Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

donraulo
post 30 Jul 2008, 07:36
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 24 November 04
From: B




Un judecător din Urziceni a „desființat“ radarele mobile

Un magistrat de la Jude­cătoria Urziceni a pronunțat o sentință care dă mari bătăi de cap Poliției Rutiere, dar care îi bucură pe șoferii vitezomani. Judecătorul susține că radarele mobile folosite de agenții rutieri nu sunt omologate să stabilească viteza din trafic decât dacă mașina Poliției Rutiere se află în staționare, nu și în mers. Concret, judecătorul a anulat un proces-verbal de contravenție prin care un bucureștean fusese amendat cu 750 de lei pentru depășirea vitezei legale.

Un echipaj al Poliției Rutiere, aflat și el în mișcare, stabilise cu ajutorul unui radar mobil că bucureșteanul ar fi circulat cu 120 de kilometri la oră pe un segment de drum unde viteza maximă era de 50 kilometri pe oră. „Din planșele foto depuse la dosar rezultă că autoturismul poliției pe care se afla amplasat radarul era în mișcare. Aparatul radar de tip PHYTON II a fost însă omologat de Biroul de Metrologie Legală numai în modul de staționare”, se arată în motivarea sentinței, citată de PRO TV. Poliția Rutieră are în țară peste 200 de asemenea aparate radar, care constată aproape jumătate dintre cazurile de depășire a vitezei legale.

Polițiștii au contestat această sentință, care ar putea arunca în aer tot ceea ce înseamnă sistemul radar din România în prezent. Tribunalul Ialomița va judeca în luna octombrie contestația.

Comisarul-șef Carol Vârnă, șeful Serviciului Siguranța Circulației din cadrul Direcției Poliției Rutiere (DPR), ne-a confirmat că poliția a făcut deja recurs la această sentință și că termenul de judecată a fost stabilit în septembrie.

Comisarul-șef Vârnă ne-a declarat că “toate aparatele au verificare metrologică anuală valabilă, pentru toate funcțiile. Aceasta se face de obicei în luna august a fiecărui an, iar funcția de măsurare din mers a vitezei autovehiculelor este și ea atestată metrologic. Judecătorul a dat sentința pe baza unei interpretări unilaterale a textului de lege, și nu am nici un dubiu că problema se va rezolva la recurs”.

Radarele Autovision Compact Python II, aflate în dotarea poliției rutiere, funcționează pe baza efectului Doppler și pot măsura viteza de deplasare a autovehiculelor atât în regim staționar (de pe loc), cât și în regim de patrulare (din mișcare), prin intermediul antenei de emisie-recepție și al unui modul de prelucrare a semnalului și afișare a rezultatului, în ambele sensuri de mers. Conform comisarului-șef Vârnă, tehnic vorbind, aparatele nu permit folosirea opțiunii de detectare a vitezei din mișcare când mașina de poliție stă pe loc, și nici invers, nu se poate măsura cu opțiunea „de pe loc” când mașina poliției se deplasează.

Practic, aparatul nu permite apariția unor erori datorate însumării vitezei mașinii vizate cu viteza mașinii de poliție aflate în mișcare.

De altfel, aprobarea de model nr. 185, obținută în anul 2001, de la Biroul Român de Metrologie Legală, este postată pe pagina web a instituției.



--------------------
Sandero 1.6 MPI 2009 / Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 30 Jul 2008, 08:09
Post #62


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE
... Polițiștii au contestat această sentință, care ar putea arunca în aer tot ceea ce înseamnă sistemul radar din România în prezent ...


Ei, na, se da liber la jmecher !
Pregatesc betele pentru poponetele agentilor si agentelor mandru.gif !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 30 Jul 2008, 18:52
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Pentru depasirea vitezei legale cu 50 de km/h amenda e consistenta, nu stiu exact cat insa nu m-as mira sa fie exact cate scrie in articol, adica 750 lei cu posibilitatea de a plati jumate in 24h, si nu 75 de lei. Asta pe langa retinerea permisului....


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oskar
post 30 Jul 2008, 21:27
Post #64


Membru stang


Group: Members
Posts: 120
Joined: 18 October 06
From: Bucuresti




Pt depasirea vitezei legale cu 55 km/h am primit ~450 RON amenda sau 225 RON in 48 H.


