Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sistem franare Megane 3, Toate variantele

solidconvert
post 24 Mar 2016, 10:49
Post #61


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Tine de experienta sa nu fi surprins ca nu franeaza masina imediat dupa ce ai schimbat placutele... mergi incet si atent, si verifici starea franelor pana sa ajungi in trafic. Asa nu te mai surprinde nimic. wink.gif Ti am scris si mai sus si eu si cj98czh...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 24 Mar 2016, 11:20
Post #62


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(marius80_eugen @ 24 Mar 2016, 09:27)
Cat timp stiu ce lichid s-a pus nu vad ce problema ar fi daca doar completez.
*



Coane, matale esti pe dinafara rau, bag seama, iti lipsesc niste notiuni pe care ar trebui sa le aiba orice posesor de carnet!
Lichidul de frana e higroscopic - strange apa, printre altele ala a rolul sau.
Se schimba pentru ca ajunge sa stranga destula apa incat sa-i scada punctul de fierbere si sa ajungi sa-l faci sa clocoteasca in oras.
Cum a spus si CZH, lichidul de frana se schimba in totalitate, nu se completeaza!

This post has been edited by R19/16v: 24 Mar 2016, 11:24


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neneadorel
post 28 Mar 2016, 11:30
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 25 March 16




Asa este, lichidul de frana este bine sa il schimbi chiar daca inca e "butelca plina"...Multi mecanici merg pe ideea ca "tine si 5 ani"...totusi proprietatile lui dupa cateva ierni nu mai sunt la fel...nu costa mult si procedura de schimbare este extrem de usoara.
La frane te sfatuiesc la ATE cu conditia sa le montezi la un service care are stand de verificare frane. Daca montezi placuta si discul nu inseamna ca ai si franele OK. Cere testul de ovalizare, mai sunt (rar) rebuturi de noi.


--------------------
Renault Megane 2012
Nu lucram precum Dorel, dar pot bea ca un purcel...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Mar 2016, 11:53
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In prezent franele sunt ok, si-au revenit 100%. O mica scartaiala se mai aude pe spate de la placutele Ferodo, dar cand se duc o sa le schimb si pe astea cu Brembo, ca tot le am cumparate.
Am cumparat lichid de frana ATE si am mers sa schimbe lichidul. Mi-au rupt aerisitorul de la etrier si acum o sa vad cum rezolv problema. Daca o sa ajung sa platesc alt etrier o sa iasa cu scandal pentru ca nu au dat cu spray degripant, nici cheie speciala nu avea, inelare se misca in draci pe aerisitor si ala a tras aiurea. Nu mi se pare normal ca de la o manopera de 50 de lei sa ajung sa dau 500 lei pe un etrier si ei sa nu suporte nimic. Sa isi asume problema si sa o rezolve cum stiu ei mai bine, dar in siguranta pentru mine.
Chiar sunt curios daca intr-un service de genul Serus daca lasi masina sa iti faca reviziile si apoi schimbul de lichid de frana , te pune sa platesti etrierul daca respectivul mecanic rupe aerisitorul.
Care este service-ul unde am patit-o si restul detaliilor o sa le povestesc dupa ce rezolv problema, nu vreau sa le dau in cap prematur, o sa am rabdare sa vad cum se termina, ca sa stiu daca ii recomand pana la urma sau nu.

This post has been edited by cj98czh: 28 Mar 2016, 12:00


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Mar 2016, 12:00
Post #65


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.843
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Mariuse ... aluminiu cu aluminiu se intepeneste usor ..

Rezolvarea este simpla ... se da etrierul jos, se gaureste aerisitorul cu un burghiu mai mic si se scoate cel rupt afara .... nu este rocket science ...

La o masina cu ceva ani si ceva rulaj sunt multe chestii care se intepenesc ... si este normal ...

Ca tu iti alegi service unde nu lucreaza decat psudomecanici ... doar pe principiu ca este ieftin ... dar calitate ba ... este fix problema ta ... nu emite macar pretenti .... ieftin si bun su prea este ...

This post has been edited by cj98czh: 28 Mar 2016, 12:07


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 28 Mar 2016, 13:14
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




se rezolva cu un burghiu un pic mai mic decat aerisitiorul, atentie sa nu afecteze filetul


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 28 Mar 2016, 19:26
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Ieri am schimbat si eu placutele spate.
Dupa 55 mii erau cam jumate duse, in schimb erau coxate in suport. Probabil de aceea scartaia la frana usoara.
Am curatat bine suportul, tablitele ,am pus vaselina speciala.
Rezultat: pe liber ,daca-i faci balans, masina se misca usor. Inainte , nu prea.
Placutele vechi Ferodo, placute noi Brembo.
Pentru cine vrea sa se murdareasca pe maini, foarte bune tutorialele pe youtube.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Mar 2016, 20:12
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 28 Mar 2016, 12:00)
Mariuse ... aluminiu cu aluminiu se intepeneste usor ..

