Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizie 15.000 km / Prima revizie, benzina si diesel

taurash
post 20 Jul 2004, 09:26
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 336
Joined: 26 January 04
From: Bucuresti




Am verificat si eu in caietul de intretinere sa vad ce scrie referitor la filtrul motorina.
So, e trecut ca se schimba la 30.000km dupa care, in paranteza, se specifica 15.000km pt motorul 1,5dCi.


--------------------
Megane II Sedan
Confort Privilège 1,5 dCi 80 CP, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2004, 10:43
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Froggie al meu a implinit 3 ani si 35.000 de km si era timpul pentru revizia anuala (pentru ca de obicei fac sub 15.000 intr-un an, asa ca la mine termenul temporal conteaza).

De data asta insa n-am mai dus-o la service, ci am facut singur tot. M-am gindit ca nu merita sa dau niste milioane in plus la un service unde pe de o parte nu fac nimic in plus fata de ce ii fac eu, iar pe de alta parte risc sa ma trezesc cu piese schimbate sau cu alte minareli pe care mecanicii le pot face profitind de faptul ca n-am voie sa stau linga ei.

Costuri:

1. Ulei Castrol GTX 3 Protection Plus, 4 litri: 896.400 lei
2. Filtru de ulei Mann W75/3: 219.200 lei
3. Bujii Bosch FR7 D+, 4 bucati: 301.600 lei
4. Filtru de aer Mann C2686: 418.000 lei
5. Filtru de benzina Mann WK612/1: 452.800 lei

Total consumabile: 2.288.700 lei

In plus fata de consumabile, a mai trebuit sa cumpat o cheie pentru filtrul de ulei (125.100 lei), pentru ca aveam una cu lant care nu incapea, asa ca a trebuit sa cumpar una cu banda textila, mai subtire, plus o cheie de bujii sanatoasa (244.800 lei) pentru ca bujiile originale erau foarte puternic strinse si cheile alea ieftine din comert nu faceau fata. Doua chei am rupt pina cind am luat de la Augsburg una teapana.

Total general: 2.658.600 lei.

Operatii, in ordinea executiei:

1. Inlocuit filtrul de aer
2. Inlocuit bujii
3. Inlocuit ulei, filtru de ulei si garnitura de buson
4. Inlocuit filtrul de benzina
5. Verificat masina pe dedesubt, constatat ca are toba sparta. Inlocuirea va urma dupa vreo citeva salarii... biggrin.gif
6. Desprafuit sabotii si tamburii (stiti ca intrebam in alt topic cum se desfac - am reusit pina la urma)
7. Verificat niveluri, completat cu un pic de antigel si vreo doi litri de apa distilata pentru spalatorul de parbriz, plus alte citeva maruntisuri.
8. Profitat de schimbarea filtrului de benzina pentru a-i pune o sticluta de aditiv de curatat injectoare (Liqui Molly). Alergat putin pe autostrada la turatii mari, ca sa-si faca bine efectul.

Teoretic ar fi trebuit verificate si placutele de frina, insa intimplator au fost schimbate de curind, asa ca nu avea rost sa le mai desfac.

A fost o dupa-amiaza de simbata petrecuta cu folos. Masinuta merge super, iar daca n-ar avea blestematia aia de limitator de turatie ar merge si mai bine. Dar asta e alta poveste... biggrin.gif

Pentru descrierea amanuntita a tuturor operatiilor sau pentru alte detalii, va stau la dispozitie.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabif
post 20 Jul 2004, 11:01
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




sint mai bune piesele astea pe care le-ai pus, inclusiv bujiile si uleiul decit cele renault (eyquem, elf, etc)?
ai facut singur-singurel?
esti priceput...
de unde ai luat garnitura pt. surubul de la baia de ulei?
se schimba nasol filtrul de benzina? am inteles ca are niste cleme; asa e?
cind ai schimbat bujiile nu ai avut nevoie de aer comprimat? eu am incercat sa le schimb singur insa am renuntat cind am vazut cita mizerie era un jurul bujiei, mizerie care dupa desfacerea ei cadea clar in camera de ardere.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2004, 11:28
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Bujiile nu stiu inca cum sint, ramine de vazut cum se vor comporta in timp. Cind sint noi, toate sint bune. smile.gif Am luat Bosch doar pentru ca la Augsburg n-am gasit Champion RC87YCL si n-aveam chef sa caut prin tot orasul. M-am gindit ca niste Bosch-uri nemtesti, de la mama lor, nu facute sub licenta prin Turcia sau Bangladesh, trebuie sa fie OK.

