "pă"...

Si ma mai deranjeaza ceva: desi populatia e impartita in doua: o parte proasta bata si o parte cat de cat ok, totusi, cand iau un interviu astia de la tv, mereu nimeresc prosti bata, nu inteleg de ce. Exemple sunt multe.

Dau unul: zilele trecute erau cozi la impozite LOCALE (nu inteleg de ce se inghesuie unii sa plateasca cat mai repede). Si, arata la stiri o individa care declara ca a venit repede, sa plateasca, pentru a-i da bani lui Basescu si lui Boc... INCREDIBIL! ceea ce e grav este ca mai sunt si prosti care se uita la tv SI POATE CHIAR CRED tampeniile astea... BANII PE IMPOZITUL PE CASA, MASINA, TEREN etc sunt venit al municipiului/orasului/comunei in care are domiciliul platitorul, nu al guvernului... enervant! smile.gif

Tot in spiritul de mai sus, prostia dusa la extrem: in harghita si covasna este la moda sa nu isi plateasca oamenii impozitele LOCALE. Sunt comune intregi in care 80% din locuitori nu platesc. Cu toate astea, TOTI SE PLANG de strazile proaste care le au, de lipsa canalizarii, apei curente etc. PAI DACA EI NU PLATESC... Au impresia ca guvernul ar trebui sa faca ceva?

Alt exemplu: cand incepusera ninsorile in maramuresc, am vazut pe cineva care dadea vina pentru ca nu s-a dat zapada, ghiciti pe cine: pe Boc! ... halal cultura; in loc sa se duca sa isi ia la rost primaria comunei/orasului, el da interviuri la tv, unde acuza... si astia de la tv, cu tinta politica, difuzeaza asemenea interviuri la stiri...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 8 Jan 2011, 07:21
Post #168


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai cu sant/sunt cred ca s-a mai discutat pe aici, s-a folosit in trecut si cei care inca mai folosesc sant se pot numi "inadaptati". Ce-i drept, mai sunt si unii mai tineri care inca folosesc forma dreapta... sa respecte traditiile probabil smile.gif.
Pă/pe tine si de zona tarii am impresia. Din acelasi ciclu de emisiuni ar mai fi dă/de. Suna intr-adevar urat, mai ales la televizor sau din gura vreunuia care are impresia ca daca s-ar taia la mana ar curge albastru.
Ultimele 3 paragrafe cred ca erau de alta sectiune smile.gif, dar crezi ca ii mai intereseaza pe vreunii care anume e de vina pentru o problema anume? Dracu ii mai deosebeste? Noi suntem cu dictaturili, noi dam vina pe acelasi pentru orice. Cine stie poate la anu, de Craciun, il "demitem" si pe Basescu, sa vedem pe care mai dam vina.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 8 Jan 2011, 11:23
Post #169


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




QUOTE(supremeon @ 8 Jan 2011, 02:33)
zilele trecute erau cozi la impozite LOCALE (nu inteleg de ce se inghesuie unii sa plateasca cat mai repede). Si, arata la stiri o individa care declara ca a venit repede, sa plateasca, pentru a-i da bani lui Basescu si lui Boc... INCREDIBIL! ceea ce e grav este ca mai sunt si prosti care se uita la tv SI POATE CHIAR CRED tampeniile astea... BANII PE IMPOZITUL PE CASA, MASINA, TEREN etc sunt venit al municipiului/orasului/comunei in care are domiciliul platitorul, nu al guvernului... enervant! smile.gif
*


Nasol rau ca a zis de Basescu si de Boc... ar trebui sa faca puscarie nemernica smile.gif
Problema e ca batrana nu avea de unde plati banii aia sau ii platea cu mari eforturi tocmai din cauza (nu datorita) celor 2 papitoi. Ce altceva te mai deranjeaza?


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Jan 2011, 23:05
Post #170


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Posibil sa se mai fi discutat dar readuc in discutie treaba cu NU SE MERITA, pentru ca o vad folosita in diseperare ca dealtfel si expresia de mai sus cateva posturi cu cei care VOR DECAT RESPECT...

