Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Flanse amortizor

cmandrei
post 13 Dec 2010, 12:11
Post #31


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Frana pe spate se regleaza si defapt trebuie reglata cand se schimba sabotii. Dupa un anumit numar de km si vechime ... se mai verifica si lichidul de frana si pistonasele de frana din spate ... (pot "pierde presiune"). Oricum nu prea vad legatura pivotului sau a franei spate cu flansele de amortizor. Deci va rog nu continuati,

This post has been edited by cmandrei: 13 Dec 2010, 12:12


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikex
post 5 Feb 2011, 17:21
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 15 September 09
From: dambovita, bucuresti




Astazi dupa ce m-am chinuit sa schimb un burduf la planetara am demontat si amortizorul ca tot la indemana , cand dau in gropi se aud troncaneli si pivotii si bucsile sunt ok. Am observat o distanta intre acea flansa cu piulita care se starange pe deasupra este o distanta deci amortizorul nu este fixat bine de caroserie si cred ca dea acolo vin zgomotele.
Orice as face si daca as schimba si fanse si rulment tot ramane acel spatiu din cauza unei bucsi care este acolo.
O sa incerc sa fac niste bucsi din cauciuc sa bag intre flansa cu piulita si lonjeron
Asa este si la celelalte clio?

Attached thumbnail(s)
Renault_Clio_1_2.jpg ( Size: 124.31k ) Number of downloads: 5408


--------------------
renault clio bicorp 1999 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei LGN
post 5 Feb 2011, 17:53
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 12 September 06
From: Ploiesti




Nu cred ca e de acolo. E normal sa fie un spatiu de 1-2 cm, de exemplu atunci cand parchezi cu roata corespunzatoare pe bordura- o sa se vada acel spatiu. Posibil sa fie ceva mai in jos adica sub suportul arcului/sub masina.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 1.4 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 5 Feb 2011, 22:37
Post #34


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Zgomotele "nu vin de acolo". Distanta aceea este normala, atat la Clio, cat si la Logan, este acelasi sistem, nu te apuca sa pui nu stiu ce pe acolo, apare in timp, datorita "lasarii" flanselor.
Am si eu aceeasi problema cu troncaneala la gropi, schimbat flanse si rulmenti, toate celelalte elemente sunt in regula, deci...


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikex
post 8 Feb 2011, 11:36
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 15 September 09
From: dambovita, bucuresti




Am gasit surubul care prinde bara stabilizatoare de bascula foarte uzat , vine cu o bucsa pe el , l-am gasit la logan cu 17 ron identic cu cel de clio. L-am inlocuit si zgomotul a disparut, precizez ca si flansa si rulmentul merg de la logan numai flansa mica care indicam eu ca sta ridicata nu sunt identice , la clio e cu tot cu piulita iar la logan sunt separate


--------------------
renault clio bicorp 1999 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bata_razvan
post 1 Apr 2011, 21:16
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 845
Joined: 28 August 07




Am si eu o intrebare vreau sa schimb flansele si rulmrntii de amortizor la un renault clio bicorp din 2002 si vroiam sa stiu cum arata si daca sunt compatibili cu cei de logan sau de solenza sau de supernova pentru ca banuiesc ca sunt mult mai ieftini...


--------------------
Renault clio II bicorp 1.2 16V 75HP 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Un_dus
post 3 Apr 2011, 10:27
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 23 June 05
From: Bucuresti




Poate e si altora de folos, eu dupa 55.000 de km am schimbat flansa + rulment amortizor si bucse pt ca se auzeau destul de zgomotos la gropi.

Rulmentul zdraganea zdravan, iar de la bieleta aveam un mic joc, asta pt ca am facut din pacate multe drumuri toamna trecuta pe un camp (nu mai mult de 1 km dus-intors, dar facut saptamanal, chiar si f precaut tot...)

Piesele de Logan se potrivesc de minune si pe mine m-au costat 200 de lei cu totul dintre care (dc nu ma inseala memoria):
- 70 de lei rulmentii (facuti in franta)
- 30 de lei cauciucurile
- 30 de lei bucse

Manopera mi-am facut-o la un service de curte, si a durat vreo 3 ore cu totul, omul avand niste scule mai rudimentare dar f meticulos.

Urmeaza si geometria sa o fac, dar astept salariu si inca sunt in cautarea unui pret decent pt operatiunea asta.


