Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bulgaria - Grecia

drumaru
post 25 May 2005, 12:08
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Nu au decit doua. Asta e...

Apoi, intre Ro si Hu sunt 11 puncte de trecere (cenad, nadlac, turnu, varsand, salonta, bors, sacuieni, petea, carei, valea lui mihai, urziceni).


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 25 May 2005, 12:34
Post #92


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Domnu Ghidoneanu!
M-am uitat mai cu atentie pe o harta a Bulgariei
Mai exista o varianta de drum, ala pe care il vrei tu.
Fii antent..
Iasi-cta-vama veche
continui pe E87:
Kavarna, Varna
Inainte de Burgas faci dreapta spre Ajtos/Sliven pe E773
La Trapoklovo faci stanga spre Jambol/Iambol (7) Elhovo, Svilengrad,Edirne (turcia)
IN Svilengrad faci dreapta spre punctul de frontiera Ormeni (vama cu GR)
Drumul e tot E85
Continui in GR Ormeni Orestiada, Didimotiho, pe E85 sau 51 Imediat dupa Sliven(numarul lor)
La Ardanion intri pe autostrada si faci dreapta spre Alexandroupolis

Ar fi cam 960 km deci mai lung cu 100 decat celalalt


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 May 2005, 10:46
Post #93


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Doar daca te opresti in prealabil la o benzinarie si-ti cumperi o harta a Bulgariei care sa aibe si Sofia (pana in doua leva ar trebui sa coste una decenta). Ai avea de trecut pe doua bulevarde, din cate imi amintesc eu de pe harta. Dar nu e chiar asa rea soseaua de centura. Te mai sperii un pic de uratenia centuristelor, mai dai prin hartoape dar nu suficient de mari incat sa pateasca ceva masina. Doar disconfort.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedSpring
post 26 May 2005, 12:35
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 May 05
From: Bucuresti




Stie cineva cum e drumul prin Bulgaria, pe ruta Ruse - Veliko Tirnovo - Stara Zagora - Plovdiv - Kulata?! Pare mai scurt. Oare e si mai rapid (adica mai bun)?! Ma refer la asfalt...


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 MPI - B-42-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 May 2005, 12:49
Post #95


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca nu e drum european (si nu cred ca e) mai bine nu te risti. Nu castigi prea mult, daca totusi castigi ceva. vezi pe un routeplanner ce distanta apare intre Ruse si Kulata pe fiecare drum care-ti trece prin minte, si vezi ce timpi iti ofera. dar sunt convins ca asfaltul e mai slab, si mai bine mergi ca toata lumea pe Ruse-Plevna-Botevgrad-Sofia-Pernik-Kulata.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedSpring
post 27 May 2005, 10:41
Post #96


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 May 05
From: Bucuresti




S-au abrogat (inlocuit, modificat) legile de care zicea Bobo, referitoare la asigurarea medicala?!
Daca nu, de ce agentiile de turism incearca sa ne bage pe gat asig med? Ca cica ne trebuie! Doar pentru comisionul lor?


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 MPI - B-42-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 May 2005, 11:22
Post #97


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Singura asigurare de care am fost intrebat a fost "jelena carta", adica asigurarea Carte Verde.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 27 May 2005, 14:36
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




uite ca am gasit-o pe un topic mai vechi; MAS uite ce m-ai rugat:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4300


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RedSpring
post 27 May 2005, 14:57
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 May 05
From: Bucuresti




Perfect! Asa am inteles si eu, o sa am legile la mine si nu a mai aparut nici un act aditional care sa le contrazica (ce 4 tari, ce zice militia de la frontiera, daca exista alte reglementari trebuie publicate in Mon Of), asa ca le dau peste nas! Nu ca m-as zgarci la 500.000 (2 pers.), dar de ce sa le dam bani, ca asa suntem noi baieti buni, dar ne iau de fraieri si aduna de la toti, nesimtitii.
Plec, din 6 iunie, zece zile, in Chalkidiki si va povestesc la intoarcere cum a fost.


