Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1343 Pages « < 1125 1126 1127 1128 1129 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de toata jena, intr-o tara de toata jena

MuciX
post 14 Sep 2019, 09:20
Post #33781


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




E asta nu pot crede. Tu sa ai gânduri de ducă? Din România? tongue.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 14 Sep 2019, 09:42
Post #33782


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




De ce nu? Trebuie sa cresc un copil și sa-i asigur ce e mai bun. Acum îmi pot permite asta.
La cum sunt ostracizati bugetarii și la ce planuri de viitor are "ministrul din umbra al economiei" tovarășul Chițu, îți dai seama ca in secunda 2 când ala rostește jurământul ca ministru, pleacă mailurile către foștii colaboratori de acum 3 ani. Oricum încă mai țin legătura cu ei.
Si nu sunt singurul.


This post has been edited by D-Ice: 14 Sep 2019, 09:46


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2019, 09:47
Post #33783


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu mai zic nimic. Eu am scăpat, pentru moment.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 14 Sep 2019, 10:04
Post #33784


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Acum nu e rău, si chiar reușesc sa fac ce mi-am propus ca să aduc secolul XXI la locul de munca. Dar familia e pe primul plan și dacă viitorul nu suna bine, e de datoria mea sa ma mut cu tot cu cei dragi acolo unde le pot asigura un trai decent. Asta e, nimeni nu e de neînlocuit.
Si din ce am discutat cu colegii tineri care au venit odată cu mine, și ei vor proceda la fel.

This post has been edited by D-Ice: 14 Sep 2019, 10:32


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 14 Sep 2019, 10:06
Post #33785


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




up.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Sep 2019, 15:49
Post #33786


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ți-e teamă că pierde PSD-ul puterea? De-aia-ți pregătești bagajele? radmasa.gif

This post has been edited by VladSoare: 14 Sep 2019, 15:49


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 14 Sep 2019, 17:16
Post #33787


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Deloc. Sunt apolitic și mi se rupe-n șaișpe cine vine la putere atâta timp cât nu-și bate joc de munca mea. Dacă vine un incompetent care in viata lui nu a muncit o secunda și zice ca munca mea valorează jumătate din cât a valorat acum pentru ca neuronul ăla al lui stingher și frustrat baga in aceeași oala toți bugetarii, și cu toate astea majoritatea celor care se considera herrenvolk ii pun in mana pâinea și cuțitul și ii zic: "Taie frate ca oricum sunt degeaba!", atunci clar ca nu îmi mai găsesc locul aici și plec in alta parte unde mi se apreciază munca. La revedere și un praz verde, ce-am avut și ce-am pierdut. Cu alte cuvinte aplic dictonul latin: Ubi bene, ibi patria. La fel ca și ceilalți din Diaspora. wink.gif

This post has been edited by D-Ice: 14 Sep 2019, 17:47


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Sep 2019, 19:31
Post #33788


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, sigur. Sîntem "apolitici", dar ne bucurăm cînd vedem mineri (sau mai nou, jandarmi) bătînd fără discernămînt populația civilă ostilă partidului și șefului nostru mult-iubit. rolleyes.gif
Și diriga mea din școala generală, fesenistă și iliesciană convinsă, tot "apolitică" se dădea. Vorbea cu bucurie-n suflet despre mitingul FSN cutare și cutare, dar dacă ne auzea vorbind în pauză despre Rațiu sau Cîmpeanu, imediat ne interpela și ne cerea să încetăm, pentru că "în școală nu se face politică". laugh.gif
Sînt convins că pe 13-15 iunie a avut un orgasm multiplu, deși ea se declara oficial, chipurile, "apolitică".



--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 14 Sep 2019, 19:50
Post #33789


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Vlade, daca ti-ar explica cineva cu scheme si desene ce s-a intamplat in 13-15 iunie, sau la targu mures sau in 89 tot nu ai intelege. Pur si simplu am ajuns la concluzia ca majoritatea oamenilor, oricata educatie si scoala ar avea nu au capacitatea asta de a gandi in afara cutiei.