--------------------
Renault Symbol 2008, 1.5 DcI, Fidji - B xx xxx
10 km - 28.07.2008
10.000 km - 16.01.2009
15.000 km - 05.05.2009
30.000 km - 16.01.2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ignatius
post 23 Apr 2011, 22:32
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 25 December 02
From: focsani




Va salut
Eu sunt cam disperat cu flansele. Anul trecut in septembrie am schimbat flansele si rulmentii, dar dupa 1 luna iar a inceput zgomotul, mai tare decat ce avusesem inainte, m-am dus la mecanic, el tot o dadea de gard ca nu e de la flanse, vrajeala, pana la urma s-a convins ca e de la flanse. Apoi in decembrie sau ianurie, am schimbat din nou flansele de cauciuc la alt mecanic , rulmentii nu i-am mai schimbat, si am observat ca flansele vechi devenisera mult mai subtiri, capatasera astfel un joc si de aici banuiesc ca aparea zgomotul de trancaneala pe fata care se auzea si la drum drept. Dupa 2 luni mai tarziu, adica prin martie 2011 iarasi a aparut acelasi zgomot, trancaneala. Ce dracu sa mai fac, ce sa fie?

de ce se strica mereu flansele?

sa fie cauciucul de proasta calitate?
sa fie si din telescoape?

Ce efect are asupra tinutei de drum flansele uzate? ( pe langa zgomotul deranjant)

Ce sa mai verific? ( nu am alte defecta la bucsaraie, s-a uitat mecanicul la inceput de aprilie si mi-a zis ca e ok pe fata)

Sa fac un test de amortizoare?

Cu stima
Ignatius din Focsani


--------------------
totusi: dsn sau un cielo? sanu uitam ca cielo e mai scump cu 3000 euro. in concluzie ce se merita?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei LGN
post 24 Apr 2011, 12:17
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 12 September 06
From: Ploiesti




Flansele au fost montate corect? Nu de alta dar am mai auzit cazuri de montaj invers al flanselor (intoarse la 180 grade) si dupa doua saptamani faceau zgomot smile.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 1.4 MPi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Spanky
post 24 Apr 2011, 20:35
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 16 November 10




Aceeasi problema o am si eu,am schimbat flansele si dupa o luna iar au inceput sa troncane la gropi.Problema e ca se pot verifica numai prin demontare,iar daca n-ai presa de arcuri trebuie sa te duci in service si e ceva de munca.Poti incerca si un test de amortizoare,posibil sa nu mai absoarba socurile bine si de aici stresul mai mare pe flanse.


--------------------
Renault Clio 2001/Hatchback
If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. ~Mahatma Gandhi

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Apr 2011, 21:14
Post #41


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Recomand utilizarea de flanse / bucatile de cauciuc originale renault ca nu costa deloc mult si tin mult mai bine ca altele. Flansele se pot verifica, cu masina pe loc drept si rotile nebracatate se verifica distanta dintre "oala" telescopului si partea superioara a flanselor (sub capot practic) - distanta mare => uzura ... in acelasi timp se poate prea puternic cu mana, daca se simte cel mai mic joc => uzura.

In ultimul timp am simtit si eu o bataie "ciudata" ... am crezut ca sunt flansele dar a fost pivotul smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bormy
post 18 May 2011, 21:45
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 26 September 10




Am schimbat anult trecut in noiembrie flansele parca 150 fara manopera si parca era alta masina dupa ce am plecat acolo. Mi-a facut treaba buna mecanicul si mi-a data un sfat inainte de operatie: am facut un test la amortizoare. Dc ele nu sunt bune si schimbi flansele, exista riscul sa o faci degeaba. Bafta! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane IV 2019-1.5 dCi intense
[B][I][FONT=Arial] Festina lente![COLOR=blue]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 19 May 2011, 07:13
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Corect. Amortizarea e realizata de intreg lantul de elemente; bucse brate, amortizoare , flanse, bielete antiruliu si ceo mai fi pacolo. Mai bine strangem putin din buci si schimbam totu odata. Se pot cumpara in timp ca sa nu fie efortu financiar mare dintr-o data si se schimba toate. Un singur element nou intre celelalte uzate e risipa de bani , timp si nervi. Si CALITATEA componentelor de cauciuc cred ca e importanta. Cand masina e noua rezista toate cam 60-70 mii km. Oare de ce ?

This post has been edited by verde: 19 May 2011, 07:18


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 9 Jun 2011, 10:58
Post #44


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Din proprie experienta iti spun ca daca te lasa ceva constant inseamna ca alta este cauza, nu calitatea piesei in sine. Posibil sa ai un amortizor care la sfarsit de cursa se comporta brutal sau vreo bucsa stricata rau care nu mai preia socuri pe care ar trebui sa le preia in mod normal.
Apropos, tre sa ma duc sa schimb si eu bucsele si flansele amortizorului in ambele parti. 165000 km si sunt la prima schimbare, deci hai ca se poate:)
Din cate vad se potrivesc cele de logan, deci am de unde alege.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ignatius
post 10 Jun 2011, 13:57
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 25 December 02
From: focsani




va salut
Revin:
-am schimbat bucsile antiruliu;
- am facut test de amortizoare si acestea sunt ok, in parametri;
- mecanicul a tras de roti si nu a constatat nimic;

Intrebari:
-se potrivesc flanse de Logan la un simbol disel 1.5 dci?
- este posibil ca defectiunea flanselor ( in 4 luni , 2 seturi de flanse schimbate si la 1 luna dupa fiecare schimbare apareau zgomote specifice foarte puternice) sa fie din cauza tijei telescopului? cum se poate verifica asta? chiar un mecanic nu vede chestia asta?
- sa fie de vina si cauciucul prost din care sunt facute flansele? sa pun " de origine" ? si daca apare din nou defectul?

