Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coltul copilariei, copchii tembeli

MuciX
post 23 Nov 2015, 16:48
Post #1


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Vad tot felul de postari nostalgice, "ce misto ne distram noi, ce aiurea se distreaza copii de azi"
sau
"ce misto era copilaria noastra, ce periculos/distructiv se joaca astia de azi"
sau
"alergam toata ziua afara, astia stau cu nasul in calculator".

Eu m-ist june inca, dar imi amintesc cu placere de unele tampenii pe care le faceam, dar gandindu-ma acum, nu cred ca as fi de acord sa le vad la alti pusti acum. Eram iresponsabili, inconstienti si sa zicem mersi ca suntem intregi si astazi.

Imi aduc aminte de tot felul de pocnitori cu catran, carbid, tunurile cu cornete, carturile cu rulmenti (carora le spargeam cate un rulment seara, pentru extra-galagie si scantei), tavaluguri, pistoale cu capse, bile, pusti cu apa, prastii (cu pietre sau "anglite"), etc.
Aici un exemplu de pocnitoare facuta din doza de tractor (nici in ziua de azi nu stiu la ce folosea de drept), cui si banda elastica de la masca de gaze.
644638_546792915365906_1818247374_n-580x815.jpg

Sa va vad, ce a fost bine, ce nu, ce faceati voi, ce fac astia acum. biggrin.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Nov 2015, 17:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




O pocnitoare eficientă, care nu necesita carbid sau altceva periculos, ci numai elemente ușor de găsit, la îndemîna oricui, era cam așa:
Se iau două șuruburi de același diametru și o piuliță pe măsură. Se înșurubează piulița pe unul dintre șuruburi, cam pînă la jumătatea grosimii ei. Se pune în piuliță fosforul răzuit de pe gămălia de la unul sau două chibrituri. Se înșurubează și al doilea șurub în cealaltă jumătate a piuliței, presînd bine gămăliile de chibrituri. De unul dintre șuruburi se leagă o pungă de plastic.
Ținînd de pungă, se aruncă tot ansamblul în sus. La coborîre punga acționează ca un fel de parașută, făcînd ca pocnitoarea să aterizeze fix în bot, cu o bubuitură zdravănă.
Simplă, ușor de făcut, reutilizabilă. Tot ce-ți puteai dori. biggrin.gif

O variantă ceva mai simplă era cu o piatră și un cui. Se făcea cu cuiul o gaură în asfalt. În gaură se punea fosforul răzuit de pe gămălia de la unul sau două chibrituri. Se băga apoi cuiul în gaură și se lovea în cap cu piatra. Rezulta o bubuială calitatea I. biggrin.gif

This post has been edited by VladSoare: 23 Nov 2015, 17:06


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Nov 2015, 17:07
Post #3


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Aveam si d-aia biggrin.gif
pocnitoarea-cu-surub.jpg

23 Nov 2015, 17:08:
De aia cu groapa nu stiam.



This post has been edited by MuciX: 23 Nov 2015, 17:08


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 Nov 2015, 18:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Facute amandoua.
Mai erau "invizoacele", acele cu gamalie indoite si cu care trageai cu cracanul.
La teava cu cornete mai era si bagatul acului in varf si intarit cu "pelicanol". A fost o bucurie cand l-am primit in spinare. Dupa aia, intr-adevar, am renuntat la ace. A ramas numai pelicanolul. Mama, ce durea.
Mai era una cu carbidul si cu un spray parca, dar nu prea aveam material.
La cele de mai sus nu era mare filosofie ca toti aveam prin casa piroane si suruburi. Deh, se facea metroul fix in fata blocului si ne-au dat muncitorii piese cacalau.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 23 Nov 2015, 18:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Cam asa era tunul cu carbid, scuipam pe carbid in camera de ardere, agitam si dupa 10 s dadeam cu chibritul..ceva de vis!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 23 Nov 2015, 19:08
Post #6