This post has been edited by papa_mulo: 14 Sep 2019, 20:36


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 14 Sep 2019, 20:32
Post #33790


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@vlad. Faptul ca nu sunt de acord cu violentele in strada nu ma fac pesedist. Exista alte cai, legale și democratice de a pune mana pe putere, dacă vrei neapărat un răspuns.
Nu m-am bucurat nici când v-au dat cu gaze in nas și nici când ați snopit-o pe jandarmerita aia in bătaie. Pur și simplu mi-e scârba de violența fizica și verbala ridicata la rang de lupta politică. Happy?
L. E. Și dacă tot ma freci la cap cu politica, alternativele de vot dpmdv sunt: PNL-nici acum nu au program de guvernare, habar nu au cu ce se mănâncă administrația dar vor sa taie salarii și sa reducă personal by default; USR-Nu prea știu ce vor, ar vrea guvernarea la pachet cu parlamentul și președinția, fine by me; PSD-Same old, same old. Nici unul nu ma convinge sa ies in strada sa ma bat cu jandarmii ca să ia ei puterea, PENTRU CA NICI UNUL NU MERITA.
Q. E. D.
L. L. E. Decembrie 1989, 13-15 iunie, Târgu Mureș au fost tot un fel de 10 August dar cu alte scenarii și alti regizori, dar sunt sigur ca tu ai o explicație mai către idealism pentru ultimul.

This post has been edited by D-Ice: 14 Sep 2019, 21:00


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 14 Sep 2019, 23:46
Post #33791


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Tu chiar crezi bullshitul ala cu jandarmerita sau il spui aici crezand ca il vom crede noi?

Vorbim de jandarmerita care a trecut prin mulțime înconjurată de colegii ei în civil care au făcut cordon? Despre aia care atât de bătută a fost încât nu a avut nicio zgârietură?

Și despre ce violențe vorbim? Despre cei 30-50 de oameni implantați strategic, din totalul de 100.000 fe manifestanți, doar ca sa justifice actiunea în forță ordonată?

Hai sa fim seriosi. Nu cred ca stii ce inseamna sa te ia 5 mii de oameni cu asalt, nu 10 mii, nu 50 de mii, nu 100 de mii. Cu mama gazelor nu-i mai oprești pe aia.

Deci hai sa lasam povestile de la TV pentru cine le crede. Acolo a fost un act deliberat de a împrăștia un protest pașnic. Iar reteta este fumata si rasfumata. Stii cum e....daca are aripi si face mac-mac e rată indiferent car cat de tare vor sa o faca altii sa para pisică.



--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 09:19
Post #33792


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Da ma, o femeie a luat un picior in cap de la un huligan și tu spui ca nu a patit nimic.
Ție îți place să generalizezi ca toți care nu sunt cu voi sunt pesedisti asa cum pe vremea lui Base, toți care nu erau cu USL erau basisti.
Dar dacă cineva generalizează ca cei din piață au fost violenți, tu spui: "Aaaaa, pai nu boss ca violenți erau doar 30-50, și de fapt erau plătiti de ăilalți, nu avem dovezi dar asa ne-au zis Bot și Ceaușescu, și de fapt nici aia nu au făcut mai nimic pentru ca deși au distrus mobilierul stradal și i-au dat foc, nu se cunoaște, ca primăria are bani de altul și oricum și jandarmii aia de au primit pietroaie in cap, scria in fisa postului ca asa le trebuie".
Uite ce e, eram oarecum nehotărât cu o sa votez la prezidențiale, dar dacă vad ca la voi violenta este arma electorala și mai și insistați ca in urma violentelor nu s-a întâmplat nimic, ca ce dacă jandarmerita a luat un picior in cap, ca n-are nici o zgarietura, de parca ai dezbrăcat-o tu sa vezi ce a patit, in concluzie sunteți la fel de agresivi ca cei din USL de pe vremea lui Base și împotriva carora am votat in 2015, uite, de data asta o sa votez cu Veorica. Happy? tongue.gif

This post has been edited by D-Ice: 15 Sep 2019, 09:31


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 15 Sep 2019, 09:49
Post #33793


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




D-ice, ai tot dreptul la o opinie, chiar dacă e fundamental greșită.
Nu știu dacă ai sau nu interes să aperi imaginea jandarmeriei, dar la acțiunea pe care o aperi, pe lângă intuiția fenomenală de a fi echipați ca de război, jandarmii au făcut exces de zel.
Părerea mea!


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Sep 2019, 09:49
Post #33794


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu stiu la cine te referi cand zici "cei care nu sunt cu VOI". Care VOI? La cine te referi? Personal nu fac parte din nici-o grupare de "rezistenta" asa ca nu stiu la cine te referi.