Rezolvarea este simpla ... se da etrierul jos, se gaureste aerisitorul cu un burghiu mai mic si se scoate cel rupt afara .... nu este rocket science ...

La o masina cu ceva ani si ceva rulaj sunt multe chestii care se intepenesc ... si este normal ...

Ca tu iti alegi service unde nu lucreaza decat psudomecanici ... doar pe principiu ca este ieftin ... dar calitate ba ... este fix problema ta ... nu emite macar pretenti .... ieftin si bun su prea este ...
*


Aerisitorul este un aliaj de aluminiu, dar etrierul ... se lipeste magnetul pe el, deci cred ca este dintr-un metal mai tare si de asta sper ca se va rezolva maine problema. Am mai facut procedura explicata de voi la Dacia berlina si a mers apoi ok, dar la un prieten s-a dus filetul si a trebuit facut cu un tarot filet mai mare si apoi cautat un aerisitor mai gros.
Nu am ales un service prost si nici nu am alesgat dupa preturi ieftine la frane, dar eu de la ei am cumparat placutele, lichidul si consumabilele si mi-au facut oferta pentru schimb lichid frana ... si am acceptat.
Nu am nimic cu nimeni, dar nu voi accepta sa platesc ca un prost pretul unui etrier nou din cauza unui mecanic nepriceput. Si eu sper sa se rezolve prin acea operatiune si sa schimb doar aerisitorul si totul sa fie ok ... si sa nu ajung la alte discutii.
QUOTE(silvanu96 @ 28 Mar 2016, 19:26)
Ieri am schimbat si eu placutele spate.
Dupa 55 mii erau cam jumate duse, in schimb erau coxate in suport. Probabil de aceea scartaia la frana usoara.
Am curatat bine suportul, tablitele ,am pus vaselina speciala.
Rezultat: pe liber ,daca-i faci balans, masina se misca usor. Inainte , nu prea.
Placutele vechi Ferodo, placute noi Brembo.
Pentru cine vrea sa se murdareasca pe maini, foarte bune tutorialele pe youtube.
*


Si la mine pe spate am o placuta coxata, tot Ferodo si toate astea se intampla de la cablul de la frana de mana. Sa te uiti cu atentie pentru ca acel cablu se gripeaza si este de ajuns cativa mm sa nu se duca pana la sfarsit si se aude pe roata cum freaca. Nu se poate schimba din pacate doar burduful vinovat pentru gripare, se schimba tot cablul si pana atunci o sa mai caut si alte solutii, pentru ca rezolvarea vine si din preventie si nu numai prin schimbare.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 29 Mar 2016, 10:17
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Surubul de aerisire este din fier, de aceea se lipeste de aluminiu.
De obicei, se da cu wd40, iar daca tot nu se desface se incalzeste un pic cu lampa cu gaz.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Mar 2016, 22:01
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Aerisitorul era din aliaj aluminiu , nu se lipea magnetul de el , dar de etrier se lipeste magnetul. Aerisitorul de M3 este aproape dublu ca grosime fata de cel de Dacie berlina.
Azi am rezovat franele. Am fost cu masina , s-a desfacut etrierul, s-a dat gaura prin aerisitorul rupt si s-a reusit scoaterea lui si s-a montat alt aerisitor nou in loc.
S-a schimbat lichidul de frana peste tot , s-a facut aerisirea peste tot si acum totul este ok. Lichidul vechi devenise caramiziu si avea si ceva aer mai ales pe spate (cam 3 ani). Acum franele sunt mai ok si partea cea mai placuta este ca ambreiajul lucreaza mai fin , este putin mai moale pedala, desi la el nu s-a facut aerisire directa.
Cei de la service s-au tinut de promisiune si pentru asta ii felicit si ii recomand mai departe urmand ca si eu sa le mai fac cate o vizita pentru diverse comenzi de piese auto si operatiuni in service .

This post has been edited by cj98czh: 29 Mar 2016, 22:58


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mycroft
post 19 Apr 2016, 20:22
Post #71


Mycroft


Group: Members
Posts: 186
Joined: 5 August 05
From: Pitesti




Salutare.
Ca proaspat posesor de M3, am schimbat astazi discurile fata si placutele fata/spate.
Am ales discuri fata TRW (cod DF6072) si placute ATE (fata - 13.0460-7266.2 / spate - 13.0460-2740.2). Totul a costat 620 Ron, cu montaj inclus si test pe stander de frana.
Nu stiu daca se putea si mai bine, dar eu sunt multumit de alegerea facuta si de pret.