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




imi faceti pofta.
si-acum am la tara o pocnitoare d-aia din duza de tractor. mai acu fro 3-4 ani am testat-o. frumoase vremuri. la alea cu doo suruburi era mijto cand zburau suruburile alea in masini. sau la aia cu groapa cand iti sarea cuiu in mufa.
la taranoaia bagam carbid la greu. pa teava cu diametru mare. tun de-a dreptu. alta distractie erau spraiuri aruncate in foc. ma gandesc si acu cum faceam foc in fata blocului si nu zicea nimeni nimic dreq. copii tembeli.
in rest as baga si-acu niste figurine. cu lisii. sau bidoane umplute cu nisip sau pietris. mama mama ce-mi placeau astea. aveam numai lisii in toata casa. mi le arunca taica-miu mereu. si mergeam pa malu ialomitei si luam altele. si aveam un sac cu figurine. indieni d-aia de se invarteau de la jumate, cowboy si multe gorile. d-alea negre cu mainile in sus. si cai cacalau. cornete la ordinea zilei. era parcarea alba de hartii. ne blestema femeia de servciu in fiecare dimineata. pititea. d-aia cu 30 de copii. impuscatea.
iarna ne piteam in gardu viu de pe marginea soselei din fata blocului si aruncam cu bulgari in masini. si se gasea cate unu mai dajtept si baga gheata in bulgare. se auzea asa mijto pa capota de la dacie o juma de turture....mama mama. si apoi fugeam ca dracii cu soferii dupa noi.
si miezu din fanta....aveam fro 3-4 masinute metalice matchbox. marfa de contrabanda asta pa vremea lu' ceasca. una o am si acu: porsche turbo din 1978 made in maccau. metal complet. cu usi care se deschid. plm....miez fratie. unu si-a dat pegasu pa doo masinute matchbox. apoi si-a luat bataie de la tat-su.
si nu pot sa uit celebrele strigaturi.....mama lu' CeGeBeeeeeeeeeeeeeeeeee, cegebe mi-a spart mingiaaaaaaaaaaaaaaa. sau ce plm mai faceam io p-acolo. unu a vrut sa-mi arate cum sta el agatat cu picioarele de bara de batut covoare. si s-a atarnat el cu capu-n jos si io am vrut sa testez daca se tine bine. si l-am tras p-ala, direct in cap a venit. maica-mea era cea mai strigata mama din cartier. vremuri de poveste ba nene.

tin minte cand mi-au luat ai mei bicla. un pegas portocaliu. pegas comoda. d-ala cu roti mai maricele. ai de plm, eram zmeu' zmeilor. ziceai ca am bugatti veyron asa ma simteam. veneau tovarasii la mine...da ba si mie o tura. aveam taxa: o tura = o gorila (figurina d-aia). alea erau cele mai raspandite. da' unu s-a umplut de figurine ca-si pusese pa pegasu lui de kkt, coarne de cursiera. pfuai de plm era atractia atractiilor. faceam coada sa ne dam o tura cu minunea aia. a strans ala o avere in cateva zile. masinute, figurine, tevi de cornete....etc. numa marfa de contrabanda.

This post has been edited by CGB: 23 Nov 2015, 19:17


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 23 Nov 2015, 19:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mai erau tampenii: mingea sparta si cu caramida in ea, isi rupeau piciorul cei care o dadeau inapoi la cererea noastra, banii legati cu guta, guta legata intre pomi la nivelul picioarelor. Aruncatul cu bulgari era la ordinea zilei. apoi a aparut o chestie cu bulgarii de noroi dar la aia mai mici. Le ziceam ca-s cretini.
Era misto fotbalul din spatele blocului: culmea in atatia ani s-a spart doar un stop de oltcit. Care a fost schimbat de tatal vinovatului. eram 3-4 echipe, eram o gramada si cu singura minge de "35".
Mai era si cacanaria cu fumigena in lift: minge de pingpong facuta bucati, bagata in poleiala cu hartie de pe la o ciocolata-aici era beleaua ca nu prea era-. Apo tras de usa liftului cand vedeai ca incearca unul sa il cheme si se decupla. Cand il aduceai in pragul disperarii dadeai foc la fumigena si o aruncai inauntru. Cu cat era chemat mai sus liftul cu atat era mai crancen. Sigur nu cobora pe scari ca erau puturosi.
de frunza nu ziceti nimic? veneai ca de la razboi in casa cu tricoul rupt sau lungit ca trageau toti de tine.
faza care mi-a placut mereu: treseele de masini facute cu creta, cu magazin, case si apoi aruncai o masina de fier in parcare si erai boier. Totul tinea pana la prima ploaie.