--------------------
DACIA LOGAN 1.6 MPI - B-42-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 May 2005, 15:15
Post #100


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




spune-mi si mie te rog unde anume mergi si cat te costa (cu amanunte, eventual ceva date de contact de acolo sau, dupa caz, agentia de aici)... eu tocmai caut ceva in zona respectiva sau insula Thassos.... mersi anticipat.. rugamintea este de fapt catre oricine detine adrese, date, informatii pentru cazare...ceva convenabil si in conditii bune, bazate pe experienta... mersi tuturor.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 May 2005, 15:20
Post #101


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




La mine a fost 35 de euro/sejur de persoana. Conditii de doua stele, plus bucatarie proprie. Hotel Mare Del Sol, in Paralia, prin agentia Sirios Travel. Perioada 16-22 mai.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 27 May 2005, 17:20
Post #102


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mai baieti eu cred ca toti vreti Paralia pentru ca asta inseamna plaja in limba greaca asa ca daca spuneti ca a-ti fost in Paralia ar trebui sa precizati si numele plajei...
In alta ordine de idei eu am gasit asta:
http://www.all-hotels-in-greece.com/
pe net si pare destul de cuprinzatoare, are hoteluri si tot felul de moduri de cazare.
HALKIDIKI are 3 peninsule tre sa alegeti in care din ele mergeti. (de fapt 2 ca a treia este muntele Athos in care nu cred ca veti putea merge mai ales daca va duceti cu persoane de gen feminin, din cate stiu eu Muntele Athos este un conglomerat de manastiri dedicate sau inchinate Fecioarei Maria, unde nu au voie sa intre femeile, e un fel de stat in stat, unde au si romanii o manastire, asta pe scurt...........)
Si neaparat cand va intoarceti ....... daca va intoarceti ...... biggrin.gif puneti aici povestea pentru ca spre sfarsitul lui August vreau si eu sa merg biggrin.gif si vreau sa stiu la ce sa ma astept, mai ales partea cu Bulgaria, pentru ca in Grecia ma descurc (am stat 2 ani in Grecia in tinerete si am si prieteni pe acolo) Cu toate ca nu am mai fost de 10 ani... De fapt vroiam sa spun ca am prieteni Greci in Romania...
Pentru o mai buna intelegere cu grecii va recomand:
dos mu mia bira (da-mi si mie o bere)
Krasi (vin)
drunksinging.gif
Pu ine Paralia ...... (unde este plaja ......)
aristera (dreapta)
la stanga am uitat cum ii spune ....... biggrin.gif da cred ca "deftera"
Se para kalo (te rog frumos)
Xenodoheio (hotel)
cu alte cuvinte:
Pu ine xenodoheio (numele hotelului) adica unde este hotelul (asta in caz ca va rataciti dupa ce ati baut prea multe "bira" nu conteaza ca nu intelegeti ce va raspunde .... daca ai baut suficient de multa "bira", Ouzo sau Metaxa, atunci intelegi sigur ... laugh.gif
hai ca v-am facut capu mare.... da sa nu uitati sa postati cand va intoarceti ........ ca altfel ma supar rau ...... biggrin.gif

This post has been edited by nairam: 27 May 2005, 17:27


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 27 May 2005, 19:38
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




QUOTE(nairam @ 27 May 2005, 17:20)
aristera (dreapta)
la stanga am uitat cum ii spune ....... biggrin.gif da cred ca "deftera"
*




Nu duce lumea in eroare smile.gif :

Aristera (stanga)
Dexia (dreapta)
Deftera (Luni)
nu de alta da nu o sa spuna nici un grec sa mergi spre deftera happy.gif

Ne - Da
Ohi - Nu

Acum revenind la legile cu Asigurarile de sanatate acestea sunt:

Legea nr.177 din 11/04/2002 - publicat in Monitorul Oficial, Partea 1 nr.258 din 17/04/2002

Ordin nr. 248 din 26/04/2002 - publicat in Monitorul Oficial, Partea 1 nr.307 din 09/05/2002

Cel mai important este ordinul 248 care contine lista cu tarile cu care Romania a incheiat acorduri pentru acordarea asistentei medicale pe baza de reciprocitate in domeniul sanatatii.

