Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial remediere vajait, fosnit acelerare, In special pentru 1.2 tce si 1.3 tce

patratzel75
post 10 Sep 2019, 19:08
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 September 19




Salut Puteti pune poze cu noile cleme?


--------------------
Renault Megane 4 1.3 tce 140cp 2018 sedan business - HD 08 DAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 11 Sep 2019, 07:42
Post #122


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(goguspan @ 9 Sep 2019, 08:33)
Apropo de zgomotul stânga spate, eu am amortizoare noi și tot am zgomotul.
*




Desi nu mai detin megane 4. O parere personala este ca zgomotul amortizoarelor este de la:
1. aparatoarea de plastic a amortizorului care poate atinge de partea metalica a acestuia;
2. amortizoarele in sine sunt zgomotoase la rece;

This post has been edited by brandy_tdi: 11 Sep 2019, 07:43


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianpry
post 13 Sep 2019, 14:37
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 1 January 15




Salutare! Si eu sunt interesat de noile cleme, eventual de referintele lor, astfel incat sa merg sa le cumpar. Nu m-as mai duce in service pentru atata lucru.

Momentan am banda dublu adeziva pusa si zgomotul este atenuat, dar parca as pune clemele noi.


--------------------
Renault Megane III/Megane IV 2009/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut1980
post 14 Sep 2019, 06:34
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 19




Am făcut și eu plângere la vocea clientului cu vâjâitul din stânga și carait
la pedala de ambreiaj.Mi au dat cu flit că nu e defect că așa e normal să facă....
Nu cred că e nici o clema ,cine știe ce improvizații au făcut la alții.


--------------------
Renault Megane tce 140 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 16 Sep 2019, 09:24
Post #125


bgd


Group: Members
Posts: 3.315
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




La Piatra Neamt nu au auzit nimic de cleme.
Trebuie programare , sa asculte vajaitul. Imi e teama ca nu il vor auzi, sau nu il vor sesiza sau vor spune ca este zgomot normal.
Niste coduri cu (noile) clemele sau daca e vorba de un TPI ar fi foarte util, daca il are cineva


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianpry
post 16 Sep 2019, 11:11
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 1 January 15




Comunicarea cu Vocea clientului este relativa -- i-am intrebat de 3 ori completand formularul de pe site si de 2 ori pe mail, despre problema cu scartaitul pedalei de ambreiaj. Evident nu am primit niciun raspuns, nici macar un clasic "nu stim despre un stfel de lucru". La Meridian Nord, initial au zis ca nu exista o asfel de problema, apoi dupa 2 ore m-au sunat sa imi spuna ca imi schimba cilindrul colector. Parerea mea, VC Renault este de pomana. Mai bine mergeti direct la service autorizat.



--------------------
Renault Megane III/Megane IV 2009/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 17 Sep 2019, 09:36
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




...o fi vreuna din astea: 7703179026 sau 7703179006 . Sunt de M3.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 26 Sep 2019, 12:52
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




După două săptămâni de folosit mașina, cu noile cleme montate, ronțăitul, cârâitul la schimbatul treptelor a dispărut. Am urmat următorii pași>Vocea clientului > reprezentanța > montat clemele cele noi(agrafe le zic ei) >nici un fel de zgomot!


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru.vladescu
post 26 Sep 2019, 13:32
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 13 April 19




Cum ai contactat Vocea clientului? Mie la mail-uri trimise prin platforma lor de pe site nu îmi răspund.


--------------------
Renault Clio IV 2019 SL Life EVO TCe 75
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 26 Sep 2019, 13:50
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Poți (și) telefonic.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 26 Sep 2019, 14:43
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Telefonic la mail-uri nu răspund!


