Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Calatorii la manastirile din nordul Moldovei, Calatorii in Moldova

emilab
post 10 Mar 2006, 13:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 January 06




Stimati colegi a fost cineva de curand in Nordul Moldovei?
As dori ca in Postul Pastelui sa vizitez minunatele manastiri din Nordul Moldovei.
Daca cineva cunoaste starea drumurilor , trasee, pensiuni ......
Locuiesc in inima Ardealului (Alba Iulia)
Mutumesc anticipat pt toate raspunsurile voastre


--------------------
logan logan - ab 30 dpd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 10 Mar 2006, 14:02
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Vezi ca sunt oferte felurite pe la agentii. Ghidandu-te dupa ele iti poti face singur un traseu. Oricum, in putinele zile libere de paste, nu vei putea vedea decat o mica parte. Dar, buna idee, oricum...Sa ai drum bun.


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 10 Mar 2006, 14:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Ba in 2 zile vezi lejer toate manastirile din nord !


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilab
post 10 Mar 2006, 14:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 26 January 06




Nu ma duc de SF Paste. Perioada propusa pt aceast pelerinaj este sfarsitul lunii martie inceputul lunii aprilie. Eu mi-am facut un anumit program care ar cuprinde cam 4 zile de vizitare.
Stiind ca sunt f multe pensiuni turistice prin zona am incercat sa le contactez pt cazare dar pt ca sejurul era numai de o zi (in jurul orasului Piatra Neamt) sau doua (prin zona Campulung Moldovenesc) nu mi s-a putut face rezervarea (am fost politicos refuzat in sensul ca nu se fac rezervari de week-end).
Citind pe forum ca drumul pe la Praid-Gheorghieni este bun am hotarat sa ma duc la plecare pe el. La intoarcere as veni Vatra Dornei - Bistrita - Cluj dar nu stiu cum este drumul mai ales ca acum iarna au fost mari probleme in pasul Tihuta
Cat despre drumurile din Moldova (poate afectate de inundatiile de anu trecut) tufa- tufa de Venetia.
Acestea sunt motivele care m-au determinat sa cer un sfat si ajutor colegilor forumisti.


--------------------
logan logan - ab 30 dpd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 10 Mar 2006, 16:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




