Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

suspensie sport symbol

roskatu
post 1 Oct 2007, 17:36
Post #1


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




Am un symbol 2007 . m'ar interesa daca si'a schimbat cineva suspensia cu una sport .. biggrin.gif daca da ce parere are ?
Am inceput si eu de curand sa ma interesez de o suspensie sport pt symbol dar nu am gasit decat pt clio bicorp . De aceea va intreb daca suspensia de la symbol e aceeasi cu cea de la bicorp

Va multumesc biggrin.gif


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 1 Oct 2007, 17:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Merge! Este aceeasi cu cea de Bicorp 1.4. Iti recomand amortizoare Bilstein si arcuri progresive Eibach, asa am eu si sunt multumit! Trebuie sa fii sigur ca vrei asta, pentru ca zdruncinaturile vor fi pe masura...

PS: Ai grija sa nu cumperi amortizoare de Clio Bicorp de 1.2 pentru ca acelea au distanta de la surubul inferior mai mica (52mm) fata de celelalte modele (56mm daca nu ma insel). Oricum, daca o sa iei amortizoare pt Clio 1.4 o sa fii sigur ca se potrivesc! smile.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 1 Oct 2007, 18:19
Post #3


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




ms mult , niste recomandari de pana in 500 euro? student , bani putini biggrin.gif


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Feryboy
post 1 Oct 2007, 18:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 May 07




interesat de acelasi lucru...suspensia..dar si financiar la fel....student bani putini dupa jante smile.gif
eu am gasit de la KW cu ceva de genu 470 de euro...si din moment ce Toto a spus ca trebuie sa fie acelasi motor...asta era pretu pt bicorp diesel..eu am symbol diesel
pt benzina era putin mai ieftin...cativa euro


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1,5 dCI 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 1 Oct 2007, 18:25
Post #5


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




sorry ca sunt insistent , dar cum dau de baietii astia de la kw ? cineva din bucuresti cu suspensie sport sa ma dea o tura? biggrin.gif


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Feryboy
post 1 Oct 2007, 18:29
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 May 07




cauta o firma importatoare de piese si o sa poti sa dai comanda...de o tura si eu as fi interesat...dar cu suspensie sport si talon de 45 cred ca ar fi clantaneala maxima in masina smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1,5 dCI 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 1 Oct 2007, 18:32
Post #7


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




sa inteleg ca si tu ai suspensie sport ? Poate ma pui in legatura cu firma la care ai facut tu comanda .. biggrin.gif ti'as fi recunoscator ( cu o bere tongue.gif )


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Feryboy
post 1 Oct 2007, 18:41
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 May 07




nu am ink...asta vreau sa fie urmatoarea investitie...si eu aveam incertitudini daca se potrivesc de la bicorp la symbol dar se pare ca daca atunci cand faci comandai dai anul de fabricatie tipul de motor si serie sasiu se potrivesc
LE...oricum pretul o sa fie cel care decide cand si mai important de la ce producator o sa pun suspensia

This post has been edited by Feryboy: 1 Oct 2007, 18:42


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1,5 dCI 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 1 Oct 2007, 18:50
Post #9


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




ok keep in touch . ai un pm smile.gif


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 1 Oct 2007, 21:17
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Sunt bune KW-urile si ieftine! Banuiesc ca orice symbol are aceeasi prindere... Eu am 1.4 benzina si am mers pe 1.4 benzina de la Bicorp. Stiam ca toate sunt identice, mai putin 1.2 (unele modele, nu toate) si 2.0! Deci tind sa cred ca sunt aceleasi ca si ale mele...


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 2 Oct 2007, 17:01
Post #11


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




salut , abia ce m'am intos de la un magazin de tuning (nu stiu daca pot sa ii dau numele asa ca nu i'l dau ) si am gasit o suspensie kw la 550 de euro . Cred ca pe asta o iau pana la urma biggrin.gif am vazut si niste jante frumoase dar erau 195/45/15 . ce ziceti merg ? sau sa caut unele 195/50/15 . astea erau la 160 euro/buc ( janta + anvelopa ) . Apropo , cei care v'ati schimbat jantele , lea'ti trecut in talon ? Poate imi zice si mie cineva cum pot sa trec niste jante in talon , pe unde trebuie sa merg?