Nu te-am acuzat......daca se poate spune asa..... ca ai fi PeSeDist....si chiar daca ai fi....sa fii sanatos....fiecare are dreptul sa aiba orice optiune pofteste.

Deci nu sunt cu "voi" si nici cu aia de sunt impotriva lui "voi". Doar ca nu-mi place sa fiu luat de fraier si nu obisnuiesc sa inghit pe nemestecate. Am fost acolo si stiu exact cat de violent sau cat de pasnic era protestul.....ori sa vii acum sa-mi spui cum au luat manifestantii cu asalt nu stiu ce cladire....cand eu am fost acolo...nu merge.

Bai nene, daca 10 mii de oameni, deci 10% din cati erau acolo in piata voiau sa ia Guvernul cu asalt....pai aia intrau in Guvern nene. Nu-i tii p'aia in loc cu 1000 de jandarmi. Acolo au fost cativa agitatori care au rupt gardurile....intentia lor fiind sa creeze conflict...nicidecum sa intre in Guvern.
Ii durea pe ei in dos de Guvern....aia voiau scandal.

Referitor la dovezi...eu lucrez cu materialul clientului. Io-te declaratie din partea jandarmeriei:

"În Piața Victoriei și-au făcut apariția persoane cunoscute ca făcând parte din grupuri violente și galerii ale unor echipe de fotbal. Rugăm protestatarii de bună credință să se delimiteze de aceste grupuri și să nu sprijine în niciun fel acțiunile lor violente! De asemenea, îi rugăm pe oamenii care protestează pașnic să nu intre în conflict cu aceste persoane! Repetăm apelul nostru la calm și recomandăm femeilor și persoanelor însoțite de copii să se retragă din zona în care au loc violențe!", a transmis, vineri, jandarmeria."

Deci stiau bine cine sunt aia, ca doar sunt "amicii" lor vechi de pe la meciuri, mai aveau si colegii lor in civil care pozau in alti "suporteri", stiau foarte bine ca restul manifestantilor sunt pasnici...si cu toate astea au dat cu gaze in toti.

Deci te rog, lasa-ma cu vrajelile anteniste. Stim toti ce a fost acolo, inclusiv voi astia care sub pretextul "trebuie sa fie ordine" incercati sa scuzati o actiune pur politieneasca si dicatoriala.

Idem cu jandarmerita "batuta crunt si cu coloana cervicala fracturata", care a doua zi dimineata iesea ca o lebada de la controlul medical fara nicio problema. Nici vorba de fractura sau alte bazaconii.

This post has been edited by vallixx: 15 Sep 2019, 09:58


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 10:14
Post #33795


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Pai atunci lasă și tu vrăjelile de tip Realitatea TV ca nu a pățit nimic. Ca a ieșit ca o lebădă a doua zi, bravo ei ca nu se văita ca ceilalți care aveau pretenții ca sunt barbati, dar sa spui ca in urma unui picior in cap nu a pățit nimic e prea de tot. Dacă era soția ta nu cred ca aveai aceeași părere.
Pe de alta parte, cum a afirmat un coleg mai sus, la grup compact de huligani, dacă ești protestatar de buna credință te delimitezi, adică PLECI, nu stai acolo ca sigur jandarmii vor riposta cu gaze, mai mult, nu ramai acolo ca oaia cu copil și soție de mână, dacă nu ești complet retard. Ii iei frumușel și pleci, ca ții la ei, ii urci in taxi și la revedere, te întorci după aia sa te iei la bătaie cu "ciuma roșie".
Repet, simplul fapt ca iei apărarea unei manifestări cu violenta pentru mine e suficient.

This post has been edited by D-Ice: 15 Sep 2019, 10:15


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 15 Sep 2019, 10:47
Post #33796


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Dar ce sa vezi, violenta a fost din partea jandarmilor. Care, cu totul intamplator, au lasat sa intre in piata personajele amintite mai sus.

D-ice, stii ca in 11 august, adica a doua zi, manifestatia a continuat? Si ca jandarmii STATEAU GRUPATI in grupuri de 5-6, pe toata suprafata, ca sa intervina in caz ca apar provocari? Stiai? De ce s-a putut in 11 si nu si in 10?

Te las pe tine sa gasesti explicatia.