In mai toate satele din preajma manastirilor exista puzderie de pensiuni agro-turistice , clasificate si neclasificate , plus o seama de hoteluri perticulare nou aparute . In patru zile poti vedea 10 manastiri , daca doar intri vizitezi pas alergator si pleci mai departe , sau poti vedea in tihna doua -trei reprezentative . In plus unele manastiri ofera cazare si masa contra-cost , in conditii monahale , evident .
Daca intri in Moldova pe la Bicaz-Chei , e bine de stiut ca drumul de la Lacul -Rosu la bicazul Ardelean e ceva mai spart si cu zone de restrictie, dar pe o lungime de 4-5 km . In rst , pana la PIatra -Neamt drumul era foarte bun , cel putin asta toamna. Poate pe la poduri sa se fi stricat putin . Intre Piatra -Neamt si Targu -Neamt poti vizita cele doua manastiri fanion , Agapia si Varatec , treci pe la mormantul lui Veronica Micle , vezi biserici pictate de Luchian etc . Poti sta la una din pensiunile din Filioara sau Agapia , la poarta manastirii intalnesti vadane ce-ti ofera cazare .
La manastirea Neamtului se poate ajunge din drumul ce duce de la Targu -Neamt la Poiana Largului-Borsec , se ia la dreapta pentru 7 km . La circa un kilometru si jumatate de intersectia spre manastirea Neamt , este intersectia la stanga spre Secu si Sihastria . E mai bine apoi sa te intorci spre Tg-Neamt , sa tii drumul spre Falticeni , apoi spre Gura-Humorului , unde ai Manastirae Humor si Voronetul . De aici recomand drumul spre Vatra Moldovitei , apoi Sucevita si la urma Putna , unde e de vizitat si chilia lui Daniil Sihastru . Cand te intorci de la Putna , recomand drumul prin Marginea , Cacica , Gura Humorului -Falticeni, Tg Neamt si sa intri in Ardeal pe la Borsec , e mai bun decat pe la Vatra-Dornei- Bistrita , dar numai daca s-a reparat drumul de la Toplita la Reghin , anul trecut era groaznic . Drum bun !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 10 Mar 2006, 21:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Ghidioneanu, i-ai zis omului bine ce si cum sa vada, cu specificatia mai clara ca la Vatra Moldovitei are manastirea Moldovita.
Drumul P Neamt-Cheile Bicazului l-am facut acu 3 saptamini, sint citeva portiuni in chei mai proste, dar acolo cam asa e tot timpul; mai departe spre Ardeal nu stiu cum e drumul, eu m-am oprit la Lacul Rosu.
Sper sa se topeasca zapada, pt ca la intoarcere am vrut sa trecem pe la Secu si Sihastrie, dar era zapada, nu se putea ajunge cu masina smile.gif.
Daca se usuca drumurile, recomand trecerea muntelui (sau a dealului, ca nu e cine stie ce munte smile.gif ) cu masina (sa pe jos) intre Agapia/Varatec si Sihastrie, e frumos, si in felul asta se prinde si Manastirea Sihla (e superba zona si locul ala).
La Marginea o oprire de 10 min la un centru de olarit, iar la Cacica neaparat vizita la salina, precum si la biserica catolica de peste drum de intrarea in salina.
Recomand ca o oprire de peste noapte sa fie pe la Agapia/varatec, alta pe la Sucevita; in ambele locuri sint destule pensiuni si sint ok amplasate ca sa poti face imprejurimile, plus ca e mai faina zona Agapia si sucevita fata de celelalte; la fel o zona faina si multe pensiuni e la Voronet (aici chiar sint cu zecile pensiunile, numai ca mie tocmai de asta imi place mai putin. Sau hotel Best Western de la Gura Humorului daca te tine punga smile.gif
Cazarea anul trecut in mai/sept. era cam 5-600.000 lei/camera la o pensiune ok (nu 3 margarete smile.gif ). Grija daca maninci la pensiuni, sa stabilesti pretul la mincare inainte, nu dupa ca mine.....plus ca "bonusurile" se platesc in general smile.gif


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 10 Mar 2006, 22:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Daca locuiesti in Alba, cel mai frumos drum spre manastirile moldovenesti este cel prin Cheile Bicazului. Peisajul este superb !

Dar atentie, eu cand am fost pe-acolo, acum vreo sase ani am prins carosabilul undeva dupa Praid, foarte degradat. E bine sa te interesezi in prealabil de actuala stare a drumului. Succes si drum bun smile.gif !

P.S. Am citit mai sus ca laur ti-a recomandat schitul Sihla. Are dreptate, ar fi bine sa nu-l ratezi. Maicutele de la Agapia supranumeau acest asezamant de calugari Atos-ul romanesc. Se poate ajunge acolo de la Manastirea Agapia (ce frumoase picturi de-ale lui Grigorescu am vazut acolo !) si apoi se poate cobori muntele pe parte cealalta, ajungandu-se la manastirea Sihastria (unde se mai simte prezenta renumitului parinte Cleopa !)

P.P.S. In Targu Neamt se afla casa memoriala Ion Creanga (bojdeuca smile.gif)

This post has been edited by bendix: 10 Mar 2006, 22:13


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 10 Mar 2006, 22:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Mesaj duplicat, rog administratorii sa stearga !

This post has been edited by bendix: 10 Mar 2006, 22:08


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 11 Mar 2006, 13:40
Post #9


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Referitor la excursiile in Moldova la manastiri, va sfatuiesc nu va limitati numai la partea arhitectonica sau istorica, luati contact si cu oamenii de acolo, care sunt primitori in f. multe dintre cazuri.