This post has been edited by Solon: 23 Nov 2015, 19:22


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 23 Nov 2015, 19:51
Post #8


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




miutza. era mai tare ca folbalu.
da' bataie pa bara de covoare practicati? fie te tineai cu mainile de bara si cu picioarele incercai sa-l dai jos p-alalalt, fie te urcai sus pe bara, o tineai intre picioare si incercai sa-l dai jos p-alalalt. aici se lasa cu julituri. ba chiar maini rupte si capete sparte.

This post has been edited by CGB: 23 Nov 2015, 19:53


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Nov 2015, 21:02
Post #9


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Daca as mai sta in orasul meu natal as scrie o carte - "Jocurile copilariei". Erau multe, am facut o lista - as avea ce scrie in carte! Nu despre intamplari, ci regulile fiecarui joc in parte, conditiile, echipele etc, totul ilustrat cu poze relevante si schite. Ar fi trist ca jocurile astea sa dispara, pur si simplu, acoperite de niste jocuri care se termina o data cu terminarea bateriei.









--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Nov 2015, 21:10
Post #10


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Bicicleta galbena @ 23 Nov 2015, 21:02)
Daca as mai sta in orasul meu natal as scrie o carte...as avea ce scrie in carte!

O aplicatie pentru telefon mai bine.....sa ajunga la cine trebuie!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 23 Nov 2015, 22:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




La cele de mai sus, care încă îmi sunt întipărite în minte, aș mai adauga și unealta de cules flori de tei. O bucată mai groasă de lemn, ruptă dintr-un pom ceva, de care legai pe la jumătate o sfoară groasă. Te poziționai aproape de tei și aruncai bățul cât mai sus, spre vârful pomului. E, când trăgeai, deobicei ne uneam vreo 3 la sfoara aia, parca se rupea copacul. Am vândut la tei la colț de bloc... Făceam bani de mentosane, nu glumă.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 23 Nov 2015, 22:34
Post #12


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Dacă s-ar face excavări pe lângă blocul copilăriei mele, s-ar găsi o grămada de figurine de "coboi", indieni și cai, căzuți la datorie în luptă. Erau ieftini, refăceam rapid stocul de la orice tutungerie.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Nov 2015, 10:51
Post #13


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(Solon @ 23 Nov 2015, 18:19)
Mai erau "invizoacele", acele cu gamalie indoite si cu care trageai cu cracanul.
*


Noi le ziceam
QUOTE(MuciX @ 23 Nov 2015, 16:48)
prastii (cu pietre sau "anglite"), etc.
*



Le faceam din sarma din aia otelita.

@Bicicleta galbena: vorbeste cu astia poate va lipiti. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 24 Nov 2015, 10:53
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Bombele din bronz de aluminiu cu miniu de plumb si cremene..The best..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Nov 2015, 11:01
Post #15


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Go on... nedumerire.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Nov 2015, 11:01
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




grafiti comunist.

This post has been edited by b76bgaarh: 24 Nov 2015, 11:01


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sb-55-dan
post 24 Nov 2015, 11:51
Post #17


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Erau alte vremuri, nu aveam alternative. Oricum prefer oricand copilaria de atunci in detrimentul celei din zilele de astazi. Poate sunt subiectiv.

Jucam mult zala cu pitzule (ca bani de unde) si tzic icon_mrgreen.gif

This post has been edited by sb-55-dan: 24 Nov 2015, 12:18


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 24 Nov 2015, 12:14
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




"Aruncator de flacari": confectionat dintr-o bucata de lemn (cam cat un pachet de tigari) gaurita astfel incat sa poata trece prin ea un chibrit. Pe una din partile cu gaura se fixa cu cateva cuie o bucata de elastic. Apoi prin partea opusa se introducea in gaura un chibrit cu maciulia in sus, iar cu laterala cutiei de chibrite se apasa chibritul (tensionand elasticul), apoi tragand cu o miscare scurta cutia, chibritul lua foc si zbura aprins cativa metri ...

alta distractie era pusul monedelor pe calea ferata inainte sa treaca trenul icon_mrgreen.gif


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 24 Nov 2015, 15:07
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




QUOTE(b76bgaarh @ 24 Nov 2015, 11:01)
grafiti comunist.
*


Ezact.