Drum bun si nu platiti aiurea asigurarea de sanatate


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 27 May 2005, 23:27
Post #104


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




ai dreptate ....deh am mai ruginit, pentru ca nu am mai vorbit greaca in mod curent de vreo 10 ani..... doar asa la un sprit cu prietenii aia da si atunci vorbim amestecat cand engleza cand greaca cand romana si o mai tranteste si nevasta-mea in franceza ca in final ajungem sa vorbim de ne dor mainile ..... biggrin.gif
sa mai si glumim: cand mi s-a spus prima data ca o bere se spune "mia bira" l-am injurat pe ala care mi-a spus, iar raspunsul meu a fost, citez din .... mine: (clasic in viata cool.gif ) "ce ma vrei sa imi aduca asta o mie(1000) de beri ? Cu ce vrei sa le platesc?" ohmy.gif

This post has been edited by nairam: 28 May 2005, 00:36


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CMS
post 28 May 2005, 00:35
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 May 05




Eu plec in halkidiki in 20 iunie. Sunt foarte utile informatiile pe care le-am gasite aici.
Pentru a va face o imagine despre bratul Sithonia unde se gaseste destinatia mea, Neos Marmaras, (cei interesati desigur) puteti accesa www.sithonianet.gr .


--------------------
DACIA 1410 Break - Cj 05 SPZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganescu
post 1 Jun 2005, 14:07
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 7 December 04




Salut,

avand in vedere ca vine vara si concediile, m-am hotarat sa optez pentru un sejur in Creta. Bineinteles, pe langa sejur exista niste excursii optionale, contra cost. Discutand cu persoane care au mai fost acolo, mi s-a spus ca o buna alternativa la acestea, ca pret si libertate de miscare, este inchirierea unei masini. Asa ca m-am uitat pe net si am vazut preturile: in jur de 70 euro ptr 3 zile- cea mai ieftina.

Intebarile mele ptr cunoscatori sunt:
- vi se pare o alternativa buna?
- stiti cumva daca mai exista si alte taxe care se platesc la inchirierea unei masini, cat de mari sunt, si in general orice informatie legata de subiect este binevenita

De asemenea, daca stiti locuri interesante de vazut in Creta, cum se ajunge, sau orice alta informatie, multumesc anticipat.

De asemenea informatii despre trafic, politie rutiera, etc,, ce anume trebuie sa (nu) faci atunci cand mergi cu masina in Creta (sau Grecia, ca e acelasi lucru). Mentionez ca nu sunt un sofer prea experimentat (aprox 12000 km facuti numai in Romania, din care 10000 in ultimele 8 luni - am permis de vreo 8 ani).



--------------------
Dacia logan laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Jun 2005, 14:49
Post #107


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Da, mi se pare un pret bun. In Katerini era 60 de euro pe zi.
In general ai o limita maxima de km pe zi, daca depasesti limita respectiva platesti un pret pe kilometru.
Pentru restul, vezi topicul cu "Grecia - Bulgaria" de la sectiunea asta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 1 Jun 2005, 16:05
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




A fost un prieten acu vreo 1-2 ani si a luat un Hyndai Accent cu 3 usi la vreo 50 euro/zi. Super ieftin. Atentie insa la accidente. Pana in limita de 300 EUR suporti tu. Cred ca ceva de genul asta si i-au garantie.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Jun 2005, 16:18
Post #109


membru


Group: Members
Posts: 4.527
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Am uitat, in afara de cat te costa inchirierea propriu-zisa se mai plateste si asigurare.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2005, 07:52
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




vedeti ca sunt smecheri cei care inchiriaza.. merg la negru aproape toti, si incearca sa te fure cat pot, cu asigurare, cu altele;
se poate negocia cu ei destul de mult.
la sfarsit va roaga frumos sa le dati conttractul, chitanta, factura, hehe... ca la noi..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 2 Jun 2005, 17:30
Post #111


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




pentru cazare convenabila recomand cautarea pe urmatorul site:

http://www.familyhotels.gr


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 6 Jun 2005, 19:33
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