Mai pe la toate manastirile exista un Arhondaric, adica una sau mai mult case/camere de oaspeti. In special manastirile de calugari au portile mai deschise, si prezinta mai multe astfel de facilitati. Cazarea este gratuita pentru una-trei nopti, dupa care daca persoana respectiva vrea sa mai ramana atunci trebuie sa munceasca in manastire si sa isi castige existenta. Conditiile nu sunt ca la hotel sau pensiune, dar permite posibilitatea sa stai direct in manastire si sa mananci doua mese calde pe zi, totul gratuit. Eu tin minte ca atunci cand eram student am facut cateva excursii minunate cu colegii, e drept ca pe vremea aceea ne multumeam poate cu mai putin. Sincer, imi e tare dor de vremurile alea...

Da, intr-adevar se renteaza o plimbare la schitul Sihla, si chiar un scurt sejur acolo, mai ales vara. Acum cativa ani cand am trecut pe acolo, inca pastrau traditia ca in biserica sa nu introduca energie electrica. O slujba de noapte acolo, la lumina candelelor si a lumanarilor, in mijlocul dealurilor pline cu paduri de brazi, departe de orice poluare sonora si sub un cer sublim acoperit cu stele, acolo este o experienta Unica. Poti sa te rogi, poti sa meditezi, sa faci ce vrei, trairea este extraordinara, pentru ca acolo simti cum se uneste tainic cerul cu pamantul, din vesnicie...

La cativa pasi este pestera Sfintei Teodora din Carpati, care a vietuit acolo zeci de ani in conditii departe de orice imaginatie. La vreo doi-trei km de poteca prin padure se afla schitul Daniil Sihastru (a nu se confunda cu chilia de la Putna). Acolo nu exista nici electricitate si nici drum de acces. Au costruit bisericuta carand materialele de constructie cu spatele. Mai sunt si alte chilii prin zona insa nu prea le cunosc, numai localnicii si calugarii au acces.


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 12 Mar 2006, 16:27
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Drumul intre Piatra Neamt Si Tg Neamt e foarte prost, tocmai am fost pe el, zone cu multe gropi.

As mai adauga, daca tot se ajunge acolo, bojdeuca lui Creanga din Humulesti (la marginea orasului TG Neamt) si Cetatea Neamtului.



--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 12 Mar 2006, 18:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Daca de la Piatra la Targu Neamț e drumul prost , atunci , pentru peisaj , recomand drumul din Bicaz pe la baraj spre Poiana Largului , ai si niște zone de belvedere foarte mișto , locuri de pescuit sau de mancat pește , poți sa o iei spre Durău unde ai Schitul Durău pictat de Luchian , eventual daca te țin picioarele să urci pe creasta Ceahlăului la bisericuța ridicata la 200 metri de cabana Dochia . Pentru cei ce nu pot urca atat pe jos pana pe creasta , e un drum din Bicazul ardelean , drum forestier , care urca pana la 1600 m , la circa o ora si jumatate de urcus de Cabana Dochia si biserica . Locul se cheama ,, La Stănile " si l-am descoperit dupa ce am ajuns cu masina ( o Dacie 1310 ) pana la locul numit ,, La Scaune " situat pe drumul ce leaga Duraul de Bicazul Ardelean peste munte . Am lasat masina acolo , eram cu o gasca , si dupa ce am asudat urcand doua ore , am ajuns la Stănile , unde spre disperarea nevestei mele , care e supraponderala , am gasit doua autocare si 5 masini parcate . Nu mai spun ce reprosuri am primit ...
Insă am înțeles că nu ai timp prea mult , dar pentru viitor...