1. MERITA nu are relfexiv, deci nu exista NU SE MERITA, ci doar NU MERITA sa.....

2. DECAT atrage folosirea unei negatii, deci nu VREM DECAT RESPECT ci NU VREM DECAT RESPECT sau daca nu se doreste folosirea unei negatii, atunciputem zice VREM RESPECT sau VREM DOAR RESPECT.

Insa de departe cea mai mare greseala pe care o vad prin mai toate forumurile este folosirea inadecvata a cratimei sau lipsa ei.

ex. GRAMATICA S-A (nu SA) INVATAT IN SCOALA PRIMARA!




--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Jan 2011, 00:52
Post #171


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu am o mare problema cu romgleza. Pana recent doar idiotii o foloseau pentru a se da interesanti, acum vad ca a ajuns si la stiri. Nu mi se pare normal...

Vrei sa te imbraci cool la un party?
Cauti un job, vrei sa intri in business?
etc...

Prima TV are sloganul in engleza de mult timp.

Chiar s-a uitat de tot limba romana? Chiar si in jurnalism?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Jan 2011, 12:59
Post #172


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




ui lov tu entertein iu... Alex...mai bine sa se foloseasca la greu asa ceva..decat sa-l vad pe jan,jean..etc de la craiova si pe n manelisti prezentand emisiuni..ori pe l varciu...mare vedeta... tiganeala la greu....vreau sa zic ca sunt lucruri mult mai grave decat ''romgleza'' ..rromgleza..etc..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 9 Jan 2011, 14:51
Post #173


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(MuciX @ 7 Jan 2011, 14:35)
Ar mai fi si altele, multe pot fi calculate in litrii, kilometrii de multe ce sunt.
*


Exemplu datand de azi:
QUOTE
Până acum din CA al CNAS făceau parte 15 membrii, câte cinci de fiecare parte, respectiv sindicate, patronate și reprezentanți ai Guvernului.


http://www.realitatea.net/scandal-in-sanat...nas_789695.html

E doar unul luat la intamplare. Se scrie atat de frecvant cu forma asta semianalfabeta incat nu m-ar mira sa devina norma in scurt timp.


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 9 Jan 2011, 17:22
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(A l e x @ 9 Jan 2011, 00:52)
Prima TV are sloganul in engleza de mult timp.

Chiar s-a uitat de tot limba romana? Chiar si in jurnalism?
*


"Domnu' Trandafir", daca v-ati fi documentat nitel, ati fi aflat ca postul Prima TV face parte din grupul ProSiebenSat.1 Media AG al carui slogan este (peste tot) We Love to Entertain You. Ce ca-i facem, astea e efectele globalizarii, domnu' Iliescu... Tre' sa ne vindem tara, n-avem ce face, ca astia ai nostrii n-a stiut cum s-o administreze dry.gif

Pe bune, acuma, ar fi mult mai elegant si patriotard sa procedam precum francezii, sa-i zicem mouse-ului "shoarec" si computerului "teleordinator"? Hai sa nu mai vanam cuvinte, ca altfel ne transformam in americani, unde, din ratiuni de political corectness, nu se mai spune mailman--fiindca mail suna ca male, iar impreuna cu man, suna sexist--ci postal employee.

LE: inainte sa sara vreun DEX biped de koor, precizez ca toate cele 3 greseli dms sunt 100% intentionate.

This post has been edited by Bwwlan: 9 Jan 2011, 17:27


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Jan 2011, 17:36
Post #175


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Pe tiparul americanilor, am putea sa facem si noi modificari pe aceeasi tema: cum posta are si alte conotatii, de factura total neortodoxa, postasii s-ar putea numii impartitori de corespondenta smile.gif smile.gif tongue.gif

This post has been edited by gabizegrean: 9 Jan 2011, 17:37


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Jan 2011, 17:42
Post #176


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.353
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E discutabil pentru ca rom-gleza e atunci cand alaturi un cuvant romanesc cu unul in engleza ca de exemplu: "caut un job" sau "vreau sa fiu cool" , ca tot s-au citat mai sus. Insa "job" sau "cool" sunt atat de impamantenite deja in limba romana incat abia daca le mai observ.