E cel mai naspa si mai eneravnt zgomoto de la flanse, ai impresia ca se dezmembreaza masina.
Cu stima


--------------------
totusi: dsn sau un cielo? sanu uitam ca cielo e mai scump cu 3000 euro. in concluzie ce se merita?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 10 Jun 2011, 15:48
Post #46


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Depinde de mecanic daca isi da seama sau nu. Raman la ideea ca nu se poate sa fie uzate atat de repede decat daca este o uzura in alta parte sau este facuta o greseala la montare (o strangere prea puternica sau prea slaba, nu cred sa aiba limitator de cursa acolo.). Acuma tu ai schimbat numai bucsele sau cu tot cu rulmenti? Daca sunt rulmentii uzati de acolo vine zgomotul.
Vis a vis de intrebarea original vs aftermarket, nu mai stii care este care. Placutele mele de frana originale mi-au distrus discurile in 40k km iar bieletele antiruliu originale m-au tinut 1 luna. Deci concluziile le tragi singurel. smile.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 10 Jun 2011, 16:44
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Ignatius, daca flansele fac zgomot, treaba e groasa pt ca asta inseamna ca sunt duse rau de tot. O pereche de flanse uzate de cele mai multe ori nu face zgomot, si iti dai seama ca trebuie schimbate cand verifici masina pe elevator, si tragi se roti. Deci ale tale, daca fac si zgomot, sunt praf de praf..
E exclus ca o pereche de flanse sa se faca praf in o luna, asa ca eu cred ca tu ai si alte probleme pe acolo (parerea mea), iar consecinta a fost distrugerea flanselor.
Tija telescopului se verifica ochiometric, din cate stiu eu, asa ca ar fi trebuit ca mecanicul sa vada daca era stramba.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Un_dus
post 7 Oct 2011, 19:21
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 23 June 05
From: Bucuresti




Revin si cu o problema:
Am schimbat flansele si rulmenti acum vreo 6 luni iar astazi la revizie mecanicu mi-a zis ca e un mic joc (cand a ridicat-o pe elevator si a miscat sus-jos de roata).

Masina a cam stat perioada asta in fata blocului, dar nu inteleg cum de asa repede sa se duca... A verificat restul, inclusiv amortizoare, dar pareau ok.

Pretul pe care mi l-au zis a fost uimitor:
set complet flansa - 170 de lei x 2 roti... + manopera smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2008, 1.5 DcI, Fidji - B xx xxx
10 km - 28.07.2008
10.000 km - 16.01.2009
15.000 km - 05.05.2009
30.000 km - 16.01.2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Un_dus
post 9 Oct 2011, 14:19
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 23 June 05
From: Bucuresti




Nicio parere? Incerc sa inteleg dc chiar exista o prob sau era doar asa la "hai ca a scapat prea ieftin asta"


--------------------
Renault Symbol 2008, 1.5 DcI, Fidji - B xx xxx
10 km - 28.07.2008
10.000 km - 16.01.2009
15.000 km - 05.05.2009
30.000 km - 16.01.2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 9 Oct 2011, 18:06
Post #50


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Eu pe rulmentii de la flansa, ca atat am schimbat, am dat undeva la 50 ron. Si le-am schimbat undeva in fata blocului. Nu e mare scofala. pretul spus de tine este cam mare. Intr-adevar, eu am pus de logan, nu de renault.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
werty24
post 29 Nov 2011, 16:44
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 October 08




salut
si eu am aceiasi problema si nu stiu de unde apare asa de repede zgomotul si jocul in flanse ,dar nu merg cele de logan,eu am cumparat de la dezmembrari o flansa de logan si am vazut diferenta ,la cele de logan au o buza de cauciuc mai mare si la clio nu este asa mare ,se vede si pe poza prima este de clio a doua de logan,amortizoarele sunt ok totul este in regula dar tot se aud zgomote din flanse in cel mult 15000 km

flansa-amortizor-fata-renault-clio.jpg
Flansa-amortizor-fata-Dacia-Logan_4832191_1301738048.jpg


--------------------
renault clio II 2002 bicorp - br 14 kmy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vion
post 28 Aug 2012, 07:23
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 845
Joined: 20 May 10
From: Bucuresti




salut , in cazul in care la bracaj st-dr pe loc trosneste ceva e posibil sa fie de la acest ansamblu -rulment flanse si ce o mai fi p-acolo?