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 24 Nov 2015, 15:08
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Castelu', frunza, gropita, peretelu', 21-na, la malai, respinsea, fotbal pe strazi, tenis de picior, gardiana 10, pitita - fata ascunselea de saream in curti la oameni, pocnitorile corsair in tramvaie, cazemate in nameti, batai cu bulgari, sanius de dimineata pana seara, baie la garla la fel, pescuit cu trestii si ac din bold, pocnitoare cu carbid in teava de irigat ( teava de AL diametru de 11 cm si lunga de 7m), la tara - carucioarele de lemn cu roti de la instalatia de irigat, un fel de darts cu sageti confectionate din bete de chibrit, ac si hartie, de multe ori ne luam la bataie cu ele ...
Doamne ce vremuri frumoase erau...

This post has been edited by mariusd4: 24 Nov 2015, 15:10


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Nov 2015, 15:11
Post #21


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pfaaaa mi-am amintit de "caprita". Poarta dracilor, capra electrica sunt printre putinele pe care mi le mai amintesc.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 24 Nov 2015, 15:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Mosu' si baba din bete de chibrit; flori, fete si baieti; telefonul fata fir; mos Ene; pac-pac; baza; capra; lapre gros; elasticul; sotronul;
In liceu, imi aduc aminte de aparitia telecomenzilor universale, eram vre-o 3 in clasa, le furam prin rotatie de acasa si mergeam la magazinul Goldstar dela Unirii, dadeam televizoarele tare, le opream se mirau toti dc. o iau razna...

This post has been edited by mariusd4: 24 Nov 2015, 15:25


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 Nov 2015, 15:23
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Lapte gros? Cam barbar dar mergea o data pe sezon. Mai era si castelul, ala facut din pietre si tb daramat cu mingea.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demian2
post 24 Nov 2015, 15:27
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 8 December 10




Lapte gros, turca (drichea), leapsa pe biciclete...


--------------------
RENAULT Megane III 2010 1,4 Tce Privilege - CL xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 24 Nov 2015, 15:32
Post #25


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




castelu' asta era printre preferatele mele. erau doo echipe. dadeai pietrele (sau caramizile) jos cu mingea si apoi fugeai. si cand echipa ailalta recupera mingea ramaneai pe loc. si trebuia sa refaci castelu. plm nebunie.
lapte gros era barbarie. da' era fain. io eram tatic ca aveam detenta si saream intai foarte sus apoi picam ca bolovanu pe saracii aia. noroc ca nu eram prea greu. il aveam pa unu costache, un gras care ne rupea spinarile cand sarea. avea fro 70 de kile la 11-12 ani. restu eram scobitori. 3 la chintal.
tara tara vrem ostasi....mai tineti minte?
sau ratele si vanatorii.

This post has been edited by CGB: 24 Nov 2015, 15:33


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 24 Nov 2015, 15:34
Post #26


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Frunza... icon_mrgreen.gif
L.E.: mai tot timpu' se lasa cu haine rupte...

This post has been edited by solidconvert: 24 Nov 2015, 15:35


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Nov 2015, 15:36
Post #27


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(CGB @ 24 Nov 2015, 15:32)
tara tara vrem ostasi....mai tineti minte?
*


Cum dracu....normal!

Tara, tara, vrem ostasi!
Pe cine?
Pe ma-ta! radmasa.gif

Da' cum numarati mah, aia cu:

An Tan Tichitan

sau

Din oceanu' Pacific, a iesit un peste mic.... radmasa.gif

This post has been edited by vallixx: 24 Nov 2015, 15:37


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 24 Nov 2015, 15:39
Post #28


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




an tan te dizemanepe dizemane compane an tan te. bag pl daca stiu ce-nsemna. da' toti o stiam.

da' care aveati ma neckermann? a? io si-acu il am la tara. editia 1977. piesa de piesa. ce mai baleam cand ma uitam la paginile cu jucarii.

This post has been edited by CGB: 24 Nov 2015, 15:41


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 24 Nov 2015, 15:40
Post #29


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




An tan te
Dize mane te
Dize mane compane
An tan te

Hahahahahah la fix

This post has been edited by solidconvert: 24 Nov 2015, 15:40


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Nov 2015, 15:41
Post #30


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Leapsa cum o jucati, pe coco sau pe taiate lamaitza?

Verde stop

Diri-diri

Mama ce amintiri.....



This post has been edited by vallixx: 24 Nov 2015, 15:45


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:01
Dacia