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 26 Sep 2019, 21:25
Post #132


bgd


Group: Members
Posts: 3.315
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(Gionitornado @ 26 Sep 2019, 12:52)
După două săptămâni de folosit mașina, cu noile cleme montate, ronțăitul, cârâitul la schimbatul treptelor a dispărut. Am urmat următorii pași>Vocea clientului > reprezentanța > montat clemele cele noi(agrafe le zic ei) >nici un fel de zgomot!
*


Mai Gioni, fa si tu un pustiu de bine si fa rost de codul ptr clemele acestea . Du te acolo si le cere codul, nu au cum sa nu ti l dea.
Am merge si altii la sigur, eu am fost si trebuie neaparat sa ma programez pentru test, ca ei nu stiu nimic, Si parca vad ca nu se reproduce tocmai atunci.


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 26 Sep 2019, 22:17
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Să văd cum naiba fac că nu mi-au dat nici o hârtie nimic, a rămas deschisă solicitarea că mai am ceva de făcut la ea!


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AirRrr
post 27 Sep 2019, 10:53
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 13 April 13




QUOTE(Gionitornado @ 26 Sep 2019, 22:17)
Să văd cum naiba fac că nu mi-au dat nici o hârtie nimic, a rămas deschisă solicitarea că mai am ceva de făcut la ea!
*



Gionitornado spune-mi si mie te rog de ce mi-ai dat block dupa ce te-am intrebat pe fb unde ai reparat megane-ul ? Si se pare ca si prietenul tau Ionel Dinca a facut la fel dupa ce ai facut tu asta . Ma gandeam ca daca tot esti din Craiova ar fi fost mai ok sa imi spui si mie cum si unde ai facut reparatia ca ma interesa si pe mine. De aia voiam sa vb cu tine...


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens 1.3 140cp - sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Poty
post 27 Sep 2019, 14:27
Post #135


DDT Guru


Group: Members
Posts: 978
Joined: 19 March 17
From: Slatina/Bucuresti




fake news: nu exista cleme noi tongue.gif


--------------------
Renault Megane Intense Hatchback 1.2 Tce 132CP - OT-06-APV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
268cca
post 27 Sep 2019, 14:31
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 297
Joined: 5 July 11
From: Bucuresti




mie nu mi-au schimbat clemele. le-am mentionat acest lucru si au zis ca nu este solutia finala, o procedura pentru remedierea definitiva nu a fost data. cererea a ramas mereu deschisa cu promisiunea ca ma anunta cand apar noutati.


--------------------
renault megane estate IV 1.33 140 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Draglucturbo
post 29 Sep 2019, 10:00
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 17 May 19




Salut dragi prieteni, eu sunt cel are v-am scris că am schimbat clemele de la conducta de ambreiaj,pot să vă spun că 3 luni de zile i-am disperat cu mail-urile până mi-au răspuns și nu a fost ușor să îi conving nici în momentul în care m-au sunat, pt ca cei de la Meridian Pipera le-au spus ca mașina e ok, atunci le-am cerut sa merg în orașul meu la Târgoviște, la Mavexim unde inginerul de service și alt angajat au ieșit în trafic cu mașina, au constat fasait ul, au transmis apoi mai departe și în aceeași zi au primit răspunsul ca trebuie schimbate clemele.
Mi s-a comunicat de la Mavexim Târgoviște că trebuie să aștept 3 săptămâni aproximativ pt ca nu sunt pe stoc, m-au sunat după 11 zile și mi le-au schimbat, exact cum v-am povestit în august.
Acum după o luna și jumătate pot să vă confirm cu certitudine că a dispărut în totalitate acel fasait și e totul ok, iar săptămâna trecută unui alt posesor de Renault Megane ca al meu din Targoviste i s-au schimbat clemele. La fel și acestei persoane ca și mie nu i s-a dat nici o hârtie la mana, au spus ca nu e cazul, este consemnat la ei în calculator,dar persoana respectiva mi-a confirmat că i-a dispărut fasaitul si caraitul la schimbarea vitezelor.