Filtrele Mann sint printre cele mai bune. Alea pe care scrie Renault nu sint facute de Renault, ci de diversi terti, sint niste no-name-uri pe care Renault doar isi scrie numele, pe cind Mann este o firma serioasa, specializata in asa ceva, care are un nume format in acest domeniu.

Ulei aveau si Elf Competition, pe care il pun de obicei la revizii, insa diferenta de pret pina la un Castrol full sintetic nu era atit de mare incit sa nu merite. N-am vrut sa ma zgircesc la ulei, pentru ca obisnuiesc sa scot untul din motorul ala, 5000 de ture e ceva obisnuit la mine.

Garnituri de buson am cautat ceva timp. Intrebasem si aici pe forum la un moment dat. M-am dus in service la IPSO (nu in fata, la biroul de piese, ci chiar la magazie) si l-am intrebat pe nenea de acolo daca are. A fost foarte amabil. Mi-a dat citeva si nici n-a vrut sa-mi ia bani pe ele.

Filtrul de benzina a fost foarte usor de schimbat odata identificat biggrin.gif. Ma asteptam sa fie asezat longitudinal inspre mijlocul masinii, iar el era de fapt transversal, foarte in spate, chiar linga rezervor. Ma tot uitam si nu-l gaseam. biggrin.gif
Fiecare furtunas are doua cleme care se apasa foarte usor cu degetele. Nu e nevoie de nici o scula speciala. Apesi pe cleme si tragi de furtun. Asta in ambele parti. Dupa care filtrul, care este introdus intr-un suport cilindric din plastic, gliseaza afara din acel cilindru. Suportul are si el doua cleme la capat, pentru a impiedica glisarea filtrului, dar sint foarte usor de largit cu mina in timp ce tragi filtrul afara.
M-am folosit de o oglinda mica, de cosmetica, pentru a vedea exact unde sint clemele si cum e prins filtrul.
Masina trebuie sa stea putin cu motorul oprit inainte de asta, ca sa scada presiunea din circuitul de alimentare. Cind desfaci furtunasele, va curge niste benzina, dar foarte putina. Nu e o problema.

Mizeria din jurul bujiei am incercat s-o indepartez cu o pensula lunga si foarte subtire, inainte de a scoate bujiile vechi. A mers intr-o oarecare masura, insa cred ca o idee mai buna ar fi fost sa ma duc la o benzinarie si sa suflu cu aer comprimat. Dar deh, nu m-am gindit wink.gif. Data viitoare o sa incerc si asa.
Oricum, in camera de ardere n-a cazut nimic.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 20 Jul 2004, 11:39
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




QUOTE
5. Verificat masina pe dedesubt, constatat ca are toba sparta. Inlocuirea va urma dupa vreo citeva salarii...


S-a spart toba de ceva impact sau pur si simplu s-a copt?
Te-ai interesat cat costa unul nou?


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabif
post 20 Jul 2004, 12:00
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




bravo pentru indemanare si curaj. eu am facut cu bujiile altceva, am cumparat champion, le-am pus si mi s-a parut ca nu merge prea rotund, atunci am cumparat altele renault de la serus, cred ca eyquem, cu care am inlocuit champion; dar mersul patrat s-a mentinut, nu era de la bujii. apropo, de la ce ar putea fi? injectoare?
eu as vrea sa montez filtrul de particule ca nu am si nu prea stiu unde sa-l pun. cum de e gaurita toba? ai schimbat filtrul de benzina fara sa ridici masina inteleg; e chinuiala? adica stai contorsionat?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2004, 13:25
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu stiu ce a patit toba, nu a fost impact, sau o fi fost dar fara sa-mi dau seama. Probabil rugina. Zic "probabil" pentru ca era cam murdara si n-am avut rabdare s-o curat ca sa vad daca e ruginita sau nu.
Nici n-am stiut pina cind n-am vazut-o. Nu facea zgomot. Acum, ca stiu ca e crapata, parca mi se pare ca huruie usor, dar nu stiu daca nu e autosugestie.
Are o crapatura longitudinala chiar pe fund, cam pe doua treimi din lungime.