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Feryboy
post 2 Oct 2007, 17:19
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 May 07




daca iti pui pe 15 poti sa mergi pe 2 variante de cauciucuri
185 55 15 sau 195 50 15 ..cea cu 45 o sa iti dea eroare de km
si jantele pe 15 nu esti nevoit sa le treci in talon pt ca le ai deja
eu am pus pe 16 si intrdevar nu l-eam trecut in talon...dar nici nu imi bat capu


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1,5 dCI 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 2 Oct 2007, 17:32
Post #13


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




nu iti e frica de politie sau ai mereu o hartie de 100 de euro in buzunar tongue.gif
eu nu cred ca le am trecute in talon dar o sa ma uit biggrin.gif

This post has been edited by roskatu: 2 Oct 2007, 17:33


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Feryboy
post 2 Oct 2007, 17:43
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 15 May 07




la mine sunt trecute in talon cele de 15
nu am nici o hartie in buzunar...
dar la cat de frumoase sunt ar fi pacat sa imi faca ceva smile.gif...in schimb am ceva prin care pot sa le demonstrez ca diametrul este exact ca inainte...asa ar putea sa se ia si de pe folia de pe geamurile de pe fata care e mai inchisa decat permite limita...dar am avut noroc pana acum
si sincer daca ajunge sa se ia de tine pt ca nu ai 16"trecute in talon e clar ca ai facut ceva sa ii spueri grav daca te purica atat


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1,5 dCI 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 2 Oct 2007, 17:47
Post #15


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




in talon la mine (certificat de inmatriculare , banuiesc ca ala e talonu biggrin.gif ) nu am decat 175/65/14 . ca sa le trec si pe cele de 15 stie cineva unde trebuie sa ma duc?

Off-topic
Feryboy ai un id de mess ? ti'am trimis aseara id meu pe pm da am uitat si cred ca nu ti'am dat accept biggrin.gif


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 2 Oct 2007, 18:15
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




Pai te duci la RAR. Dar inainte de toate, daca nu le ai in certificat trebuie sa dai o fuga pana la Reprezentanta Renault sa-ti dea oamenii o semnatura ca sunt de acord sa-ti pui jante mai mari decat cele din certificat. Daca oamenii de la reprezentanta nu sunt de acord, asta e! Incerci la alta...


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 2 Oct 2007, 18:32
Post #17


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




cam grea treaba cu jantele .. cred ca o mai aman pana la primavara ca oricum vine iarna sad.gif
as avea totusi nevoie de cineva care sa imi confirme cu exactitate ca suspensia de pe bicorp e aceeasi cu cea de pe symbol .. cred ca ma duc la renault ...
Toto tu ti'ai montat si se potriveste dar tu ai 1.4 , daca la dci nu se potriveste biggrin.gif vreau sa fiu sigur inainte sa dau comanda tongue.gif

This post has been edited by roskatu: 2 Oct 2007, 18:34


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 2 Oct 2007, 20:09
Post #18


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Suspensia de pe bicorp se potriveste si pe symbol, mai putin amortizoarele fata de bicorp 1.2.
Ca parere personala amortizoarele de pe bicorp sunt ceva mai dure, mai ales cele de pe seria limitata extreme, aspect intarit si de faptul ca amortizoarele de symbol, bicorp, extreme au coduri diferite in dialogys.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roskatu
post 2 Oct 2007, 20:12
Post #19


membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 22 July 06




ms mult hellcat . acum am confirmare si de renault biggrin.gif inca ceva ca te'am prins acum , ce garantie se ofera pt suspensie , si daca imi schimb suspensia pierd garantia la toata masina ? biggrin.gif ms mult


--------------------
Renault Fluence dci90 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudelu_nebunelu
post 23 Oct 2007, 17:02
Post #20


Rau in Traficc


Group: Members
Posts: 79
Joined: 29 September 07
From: tg-jiu




roskatu nu t mai obosi sa bagi atattia bani in ea..suspensie sport pt ce?oricum mai conteaza si restul masinii.si la drumurilea noastra dak vrei sa resimti tot de park nu ar fi de ajuns..oricum incercati jante K&N R14 super tari..o sa vi le arat pe cele de la a mea in poza


--------------------
renault symbol 2007 - GJ-29-Ban
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Apr 2011, 13:43
Post #21


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




unde pot gasi si eu ptr symbol benzina?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_kalibra92
post 12 Jun 2011, 23:24
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 16 November 10




Salut... si pe mine ma seaca balansul stil Titanic al symbolului meu 1.4 si aspectul oribil de la distanta al spatelui masinii .. care parca se inalta trufas peste limita unui aspect gentil..

in alta ordine de idei, o solutie mai low cost, dar nu kitsch? adica... daca schimbam doar arcurile, cu unele sport? spre exemplu, am gasit arcurile astea: http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...ol-9757645.html la o suma rezonabila, insa, nu stiu ce confort confera ele, daca o sa schimb iar capete de bara si bielete la 6 luni datorita jantelor, etc.

inca o intrebare ar fi, daca se potrivesc arcurile sport de pe logan 1.4, pentru ca am observat ca sunt mult mai multe solutii la ele, numarul de loganuri din tara dominand restul marcilor..