--------------------
Every kind action has a not so kind reaction
Dacia Logan Ambition 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 30 Jul 2008, 23:33
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





It wasn't me! huh.gif


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 13 Aug 2008, 14:20
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




QUOTE(donraulo @ 30 Jul 2008, 07:36)

De altfel, aprobarea de model nr. 185, obținută în anul 2001, de la Biroul Român de Metrologie Legală, este postată pe pagina web a instituției.
*



Serios? Si atunci de ce politia nu o face publica fiind document clasificat iar BRML spune ca nu poate transmite copii ale aprobarilor de model persoanelor fizice si agentilor economici?
Cine nu ma crede poate incerca sa obtina acest document si se va convinge singur. Faptul ca aparatul radar a fost proiectat sa functioneze si in miscare nu implica omologarea lui montat pe o anumita masina.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 17 Aug 2008, 15:01
Post #67


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Io am o mare nelamurire, chestia aia din poza e semnatura sau nu?
http://img169.imageshack.us/my.php?image=img5669kz6.jpg

Io personal, cred ca e dar o poza prost scanata si tiparita pe procesul verbal.... sincer nu mi se pare a fi semnatura agentului constatator. 243.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 18 Aug 2008, 18:58
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





Hm.... se vrea a fi o semnatura, insa e nu e scanata prea bine....


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxgeoxx
post 21 Aug 2008, 22:59
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 February 07




Am si eu o rugaminte-intrebare : azi mi-a venit prin posta o instiintare-radar, am mers cu 72 km/h pe sector de drum cu 50 km/h, acum 75 zile . Intrebarile mele :
- cate pcte iau ( 3 cumva ??)si ce amenda trebuie sa platesc ?
- unde trebuie sa merg sa platesc ?
- apoi trebuie sa trimit copie prin posta ? daca da, pe ce adresa ??
Astept URGENT un raspuns, multumiri !!


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 Aug 2008, 07:59
Post #70


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




1 - nu scrie pe PV? ohmy.gif Pai daca nu scrie, contesta-l, si nu platesti nimic + iei 0 puncte (in mod normal, 3 puncte + 100RON in 48h, probabil 200RON daca nu platesti in 48h da' suma exacta depinde de politist)
2. La CEC de ex.
3. Scrie pe PV. Eu te sfatuiesc oricum sa pastrezi chitanta (poti sa nici nu trimiti copia prin posta, chitanta oricum trebuie pastrata ca politistii le mai ratacesc; daca ai ulterior probleme la adm. financiara, le arati chitanta sa vada ca ai platit, si gata).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxgeoxx
post 22 Aug 2008, 08:49
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 February 07




nu este PV, este o comunicare in care mi se cere sa le trimit prin fax cine a condus masina... ce trebuie sa fac in continuare ?

This post has been edited by xxgeoxx: 22 Aug 2008, 08:50


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 Aug 2008, 13:04
Post #72


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Sa le comunici, altfel primesti o amenda mai mare pt ca nu ai comunicat smile.gif
Da' ma mira ca ti-au spus deja viteza, de obicei pastreaza acest "detaliu" pentru momentul in care primesti PV.

This post has been edited by vv: 22 Aug 2008, 13:06


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 22 Aug 2008, 14:56
Post #73


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(xxgeoxx @ 21 Aug 2008, 23:59)
- apoi trebuie sa trimit copie prin posta ? daca da, pe ce adresa ??

*




pe adresa sectiei (apare pe PV) din care face parte militianul constatator si care a emis PV-ul ... se trimite originalul chitantei impreuna cu PV-ul (din cate stiu eu) si-ti pastrezi copii caci capetele astea de creta le ratacesc sau nu le opereaza si te trezesti cu bucuria mai tarziu

eu cel putin asa am facut la singura amenda pe care am primit-o ... diferenta a fost ca am depus-o fizic la sectie fiindu-mi mai usor

This post has been edited by crisolro: 22 Aug 2008, 14:58


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xxgeoxx
post 24 Aug 2008, 07:11
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 February 07




ok, multumesc pt detalii, acum astept PV... deci va trebui apoi sa le trimit originalul chitantei ? nu copia ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 25 Aug 2008, 21:43
Post #75


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Mai fratilor, dar in ce limita de timp sunt obligati sa-ti trimita instiintare ? In ultimile 75 de zile am facut vreo 4.000 de km. si deja mi-e frica sa nu-mi vina amenzile in valuri sau suvoaie... rugaciune.gif


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Aug 2008, 22:14
Post #76


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(crisolro @ 22 Aug 2008, 15:56)
pe adresa sectiei (apare pe PV) din care face parte militianul constatator si care a emis PV-ul ... se trimite originalul chitantei impreuna cu PV-ul (din cate stiu eu)
*

Tovarasi!
Bagati-va mintile-n cap!
Cum dracu sa trimiteti originale?
Originalul sta la voi, nu la politist, este al vostru!


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 26 Aug 2008, 08:19
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




In PV scrie in partea de jos :
Chitanta + copia PV se transmit in 15 zile de la comunicare initatii din care face parte agentul constatator.