--------------------
. . .
Renault Captur 1.2 TCe EDC Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Apr 2016, 08:20
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu am gasit la dezmembrari acele arculete care existau la M2, dar nu mai sunt la M3, asa ca am fost prin targ sa iau un set de ce mi-am imaginat eu ca se vor potrivi ca functie sa traga cablul de la frana de mana in pozitia zero.
Este vreunul care poate face o poza ca cum arata acel arc/etrier cu arc la Megane 3 ? O sa incerc in weekend sa instalez macar unul , pe etrierul care mai face figuri si o sa vad daca imi trebuie un arc mai mare sau mai mic , unul mai tare sau mai slab.
Din cauza acestor arcuri care nu mai sunt puse din fabrica se tocesc mai repede placutele spate si implicit discurile, asa ca ajungi din cauza unor piese de 5 lei sa schimbi mai repede altele de cateva milioane bune, ca sa nu mai spun de franarea produsa in timp .

Subiectul a fost dezbatut si pe aria de Megane 2 aici si am pus si 2 poze sa se inteleaga mai bine :
http://www.reno.ro/etrier-t272890.html

This post has been edited by marius80_eugen: 29 Apr 2016, 08:24


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cll
post 11 May 2016, 19:21
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 24 March 09




va salut !
exista diferenta intre placute frana/disc frana puntea fata la megane 3 cu frana de parcare electronica ?


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 11 May 2016, 20:08
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Dacă ai citi topicul ,ai vedea ca este diferență


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 12 May 2016, 10:41
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(cll @ 11 May 2016, 19:21)
va salut !
exista diferenta intre placute frana/disc frana puntea fata la megane 3 cu frana de parcare electronica ?
*


Puntea fata are acelasi fel de placute , diferenta este doar pe puntea spate intre cele cu frana manuala si cele cu frana electronica ! Cele cu frana electronica au placute putin mai mari si cred eu ca si discurile sunt altele. (dar nu sunt sigur)


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chrest70
post 6 Aug 2016, 17:19
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 18 April 09




Salutare ...a sosit si vremea schimbului de discuri spate dupa 250000 km .
Mentionez ca masina frana corect doar ca rulmentii erau cam šgata š.
S-au schimbat cu alte discuri de origine marca Bosch pret 89.90 eur . perechea
Pentru cei interesati rulmentii originali erau SNR.

This post has been edited by chrest70: 6 Aug 2016, 17:20

Attached thumbnail(s)
disc_1.jpeg ( Size: 125.37k ) Number of downloads: 1019
disc_2.jpeg ( Size: 217.05k ) Number of downloads: 1005
disc_4.jpeg ( Size: 160.54k ) Number of downloads: 1002


--------------------
Renault Megane III Break 2011/110cp/Fap - 9389HGJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 24 Aug 2016, 13:45
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nenea acele discuri de spate nu au 250.000 km. Au mai fost schimbate o data de cand e masina . Ai pe ele uzura mai mica decat am eu la 60.000 dupa ce au fost schimbate de fostul proprietar din Olanda.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 29 Aug 2016, 08:24
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




ce marca este sistemul de franare megane 3 ST, vreau sa cumpar niste placute frana spate si am gasit Brembo pt sistem franare Bosch si Ferodo pentru sistem franate TRW ??? Am frana electrica, inainte la masinile care le-am avut pe spate schimbam singur placutele, pistonul il impingeam si rasuceam, la cea electrica este ceva mai special? Stiu ca trebuie schimbate cu frana decuplata


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 29 Aug 2016, 09:53
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Pai ...din catalogul Brembo ai pe frana spate electrica Bosch, placute P68041.
Cea manuala,tot pe spate, e TRW, iar pe fata ATE.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 29 Aug 2016, 10:28
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




#silvanu96, am inteles, multumesc! apar ceva probleme daca le schimb singur? cu frana de mana neactionata este acelas principiu ca la cea manuala, cilindru se inpinge si rasuceste?


