Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatie in service Renault UK, Is the way how Renault tell us to do it!

baban sergiu
post 22 Jun 2017, 12:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




Fiind si eu fericit posesor de clio nou (cumparat in 2015 decembrie) si folosind masina cam 8-12 ore pe zi cand incepe sa scoata sunete ciudate iti ies repede in evidenta si incepi sa vezi ce are.
Dupa 5 minute de invartit in jurul masini am gasit de unde este sunetul/vibratia cu pricina.
Sunetul/vibratia provine de la cotul de plastic care intra in filtrul de aer.
Ca si roman aflat in tari straine cu masina in garantie am zis: hai sa nu pierd o zi cu masina in service (masina face bani cand merge) o fac eu repede ca dureaza 10 minute.
Desfacut admisia de aer, dat jos cotul pus repede 2 soricei de cabluri pe el sa il tina strans, montat la loc si gata.
Liniste din nou in masina si pace.
Zilele trecute am mers cu masina la service pt. ca aveam o problema la frana de mana si am zis sa o faca ce dracu ca ii in garantie si cu un drum le-am relatat si problema cu sunetul/vibratiea de la admisia de aer.
Am programat masina la service - hopa repede acasa - da jos soricei de plastic si du masina la service la 8 dimineata.

Merg dupa masina la 5 seara . masina mergea frumos - frana de mana buna - eu fericit

Ma uit ieri dupa vre-o 3 zile sa vad ce au fact cu admisia ... si ghici ... se vede in poza...


Attached thumbnail(s)
20170621_163309.jpg ( Size: 2.19mb ) Number of downloads: 349


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 22 Jun 2017, 13:49
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




biggrin.gif Tare. Exista posibilitatea ca in acel service sa lucreze un roman...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu.mitran
post 22 Jun 2017, 19:38
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 3 December 11
From: Timisoara




Cine crede ca astfel de carpeli sunt specifice romanilor este naiv. Sau doar suparat pe tara noastra... Si o spun avand experienta de cativa ani intr-o companie de automotive si luand contact cu multi producatori auto si metodele lor de lucru smile.gif


--------------------
Renault Clio Intens 2017 1.2 TCe
Renault Symbol 2008 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baban sergiu
post 23 Jun 2017, 07:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




sigur nu este roman ca am cerut sa vb cu mecanicul care se va ocupa de masina inainte sa o las in service.
dupa ce am vazut "rezolvarea" am mers inapoi si am vb, cu Customer Service Manager despre modul de reparatie folosit si a inceput sa faca ca Praslea cel voinic cand a vazut... dupa 5 minute a venit inapoi cu raspunsul .... "asa face toate"


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 23 Jun 2017, 08:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Presupun ca iti vor inlocui complet piesa, fiind in garantie, nu?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baban sergiu
post 23 Jun 2017, 08:59
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




au zis ca daca doresc o sa o inlocuiasca cu una noua... dar... o sa faca la fel dupa un timp. atunci eu le-am spus:
- Bine. astept pana inainte sa iasa din garantie si o sa cer atunci sa fie inlocuita.
Luna viitoare merg din nou la service pt schimburi ca are 36k mile si cica ma costa numa 303 lire biggrin.gif


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 23 Jun 2017, 10:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Saracie o sa faca la fel... Daca era un defect cu incidenta mare atunci ar fi inlocuit astia de la Renault reperul, faceau o rechemare. Car o fi vazut aia la service vreo 3 sau 5 cazuri, nu inseamna ca la toate o sa faca la fel.

Chiar nu inteleg service-ul in astfel de cazuri, pe garantie. Reparatia se face ca oricare alta, se face factura (piesa, daca nu e gratuita + manopera) si este decontata de producator imediat. Adica, service-ul castiga bani din manopera, singurul care pierde e producatorul.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 23 Jun 2017, 15:10
Post #8


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




E metoda clasică.

Începând cu euro6 acolo e un inel din cauciuc foarte subțire - se poate înlocui cu 1 tură de bandă izolatoare textilă peste porțiunea în care intră tubulatura de admisie

Oricum mai ai 2 greieri în zonă


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baban sergiu
post 24 Jun 2017, 07:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




momentan nu mai am nici un greier,,, dar la cat timp petrec in masina ii prind repede biggrin.gif
singurul greier (o familie intreaga) este panoul usi fata stanga (pasager) cand imi reazam genunchiul de el


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:01
Dacia