Nu stiu cit costa una noua, nu m-am interesat inca. Ma astept insa la citeva milioane bune. sad.gif

Masina a fost urcata pe niste rampe ca cele despre care vorbeam aici: http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=6440.
Am urcat-o intii cu fata ca sa-i schimb uleiul, apoi cu spatele ca sa ajung la filtrul de benzina. La busonul de ulei am ajuns foarte usor, insa pentru filtrul de benzina a trebuit sa ma bag sub masina, intins pe spate.

Mersul patrat poate fi de la mai multe lucruri: fise de bujii, sonda lambda, un senzor, aer fals, etc. Trebuie eliminate toate pe rind. Trebuie vazut si daca exista vreun cod de eroare stocat.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 20 Jul 2004, 14:19
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Pai atunci...nu ne faci tu revizia, evident, nu la pret Renault? lol Eu unul, dupa ce o sa ies din garantie, ma p.s pe serviceurile lor...Acum sunt obligat la ei...


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2004, 14:48
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Cu cea mai mare placere. biggrin.gif
O facem impreuna.
Dar sa nu credeti ca sint mare mester. Oi fi reusit eu sa schimb niste filtre, insa sint doar un amator. La chestii mai serioase tot service-ul e de baza.

De exemplu, suruburile de la tamburi trebuie strinse cu cheia dinamometrica la 175 Nm. Eu le-am strins cit am putut de tare, insa nu stiu la ce cuplu. Aici am o bila neagra. Avind in vedere insa ca si nici in service nu ti le stringe nimeni cu cheia dinamometrica... (am tras cu ochiul si am vazut ca tot cu mina le string)...

O alta chestie pe care n-am inteles-o: in manual scrie ca imi intra 3,8 litri de ulei. Eu am pus cam 3,7, urmind ca finalul sa-l fac incet, putin cite putin, masurind succesiv cu joja, ca sa fiu sigur ca nu depasesc. Ei bine, cu 3,7 litri nivelul era cam cu doi milimetri peste maxim!
A trebuit sa ma duc la un Agip, unde au aspirator de ulei, ca sa-mi mai scoata putin din el.
Uleiul vechi sigur se scursese tot. Inseamna ca manualul e gresit?! :shock:


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 20 Jul 2004, 14:53
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Mai, la mine la revizie au bagat 3.5 l (la Serus).


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabif
post 20 Jul 2004, 14:54
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




ai pus cumva ulei in filtru inainte de montare?


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2004, 14:56
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Aha, deci manualul e gresit. Urit din partea lor.
Nu, n-am pus ulei separat in filtru. 3,7 a fost cantitatea totala.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 31 Aug 2004, 09:05
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




si eu am toba sparta. defapt la mine s-a desfacut primul invelis pe o distanta destul de mare, cred ca din cauza ruginei. din cate m-am interesat eu sa schimbi toba costa vreo 10 milioane(8 milioane toba si 2 manopera). oricum vlad stai linistit, la mine problema e de asta iarna si n-am avut nimic, daca nu ziceai tu de toba si uitasem.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 Aug 2004, 10:37
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




7 milioane mi-au zis la Augsburg. Dar mi se pare ca se pot gasi si mai ieftine, non-Renault. Borla, parca.
Oricum, cit timp nu face zgomot n-o schimb. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 31 Aug 2004, 11:02
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




nici eu n-am de gand. oricum pretul e enorm pentru o bucata de tabla smile.gif .
cand o sa vezi un clio prin oras care face ca un tractor eu sunt:)


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 27 Jun 2005, 10:13
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Stiu ca mai e un topic de genu asta, dar nu se refera la ce vreau eu sa aflu si ma gandesc ca mai sunt altii in aceeasi situatie ca mine... deci lasatzi sa stea putin aici inca 1 sapt dup care il mutatzi unde vreti voi.

