Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme distributie, comportament ciudat dupa schimbarea distributiei

mmatey007
post 11 Jun 2014, 22:38
Post #1


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Salut tuturor! V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu cv sfaturi!!!
Am mers cu masina la service am schimbat distributia "curea ,pompa de apa, role etc" plus curea tranzmisie cu role..toate piesele originale.... Precizez ca masina nu mergea rotund la relantii nici inainte dar acum face urat de tot uneori chiar si galopeaza motorul...... Din ce cauza ar putea fi stie cineva ? Multumesc frumos!


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 12 Jun 2014, 07:57
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Orice service normal iti ofera garantie la schimbarea distributiei, ca de aia iau o gramada de bani. Mergi inapoi cu ea si explica-le problema.


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 12 Jun 2014, 08:40
Post #3


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Tu crezi ca nu am fost... O duc inapoi astazi pt investigatii.... baietii de la service mi-au explicat ca nu aveau cum sa monteze distributia gresit deoarece au folosit blocatori, si daca erea montata gresit avea sa se auda supapele cum bat in pistoane.... acum nu stiu daca sa ii cred pe cuvant.... ei au spus ca problema este din alta parte....
P.S. au puso pe tester si nu dadea nici o eroare...au verificat si gazele si nu au iesit bine deloc.... ce parere aveti?


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Jun 2014, 08:44
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




O supapa care nu inchide bine....daca ai schimbat bujiile si bobinele.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 12 Jun 2014, 13:28
Post #5


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Ca idee, eu am avut o problema cu turatia motorului la cald si schimbarea pompei de apa a rezolvat problema. Tu abia ai schimbat-o. Ar fi de controlat ceva bujii si injectoare...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea-daniel
post 12 Jun 2014, 14:04
Post #6


Membru cu tubina


Group: Members
Posts: 1.023
Joined: 16 May 05
From: Banda I




Daca ai zis ca si inainte mergea neregulat, eu as suspecta ceva electric. Ia la mana sau pune-i pe mecanici sa ia la mana instalatia electrica, probabil au dat peste cap vreun fir deja impuscat si acum de aia face asa.
La mine, turatie neregulata la relanti s-a tradus in timp prin: senzor supraalimentare, debitmetru defect, instalatie electrica injectoare, retur injectoare. Eu insa am diesel, 1.9.

This post has been edited by mircea-daniel: 12 Jun 2014, 14:08


--------------------
Renault Lagunaaaa 2003 - B 666 GGG
Cand aveam Clio mi se parea ca merg toti ca nebunii (consum 6%). Acum am leguma si mi se pare ca toti merg ca melcii (consum 10%).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 12 Jun 2014, 20:37
Post #7


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Va multumesc frumos pt informatii!!! Si eu cred ca tot cv electric are dar nu stiu ce ? Am mai vazut un matiz care mergea tot cam cv de genu si erea de la debilmetru dar la a mea nu stiu unde este am cautat pe toata galeria de dupa filtru de aer pana in turbo si nici urma de el ..... Azi am luat-o din service tre sa o duc iar luni mecanicii nu au gasit nimic cu tester cu tot.... Au zis ca trebuie sa cheme un inginer mecanic cu un tester mai performant luni pana atunci poate gasim noi vreo solutie pe forum aici ca ma doare capu cand ma urc in ea si vad ca merge asa ....


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DoraX
post 13 Jun 2014, 15:58
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti




buna,

vreau sa zic ca am patit exact exact la fel! m-a pus naiba sa fac distributia, desigut la sugestia 'atotstiutorului' service....

dupa lucrare am exact aceleasi simptome, mers dereglat, caderi inexplicabile de rotatii si cel mai prost - am fost la itp - si nu putea lua deloc omuletu' d-acolo nivelul de poluare - nu se citea sonda, decat p-apucate. au pus tester pe masina si surpriza! n-avea nimic !!!

