Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Restaurare Renault Campus

alexandraghi
post 22 Apr 2016, 16:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 April 16




Buna! Sunt o tanara posesoare a unei masini Renault Campus 5 si doresc sa o restaurez. Masina a fost folosita foarte putin insa a fost lasata mult degeaba. Vreau sa o restaurez la modelul original ca sa o pot inregistra in Retro Club Mobile insa doresc sa stiu de unde pot face rost de cateva piese, sau daca se pot gasi de la alte masini. Am nevoie de un electromotor, fisa principala de la bobina de inductie, cablu de soc, panouri interioare de la usi si sa refac tapiteria(aceasi culoare, model, material). Multumesc anticipat! smile.gif


Attached thumbnail(s)
13055706_983284935112400_1774100056331317570_o.jpg ( Size: 223.85k ) Number of downloads: 310


--------------------
Renault Campus 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vyral
post 22 Apr 2016, 19:58
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 17 April 14




Bună te pot ajuta eu cu un electromotor ai codul de pe el? Am si un set de bandouri laterale pentru mașină ta .


--------------------
Renault 5 GTT motor Alpine 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai29
post 6 May 2016, 16:05
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 15 June 06




Ce an de fabricatie este ? Pentru inscriere in retro trebuie sa fie mai veche de 30 de ani de la ultimul exemplar fabricat. Daca nu ma insel super 5 ul s a fabricat pana in 1996.

This post has been edited by mihai29: 6 May 2016, 16:07


--------------------
Renault Super5 TL 1,1 33kw 1987 5 usi B40H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandraghi
post 13 May 2016, 16:21
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 April 16




Prima inmatriculare este in 1985. Masina are 98000 km si este in stare destul de buna. Electromotorul a fost vandut de proprietar acum cativa ani. Masina a fost in stare de functionare, doar ca a stat 7 ani in "vant si ploaie".

@vyral: Poti sa-mi spui te rog un pret pentru electromotor ?


--------------------
Renault Campus 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 14 May 2016, 05:34
Post #5


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.704
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Regula de 30 de la incetarea fabricatiei modelului a fost eliminata, acum trebuie 30 de ani de la data fabricatiei masinii, asa ca, odata restaurata in conformitate cu regulile artei si adusa la starea de la mmentul fabricatiei (fara modificari care nu se puteau face in epoca), masina este atestabila fara probleme la momentul actual.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirel vicaru
post 18 May 2016, 13:33
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 10 February 08




Buna, am cumparat recent un Renault Super 5 pentru motor si cutie, imi raman multe elemente de caroserie, daca te intereseaza ceva da-mi un semn.
Mircea


--------------------
Renault 5 1984 - TM37TIA
www.renault5.3xforum.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandraghi
post 19 Oct 2018, 11:16
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 April 16




Salut,
Imi cer scuze ca nu am raspuns la mesajele voastre, nu stiam atunci de ce piese o sa am nevoie dupa ce o demontam.
Proiectul meu este aproape gata, am reusit sa reconditionez masina, din puct de vedere tehnic totul functioneaza perfect. Am insa unele probleme la partea estetica.
Am reabilitat caroseria, am vopsit-o la exterior (in interior vopseaua arata destul de bine, nu are rugina), insa am probleme cu plasticele, majoritatea s-au rupt, panourile de usa arata deplorabil, indiferent de cat am insistat sa le reconditionez.
Bordul la aceasta masina nu-mi place. Am un alt renault 5 (de pe care mai iau piese), care are bordul mai frumos si nu stiu daca pot sa-l montez pe masina mea, are mult mai multe indicatoare (inclusiv fante de ventilatie), si ma intreb daca mufele electrice se potrivesc?

Pun mai jos cateva poze cu masina:
P1.jpg ( Size: 351.61k ) Number of downloads: 248
P2.jpg ( Size: 282.71k ) Number of downloads: 241
P3.jpg ( Size: 282.95k ) Number of downloads: 241
P4.jpg ( Size: 263.43k ) Number of downloads: 243
P5.jpg ( Size: 483.36k ) Number of downloads: 103
P6.jpg ( Size: 456.24k ) Number of downloads: 106


Va rog sa ma ajutati cu informatii de unde pot sa gasesc elementele din plastic din interior in stare buna.




--------------------
Renault Campus 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Extremero
post 8 Nov 2018, 19:33
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Credeam ca numai eu tin un R5 in garaj de 12+ ani in asteptarea zilei cand voi avea timp de restaurari ... smile.gif

Daca vrei atestare de masina de epoca eu as zice sa lasi bordul original.
Daca vei vrea vrea sa-l schimbi, n-ai decat sa o faci dupa aia.

Prea multe in plus nu poti avea ... eventual turometru (desi bordurile mai noi de pe variantele cu injectie monopunct nu aveau turometru) si poate ceas de temp apa in loc de bec matror.
Daca ai bord de GTT, mai e acolo un ceas de presiune turbo, dar n-ai la ce sa-l legi....

