Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

servodirectia si demarajul la clio

Valix
post 7 Jan 2004, 08:55
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Salutare! Va supun atentiei domniilor voastre 2 subiecte:
1. cum vi se pare servodirectia la clio? si aici va rog sa aveti in vedere comparatia cu masini adevarate, nu cu Dacii. Eu m-am urcat intr-o Fabia si mergea volanul cu degetul mic, extrem de usor, incomparabil cu clio, si asta pe loc, nu in mers. am vb cu mai multa lume si mi s-a confirmat ca servo la clio nu se poate coompara cu cea de la masinile germane, de ex. voi ce ziceti?
2. dupa cum am mai spus, eu mi-am vandut DSN-ul si inca tanjesc dupa anumite chestii, printre care si demarajul. eram intr-o seara pe dr. tab., eu in clio, prietena in dsn de la firma. ii fac semn sa ne intrecem, plecam din fata de la orizont si pana la favorit. bai fratilor, nu ca m-a intrecut, dar m-a facut zdrente, cred ca m-a lasat cu zeci de metrii in urma, si asta in conditiile turarii pe la vreo 5000. voi ati avut experiente frustrante din astea?
Gata, imi cer scuze pt limbarita.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 7 Jan 2004, 11:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




e MUCI! Du-te la subiectul suierat vant!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 7 Jan 2004, 11:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




1.Din cate stiu fabia are servo electrohidraulica variabila, si e normal sa ai senzatia ca se invarte volanul usor pe loc pe cand la symbol nu are asistare variabila.Din propie experienta iti spun ca e mai important ca directia sa fie precisa si sa aiba un bun feedback ceea ce la clio se intampla destul de bine, senzatia de "izolare" pe care o da o directie electrohidraulica fiind si lucrul cel mai contestat la ea.
2.Teoretic clio are un demaraj 0-100 mai bun ca dsn in datele date de constructor, insa practic greutatea mai mare si cuplul mai sus,4250, cred ca au un cuvant de spus in defavoarea lui insa nu ca sa dea dsn-ului un avantaj de nu stiu cati metri.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 26 Jan 2004, 13:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




2) M-am luat la intrecere cu grand Cherokee la un stop, iti vine sau nu sa crezi ca pana la 80km/h am mers in paralel (bine, schimbam vitezele pe la 6000, facea motorul ca uraganul). De la 80, s-a imputit treaba.... daca intelegi ce vreau sa zic....Banuiesc ca de la viteza asta conteaza deja mult capacitatea motorului.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 31 Jan 2004, 22:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




mie mi se pare ca servodirectia este super . faza e ca difera intre simboluri si bicorp . la simbol e servo hidraulica (deci pompe rezervor alea alea ) si la bicorp e servo electrica . oricum variabila este l;a toate ca daca n-ar fi am vedea salturi uriase de pe sosea in pomi . acu parerea mea . :idea:


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 May 2004, 14:13
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu e variabila la toate.
Directia oricum are tendinta de a se intari la viteza mare (faptul ca rotile se indreapta singure daca lasi volanul din mina, adica tendinta rotilor de a se impotrivi bracarii, se accentueaza pe masura ce viteza creste), de-aia poti sa ai impresia ca ai directie asistata variabil. Dar nu toate o au. De fapt, sint mai putine masini care au decit care nu au.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:21
Dacia