Deci iti faci copie dupa PV + Chitanta in original o transmiti la Politie , iti faci o copie a chitantei ca sa justifici plata in caz ca se pierde ( daca nu se vede prea bine noteaza-ti alaturi numarul chitantei si data ).
Am incercat si eu sa dau copie dupa chitanta si unele locuri mi le-a primit , numai la niste imbecili de la Pol. Zarnesti ( jud. Brasov ) nu au vrut nici cum ....


BAFTA


la cat mai putine bucurii de acest fel

This post has been edited by dcsiki: 26 Aug 2008, 08:22


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 26 Aug 2008, 08:43
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Deci ca sa inteleaga toata lumea, deci:
Politia face PV in 2 exemplare. Originalul il pastreaza agentul la chitantier iar copia, adica exemplarul de sub foaia de indigo, il inmaneaza inculpatului. Ceea ce detine fiecare este COPIA DUPA PROCESUL VERBAL.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 26 Aug 2008, 09:40
Post #79


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




klaus are dreptate cu originalele, insa traim in Romania .....

"Deci ca sa inteleaga toata lumea, deci:"

cum a mai zis si un coleg, pe PV scrie clar ca se trimite "chitanta" - fiecare face si crede ce vrea dar cred ca o copie a chitantei ne e suficient sa pastram si sa trimitem originalul cu confirmare de primire (de ce nu?) pt. a fi in regula ad literam

apropo, de ce opreste militia chitantele cu plata taxelor la inmatricularea masinii? (UN exemplu DOAR) copii nu le ajunge? vedeti doar ca la militie e altfel decat normal (sa tina platitorul originalele)

This post has been edited by crisolro: 26 Aug 2008, 09:45


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 26 Aug 2008, 10:48
Post #80


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 25 Aug 2008, 22:14)
...
Originalul sta la voi, nu la politist, este al vostru!
*

Alaturi de cateva fotocopii, fiindca pe la Administratiile Financiare sunt multi aiuriti, ca sa nu zic de-a dreptul idioti, care se trezesc cand ti-e lumea mai draga sa trimita instiintari de plata desi nu era cazul. Pe mine m-au chinuit unii vreo 3 ani, se pare ca tehnica lor de calcul lucra peste program si le facea figuri. In astfel de situatii numai hartiile tinute in sertar mai sunt de folos.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 26 Aug 2008, 10:50
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Simplu: pentru ca o copie tip XEROX poate fi falsificata.



--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 27 Aug 2008, 12:19
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Referitor la necesitatea predarii de catre contravenient a ORIGINALULUI (?!?)chitantei, pot sa spun ca m-am confruntat personal cu pozitia ABUZIVA si NELEGALA a capetelor de creta bash.gif (si nu sunt deloc exagerat ca ii numesc asa).

Cunoscand atitudinea "organului" in aceasta priviinta dar si consecintele pe care le are o eventuala dare in debit la administratia financiara pentru neplata amenzii (care de obicei este platita, insa in cel mai bun caz ai pastrat o copie a chitantei), am mers "inarmat" cu multa rabdare sa predau COPIA procesului verbal si a chitantei (asa cum scrie la lege, nu in subsolul procesului verbal) anexate unei ADRESE in care mentionam textele legale care prevad aceasta obligatie.

Degeaba am facut scandal, degeaba am incercat sa depun la registratura actele... capetele de creta nu au inteles, asa ca am adaugat pe adresa respectiva plangerea mea referitoare la atitudinea organului si am trimis-o prin recomandata la BPRB.

Dupa gustul amar lasat de INCOMPETENTA, NEPASAREA si NECUNOASTEREA LEGII tocmai de cei chemati sa o aplice, am ramas placut surprins de raspunsul primit prin care seful BPR isi cerea scuze pentru aceasta situatie. Oricum e pacat ca am ajuns sa recurgem la asemenea gesturi pentru a respecta legea excl.gif


Pentru cei aflati in situatii similare, atasez adresa respectiva : Attached File  Adresa_depunere_dov._achitare_amenda_politie.doc ( 34k ) Number of downloads: 273


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Aug 2008, 13:39
Post #83


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu te felicit pentru actiunea intreprinsa!

Una din problemele societatii romanesti este lipsa de atitudine civica. Uneori, lacunele in aplicarea unor norme se rezolva si prin sesizari civilizate, competente si de bun simt adresate celor in cauza.
Nu intodeauna la mijloc este rea-intentie, politistii sunt disciplinati, in principiu, adica "monseur scriem, monseur zicem" ! wink.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 27 Aug 2008, 14:37
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




@adi_ar : Multumesc pentru apreciere.