Deci am 9000 si la 9999 ma duc la revizie, prima revizie.

1. Unde sa ma duc? adica sa nu ma duc la saraci, sa ma traga, sa ma duc chiar daca dau putin mai mult dar sa fie corecti. (pot sa ma duc la oricare renault? sau acolo de unde am cump masina?)

2. O sa imi schimbe uleiu, pot sa cumpar eu ulei ca sa ies mai ieftin? Sau ii las pe ei sa imi aduca uleiu lor la pretul lor?

3. O sa imi schimbe, filtru motorina, aer, ..... ? astea sunt mai serioase banuiesc ca ii las pe ei sa le inlocuiasca din stocul lor.

4. Unii dau 2 milioane altii spun ca dau 5 milioane??? De unde diferenta asta?

5. Daca imi zica ca tre sa schimb o bucsa? Tre sa o schimb? e litera de lege?

6. Nu ma injuratzi.. smile.gif Va multumesc


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 27 Jun 2005, 10:15
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




ok, smile.gif am facut si eu 100 smile.gif) hihi

Va ascult...


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 27 Jun 2005, 10:29
Post #48


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




1. Eu am fost la Cobalcescu ... mi s-au parut foarte OK ... intrare de pe str. Berzei ...

2. Cred ca diferenta de pret e destul de mica ... dar cum vrei ... eu nu am incercat inca sa fac asa ceva. Dar poate ne spune cineva care a incercat asa ceva.

3. Lasi pe ei sa-si faca treaba ... daca nu vrei atunci mai bine o duci la un service de cartier ceva.

4. Din cate am inteles de prin alte topic-uri exista o diferenta de pret la manopera ... si de aici poate veni diferenta ... nu stiu daca e si la piese.

5. Daca iti zice sa o schimbi e bine sa o schimbi asa cred eu ... vezi poate intra pe garantie si atunci nu platesti nimic (nu stiu exact ce intra si ce nu ... adica bucsa in cazul de fata)

6. Nu te-am injurat deloc.

Bafta.

P.S. sa nu spui si noua rezultatul dupa service.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rttt_gia
post 27 Jun 2005, 12:03
Post #49


ExRenoAR


Group: Members
Posts: 488
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




la serus pe mine m-a costat revizia 7 milioane. adica schimbat ulei/filtru, filtru aer, placute frana si inca o treaba (v-am mai zis) "bieleta de descarcare". deci un schimb de ulei + filtre banuiesc ca e max 4 mil...
bafta


--------------------
Kia Cee'd 1.6 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itharangus
post 27 Jun 2005, 14:11
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 24 December 04
From: tm




In Timisoara, la Auto Europa, poti sa aduci uleiul tau numai sa fie 5W40 (pe raspunderea ta);
La prima revizie se schimba si filtrul de ulei (pana in 200klei), ceva garnitura apoi vine manopera, receptie (10-12 euro/ora).
Fara ulei ar fi cam 1 milion, cu ulei vreo 2.5 milioane.
7 milioane poate la a doua revizie... (chiar mai mult) - se schimba in plus bujiile, filtrul de motorina, filtrul de aer, placutele de frana... si altele (poate mi-a scapat ceva...).


