Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Captur 0.9 TCe, sfaturi achizitie

tannu
post 2 Jul 2016, 10:49
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 28 April 15




Varianta de Captur pentru UE se produce in Spania (fabrica din Valladolid) si iti ajunge in Romania cu vaporul.

Numerele provizorii/autorizatia ti le da dealerul si costa cca 160-170 lei. Cei mai multi dealeri ti le fac cadou.

Asigurarea RCA ti-o pot face ei sau o poti face tu. Nu te obliga nimeni sa o faci la ei. Ideea e ca trebuie sa existe pentru a putea pleca cu masina de acolo.

La RAR trebuie sa te duci dupa ce ai luat masina, pentru a-ti pune folie pe carte. Nu trebuie programare, nu costa nimic, dureaza 5 minute.

Politica (oarecum dubioasa) Renault (implicit si Dacia) este urmatoarea:
- se achita avans 5% pentru rezervarea/fabricarea masinii cu optiunile dorite (desi platesti acest avans, tu poti renunta oricand la masina respectiva si banii iti vor fi returnati, fara penalizari)
- dupa ce ai platit acest avans, masina se fabrica/rezerva si banii iti vor fi returnati (se returneaza aceeasi suma, plus/minus mici diferente de curs valutar) pentru a se putea aplica la programul rabla
- se pune in miscare dosarul rabla (PSIPAN), unde, daca nu ai o rabla, te rezolva dealerul, iar costul tichetului este cca 2000 lei (Bucuresti)
- platesti iar avansul de 5% si apoi diferenta de 95%

This post has been edited by tannu: 2 Jul 2016, 10:52


--------------------
Renault Captur 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popescu_nicu
post 14 May 2017, 13:35
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 14 May 17




Buna ziua!
Am comandat un Captur TCe 90, Zen cu trei optiuni, in luna martie. Am dat avansul de 5%. De la reprzentanta mi au spus initial ca voi primi masina in luna mai. Ulterior au revenit si mi au spus ca va trebui sa astept pana in luna iunie deoarece modelul din 2013 nu se mai fabrica, iar pentru cel din 2017, livrarile incep cu luna iunie 2017. Sunt nerabdator sa vina masina intrucat vine vara iar masina pe care o am v a trebui sa o dau saptamana viitoare.
As dori o prezentare sumara in ce priveste consumul, reactia motorului in diferite situatii, consumul mixt, confortul si insonorizarea.
Multumesc


--------------------
Renault Captur 2017 - Facelift ZEN Energy TCe 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 15 May 2017, 08:22
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Consumul mediu la mine e in jur de 8%. Insonorizarea la viteze mari lasa de dorit. La fel si confortul la drum lung,( ca idee pe spate e punte rigida, doar pe fata sunt supensii independente). Per total raportul pret/calitate e decent. Conteaza mult ce masina ai avut inainte, daca era cu motor mare, foarte confortabila etc.


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 16 May 2017, 21:29
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




Nu e vorba de puntea spate. Asa am si la masina din semnatura, insa Megane, si confortul e asigurat.
Problema este la suspensie.
Acum 3 ani cand am facut test drive cu Captur aceasta mi s-au parut dura, i-am comunicat si consilierului de vanzari. Unul dintre motivele pentru care a iesit din short-list.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tannu
post 17 May 2017, 13:46
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 28 April 15




Cred ca Thaddaus se referea la faptul ca e punte fixa, nu cu brate independente.
Mie, personal, nu mi se pare asa rigida suspensia. Chiar mi se pare ok pt a-ti oferi si stabilitate, mai ales raportat la garda putin marita.


--------------------
Renault Captur 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 18 May 2017, 08:43
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




QUOTE(tannu @ 17 May 2017, 13:46)
Cred ca Thaddaus se referea la faptul ca e punte fixa, nu cu brate independente.
Mie, personal, nu mi se pare asa rigida suspensia. Chiar mi se pare ok pt a-ti oferi si stabilitate, mai ales raportat la garda putin marita.
*



Da, la asta ma gandeam.


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 18 May 2017, 09:29
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Colegul NicuPopescu vad ca are Logan, deci e un pas inainte pentru el, nu se va plange de rigiditatea puntii spate.
Oricum, masina noua e masina noua. Sa-l felicitam pentru achizitie.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 18 May 2017, 11:11
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




Dap. Felicitari pentru achizitie. O sa fie un mare pas inainte asa cum a fost si pentru mine.


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 18 May 2017, 20:04
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




QUOTE(tannu @ 17 May 2017, 13:46)
Cred ca Thaddaus se referea la faptul ca e punte fixa, nu cu brate independente.


QUOTE(Thaddaus @ 18 May 2017, 08:43)
Da, la asta ma gandeam.


Si eu wink.gif
Problema de confort mai poate fi si de la scaune, sau pozitia in scaun.

This post has been edited by m3st_tce: 18 May 2017, 20:05


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 15:47
Dacia