Pentru ca ma enerveaza la culme atitudinea abuziva a celor platiti din banul public(mai ales daca este vorba de politie) imi permit sa mai adaug cate ceva...

Atata vreme cat o institutie publica REFUZA sa primeasca primirea unor acte (indiferent daca ar fi solutionat favorabil sau nu respectiva cerere) eu zic ca este o dovada clara de REA-VOINTA.

In ceea ce priveste "disciplina" de care dau dovada, as intelege-o daca nu ar fi in contradictie cu legea; INCOMPETENTA lor mi se pare crasa atata timp cat nu cunosc nici macar cele cateva legi pe care sunt pusi sa le aplice, iar faptul ca aceasta atitudine este aplicata tuturor contravenientilor nu poate sa fie justificata prin "disciplina" de care dau dovada sau de gresita mentiune existenta pe formularul proceselor verbale (unde apare in continuare si faptul ca depunerea contestatei se face la serviciul de politie in raza caruia a fost savarsita fapta) ci "doar" prin NEPASARE si LIPSA DE RESPECT la adresa noastra (a celor care le platim salariile).

Offfff, gata am terminat.... biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAC
post 7 Oct 2008, 07:55
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 450
Joined: 1 September 04
From: Reghin




Am primit PV pt ca am condus cu 80 km/h pe un sector cu limita de 50 km/h. E de la un radar fix. In procesul verbal spune ca fapta savarsita este prevazuta la Art.108 alin 1 lit. c, pct 3 din OUG 195/2002. Acel articol se refera la o depasire cu 31-40 km/h. Corect ar fi fost Art.108 alin 1, lit. b. (20-30km/h);binenteles ca astfel mi-a dat 6 pct amenda si 4 penalizare. Corect era 4 amenda si 3 penalizare. Pot anula PV-ul cu o contestatie?


--------------------
ex. Opel ex.Vectra C 2007 OPC line - MS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 7 Oct 2008, 11:40
Post #86


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Daca viteza ta e sub 80km/h, atunci da, poti anula PV.
Pur si simplu, mentionezi ca ai fost amendat pt/ depasirea vitezei cu 31-40km/h - cand, in fapt, tu ai depasit-o cu doar 30km/h, conform dovezilor puse la dispozitie de BPR.

mai e o chestie - e de fapt un gol legistlativ: radarele astea fixe mai noi iti dau viteza cu o zecimala (e.g. "80.7 km/h"). Dar in lege, poti fi amendat depasirea vitezei cu 21-30 km/h, respectiv 31-40 km/h.... deci intre 30 si 31, ai scapat, nu prea au ce sa-ti faca biggrin.gif:



--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 7 Oct 2008, 17:59
Post #87


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Subscriu. Nu plati amenda si contest-o in instanta. Nici nu ai nevoie de aparator.Nu ai cum sa pierzi.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 9 Oct 2008, 22:38
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj





Stiu un caz cu o amenda aplicata pt viteza, s=a facut contenstatie iar instanta a repins contestatia pe motiv "ca nu e intemeiata" desi in dovada politiei, adica poza, nu se vedea masina, nu se vedea numarul de inmatriculare, se vedea doar un punct in capatul drumului si nu stiai exact ce e - poza fusese facuta de la distanta mare. Si totusi instanta de fond a hotarat ca acea proba poate fi luata in calcul chiar daca nu se indeplineau cerintele minine: sa se vada numarul masinii. Va urma recursul, poate acolo sunt sanse mai mari. Asa ca partea cu "nu ai nevoie de aparatori/nu ai cum sa pierzi" poate fi apa de ploaie !!


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 10 Oct 2008, 10:11
Post #89


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Astea sunt povesti. Sigur ca povesti despre cazuri in care instanta a hotarat ca albul e negru samd... da' legea e clara. Si din ce am constatat eu, cei care personal n-au avut deloc de a face cu instantele, sunt cei mai vehementi in a sustine ca hotararile instantelor sunt complet aleatoare.
(ca uneori sunt aiurea, nu contest, da' totusi.... in general, se aplica legea).

[l.e.] @J o h n n y, mi-ar place sa vad motivarea, scanata. Ca pur si simplu, nu cred asa ceva. Judecatorul nu zice sec, "contestatia e neintemeiata" - ci explica pe larg de ce o considera neintemeiata.

This post has been edited by vv: 10 Oct 2008, 10:12


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 10 Oct 2008, 23:10
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj






@vv: Daca reusesc sa obtin acea hotarare promit ca o scanez si o pun pe forum. E un caz cat se poate de real, fara vrajeala, se intampla in anul 2008.
Sa vada lumea dom'le cum judecatoria zalau imparte dreptatea...


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:52
Dacia