--------------------
CLIO SYMBOL dCI 65CP 45kkm VERDE 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 27 Jun 2005, 18:34
Post #51


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




ca service, ti-as recomanda Mach1 din parcarea subterana de la wtc.. mi s-au parut cei mai ok dintre toti
din cate tin eu minte (si chiar m-am certat putin cu ei), filtrul de motorina trebuie schimbat la fiecare revizie, ca au primit "ordin de sus", cum ca am avea motorina de proasta calitate, si ca asa se recomanda..
cat despre bujii.. la diesel .. se schimba cand pica ( itharangus.. daca-ti spune ceva "bujii incandescente" )
a, si daca ai ceva stricat.. se schimba pe garantie
vezi ca ai un "carnet de garantie" unde sunt date mai multe detalii


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 27 Jun 2005, 19:46
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




si inca ceva....revizia eu stiu ca e la 15000, cel putin la 80 cp asa stiu, nu cred sa fie diferenta la 65


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 28 Jun 2005, 06:56
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




La 15000 mi s-a zis si mie de la Serus cand am luat masina. Si tot asa cuiva cu dci de 65 luat acum o luna si un pic.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 28 Jun 2005, 11:48
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




la mine in carte scrie la 10000, banuiesc ca nu trebuie sa imi schimb placutele la 10000, am auzit persoane care le schimba abea la 30000

deci, serus e scump..., mach 1 ala la wtc pe bdu expozitiei nu? la fac rom americana, si sa ma duc cu 5 mil la mine

multzam
<<<<<<<<<<< Sunt membru smile.gif)))))


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 28 Jun 2005, 11:51
Post #55


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Premium, la stilul tau de condus, eu zic sa schimbi placutele odata cu masina biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 28 Jun 2005, 12:00
Post #56


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Premiumfaraplumb ... cel mai bine cand vorbesti cu ei la telefon ii intrebi cat costa revizia daca schimba doar lucrurile "normale" in rest ar trebui ca ei sa te sune pentru orice alta piese ce trebuie schimbata pentru ca sa spui da sau nu ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sosoenduristu
post 28 Jun 2005, 14:03
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 13 February 05




premuim, pe cuvant ca nu am nimic impotriva ta, dar esti cel mai tare user de pe forum.pt ca automobilul se pare ca reprezinta o nebuloasa pt tine, uite cam cum sta treaba cu revizia.pe langa manualul masinii, ai primit si un carnet de service.in acest carnet sunt trecute intervalele de revizie(adica la cati km trebuie facute reviziile OBLIGATORII, pt a nu pierde garantia), precum si activitatile impuse de producator pt fiecare revizie.schimbatul placutelor de frana nu intra intre aceste activitati, ele se schimba ATUNCI CAND E NEVOIE, adica atunci cand si-au atins limita minima de uzura.e probabil ca cei de la service sa incerce sa ti bage pe gat cat mai multe repere la revizie, dar in mod normal, la 10000 nu ar trebui schimbat decat ulei si filtru ulei, si cam atat.(probabil ca o sa fie si verificari nivele lichide, nu am verificat pe manual)


--------------------
symbol dci 80 cp
yamaha wr400f
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 1 Jul 2005, 07:40
Post #58


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




sunt tare da lol

deci am fost la mach1 si mi-au zis sa vin la mine cu 5 milioane si tre sa astept 1 saptamana in caz de programare.
dup aia , am fost abordat de un baietzas de-al lor " frate iti dau eu filtru cu 1 jumate ca la noi e 2700, si pot sa iti fac rost si de ulei suna-ma sapt viitoare"

voi ce ati face? logic la intrebarea "sunt originale sau...??" a raspuns ca sunt smile.gif


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 1 Jul 2005, 14:59
Post #59


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




hehehe, cred ca il stiu pe tipul de vroia sa iti dea filtrul de motorina.. mie vroia sa mi-l dea cu 1.2 milioane, doar ca se pare ca nu are nustiuce senzor de vede daca e apa in motorina (se pare k la clio merge fara senzorul respectiv..)
cat despre ulei, .. vezi cat costa in metro, si daca scoti pret mai bun, e normal sa il cumperi de unde e mai ieftin.. nu ?


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 3 Jul 2005, 21:07
Post #60


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Sa inteleg ca nu mai e obligatoriu ca la revizie sa iti dea piese si consumabile(filtru, ulei) de la ei???
eu stiam ca trebuie sa le iei de la ei si nu din alta parte caci vezi doamne altfel nu iti garanteaza lucrarea!!!
PS: cum e pana la urma?


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 16:13
Dacia