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 13 Mar 2006, 11:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




Manastirea Durau
Picturile murale ale bisericii s-au realizat în doua etape. Astfel, în 1835 s-a pictat în ulei pridvorul, într-un stil asemanator celui neobizantin, de catre zugravii Macarie, Pimen si Gherasie, ucenici ai Sfântului Paisie de Neamt. Au trebuit sa treaca înca 100 de ani (1935-1937) pentru a se picta altarul, naosul si pronaosul, de catre unul dintre cei mai reprezentativi pictori români,
Nicolae Tonitza, împreuna cu un grup de ucenici - studenti ai Academiei de arte frumoase din Iasi.
Ceva deosebit de toate manastirile Moldovei = o pictura foarte "modernista"


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 13 Mar 2006, 12:00
Post #13


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(laur @ 10 Mar 2006, 15:03)
Ba in 2 zile vezi lejer toate manastirile din nord !
*



La 100 km/ora? Vorbeam de vizitat, de plimbat, de vazut...In 2 zile e imposibil...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 13 Mar 2006, 15:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Daca tu zici.....nu te contrazic.
Acu 2 ani, de Paste, am plecat asa pe la 11 dimineata, din Pascani pina la Manastirea Neamt. Cam 40 min se face drumul (sint cam 30 km). Aveam de gind ca dupa manastirea asta sa ne intoarcem, pt ca era urit afara si fiica-mea avuse in seara de inviere nitica temperatura. Pina am plecat, pina am ajuns, se facuse frumos afara....asa ca am zis sa mergem la Secu. Cam 10-15 min dureaza drumul. De la Secu, am zis cit e sa mergem pina la Sihastrie? 7 km....mergem. Dar era asa frumos afara, ca am urcat la Sihla, ca e frumos acolo, o stiam. Mers lejer, in mai putin de jumatate de ora esti sus, ca e drum forestier, cei citiva km se fac greu smile.gif
De sus am zis ca nu ne intoarcem pe acelasi traseu, asa ca am coborit la Agapia. De la Agapia la varatec sint vre-o 10 km.....pe drum asfaltat, cu masina....5 min??
La 8 seara eram in Pascani inapoi, morti de foame.....
6 manastiri, pe indelete....vreti si poze? Am facut si vre-o 150 de poze pe traseul asta....
Celelalte (Humor, Voronet, Moldovita, Sucevita) se fac lejer a 2-a zi, pina la Putna mai e ceva, e drept.....Dar daca nu va sculati la 9 ca mine, pina seara se vede si aceea.

Edit: Ovidius, in 2 zile poti face manastirile din N Moldovei, dar numai ele, nu si drumul de la Bucuresti/Timisoara pina la ele si retur !!!!!

This post has been edited by laur: 13 Mar 2006, 15:28


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tabek
post 13 Mar 2006, 15:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 June 05
From: Cluj Napoca




QUOTE(bendix @ 10 Mar 2006, 22:00)
Daca locuiesti in Alba, cel mai frumos drum spre manastirile moldovenesti este cel prin Cheile Bicazului. Peisajul este superb !

Dar atentie, eu cand am fost pe-acolo, acum vreo sase ani am prins carosabilul undeva dupa Praid, foarte degradat. E bine sa te interesezi in prealabil de actuala stare a drumului. Succes si drum bun smile.gif !

*


Pe ruta Sovata-Praid-Gheorgheni-Lacu Rosu am fost eu acum 2 saptamani, drumul este excelent, mai ales intre Sovata-Gheorgheni.


--------------------
Dacia/Peugeot 1310L/307 1996/2006 - MM05HVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 13 Mar 2006, 16:21
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov






Daca ajungi in Falticeni, incearca sa ajungi la Manastirea Probota, care se afla la cca 26 Km spre Pascani, nu cred ca e un ocol mare din Falticeni, insa cred ca merita vizitata...e diferita de celelalte pe care le-am vazut..sentimentul de liniste, de pace, de sacru e mult mai bine pastrat aici decat, de exemplu, la Voronet (care - dupa parerea mea - a ajuns un fel de talcioc).
Manastirea nu e asa de cunoscuta ca celelalte si pentru ca nu se afla "in drum", ci trebuie un mic ocol. Noi l-am facut acum doua veri si a meritat .


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 22 Mar 2006, 13:51
Post #17


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Daca doriti o harta a manastirilor cit de cit actula incercati la : http://www.ortodox.as.ro/harta/index.html numai ca trebuie sa folositi Nescape in Internet explorer .... nu mere. Stare drumului din pacate nu se poate afla decit de la cei care au fost recent in zona sau " la fata locului" dar este prea tirziu .