This post has been edited by Draglucturbo: 29 Sep 2019, 10:35


--------------------
Renault Megane Sedan Business 2019,1.3 Tce,116
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 29 Sep 2019, 11:29
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 18 May 17




Aveti un cod pentru clemele vietii, ca ni le schimbam singuri !?!


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 29 Sep 2019, 15:40
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Același lucru am spus și eu. Mi-au schimbat clemele, nu mai cârâie, ronțăie, nu mi-au dat nici o hârtie nimic, nici un cod. Urmați pașii pe care i-am descris mai sus, nu e nici o vrăjeală cum zic alții că nu sunt alte cleme. Nu știu de ce nu doresc să schimbe la toți care reclamă problema!
La mine au făcut constatarea, au transmis la Renault, în trei ore au primit răspuns că trebuie schimbate clemele, în trei săptămâni au venit!

This post has been edited by Gionitornado: 29 Sep 2019, 15:52


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 30 Sep 2019, 18:45
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




În acest topic am discutat și despre trosniturile de pe spate. Astăzi am descoperit de unde vine zgomotul,dacă rabatezi cele două părți ale spătarului nu mai face, zgomotul vine de la cele două prinderi de sus ale spătarului din zona tetierelor (balamale le-am zis eu) . Am încercat să izolez cu bandă dar tot face, dacă aveți timp și găsiți o soluție ne ziceți și nouă!

This post has been edited by Gionitornado: 30 Sep 2019, 19:59


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RenaultR27
post 30 Sep 2019, 19:17
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 27 February 09
From: Timisoara




Solutia trebuie sa ti-o dea dealer-ul/Renault Romania. Ai luat masina noua, are garantie, s-o rezolve Renault, mai ales ca le dai mura-n gura de unde provine zgomotul.


--------------------
Ex Dacia Logan 1.6 8v Ambition 2005
Renault Megane 4 GT 1.6 TCe 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 30 Sep 2019, 19:48
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Nu prea am încredere în ei când au schimbat clemele am văzut pe cameră că nu mai știau să asambleze mașina, au chemat alt mecanic să pună acele protecții la baterie! mad.gif


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan 7499
post 30 Sep 2019, 22:29
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 10 April 19




QUOTE(Gionitornado @ 30 Sep 2019, 18:45)
În acest topic  am discutat și despre trosniturile de pe spate. Astăzi am descoperit de unde vine zgomotul,dacă rabatezi cele două părți ale spătarului nu mai face, zgomotul vine de la cele două prinderi  de sus ale spătarului din zona tetierelor (balamale le-am zis eu) . Am încercat să izolez cu bandă dar tot face, dacă aveți timp și găsiți o soluție ne ziceți și nouă!
*


Deocamdată la mine nu face. Am avut însă cu ani în urmă un Audi A4 din '95 care avea fix aceeași problemă. Am rezolvat cu puțină vaselină.

This post has been edited by Bogdan 7499: 30 Sep 2019, 22:29


--------------------
Renault Megane Sedan 1.33 Tce ZEN 116 c.p. 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 30 Sep 2019, 23:40
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




Bun! Deci cu clemele dispare si fosnetul metalic si caraitul ala cand se schimba viteza. Sun si eu maine la VC si cer asta la pachet cu schimbatul chederului de la usa din dreapta si rezolvat chitaitul cand ma asez pe scaunul soferului. Ah, si consola de senozori de pe parbriz. Vibreaza la denivelari si face zgomot; imi misca si oglinda retrovizoare cateodata. Multe porcarioare mai are masina asta...


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dakotaro
post 30 Sep 2019, 23:44
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 August 19




Puteti pune o poza cu locul unde se aseaza scaunele, sa vad cum e mecanismul de la scaune (zona unde scartaie). Poate-mi vine vre-o idee si se poate imprima.

La fel cu clemele... Daca are vre-unu din voi poze si poate da dimensiunile...