deci astept sugestii la greu smile.gif la cat am bagat in masina in ultimul an, mi-am dat seama ca imi cumparam alta la schimb deja... sad.gif

io

QUOTE(mmatey007 @ 12 Jun 2014, 20:37)
Va multumesc frumos pt informatii!!! Si eu cred ca tot cv electric are dar nu stiu ce ? Am mai vazut un matiz care mergea tot cam cv de genu si erea de la debilmetru dar la a mea nu stiu unde este am cautat pe toata galeria de dupa filtru de aer pana in turbo si nici urma de el ..... Azi am luat-o din service tre sa o duc iar luni mecanicii nu au gasit nimic cu tester cu tot.... Au zis ca trebuie sa cheme un inginer mecanic cu un tester mai performant luni pana atunci poate gasim noi vreo solutie pe forum aici ca ma doare capu cand ma urc in ea si vad ca merge asa ....
*




--------------------
Renault Laguna II phase 1 1.8 16 v 88 kw 2004/Authentique - B 505 JUC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 13 Jun 2014, 18:32
Post #9


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Asa face si a mea nu iese la gaze de loc....... Totusi eu cred ca mecanici au montat cv gresit la distributie poate este doar un dinte la unul dintre axe sau cv de genul..... Oricum luni daca nu ii gasesc buba, am vb deja cu avoctul meu....am sa ma duc la reprezentanta si daca e cv montat gresit au pus-o..... Deja m-am cam saturat sa arunc banii pe fereastra.

13 Jun 2014, 18:40:
Tin sa mentionez ca nu e prima laguna la care ii schimb distributia... Am mai avut iainte un privilege 2.0t 170cai si un expresion 1.8 16v pe care am facut-o cadou tatalui meu si la nici una nu sa inrautatit mersul motorului dupa interventie ba din contra ambele au mers mai bine...

This post has been edited by mmatey007: 13 Jun 2014, 18:40


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 16 Jun 2014, 18:53
Post #10


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Prieteni am fost azi cu ea inapoi la service-ul la care am schimbat distributia si desigur ca nici de data asta nu a iesit nimic la tester... Asa ca au facut un test de presiune si au spus ca la ultimul piston nr4 a iesit rau au spus ca am cv probleme cu o supapa si ca ar treuii sa pun cv aditiv pt. curatarea supapelor in benzina... eu zic ca este abureala deoarece masina nu facea asa pana isi baga ei ghearele in ea.... am incercat sa ii explic la idiot ca e normal sa iasa aiurea daca un dinte la curea e in plus sau in minus....da animalu cand nu intalege trebuie sa te pui cu bata pe el... M-am enervat si mi-am facut o programare la reprezentanta Renault baietii de acolo au zis ca la motoarele pe benzina in special turbo schimbarea distributiei este cruciala daca nu ai sculele necesare si nu sti cum sa o faci... acum trebuie sa mai merg asa cu ea pana lunea viitoare, dar imi este sa nu se strice cv la ea pana atunci daca tot circul cu ea asa in halul asta.... Astept pareri si opinii va rog orice este binevenit....

<span class='edit'>16 Jun 2014, 18:53:</span>
Prieteni am fost azi cu ea inapoi la service-ul la care am schimbat distributia si desigur ca nici de data asta nu a iesit nimic la tester... Asa ca au facut un test de presiune si au spus ca la ultimul piston nr4 a iesit rau au spus ca am cv probleme cu o supapa si ca ar treuii sa pun cv aditiv pt. curatarea supapelor in benzina... eu zic ca este abureala deoarece masina nu facea asa pana isi baga ei ghearele in ea.... am incercat sa ii explic la idiot ca e normal sa iasa aiurea daca un dinte la curea e in plus sau in minus....da animalu cand nu intalege trebuie sa te pui cu bata pe el... M-am enervat si mi-am facut o programare la reprezentanta Renault baietii de acolo au zis ca la motoarele pe benzina in special cele cu turbo schimbarea distributiei este cruciala daca nu ai sculele necesare si nu sti cum sa o faci... acum trebuie sa mai merg asa cu ea pana lunea viitoare, dar imi este sa nu se strice cv la ea pana atunci daca tot circul cu ea asa in halul asta.... Astept pareri si opinii va rog orice este binevenit....

This post has been edited by mmatey007: 16 Jun 2014, 18:54


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 16 Jun 2014, 20:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Chiar trebuie sa mergi cu ea?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adryano666
post 17 Jun 2014, 09:28
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 1 August 13




audiofilu are dreptate...laso frate vrei sa o rupi de tot uite mie mi-sa rupt o bucata din cureaua de accesori si a intrat la distributie rupando si pe acceasta,...eu ce sa mai zic?? astept ziua de sambata sa vad ce sa stricat...sfaturi imi da si mie cineva ceva ce sa verific inainte sa dau chiuloasa jos???


