Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Eliberare carte identitate vehicul (CIV)

jbn
post 11 Nov 2016, 08:41
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




La mine apare urmatoarea problema de ordin birocratic:
Am intrat in posesia masinii pe 24 Octombrie. Autorizatia de circulatie provizorie este valabila pana pe 22 Noiembrie (inclusiv). Insa nici pana acum nu am primit CIV-ul!! Am sunat la vocea clientului saptamana trecuta si mi-au spus ca "CIV-ul se elibereaza in termen de 10 zile lucratoare", dar la mine a intervenit nu stiu ce problema si "va fi eliberata vineri, 11.11.2016". Ieri ii sun din nou sa vad care mai este stadiul. STUPOARE, nu va fi gata nici astazi, ci debia in cursul saptamanii viitoare. Asadar, imi mai raman la dispozitie 5-6 zile lucratoare pana la expirarea celor 30 de zile (in cel mai bun caz). Ma rog, eu oricum luni plec din tara si se va ocupa fratele meu de inmatriculare, deci pot expira sanatoase cele 30 de zile ca oricum nu am nevoie de masina. Dar este absolut PENIBILA/HILARA situatia. Daca era sa nu plec din tara aveam toate sansele sa nu reusesc sa inmatriculez masina in termen de 30 de zile. Cu alte cuvinte Renault imi vinde o masina la pachet cu interdictia de a o utiliza cateva zile...ABSURD!!!

Ok, bun...sa zicem ca am acceptat situatia intr-un final. Dar a aparut o alta situatia tipic romaneasca. Tot cei de la Renault mi-au spus ca eliberarea CIV nu depinde de ei, ci de RAR. Ei trimit un dosar la RAR pentru eliberarea CIV. Cei de la RAR intampina nu stiu ce probleme dpdv al "omologarii acestui tip de autovehicul" si de aici intarzierea. Bun, zic, dar eu tot trebuie sa merg la RAR pentru "secretizare CIV"? Raspuns: DA!
WTF???? Deci dupa ce ca astept ca idiotu dupa RAR-ul lui peste prajit, trebuie sa ma duc si personal la ei...

Traim in Romania...vai de c*** nostru.


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 11 Nov 2016, 10:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(jbn @ 11 Nov 2016, 08:41)
La mine apare urmatoarea problema de ordin birocratic:
Am intrat in posesia masinii pe 24 Octombrie. Autorizatia de circulatie provizorie este valabila pana pe 22 Noiembrie (inclusiv). Insa nici pana acum nu am primit CIV-ul!! Am sunat la vocea clientului saptamana trecuta si mi-au spus ca "CIV-ul se elibereaza in termen de 10 zile lucratoare", dar la mine a intervenit nu stiu ce problema si "va fi eliberata vineri, 11.11.2016". Ieri ii sun din nou sa vad care mai este stadiul. STUPOARE, nu va fi gata nici astazi, ci debia in cursul saptamanii viitoare. Asadar, imi mai raman la dispozitie 5-6 zile lucratoare pana la expirarea celor 30 de zile (in cel mai bun caz). Ma rog, eu oricum luni plec din tara si se va ocupa fratele meu de inmatriculare, deci pot expira sanatoase cele 30 de zile ca oricum nu am nevoie de masina. Dar este absolut PENIBILA/HILARA situatia. Daca era sa nu plec din tara aveam toate sansele sa nu reusesc sa inmatriculez masina in termen de 30 de zile. Cu alte cuvinte Renault imi vinde o masina la pachet cu interdictia de a o utiliza cateva zile...ABSURD!!!

Ok, bun...sa zicem ca am acceptat situatia intr-un final. Dar a aparut o alta situatia tipic romaneasca. Tot cei de la Renault mi-au spus ca eliberarea CIV nu depinde de ei, ci de RAR. Ei trimit un dosar la RAR pentru eliberarea CIV. Cei de la RAR intampina nu stiu ce probleme dpdv al "omologarii acestui tip de autovehicul" si de aici intarzierea. Bun, zic, dar eu tot trebuie sa merg la RAR pentru "secretizare CIV"? Raspuns: DA!
WTF???? Deci dupa ce ca astept ca idiotu dupa RAR-ul lui peste prajit, trebuie sa ma duc si personal la ei...

Traim in Romania...vai de c*** nostru.
*


Eu am luat masina pe 29.10...nici eu nu am primit-o, dar mi-au precizat ca nu tre sa mai merg la RAR si ca va veni gata tiplata. Din cate imi aduc aminte(sper sa nu ma insel), la vechiul Megane mi-au pus tipla la politie. De fapt eu am dus CIV netiplata iar cand mi-au inapoiat actele era tiplata...stiu sigur ca nu am fost la RAR.


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 17 Nov 2016, 16:01
Post #3


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Si la mine la Clio a durat de pe 20 pana pe 8 sa ajunga la RCI. Insa evident ca nici acum nu au iesit numerele si la fel raman fara masina. Scandal la Vocea Clientului degeaba. Bietele femei de acolo sunt inregimentate cu procedurile birocratice, ele doar le respecta, nu sunt in stare sa dea un telefon sa rezolve probleme. Idioti. La celalalt clio, aceeasi masina, tot RCI, am avut numere finale in 2 saptamani de cand am luat masina.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 17 Nov 2016, 18:30
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




In 29.10 am cumparat masina...CIV a venit abia azi 17.11 dupa multe telefoane date la Vocea Clientului!
Ca sa scurtez timpul am mers personal la RAR pentru tiplare!
"Tiplarea" este sarcina dealer-ului!