--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 11:01
Post #33797


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Tocmai din cauza violentelor din 10. Logic ca au schimbat tactica tocmai ca să nu mai apară situațiile nefericite din ziua precedenta. Voiai sa se repete?
Uite, am am și eu o întrebare: De ce nu au mai fost violente anul acesta, deși in piața au fost ACEIAȘI JANDARMI?

This post has been edited by D-Ice: 15 Sep 2019, 11:04


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 15 Sep 2019, 11:05
Post #33798


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Pentru ca jandarmii au avut alte ordine.



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 Sep 2019, 11:10
Post #33799


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




D-Ice, degeaba încerci s-o mai dregi și să te dai după cireș, că-i prea tîrziu; deja ne-ai arătat ce fel de om ești. Nu te mai crede nimeni acum. Și oricum nu contează.
Așa sînteți voi. Unul n-ar avea coloană vertebrală și n-ar zice deschis: da, dom'le, țin cu PSD-ul și sînt admirator al lui Dragnea, pentru că mie personal mi-e cald și bine cu el. Nuuuu, voi sînteți "apolitici". Yeah, right. Și asta-i valabil nu doar pentru tine, ci și pentru alții de-ai voștri de pe-aici. Dar na, ce să ceri, la așa partid, așa susținători. rolleyes.gif
Păcat, că pe tine nu te credeam așa. Despre tine chiar aveam o părere mai bună. sad.gif
Dar mă rog, n-are nici o importanță.

This post has been edited by VladSoare: 15 Sep 2019, 11:16


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 11:17
Post #33800


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Vezi cum pui o eticheta pe un om pe care nu-l cunoști?
Păcat, și eu aveam alta părere despre tine.
Dar știi care e diferența dintre noi doi? Eu cel puțin nu te cataloghez pe tine ca admirator al lui X-ulescu, ca e Dragnea, Ponta, Tariceanu, Iohannis, Rareș Bogdan, Băsescu, whatever. Ăștia din punctul meu de vedere sunt niște oameni care au făcut bani, și fac bani in continuare in timp ce fraierii se bat între ei să-i pună pe fiecare la putere. Eu nu fac parte din categoria asta. Tu n-ai decât!


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 15 Sep 2019, 11:42
Post #33801


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Eu nu va înțeleg pe niciunul. Mai aveți energia să vă contraziceți sperând ce? Că își va schimba vreunul punctul de vedere? Ar fi o premieră în istorie.... dry.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 15 Sep 2019, 11:51
Post #33802


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Iti toci nervii de pomana cu ei...nu esti cu ei, esti al lui dragnea si nu vrei sa recunosti ca iti e cald si bine cu psd. Au uitat de 24% tva, indemnizatii crestere copil de vreo 1200 lei indiferent de venit, salariile de rahat din sanatate, invatamant etc, eba, udrea, videanu, stelu, cocos, si valizele lor care se plimbau de colo colo sau petrecerile cu ala cu ciorapii rupti de venea sa dea ordine pe aici.
Usor-usor revine totul la "normal", dragnea e la parnae pe niste motive hilare, astia de care am amintit n-au nici o treaba.

This post has been edited by papa_mulo: 15 Sep 2019, 12:08


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Sep 2019, 12:20
Post #33803


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




"statul" român merite să ii plece toată populația activă, cea care încă produce, să rămână cu pensionarii și asistații. La fel ca un restaurant cu serviciu de rahat căruia îi pleacă toți clienți plătitori de mâncare.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 12:47
Post #33804


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@dandobre și papa. up.gif
Corect. Dpmdv subiectul este închis.
@mucix. Pai asta se și intampla acum. Și tendința se va păstra cât timp nu va exista siguranța zilei de mâine.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Sep 2019, 13:28
Post #33805


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Nu cred. Pentru că încă sunt multi care se încăpățânează să rămână, spun ei fie pâinea cat de rea. Pe bună dreptate, ce-i drept, nici mie nu îmi place că a trebuit să plec eu, din cauza "vecinilor".
Iar cei care au plecat, majoritatea visează cu ochii umezi la ziua în care se vor întoarce. Am și eu cazuri în familie. Asta e.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 13:50
Post #33806


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Da, dar cei care rămân sa mănânce pâinea asa cum e, nu prea se grăbesc sa le spună copiilor lor sa procedeze la fel, tocmai ca aceștia sa nu treacă prin aceleasi chestii prin care au trecut părinții lor.
Si eu ma gândesc foarte serios sa îmi indrum copilul către o tara nordica, atunci când va trebui sa decidă ce va face cu viata lui.