--------------------
renault laguna 3 2008 2.0 131hp - TR-66-SBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 17 Jun 2014, 09:43
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Nu cred ca ai ce sa verifici, de regula daca e sa ai belele o sa vezi vreo supapa indoita dar asta DUPA ce dai jos chiuloasa. Ai rabdare si tu.

Acum vreo 3-4 ani am avut mare noroc la randul meu deoarece cureaua de accesorii nu s-a rupt ci doar era tocita de fulia de la arborele cotit, motorul se invartea iar cureaua avea sant si era nemiscata. Daca se rupea nu se stie... Si eu am depasit intervalul de schimbare a curelei de distributie (a kitului de fapt) cu 4000km peste 60000km dar cu precedenta (aia din fabrica) am mers 70000 pana la schimb.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adryano666
post 17 Jun 2014, 12:12
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 1 August 13




sunt rabdator in general dar cand e vorba de gloaba mea smile.gif)) sambata ma apuc cu un prieten care e mecanic ca eu sunt petarda din punctu asta de vedere sa dam chiuloasa jos sau mai bine zis sa o dea jos...citisem ceva pe aici ca sa invarti de arbore si sa vezi daca merge daca nu ai supape indoite sigur...sunt si cazuri pe aici pe forum care au scapat fara supape indoite...


--------------------
renault laguna 3 2008 2.0 131hp - TR-66-SBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 17 Jun 2014, 12:28
Post #15


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Prieteni multumesc inca odata! Am sa incerc sa ma duc la munca cu bicicleta caam departe dar ce sa fac acum.... Cheste este ca nu se aud supapele batand in pistoane,, banuiesc ca este doar cu un dinte dereglata... intreb si eu daca este cu un dinte ating supapele sau nu@?


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 17 Jun 2014, 12:37
Post #16


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




eu din cate am auzit doar la motoarele 1,9 dci se poate face eroarea cu un dinte... la restu cred ca ar fi o mare problema...


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 27 Jun 2014, 19:17
Post #17


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Salut tuturor! Am revenit cu noutati!!!!! Am fost cu masina la service renault si surpriza, cei de la garaj nu au montat cureaua cum trebuie dar mai presus de atat au stricat si un ax cu came in capat unde vin blocatorii..... pret total pentru schimbare ax plus nu mai stiu ce au facut ei pe acolo 1690 lire.... Mi-au facut constatare in scris plus poze din care sa reiasa ca distributia a fost montata aiurea.... luni ma duc la garajul unde am schimbat distributia sa le cer valoarea daundei pe care au facuto daca nu ii dau in judecata... cu toate dovezile pe care le am e cam imposibil sa nu ii castig mai ales cu legile din UK plus ca cei de la reprezentanta s-au oferit sa depuna marturie impotriva celor de la garaj...
Deci in concluzie nu mergeti cu masina in alta parte decat la reprezentanta daca nu vreti sa aveti dureri de cap


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mmatey007
post 4 Jul 2014, 11:13
Post #18


Matey


Group: Members
Posts: 80
Joined: 7 May 12
From: Petrosani Hunedoara




Problema rezolvata fratilor!!!! In concluzie si cei de la reprezentanta alti hoti vroiau sa isi bage gheara in motor....pe banii mei desigur. Am fost inapoi la garajul unde am schimbat distributia si ca prin minune erea alt client acolo caruia ii sarise cureaua de tot.... manopera facuta de acelasi mecanic, rezolvare, distributie pusa la punct, masina de schimb pentru ca nu aveam cu ce sa ma duc la munca si mecanic concediat.

4 Jul 2014, 11:17:
Acum vin cu alta problema.... Motorul are un oarecum tremurat cand sta la relanti si mai si intrerupe parca asta erea si inainte de schimbarea distributiei, chiar si atunci cand accelerez usor se scutura un pic motorul, am schimbat bobine si bujii loate de la reprezentanta dar nu s-a schimbat nimic... sa fie de la injectoare?