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 29 Aug 2016, 11:22
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Nu stiu. Nu m-am documentat ,ca eu am clasica.
Mai verifica inainte, s-ar putea sa nu fie la fel. Ma gandesc ca motorasul s-ar duce singur in pozitia de zero, placute noi...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
H3lios
post 31 Aug 2016, 13:25
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 March 15




Va salut, imi puteti spune cum pot debloca frana de mana (electronica)? Am inteles ca este un levier galben pt actionare manuala pe undeva dar nu l am gasit, nici in cartea tehnica nu am vazut sa fie mentionat locul.
Precizez ca masina (megane 3 2010) nu a fost miscata in ultimele 3 sapt iar motorasele de actionare a franei se aud dar etrierii sunt blocati.

This post has been edited by H3lios: 31 Aug 2016, 13:26


--------------------
Renault Megane 3 2010 ST Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 1 Sep 2016, 16:57
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




QUOTE(ionut L. @ 29 Aug 2016, 10:28)
#silvanu96,  am inteles, multumesc!  apar ceva probleme daca le schimb singur? cu frana de mana neactionata este acelas principiu ca la cea manuala, cilindru se inpinge si rasuceste?
*



astazi am schimbat placutele de frana pe spate, totul a decurs bine. Inainte de a ma apuca de treaba am lasat frana de mana (electrica) neactionata, iar apoi treburile decurg ca la o masina normala fara frana electrica, pistonasul se impinge tot prin apasare si rasucire.
Dupa ce am montat totul, frana de mana functioneaza ok fara eroare.
Am pus placute Brembo.


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 2 Sep 2016, 08:44
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




QUOTE(H3lios @ 31 Aug 2016, 15:25)
Va salut, imi puteti spune cum pot debloca frana de mana (electronica)? Am inteles ca este un levier galben pt actionare manuala pe undeva dar nu l am gasit, nici in cartea tehnica nu am vazut sa fie mentionat locul.
Precizez ca masina (megane 3 2010) nu a fost miscata in ultimele 3 sapt iar motorasele de actionare a franei se aud dar etrierii sunt blocati.
*


A mai patit asa un coleg de forum: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=217...dpost&p=4153661

Se pare ca la generatia a 3-a de Megane/Scenic/Laguna nu mai exista acel maner galben pt deblocare manuala.

La Laguna3 cica exista o tija la motorasul franei electrice cu care s-ar putea debloca: http://www.reno.ro/Deblocare-manuala-a-fra...ca-t292263.html

This post has been edited by 74r12: 2 Sep 2016, 08:44


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 2 Sep 2016, 08:59
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




La megane 3 nu am vazut nimic sa poata fi actionat manual pentru deblocarea franei electrice in caz de defectiune


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
H3lios
post 2 Sep 2016, 12:23
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 March 15




Va multumesc pentru raspunsuri, din cate am vazut la m3 nu se poate debloca manual iar singura varianta este sa o transport cu o platforma direct in service.


--------------------
Renault Megane 3 2010 ST Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 2 Sep 2016, 12:27
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




Dupa ce rezolvi problema sa ne dai si noua detalii despre cauza, mod de remediere, si cat te-a costat


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
H3lios
post 2 Sep 2016, 16:10
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 March 15




Am vorbit cu cei de la reprezentanta reno, o sa vina luni dimineata sa o ridice. O sa va comunic ulterior cauzele si cat ma costa toata distractia.


--------------------
Renault Megane 3 2010 ST Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Sep 2016, 16:13
Post #89


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Scoate roata si incearca sa lovesti usor cu un ciocan.....in timp ce se actioneaza motorasul.

This post has been edited by espacern: 2 Sep 2016, 16:15


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
H3lios
post 5 Sep 2016, 14:16
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 31 March 15




QUOTE(74r12 @ 2 Sep 2016, 12:27)
Dupa ce rezolvi problema sa ne dai si noua detalii despre cauza, mod de remediere, si cat te-a costat
*



Din fericire am rezolvat azi problema cu frana electrica blocata.
Dupa un efort intens de a urca masina pe platforma ce a presupus, datorita pozitiei de parcare ce nu permitea tractarea, sa plec cu ea vreo 5m cu rotile blocate ca sa o pun pe pozitie, dupa care a tras-o taras cu troliul.
La service am descoperit ca datorita evacuarilor apei pluviale care erau partial infundate, o parte din apa de ploaia mi a ajuns in compartimentul d sub scaun unde a baltit, in acel loc aflandu-se si un manunchi de fire/module printre care si cele de la frana electrica. Dupa ce a scos scaunul si a ridicat mocheta, baiatul de la service a refacut contactele imperfecte iar frana si a revenit si s a deblocat.
Momentan am scaunele/bancheta scoase impreuna cu mocheta, bureti care sunt la uscat iar tot interioriul a fost suflat cu aer.


--------------------
Renault Megane 3 2010 ST Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 08:28
Dacia