This post has been edited by adrianovici_2006: 17 Nov 2016, 18:31


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 17 Nov 2016, 19:12
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Eu am luat masina pe 24.10.2016 si am primit cartea debia ieri, 16.11.2016. Autorizatia de circulatie provizorie expira marti, 22.11.2016. Decizia de calcul de la Anaf iese debia luni, 21.11.2016. Deci mai mult ca sigur NU voi avea placutele de inmatriculare la 23:59 pe 22.11.2016. NISTE CRETINI!!!!

This post has been edited by jbn: 17 Nov 2016, 19:12


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icsfails
post 18 Nov 2016, 00:25
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 30 January 16




Nu poti sa mergi la dealer sa mai iei o tura de numere rosii? Ar trebui sa coste aprox 100 lei si mai ai inca o luna timp sa rezolvi cu actele


--------------------
Renault Talisman TCe 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 18 Nov 2016, 00:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Am intrebat si a spus ca nu se mai poate, ca trebuie sa vorbesc la politie. Am vorbit la politie si cik nu se poate. Nu ma mai agit pentru cateva zile... pentru niste CRETINI. Masina sa mearga bine, ca de restul are grija trierea naturala wink.gif


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 18 Nov 2016, 04:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(jbn @ 17 Nov 2016, 19:12)
Eu am luat masina pe 24.10.2016 si am primit cartea debia ieri, 16.11.2016. Autorizatia de circulatie provizorie expira marti, 22.11.2016. Decizia de calcul de la Anaf iese debia luni, 21.11.2016. Deci mai mult ca sigur NU voi avea placutele de inmatriculare la 23:59 pe 22.11.2016. NISTE CRETINI!!!!
*




QUOTE(icsfails @ 18 Nov 2016, 00:25)
Nu poti sa mergi la dealer sa mai iei o tura de numere rosii? Ar trebui sa coste aprox 100 lei si mai ai inca o luna timp sa rezolvi cu actele
*




Si la mine au expirat numerele provizorii ( cu care am luat masina in August 2016 ) pana am avut totul necesar inmatricularii in mana si am stat cu masina 2 saptamani in curte conducand la RECE cu privirea icon_mrgreen.gif . Se poate in schimb sa mergi la dealer sa iti dea o declaratie prin care sa reiasa ca nu ai luat si cel de-al doilea rand de numere provizorii ( posibil in Romania) , apoi te duci la politie sa iei cozile de la ghisee de la capat si sa ii iei un alt rand de numere provizorii si apoi depui actele de inmatriculare a masinii . In timpul asteptarii inmatricularii masinii ( la Ploiesti dureaza 14 zile lucratoare by the way ) poti circula cu setul doi de numere provizorii . Am aflat si eu asta ABIA dupa ce depusesem actele de inmatriculare la ghiseu si era deja prea tarziu radmasa.gif


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 18 Nov 2016, 07:32
Post #9


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(jbn @ 18 Nov 2016, 01:30)
Am intrebat si a spus ca nu se mai poate, ca trebuie sa vorbesc la politie. Am vorbit la politie si cik nu se poate. Nu ma mai agit pentru cateva zile... pentru niste CRETINI. Masina sa mearga bine, ca de restul are grija trierea naturala wink.gif
*



Ce dealer? Meridian Vest?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 18 Nov 2016, 09:54
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.591
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




QUOTE(ssilviu @ 18 Nov 2016, 07:32)
Ce dealer? Meridian Vest?
*



Da, exact....


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 18 Nov 2016, 16:56
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(jbn @ 18 Nov 2016, 09:54)
Da, exact....
*


Sa va zic si "tampenia cea mare"...specific noua...Dupa ce depui la ANAF cerea de calcul, astepti cel putin 24 ore plata si eliberarea chitantei timbru mediu, NU poti imediat sa depui actele la INMATRICULARI, ci numai dupa 48 ore...DE CE?...pentru ca cei de la Inmatriculari verifica si vor sa vada in sistem ca ai facut chestia asta cu adevarat!!..Asta e valabil pentru masinile noi, cica!!!Nu pot sa cred o mai mare tampenie!!...Eu am fost azi si NU mi s-a primit dosarul de inmatriculare pentru ca tot azi mi-a iesit si calculul timbrului de mediu!
Traiasca ROMANIA gogoloata!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 18 Nov 2016, 17:27
Post #12


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




"Tampenia" este introdusa de cativa ani.....bun venit in realitate!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianovici_2006
post 18 Nov 2016, 18:58
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 637
Joined: 4 July 16
From: Ramnicu Valcea




QUOTE(espacern @ 18 Nov 2016, 17:27)
"Tampenia" este introdusa de cativa ani.....bun venit in realitate!
*


Multumesc pt atentionare!
Uitandu-ma la postarile tale am constat ca le cam stii pe toate!
Bravo!


--------------------
renault Anterior M2 ,1,5 dci, 80 cp, megane 4 INTENS 110 DCI, BOSE Gris titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 18 Nov 2016, 19:11
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(adrianovici_2006 @ 18 Nov 2016, 18:58)
Uitandu-ma la postarile tale am constat ca le cam stii pe toate!

Multumesc pentru atentia acordata postarilor mele.
Din pacate nu le stiu chiar pe toate.....si asta este un motiv pentru care sunt membru pe acest forum sa mai invat!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Nov 2016, 19:44
Post #15


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(adrianovici_2006 @ 18 Nov 2016, 16:56)
Dupa ce depui la ANAF cerea de calcul, astepti cel putin 24 ore plata si eliberarea chitantei timbru mediu, NU poti imediat sa depui actele la INMATRICULARI, ci numai dupa 48 ore...
*




Acu 1.5 ani a trebui sa astept 4 zile... acu au redus la 2 ... bravo lor ... se putea si mai rau ...

Rostul acestui topic pe aria tenhica este?

Ca pentru legislatie este rubrica dedicata mai jos ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:31
Dacia