Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme plecare de pe loc 1.9dci, ioc acceleratie la plecare de pe loc

alex0507
post 24 Aug 2007, 21:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Azi in mijlocul drumului de fapt in mijlocul intersectiei dupa ce bag a 1a si dau sa plec aleluia acceleratie, pur si simplu apasam pedala si nu se tura motorul. pana la urma si-a dat drumul si am plecat, dar la urmatoarea oprire iar s-a intamplat si mi-a murit motorul. Chestia asta mi s-a intamplat si cand am dat cu spatele, culmea e ca daca reusesc sa plec si trec de viteza a 2a nu are nimic masina merge perfect. Aaa, doar o data mi s-a intamplat sa fiu in viteza a 2a si sa pierd acceleratia, in timpu asta s-a aprins si martorul de bujii incandescente.

Oricum o dc luni la doctor dar voiam eu sa vad daca a mai patit cineva asa ceva.

PS imi cer scuze daca s-a mai discutat dar eu nu am gasit nimic pe forum.


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 24 Aug 2007, 21:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Ar putea sa fie ceva legat de valva EGR, da un search si citeste despre aceasta problema si vezi daca simptomele sunt similare.


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 2 Sep 2007, 12:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




Revin cu informatii dupa aproape o saptamana de la vizita la service.
Dupa ce i-am povestit unui inginer de acolo problema acesta mi-a spus ca cel mai probabil sunt probleme de injectie si o sa trebuiasca sa o lege la calculator.
Dupa cateva minute bune un alt baiat de acolo a luat masina la o mica invarteala prin jurul serviceului, verdictul lui: catalizator infundat de la mers subturat (i-am spus ca nu merg batraneste), EGR infundat, sau inceput de turbina blink.gif (la 41k km numa?). Booon, dupa alte cateva minute bune revine un alt baiat care ii pune calulatorul si pleaca cu ea tot prin jurul serviceului. Revine omu dupa vreo 5 minute si a spus ca a terminat treaba dar era grabit si nu mi-a spus nimic asa ca m-am dus la domnu care a mai condus masina si mi-a zis ca s-au sters niste erori ale calculatorului si daca mai face sa revin.
De atunci nu a mai avut nimic masina merge ca si inainte si sper sa nu mai apara problema asta ca m-am saturat de atata mers la service.


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dcsiki
post 9 Sep 2007, 19:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 15 February 05
From: Brasov




Nu este ceva murdarie sub filtrul de motorina ?
Poate a facut o purjare a filtrului .......si/sau o aerisire.....
daca nu , sa nu fie vreo problema cu pompa de motorina de joasa presiune sa fi avut ceva mizerie pe acolo .......a coicanit-o si acum merge .

BAFTA


--------------------
VW Bora 2002 Break
older : Renault Megane 1 Classic 1,9 dTi ,Renault Megane 1 break 1,6/16v , Renault Estate 1.5 dCi 80cp
serv new : Ford Focus 1.6 tdci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:05
Dacia