multumec anticipat

This post has been edited by razvan_kalibra92: 12 Jun 2011, 23:26


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4MPI 2006 FIDJI - PH 26 RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 14 Jun 2011, 11:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Eu am mers pe arcuri sport ce coboara garda la sol 35mm Eibach Pro Kit. Sunt ceva mai scumpe dar parerea mea este ca se merita. Am parcurs peste 40k km cu ele cu amortizoarele originale si nu am nici o problema la trenul de rulare. Conteaza stillul de condus si drumurile frecventate in viata pieselor masinii.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabidrideanu
post 1 Feb 2015, 16:39
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 April 10




A avut cineva arcuri sport Weitec pe clio ? intreb pentru ca as vrea sa stiu daca au schimbat si amortizoarele odata cu arcurile , am achizitionat niste arcuri weitec re057ha/059 si am incercat sa le montez dar pe spate am observat ca am amortizoarele prea lungi si nu le pot monta pentru ca nu vor sta , la prima groapa vor sari din loc .
Inaltimea lor este de 19 cm , din ce am vazut pe internet cele pentru clio coboara masina 35/35 sau 45/35 (fata / spate) .

o poza cu arcurile pe spate

This post has been edited by gabidrideanu: 1 Feb 2015, 16:40

Attached thumbnail(s)
IMG_0170.JPG ( Size: 2.1mb ) Number of downloads: 384


--------------------
Renault Clio 2002 1.5dCi - B-31-SIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 1 Feb 2015, 20:36
Post #25


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Pai si astea care le-ai cumparat cat scrie pe site ca se lasa?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabidrideanu
post 2 Feb 2015, 00:40
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 April 10




hmm nu scrie nicaieri , am cautat dupa codul lor dar nu am gasit nimic ... prin presupunere cred ca se lasa 35/35 (vechiul proprietar nu a putut sa imi spuna pentru ca nu le mai avea pe masina - a dezmembrato) , asta am vazut pe site-ul lor , asa ca o intrebare generica orice arcuri ce coboara masina 35/35 neceista si amortizoare mai scurte ?


--------------------
Renault Clio 2002 1.5dCi - B-31-SIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 2 Feb 2015, 06:59
Post #27


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Nu. Eu am FK-uri care coboara 35mm si nu am nici o problema, nici macar atunci cand ridic masina pe cric. Pentru mai multe detalii vezi topicul dedicat pe sectiunea Clio. 35mm eu stiu ca se lasa fata de suspensia stoc, deci ar fi cele mai "lungi". Eu nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme nici la 65mm. Tu cred ca ai altfel de problema.


Cum ai dedus ca ai amortizoarele prea lungi? Daca sunt cele de fabrica nu ar trebui sa ai probleme. Eu d-abia le-am bagat pe ale mele.

This post has been edited by UXE: 2 Feb 2015, 07:01


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabidrideanu
post 2 Feb 2015, 13:10
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 April 10




Pai am dedus simplu am ridicat masina pe elevator si am dat arcurile jos ... apoi am incercat sa le montez pe astea weitec , cand am vrut sa le pun ... surpriza nu stateau la locul lor cand vroiam sa montez amortizorul aveam spatiu intre arc si caroserie (adica puntea era lasata prea jos .

Amortizoarele sunt schimbate da .. dar cumparate dupa vin-ul masinii deci presupun ca sunt originale , am sa le caut pe cele vechi daca le mai am sa vad daca exista diferente intre ele .

Imi poti confirma daca arcurile ce coboara 35 mm sunt de 19 cm inaltime ? ca eu le-am masurat si asta e inaltimea lor . (repet nu stiu exact cat coboara pentru ca le-am cumparat sh de la un tip care nu a stiut sa imi zica cat coboara masina)

This post has been edited by gabidrideanu: 2 Feb 2015, 16:43


--------------------
Renault Clio 2002 1.5dCi - B-31-SIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 2 Feb 2015, 19:57
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Cat timp masina era ridicata este normal ca arcul tau sport sa intre usor si sa fie spatiu mare intre punte si caroserie. Pozitioneaza cu grija cauciucurile din capetele arcurilor in locasurile dedicate si coboara usor masina. Cand masina se va lasa arcurile vor ramane pe pozitie si nu vei mai avea probleme.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabidrideanu
post 2 Feb 2015, 21:02
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 April 10




@octav_ da la asta ma gandeam si eu .. dar m-am mai gandit la un lucru cand dau intr-o groapa exista riscul sa zboare arcul din locasul lui ca nu il tine nimeni decat greutatea masinii , asa alea originale stau si cand am masina pe elevator ... nu stiu ce sa zic mi se pare periculos sa le las asa mai bine tin suspensia originala decat sa provoc vreun accident


--------------------
Renault Clio 2002 1.5dCi - B-31-SIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:18
Dacia