--------------------
dacia sandero stepway 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vion
post 29 Aug 2012, 11:35
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 845
Joined: 20 May 10
From: Bucuresti




nci o idee?


--------------------
dacia sandero stepway 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 29 Aug 2012, 17:58
Post #54


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Mai degraba suna a ceva din caseta. Flansele troncane pe la gropi din ce am citit pe aici. Volanul mai agata uneori? Daca da, intereseaza-te de reconditionare casete.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zambiee99
post 30 Aug 2012, 18:29
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 1 August 06




la mine cu si cu caseta noua se stricau mereu bucsele de la amortizor (am schimbat 4-5 seturi, de la mai ieftin pana la scump) pana ce nu mi-am pus originale pe care le am si acuma. Nu stiu ce se intampla dar nici o bucsa aftermarket nu este asa de bun ca si unu original, iar pretul este "doar" de 1.5 ori mai mare decat unu mai mediu...


--------------------
Dacia, Renault SuperNova, Clio 2001, 2004 - MM 04 EOR, MM 90 DNS
Dacia SuperNova 2001 Confort MM 04 EOR, Renault Clio 2 bicorp 2004 MM 90 DNS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 3 Feb 2013, 17:35
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Am si eu o intrebare: am schimbat saptamana aceasta cam tot ce se poate pe la aritculatii. Mai am bucsile de pe partea dreapta de la brat, si pivotii, dar mi s-a zis ca sunt in regula. Totusi cand dau in denivelari, oricat de usor, se aude ceva ca si cum s-ar rupe masina in doua. Poate sa fie din flasnele astea? ca nu prea as vrea sa le schimb degeaba. Alta chestiune: daca stau pe loc si misc repede stanga dreapta de volan, aud fix acelasi zgomot; nu cred ca e de la caseta pentru ca in rest nu agata nu nimic, volanul revine singur, merge totul impecabil.
Mai e ceva in ansamblul asta de articulatii care sa provoace zgomotele?


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Feb 2013, 16:56
Post #57


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




cand tragi de volan stanga/dreapta pe loc si se aude un zgomot.....bielete de directie cu joc fie in caseta fie in cap de bara (teoretic wacko.gif ).

http://www.reno.ro/Uzura-bielete-directie-...ara-t58530.html

si eu trebuie sa schim flansele, dar pana nu fac un test mai astept -sper saptamana viitoare. toncanitul se aude cand trec peste denivelari, in nici un caz in volan.

This post has been edited by wolfin: 5 Feb 2013, 17:03


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 5 Feb 2013, 17:32
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




La miscarea volanului stanga-dreapta pe loc, in cel mai fericit caz poti sa constati dupa pacanituri uzura rulmentilor nu si a tampoanelor de cauciuc.
Uzura flanselor (a tampoanelor de cauciuc) se sesizeaza cel mai bine la curbele unde drumul are ceva denivelari si unde ansamblul arc-amortizor lucreaza sus-jos. Atunci cand roata tinde sa coboare, arcul se decomprima iar flansa amortizor tinde sa coboare si ea, atat cat permite contraflansa. Daca tamponul de cauciuc s-a uzat, apare efectul jocului care exista prin uzura si care se manifesta prin instabilitatea in viraj. Cauza este faptul ca roata incepe sa joace in plan vertical pentru ca flansa amortizor nu mai sta fixa.
Uzura este vizibila si la contraflansa care se infileteaza pe capatul amortizorului si care treptat se departeaza de caroserie. A se vedea marcat cu sageata rosie in imaginea de la postarea #32. Un spatiu de peste 4-5 mm inseamna ca deja s-a format joc prin uzura/imbatranire cauciuc.


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ygi_17
post 5 Feb 2013, 18:59
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 2 February 09




daca cineva este amabil:

cand trec peste denivelari iar masina se balanseaza stanga dreapta ( gen cale ferata dar trecuta in diagonala) se aude troncaneala, metalica.
bieletele antiruluii sunt schimbate, deci e altceva. dar ce ?

Mersi.


--------------------
Renault Clio II - Symbol 2003 / 8V 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccoto
post 5 Feb 2013, 19:49
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 331
Joined: 22 April 09
From: Navodari




Troncaneala poate sa vina de la joc in directie, pot fi bieletele. Roata tinde sa urmeze denivelarea in limita jocului pe care il are directia. Asta produce bataia. Cauze insa pot fi multiple si fiecare poate fi verificata de un mecanic, suspendand fata.
Alte cauze pot fi:
-capete de bara (daca sunt foarte uzate)
-bucse bascula
-flanse amortizor
-amortizoare ineficiente


--------------------
Renault Kangoo 1.9D 2003, 1.5 dCI 2006 - CT07KZM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:43
Dacia