Sloganul Prima TV nu este rom-gleza pentru ca este in totalitate in engleza.
Ca e corect sau nu sa ai slogan in alta limba decat cea a tarii unde emiti, ca esti sau nu in concern, ca te adresezi doar ( nu decat ) unei categorii de oameni, etc. etc., este o alta discutie.

Dar sa ma intorc la greseli romanesti, ca am tot vazut zilele astea pe forum destul de frecvent. Nu e corect "marsaLier" ci "marsaRier". Cuvantul provine din limba franceza: marche-arriere, adica "mers inapoi".

Si mai am o problema cu expresiile unde se confunda numele unei firme cu numele unui produs: ex. "vrea sa fac un xerox" sau "am schimbat capacul de delcou" si de ce nu "mi-am luat adiasi NIKE"'.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 9 Jan 2011, 18:07
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Expresiile de genul "vreau sa fac un xerox", " mi-am cumparat adidasi" nu mi se par greseli gramaticale, sunt mai degraba figuri de stil (metonimii) devenite limbaj uzual in timp.

Mult mai deranjante sunt exprimarile in scris de genul "sa dus acolo," "10 litrii", "sant" in loc de "sunt" (nu a existat niciodata forma asta, inainte de '92-93 se scria "sint" cu "i").


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 9 Jan 2011, 18:29
Post #178


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Domnule Bwwlan, daca v-ati fi documentat nitel, ati fi aflat ca se spune 'political correctness'... Stiti dvs, 2 de R in 'correct' ca e alta limba, nu se scrie totul ca in romana.

Si exact asta vreau sa spun. De observat cum cei ce folosesc romgleza nu prea stiu engleza bine tongue.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cassielo10
post 9 Jan 2011, 18:36
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 December 10




rom-gleza cred ca este cea mai mare problema...nu stim lb romana dar pretindem ca stim lb engleza...ciudat!

peste tot gasesc cuvinte in lb romana si apoi unul in engleza...
ma intreb oare si cei din Anglia fac la fel?


--------------------
dacia logan break dacia logan break 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Jan 2011, 20:20
Post #180


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(A l e x @ 9 Jan 2011, 00:52)
Eu am o mare problema cu romgleza. Pana recent doar idiotii o foloseau pentru a se da interesanti, acum vad ca a ajuns si la stiri. Nu mi se pare normal...

Vrei sa te imbraci cool la un party?
Cauti un job, vrei sa intri in business?
etc...
*



Ei lasa ca si Caragiale avea buala pe furculisionisti. Sunt sigur ca zici in viata de zi cu zi marsarier, parter, vizavi si nu simti ca ai curu lu sarcozi-ntre buze - pardon de expresie. De acord, astea s-au romanizat si am inceput sa le scriem si sa le acordam dupa regulile noastre, dar iti promit ca nepotii tai sigur or sa invete sa faca acordul adjectivului "cul" cu substantivul "rizaivar"

QUOTE(vallixx @ 9 Jan 2011, 17:42)
Sloganul Prima TV nu este rom-gleza pentru ca este in totalitate in engleza.
*


Devine romgleza in momentul in care il pronunta pitifelnicii aia. Aia ma scot din sarite spoturile alea de promo... Noroc ca nu prea ma uit la ei.

QUOTE(cassielo10 @ 9 Jan 2011, 18:36)
ma intreb oare si cei din Anglia fac la fel?
*



Se mai murdaresc si ei la gura de alte limbi, in special de franceza cand vor sa para pretiosi. Imi cer scuze, stiu ca ar trebui sa argumentez, dar nu-mi vine niciun exemplu acum in minte.

This post has been edited by MuciX: 9 Jan 2011, 20:24


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:17
Dacia