Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alternativa la carton

tourette89
post 24 Jan 2018, 22:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 June 14




Am un Trafic si fac drumuri relativ scurte in afara orasului si motorul nu apuca sa se incalzeasca bine.

Am gasit solutia ASTA si mi se pare o varianta destul de buna. Partea proasta e site-ul e rusnac si parca n-am curaj sa le platesc marfa inainte.

Ati vazut ceva asemanator mai pe la noi, mai pe amazon, mai prin tarile de incredere?

Sau aveti alte solutii/ variante?



Attached thumbnail(s)
IMG_20161119_073016.jpg ( Size: 597.66k ) Number of downloads: 398


--------------------
Renault Trafic 2007 - 2.0 dCi 115
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Jan 2018, 19:08
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Si cu partile de jos ce faci ?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Jan 2018, 10:50
Post #3


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Daca apa nu circula prin radiator ce rost au carpelile astea? O incluire de termostat ar trebuis a rezolve problema elegant.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 26 Jan 2018, 13:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Pentru ca aerul foarte rece loveste radiatorul si trece, partial, prin el, racind blocul motor. Si atunci solutia aia ajuta ca motorul sa ajunga mai repede la temperatura unde va deschide termostatul. De aia intreba cj98czh ce se intampla cu partea de jos.

Tin minte ca am mers la -20 grade cu diesel-ul destul de mult (peste 10km), la o viteza suficient de mare ca sa bata aerul rece tare, dar suficient de mica a.i. sa nu fie motorul fortat (vreo 90km/h, vit 6).

Abia a ajuns apa catre 70 grade, cu termostatul inchis, deci, as spune, in mintile lui. Dar vantul care trecea prin motor racea de minune tot acolo.

Daca ar fi fost motorul in spate, unde nu bate vantul, si doar radiatorul in fata, s-ar fi incalzit mai repede.

26 Jan 2018, 16:10:
S-a mai discutat de grila activa de la Ford (mai au si altii). Motivul principal este pentru imbunatatirea coeficientului aerodinamic, dar este folosita si pentru o incalzire mai rapida a motorului. Ultima fraza.

Some newer Ford vehicles feature active grille shutters — a system that optimizes aerodynamics by using vents to control airflow through the grille to the cooling system and engine compartment.

If air is required to cool the engine, the vents are opened. If no airflow is needed, the vents are shut, contributing to significantly reduced aerodynamic drag.

Mounted ahead of the radiator, the active grille shutters feature motorized horizontal vanes that can rotate 90º to block airflow. Automatically controlled by the car’s electronic control unit, the vanes can be rotated into 15 different positions — from fully closed to fully open — depending on the amount of cooling air required.

When fully closed, the reduction in drag means the active grille shutters can reduce CO2 emissions by 2%.

As an additional benefit, the system keeps the vanes closed as long as possible when starting from cold, so the engine reaches its most efficient operating temperature quicker. This also helps reduce fuel consumption.

This post has been edited by roland: 26 Jan 2018, 16:10


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_bok
post 27 Nov 2018, 11:11
Post #5


Nu stiu pe ce as da laguna.Ba stiu.Nu as da-o!


Group: Members
Posts: 573
Joined: 24 April 09
From: Deva HD, Jud Sibiu




@roland eu am comandat zilele trecute tot de la ei. Sunt ucrainieni si au magazin si la Sighetul Marmatiei. Produsele sunt de calitate. Am comandat si masca pentru partea de jos si protectii praguri pentru trafic 2004. Produsele au fost rimise prin curierat cu plata ramburs.


--------------------
REnauLT LAguNA 1.9 dCi B56, 1.9 dCi K56, ex 1.6 16v, 1.8 16v - HD 08 AIK, SB 11 VGI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:59
Dacia