This post has been edited by D-Ice: 15 Sep 2019, 14:28


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 15 Sep 2019, 14:33
Post #33807


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




E mai ușoară viața pentru a doua generație decât pentru prima, just sayin.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 15:00
Post #33808


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




O fi, dar ma uit ca la cel mic, in clasa, deja anul trecut au plecat definitiv din tara 4 copii din 28. Anul precedent 3. Anul asta deja sunt mămici care spun ca nu știu dacă anul viitor ii mai prinde aici.
Astazi eram într-un parc de copii cu cel mic unde jumătate vorbeau ori italiana ori spaniola. Deci viitorul suna bine.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 15 Sep 2019, 15:47
Post #33809


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(D-Ice @ 15 Sep 2019, 11:17)
Vezi cum pui o eticheta pe un om pe care nu-l cunoști?
Păcat, și eu aveam alta părere despre tine.
Dar știi care e diferența dintre noi doi? Eu cel puțin nu te cataloghez pe tine ca admirator al lui X-ulescu, ca e Dragnea, Ponta, Tariceanu, Iohannis, Rareș Bogdan, Băsescu, whatever. Ăștia din punctul meu de vedere sunt niște oameni care au făcut bani, și fac bani in continuare in timp ce fraierii se bat între ei să-i pună pe fiecare la putere. Eu nu fac parte din categoria asta. Tu n-ai decât!
*

Eticheta n-am pus-o eu. Ți-ai pus-o tu însuți.
Mai fac o ultimă încercare de a-ți explica ce vreau să zic. Ultima. Am obosit, iar discuția cu tine începe să semene cu una cu Gibonul.

Îi avem pe toți acei X-ulescu de care zici. Oameni care fac exact ceea ce zici tu: fac bani pe seama fraierilor. Dintre ei, s-au ridicat unii care au mers cu un pas mai departe; și-au direcționat toate forțele spre un singur scop - acela de a legaliza furtul și abuzul în serviciu, astfel încît să poată fura legal și să nu mai poată fi trași la răspundere ulterior, iar semenii lor aflați deja în pușcărie să fie eliberați.
În timp ce tu dormeai liniștit acasă și te durea fix în cot, alții au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva acestor abuzuri nemaivăzute vreodată în vreo țară civilizată. Și-au riscat integritatea corporală și chiar viața pentru asta. Iar regimul contra căruia au protestat, recte mafioții despre care vorbeam, au răspuns cum știu ei mai bine, și anume atacîndu-i cu o sălbăticie pe care o credeam apusă încă din anii '91-'92. Între jandarmii de anul trecut și securiștii îmbrăcați în mineri n-a fost nici o diferență.

Și ce faci tu acum? Te referi atît la ei (care la urma urmei au luptat și pentru tine, și pentru copilul tău), cît și la cei care le iau apărarea, ca "voi". Nu e o greșeală de tipar sau o figură de stil, pentru că ai repetat-o și continui s-o repeți. Prin acel "voi" tu exprimi într-un mod cît se poate de clar faptul că te dezici de ei și că nu vrei, doamne ferește, sub nici o formă, să se creadă că ai împărtăși cumva părea lor despre regim.

Pe de o parte te plîngi pe alt topic de legislația laxă, făcută cu dedicație pentru șmecheri, dar pe de altă parte sprijini un regim și niște oameni care tocmai asta fac - legislație cu dedicație pentru ei înșiși, pe care o apără prin forță brută.
Pe de o parte te plîngi că vei fi nevoit să pleci din țară din cauza climatului politic, dar pe de altă parte pe cei care luptă împotriva acestui climat îi consideri "voi" și te bucuri cînd sînt bătuți cu sălbăticie de o instituție coruptă, aflată în slujba unui clan mafiot.

Deci nu eu te-am etichetat ca pesedist. Tu însuți ai făcut-o, prin felul extrem de categoric prin care te-ai dezis și te-ai delimitat de toți cei care sînt împotriva pesedeului într-un fel sau altul. Eu n-am făcut decît să scriu în cuvinte mai simple și mai clare ceea ce ai exprimat tu însuți atît de categoric, fără echivoc.



--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 15 Sep 2019, 16:07
Post #33810


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Nevermind. Nu ma obosesc sa citesc propaganda politica. O zi frumoasă!


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1343 Pages « < 1125 1126 1127 1128 1129 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 02:36
Dacia