Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stergatoare Modus, cum le facem ca noi ieftin(pret de dacie) 27ron

comanr
post 16 May 2009, 22:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




deci e criza. stergatoarele mele de la modus mai mult ma incurca ,sant praf.bani am putini asa ca faceti asa si voi:

1.cumparati un set de stergatoare noi de 28'' merg si de 26'' cu lamele normale ca de dacie (o sa renuntam la paravantul original care e din lamela facut ,acest lucru este singura chestie care le va deosebi de unele originale.pana acum ati folosit 20 ron (atat am dat eu pe un set de 26" cred ca stateau demult in magazin).

2.scoateti capacelul de la stergatorul original tragand in lateral de capate(capacelul mai mare,par la fel ,nu sant) si taiati la mijloc langa piesa metalica guma veche pentru a o scoate.insistati

3. scoateti guma de la stergatorul nou.observati ca e la fel ,difera doar partea de deasupra stergatorului de care ne putem lipsi.fiind fara partea de deasupra vor culisa perfect pe sub piesa centrala a stergatorului de modus pana la capat.

4.taiati capatul care nu are sant complet (0.5 cm) de la lama noua

5.culisati noua guma in lamela stergatorului original de la modus,puteti folosi apa cu sapun sa alunece.

6.nu va faceti griji daca e mai mic cu 1 cm sau jumate de cm .puneti capacelul

7.acum aveti un stergator nou .

8.procedati la fel cu cel de al doilea

9.pentru stergator spate am cumparat cel mai ieftin stergtor posibil , 1 bucata 7 ron

10. e foarte simplu dureaza 1 minut ,taiati din guma noua pana la dimensiunea stergatorului original ,folositi lamele de inox din guma originala .

costul unor stergatoare originale e de 180 ron pe fata si 45 ron pe spate ,totul a costat 27 RON ,eu zic ca se merita.....

noile mele stergatoare usuca geamul deci imi plac.cat rezista ? probabil cat unele de 180 ron
va salut , razvan


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 16 May 2009, 23:11
Post #2


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




mare prost sa fii sa cumperi stergatoare originale laugh.gif totul se poate improviza:)

This post has been edited by alindrgn: 16 May 2009, 23:11


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 17 May 2009, 10:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




lucrul original e cel mai bun , cine are bani ,nota 10 , ceea ce am propus eu este pentru cei care nu se incadreaza in bugetul alocat automobilului ,acest lucru nu i face mai destepti!


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spacesky
post 17 May 2009, 14:52
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 83
Joined: 23 May 07




imi poti spune unde ai gasit stergatoare de 28" ca mai mari de 26" n'am vazut, in cazul celui de 26" cu cat e lamela mai mica la cel din stanga ? stiu ca dimensiunile lor sunt 28" pentru stanga si 24" pentru cel din dreapta

This post has been edited by spacesky: 17 May 2009, 14:57


--------------------
renault modus 1.5 dci dynamique 82cp / megane 1.6 dci bose 130cp - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 17 May 2009, 21:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




am gasit la un peco un mol cred de 26" ,cred ca stateau de ceva vreme acolo.da, unul e mai mic .parerea mea e ca unul e de 28 si unul de 26.mai bine iei mai mari si tai din lame exact cat trebuie.eu cu un set de 26 mi am facut treaba ok.


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spacesky
post 27 May 2009, 16:57
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 83
Joined: 23 May 07




apropo comanr nu uita sa te treci in topicul recensamant cu motorizarea si cp


--------------------
renault modus 1.5 dci dynamique 82cp / megane 1.6 dci bose 130cp - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kadtam
post 2 Jun 2009, 10:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 17 July 06
From: Cluj




Am facut si eu din astea, si pe Modus, si pe un Golf 5. Stergatorul nu s-a mai asezat bine cu noua guma, pe niciuna din cele doua.

Am luat apoi Victory ieftin si complet de la Metro pentru Modus, si e tot aiurea, vibreaza, nu sterge bine.

Abia din a 4-a incercare am luat originale Bosch pe ambele masini, si acum totul e OK. Desi costa 130 lei perechea pe fata la fiecare, cred ca merita pentru siguranta si confortul ochilor.


--------------------
Renault Grand Scenic 2007, 1.9 dci, Privilege
VW Golf V, 2007, 1.6
Ford Ka 1.3, 2000 - stare buna, fara probleme, intretinuta DE VANZARE 2200 Euro
Toyota Aygo 2005, 1.0
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 4 Aug 2009, 21:45
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Am facut si eu aceeasi improvizatie la stergatorul de la luneta. Unul nou venea cu tot cu brat si costa foarte mult. Oricum merge excelent si nu am dat decat 9 lei biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DeSeNe
post 24 Nov 2014, 13:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 17 September 12




Eu am pus la luneta un stergator mai lung (cel original are 300mm iar eu am pus unul de 400mm) am gasit acelasi sistem de prindere la stergator dar am fost nevoit sa tai putin din protectia de plastic de la stergator (revin cu poze). stergatorul a costat 20 lei, rezultatul, sterge mult mai bine si o suprafata mult mai mare.

This post has been edited by DeSeNe: 24 Nov 2014, 13:49


--------------------
Renault Modus 2004 1.2 V16 - IS-08-RGP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 14:11
Dacia