Dacicuss,

stai linistit nu te ameninta nimeni cu pistolu tongue.gif

Pe mine anul trecut m-a oprit politia in Grecia - control de rutina langa Paralia Katerini - si a inceput sa imi spuna cum s-a anuntat vremea in urmatoarele zile in Katerini, ce as mai putea vizita prin zona etc oricum nimic legat de pistolari sau cai verzi pe pereti wink.gif

Ca idee prin zona Halkidiki nu prea ai ce sa vizitezi decat plaje plaje si iar plaje. Poti sa te duci in al treilea picior din Halkidiki - muntele Athos - dar asta doar daca vreti sa mergeti doar baieti. Rezervati macar 2 zile pentru Salonic - merita sa mergi - am mai scris pe aici ce ai avea de vizitat - Rotonda, Muzeul de Istorie, Arcul lui Galeriu, Piata Aristotel, du-te in Panorama un cartier undeva sus al Thessaloniki-ului de unde se vede superb orasul si Golful, gradina zoologica in Cartierul Vechi, la cetate in cartierul vechi, Turnul Alb, Biserica Sf. Dumitru.

Mai poti sa mergi in Alexandroupolis, Kavala, Komotini dar nu prea ai ce sa vezi prin respectiva zona.

Din acest motiv nu prea aleg eu niciodata Halkidiki.

Prefer "locatia" Paralia Katerini este mult mai in centrul Greciei - de unde poti pleca unde vrei - Athina, Meteora, Thessaloniki, Delphi, Volos (port din care poti pleca in insulele Sporades - Skiathos, Skopelos, Allonissos, Skiros).

Apropo de insule poti incerca de prin Halkidiki sa mergi in Thasos

Daca vrei informatii despre ferries www.ferries.gr iar in Thasos poti incerca si un snorkeling wink.gif

Drum bun si te asteptam cu noi aventuri de pe meleaguri elene ! cool.gif




--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 7 Jun 2005, 19:36
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




Astazi am auzit la radio ca se va scoate taxa de tranzitare a "metropolei" Giurgiu. blink.gif
Stie cineva mai multe ? A mai auzit/citit cineva ?


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 7 Jun 2005, 20:04
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




QUOTE(dacicuss @ 7 Jun 2005, 07:49)
Cat despre vizitat partea continentala, cred ca vom ajunge in Atena...noi suntem cu 4 masini dar cred ca mai bine ne inghesuim in 2 ca am auzit ca e nebunie mare in Atena cu condusul. Parca sfatuia cineva aici sa lasi masina undeva intr-o parcare parca, pe la intrare si sa folosesti transportul in comun. Oricum, pe mine nu ma incanta idea sa ma inghesui in praf si soare cu japonezii aia cu blitu' pe Parthenon...Oricum, ceva sfaturi privitoare la Atena de la cineva care a fost, sunt binevenite oricand.
*



Te sfatuia bine cine te sfatuia. Atena este un oras foarte mare, daca nu ai mai fost cred ca este destul de greu sa nimeresti din prima unde vrei sa ajungi. Traficul este infernal mai ales la ore de varf. Trebuie mentionat ca in centrul Atenei se circula o zi cu sot o zi fara sot!
Sfatul meu: parcheaza langa prima statie de metrou si de acolo ia metroul. Este excelent, nou, foarte rapid si a fost modernizat recent la Olimpiada. Si doar 0.7 Euro o calatorie. Te lasa exact in centru are statie la Parthenon (unde oricum nu poti urca cu masina). De acolo poti vizita la pas orasul vechi Plaka, Likavitos Hill (recomandabil dupa lasarea serii, panorama superba). Mare atentie, daca parchezi in locuri nepermise, nu iti blocheaza rotile ca la noi ci iti iau numerele de inmatriculare! In zonele aglomerate un loc de parcare cu plata ajunge si la 10 euro!

