Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Help - demontare panou usa spate, am o problema la macaraua pentru geam

andrei.cst
post 14 Jan 2014, 21:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 January 14




Buna ziua tuturor,
vad ca lumea e mai cunoscatoare decat mine pe aici, si ma gandeam ca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi / ponturi despre cum as putea demonta panoul din plastic de la una din usile din spate ale Renouasului meu 5 din 86 smile.gif

Problema e ca odata cand am incercat sa ridic geamul de la maneta, a inceput sa scape si acum nu il mai pot ridica, doar cobora.. nu prea coboara singur inca, dar as vrea sa il repar daca pot, daca nu sa schimb ce e de schimbat.

M-am uitat la usa si panoul nu pare sa aiba suruburi sau puncte de prindere vizibile. Desigur intai voi demonta manerul de deschidere al usii (si aici mi-ar prinde bine niste ponturi, banuiesc ca trebuie desprinse cu grija mecanismele de acolo) si manivela macaralei (are ceva surub? - banuiesc ca nu e suficient sa trag dar nu am vazut nici vreun capac pt surub). Si cel mai important, m-ar interesa cat mai precis punctele de prindere ale panoului si modul cel mai bun de a le desface fara sa deteriorez panoul.

Deasemenea, daca aveti ceva manuale de reparatii in care apar asemenea instructiuni, ar fi super-binevenite. Eu am unul, service repair manual, e destul de bun dar mi se pare ca e incomplet, desi are 805 pagini. Daca il vrea cineva, il pot trimite, l-am luat si eu de pe net dar cu dificultati.

Mi-ar trebui si un User Manual (acela care e oferit odata cu masina la cumparare), daca are cineva in engleza sau franceza - al meu original e in germana si nu il inteleg. smile.gif

Merci! smile.gif


--------------------
Renault 5 TL 1986 - AB01EXD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
garfield_09
post 16 Jan 2014, 09:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 11 August 09
From: ploiesti




Salut. Fata de usa este prinsa in clipsuri. Cu o surubelnita lata sau chiar cu mana poti trage un pic mai tare si iese. Manerul de la geam tot prin trage iese.


--------------------
renault R 5 86
garfieldalin@yahoo.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei.cst
post 21 Jan 2014, 01:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 January 14




servus garfield_09,
merci mult de ajutor smile.gif voi incerca sa desfac panoul asa cum zici, daca nu iese mai postez.

numai bine!


--------------------
Renault 5 TL 1986 - AB01EXD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:43
Dacia