Plastice si ornamente nu prea ai de unde sa iei in stare buna.
De la dezmembrari au cam disparut masinilea astea iar cei care le mai tin ori nu stau pe net sa vanda piesele (ca nu mai valoreaza mare lucru) ori spera ca intr-o zi sa le restaureze J

Eu as zice sa o termini cu piesele pe care le ai, iar apoi, cand vezi cate o masina in stare mai buna, lasi un anunt in geam...
Sau te opresti pe la toate parcurile de dezmembrari pe langa care treci si intrebi faca nu cumva mai au un Super 5...
Sau rasfoiesti cele peste 7000 anunturi pe OLX care apar cautand dupa 'renault 5' si vezi daca gasesti ceva...

In ce service ai facut-o? Pozele par a fi din Ms...
A mea e tot in TgMs intr-un garaj (pe care va trebui sa-l vand in viitorul apropiat => deci va trebui sa fac ceva cu masina)

This post has been edited by Extremero: 8 Nov 2018, 19:41


--------------------
Renault Super5 | 1.4i | 1988 | C407
Jeep Cherokee KJ | 2.8 CRD | 2004
Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doruletz75
post 23 Nov 2018, 22:05
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 October 07




Creadeam ca sunt singurul care am un r 5 smile.gif Am achizitionat si eu unul din 89 varianta gte acum cateva luni din Germania si ma costat cat un Logan nou si astept clipa cand o sa am timp sal restaurez . Stiti daca se fac intalniri pt acest gen de marca la noi sa mai schimbam impresii ?


--------------------
renault laguna 2000 - B 75 DRU
Cand eram pic imi doream sa lucrez la Dacia Pitesti si sa fac Politehnica si acum......ce vremuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipp
post 26 Nov 2018, 19:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 November 18




Buna seara, posesorilor de R5.
Sunt Cipri, un baiat din Nadlac care am restaurat un Super5. Buburuza a fost prima mea masina cumparata in urma cu 17 ani am folosit-o aproximativ 4 ani dupa care am dat masina unui unchi si am descoperit-o in urma cu 3 saptamani abandonata si distrusa. Am readus-o la viata si acum circula din nou. Am cumparat inca una (in doua usi) si am ramas cu foarte multe piese. Daca exista doritori de piese de schimb (caroserie si motor) le donez cu mare drag.
Am sa las aici si un nr te tel pt contact, sper sa nu grsesc locul unde il postez
0756260756.


--------------------
Renault super 5 GTD Renault Super 5 GTD 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandraghi
post 12 Jul 2019, 10:20
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 22 April 16




QUOTE(Extremero @ 8 Nov 2018, 19:33)
Credeam ca numai eu tin un R5 in garaj de 12+ ani in asteptarea zilei cand voi avea timp de restaurari ... smile.gif

Daca vrei atestare de masina de epoca eu as zice sa lasi bordul original.
Daca vei vrea vrea sa-l schimbi, n-ai decat sa o faci dupa aia.

Prea multe in plus nu poti avea ... eventual turometru (desi bordurile mai noi de pe variantele cu injectie monopunct nu aveau turometru) si poate ceas de temp apa in loc de bec matror.
Daca ai bord de GTT, mai e acolo un ceas de presiune turbo, dar n-ai la ce sa-l legi....

Plastice si ornamente nu prea ai de unde sa iei in stare buna.
De la dezmembrari au cam disparut masinilea astea iar cei care le mai tin ori nu stau pe net sa vanda piesele (ca nu mai valoreaza mare lucru) ori spera ca intr-o zi sa le restaureze J

Eu as zice sa o termini cu piesele pe care le ai, iar apoi, cand vezi cate o masina in stare mai buna, lasi un anunt in geam...
Sau te opresti pe la toate parcurile de dezmembrari pe langa care treci si intrebi faca nu cumva mai au un Super 5...
Sau rasfoiesti cele peste 7000 anunturi pe OLX care apar cautand dupa 'renault 5' si vezi daca gasesti ceva...

In ce service ai facut-o? Pozele par a fi din Ms...
A mea e tot in TgMs intr-un garaj (pe care va trebui sa-l vand in viitorul apropiat => deci va trebui sa fac ceva cu masina)
*



Da, sunt din jud. Mures.
Masina am restaurat-o eu, acasa, am dus-o doar la vopsit. Va trebui sa o duc la un service sa revizuiasca franele, asa ca sa fiu sigur.
Este aproape gata, am gasit si restaurat jantele originale, mai am nevoie doar de stergatoare fata/spate, maneta fereastra, cric, siglele "renault 5", "campus" pe spate, rombul pe grila fata.
Pun o poza mai jos, nu este spalata masina, am scos-o din garaj pentru prima data anul acesta.
IMG_20190711_104838.jpg ( Size: 2.87mb ) Number of downloads: 59


This post has been edited by alexandraghi: 12 Jul 2019, 10:26


--------------------
Renault Campus 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:29
Dacia