This post has been edited by tuna: 8 Jun 2005, 10:35


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 7 Jun 2005, 20:23
Post #115


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Recomand si taxiul in Atena. De multe ori e mai rentabil decat autobuzul acolo unde nu exista metrou. E destul de ieftin si baietii stiu o gramada de scurtaturi


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 8 Jun 2005, 09:25
Post #116


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




De la 1 aprilie 2004 în Bulgaria se introduce taxa pentru utilizarea drumurilor (vinieta).

(tabelele cu valori in EURO) http://www.untrr.ro/Newsletters/Bulgaria%2...0autostrada.htm

- Taxe de vinietă, exprimate în euro, cu începere de la 1 aprilie 2004 până la 1 ianuarie 2007

- Taxe de vinietă, exprimate în euro, cu începere de la 1 ianuarie 2007

- Taxe de vinietă cu începere de la 1 ianuarie 2005, pentru autoturisme ușoare și autovehiculelede transport persoane cu mai puțin de 8 locuri


Sursă: MTCT-DGTR-Adresa nr. 43­/896/10.03.2004

--------------

ferryboat-uri: http://www.untrr.ro/rutiere/ferry.htm

alte info rutiere: http://www.untrr.ro/inforutiere.htm


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Jack
post 8 Jun 2005, 15:00
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 20 May 05




Salut !
Stie cineva sigur , daca se poate trece frontiera intre Bulgaria si Grecia pe la PODKOVA ?

Pe net n-am gasit nimic , desi Route66 si Map24 indica punct de forntiera .

Multumesc !!


--------------------
Dacia Nova - CJ-05-HLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasto
post 10 Jun 2005, 12:36
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 9 June 05




Taxe eliminate la Punctul de Control si Trecere a Frontierei Giurgiu-Ruse
7 iunie 2005



Ministrul Afacerilor Externe, Mihai-Razvan Ungureanu, si omologul sau bulgar, Solomon Passy, au anuntat luni, la Ruse, ca au fost eliminate taxele ecologice si de tranzit la trecerea prin punctul de frontiera Giurgiu-Ruse.

"Prin disparitia acestor doua taxe impuse de Consiliul Judetean si cel Municipal din Giurgiu se usureaza tranzitul prin acest punct si tin sa multumesc reprezentantilor autoritatilor locale ca au inteles si au indeplinit acest comandament politic", a spus ministrul Mihai-Razvan Ungureanu. Acesta a precizat ca Ministerul Afacerilor Externe poarta discutii cu Autoritatea Nationala pentru Drumuri pentru ca si taxa de pod sa fie eliminata.

Totodata, cei doi ministri de externe au discutat aspecte legate de cooperarea celor doua tari in cadrul mecanismelor regionale si al ONU.

"Nu cred ca ne mai permitem sa pierdem timp si ocaziile de finantare ale proiectelor integrarii noastre comune", a spus seful diplomatiei romane, subliniind ca reprezentantii autoritatilor locale din euroregiunile romano-bulgare trebuie sa preia modelul de colaborare al euroregiunii romano-sarbo-ungare "Dunare-Mures-Cris-Tisa". ROMPRES





--------------------
Skoda Fabia - SB-71-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Jun 2005, 14:29
Post #119


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Am mai auzit si eu stirea asta la un post de radio insa , din pacate, nu o cred pana nu vad o confirmare oficiala... taxa este data de Consiliul Municipal GR deci numai acesta o poate desfiinta sau guvernul/Parlamentul prin ordonanta/lege...

pe site-ul MAE, in cadrul comunicatului referitor la intrevederea celor 2 diplomati, nu scrie nimic despre asta... nici pe site-ul Comsiliului Municipal GR nu scrie nimic... in lipsa acetor dovezi palpabile, documente, cred ca cei de la punctul de frontiera pot pretinde in continuare taxa respectiva si nu pot fi contrazisi...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmath
post 14 Jun 2005, 10:47
Post #120


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 13 June 05
From: Timisoara




Legat de drumul prin Bulgaria, am citit pe aici cum ca portiunea dintre Vidin - Montana (pe E59) ar fi dezastruoasa... In cazul asta, care ar fi ruta ocolitoare, si cu cat este mai lunga ? Merci ...


--------------------
VW Golf Daewoo Matiz - TM-00-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 10:43
Dacia