Am si eu huruitul la schimbarea vitezelor, nu am avut inca timp sa trec pe la ei. Nici nu ma deranjeaza foarte tare ce-i drept. Am constatat ca e mai pronuntat la accelerari bruste si schimbarea vitezelor "mai din scurt". La condus lejer nu se manifesta asa oribil.



--------------------
Renault Megane IV 2019 Inten
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 4 Oct 2019, 16:13
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Referitor la acele trosnituri de pe spate, înțeleg că nu se manifestă la toate, cred că ar putea fi rezolvată problema în reprezentanță.
După o lună de când am schimbat clemele ușor ușor începe să apară ronțăitul și cârâitul dar nu așa rău ca înainte. Cred că trebuia izolată conductă!


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 10 Oct 2019, 09:03
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




In urma schimbarii clemelor buclucase, rontaitul ca de diesel la pasarea pedalei de ambreiaj a ramas acolo (suspectez rulmentul de ambreiaj dar nu pot sa bag mana in foc), iar vajaitul, cel putin la 70-80 km/h nu se mai aude. Urmeaza un drum mai de viteza sa vedem atunci. Am dubii ca rulmentul este vinovat de rontait. Se aude doar atunci cand se face cursa pedalei, nu si atunci cand ma opresc cu piciorul intr-o oarecare pozitie a cursei. Adica daca apas si raman acolo nu se aude. In foto sunt clemele.

This post has been edited by lcc: 10 Oct 2019, 17:38

Attached thumbnail(s)
IMG_20191004_085812_2.jpg ( Size: 1.26mb ) Number of downloads: 595


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratzel75
post 12 Oct 2019, 10:18
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 September 19




Salut. Am reusit si eu sa dau jos bateria si suporul ei, sa vad conducta cu pricina. Dupa parerea mea, caraitul ce se aude la apasarea pedalei de ambreiaj, vine de la jocul dintre conducta si carcasa cutiei de viteze. La mine, pe conducta, chiar la intrarea in cutia de viteze este o clema (agrafa sau siguranta) din metal care bate pe carcasa cutiei. Iar vajaitul ce se aude in timpul rulari, vine de la clema cea mai apropiata de parbriz, care este prinsa pe o bucata de tabla (ca un apendice). Am carpito cum am putut cu un caucic moale transparent de la un furtun. Am pus cauciuc intre clema metalica si carcasa cutiei si in cele trei cleme . Acum nu se mai aude nimic , dar sigur o sa apara din nou sunetele , in timp.P_20191011_164030.jpg ( Size: 3.26mb ) Number of downloads: 594
P_20191011_170229.jpg ( Size: 3.77mb ) Number of downloads: 560


--------------------
Renault Megane 4 1.3 tce 140cp 2018 sedan business - HD 08 DAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danut1980
post 12 Oct 2019, 18:19
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 July 19




Trebuia să faci poze și după montaj ,sa vedem și noi cum ai pus acel cauciuc.L ai băgat între clema și caroserie sau între clema și conducta.Bafta


--------------------
Renault Megane tce 140 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratzel75
post 13 Oct 2019, 11:23
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 September 19




M-am grabit pt ca se intuneca si am realizat tarziu ca nu am facut poze dupa montaj. Am declipsat conducta din clema, am pus bucata de cauciuc pe conducta si am clipsat conducta cu tot cu cauciuc in-apoi. (am pus cauciucul intre clema si conducta)
Dar eu cred ca clemele nu au nici o problema. Conducta se misca foarte mult la capatul de intrare in cutia de viteze, de acolo pleaca vibratiile si implicit sunetele. Acolo lipseste ceva, un manson sau o bucsa de cauciuc care sa tina conducta mai fixa, sa nu vibreze.
Daca ai timp,scule si rabdare, da jos bateria si carcasa ei si ai sa te lamuresti repede care este buba. Doua ore a durat totul la ritmul si priceperea mea.














--------------------
Renault Megane 4 1.3 tce 140cp 2018 sedan business - HD 08 DAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 09:43
Dacia