This post has been edited by mmatey007: 4 Jul 2014, 11:17


--------------------
RENAULT Laguna II 2005 2.0T Gt 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 14 Jul 2014, 13:03
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




la cat timp se schimba distributia eu am 44.000 cu ea. si imi poate spune cineva ce marca sa iau pt laguna 2 1,9 dci


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 14 Jul 2014, 13:10
Post #20


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Recomandabil este sa nu depasesti 4 ani in RO sau limita de km preconizata de constructor.
Fabricant la kit:Gates/Ina...functie de buget.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 15 Jul 2014, 13:05
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




aham eu o am din 2010... si cam cat m ar costa un kit distributie ? asa bun + manopera ..

15 Jul 2014, 13:06:
bine din 2010 am facut 30000 cu ea pana acum putin rau

15 Jul 2014, 14:28:
salut , am gasit un set distributie din magazin, si nu stiu exact ce imi mai trb sa schimb distributia complet ce piese, deci curea distributie gates 5552xs cod si fabrica 7701472185 sau 7701473312 sau 7701477048 , rola intinzator curea gates T41240 cod la 310 lei si pompa apa hepu la 157 lei cod fabrica 7700111675 sau 7701479043, plus surubul ala ... alceva ce imi mai trb antigel cat ? si alte piese ? ... si ca dinti nr. 132 si latime 26 mm... eu am o laguna 2 2002 74 kw 100 cai motor F9Q752 , multumesc ast un sfat ..

15 Jul 2014, 18:53:
...up

This post has been edited by daniLaguna2: 15 Jul 2014, 18:53


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 15 Jul 2014, 22:30
Post #22


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Ca ideie, cand am schimbat distrubuitia, am luat asa: curea Contitech, rola intinzatoare INA, pompa apa Hepu, antigel Hepu (2x1.5l).
Toape le-am luat separat, nu kitt complet, singurul dezavantaj este ca nu ai acel surub....dar se foloste cel vechi.
Pentru toate motoarele F9Q kitul de distributie este identic, indiferent de puterea motorului, cel putin eu asa stiu.
Asta e cam tot ce ai nevoie pentru distributie, se recomanda sa verifici si partea de role/curea de la accesorii.

Numai bine
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 15 Jul 2014, 22:42
Post #23


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(AdR!@N @ 15 Jul 2014, 23:30)
singurul dezavantaj este ca nu ai acel surub....dar se foloste cel vechi.

Un simplu surub....il refolosim!
Asa a ales cineva sa faca cand a schimbat distributia si dupa 4000 Km rulati surubul refolosit s-a desfacut si distributia s-a decalat cu supape rupte si chiuloasa distrusa complect....cu toate ca operatia initiala a fost facuta corect.
Pentru un surub de cativa lei a platit apoi cateva mii bune....atentie la "economii".

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 15 Jul 2014, 23:25
Post #24


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




eu l-am gasit la a mea bagat cu loctite ceva. Sa vezi injuraturi ca nu iesea..


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 16 Jul 2014, 02:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




stiu ca , cand am avut probleme cu alternatorul am schimbat rola de la alternator cea de plastic de e cu , cureaua .. acum nush daca imi trb si cureaua nu am idee cat mai tine .. eu schimb distributia deorece are 4 ani si ceva ca , km am facut putin in 4 ani cam 44.000... asa ca nush ce sa fac sa o mai tin ? si ca pret cat o fii o manopera ..? smile.gif in bucuresti


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 16 Jul 2014, 07:06
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Patru ani e deajuns .... asta daca nu vrei sa ai surprize neplacute dupa !

This post has been edited by boeru_laurentiu: 16 Jul 2014, 14:54


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 17 Jul 2014, 02:34
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




aham se poate rupe din cautza vechimi de 4 ani sau doar din cauza km .. parcursi?


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 17 Jul 2014, 07:13
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Ambele ! La 4 ani sau 60 de mii de km !


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 19 Jul 2014, 03:26
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




aham ...


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VerSo930
post 5 Nov 2014, 17:57
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 15 December 13




Eu am distributia schimbata la 206 000 KM. Acum am 282 000. A fost facuta in franta la reprezentanta. Toata lumea mi-a spus sa o schimb dar prima data a fost facuta la 91 000km si apoi la 206 000 km. Sa fie oare kit care merge 120 000 km?


--------------------
Renault Laguna II Dynamic, 12.2002
Laguna II 2002, 1.8 16V, 86 KW Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:59
Dacia