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 10 Jul 2006, 10:41
Post #18


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Am si eu o mica dilema: se merita sa mergi daca nu esti credincios? adica eu nu prea le am cu mersul la biserica, merg decat de pasti sa aprind o lumanare si poate la o nunta sau botez. am avut acum cateva zile o discutie cu prietena si ea zicea ca vrea sa vada manastirile din moldova. eu as prefera o iesire la mare sau la munte in aceeasi marja financiara.
mi se pare si mie ca bisericile (manastirile) din punctele au ajuns un fel de bazar si de punct de desfacere a chinezariilor si kitschurilor ordinare de magazin de "orice produs la 30mii". si mai e si problema cu cersetorii care vin sa-ti ceara o mie doua. pe mine ma streseaza la culme...esti si tu in vacanta sa iti cheltui banii munciti pe saptamana sau luna si vine un mucos la tine sa-i dai si lui din ei. pai sa nu-ti sara capsa?
am fost la cateva manastiri, mai recent la cea de la cozia unde a zidit-o manole pe ana coolspeak.gif si nu mi s-au parut cine stie ce. aceleasi picturi e pereti, vitralii, icoane, candelabre, oameni care chiar cred ca cineva e acolo sus si o sa ii ajute...popa.gif
asa ca.... in concluzie...merita deranjul? sau sa merg la mare...la soare...cu berea si sezlongul?


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khris
post 10 Jul 2006, 15:12
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 8 May 06




Mai bine la mare si la soare cu berica si cu sezlongul.
Aaa si sa nu uit - sper sa ai de a face numai cu oameni care chiar cred ca acolo sus e cineva care sa-i ajute..

Bafta si vreme frumoasa la mare!!!

This post has been edited by khris: 10 Jul 2006, 15:13


--------------------
Peugeot 307 SW 2005 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 10 Jul 2006, 18:27
Post #20


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




la mare va fi!


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shefful
post 26 Jul 2006, 09:18
Post #21


Cititor de forum


Group: Members
Posts: 134
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Ce-au Manole si Ana cu Cozia? nono.gif Sau poate e vorba de Manole cel Batran si umbra lui. Cum a fost la mare? biggrin.gif


--------------------
Maybach ZKR Ambition 1.6MPI Sedan 2005 - Gri Perla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 26 Jul 2006, 10:30
Post #22


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




DA, asa e. E vorba de manastirea de la curtea de arges, cred ca ma gandeam la altceva cand scriam. am vizitat-o cand am venit de pe transfagarasan si era in renovare/reparatii. am ajuns si la cozia (aia de langa caciulata) dar mai demult, de paste. la mare plec vineri seara.

This post has been edited by sorin.aldea: 26 Jul 2006, 10:30


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lacaru
post 26 Jul 2006, 12:50
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 20 August 04
From: Brasov




Daca nu esti prea bisericos vizitezi manastirile ca simplu turist. Parerea mea ca orice roman ar trebui sa viziteze manastirile din nordul Moldovei. Scopul e sa vezi ceva inedit nu sa te duci sa te rogi. M-a intrebat cineva acum 2 ani cand am fost la manastiri, daca fac parte dintr-o secta religioasa sau daca sunt bisericos ca am fost la manastiri. Vizitarea manastirilor ca simplu turist face parte din formarea culturii generale. Prefer sa merg la manastiri (nu sunt bisericos) decat sa merg la mare unde e tiganie, scumpete si plin de neamuri proaste.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 26 Jul 2006, 13:08
Post #24


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Desi nu e in lista celebrelor manastiri din Moldova...o recomandare...manastirea Vorona din judetul Botosani.

Traseu: de la Bucuresti pe E 85 pana la Targul Frumos si apoi spre Botosani - inainte de intrarea in oras in zona Lebada se intra pe un drum judetean si inca 20 km....

Cateva poze de anul trecut...

Attached thumbnail(s)
DSC02787.JPG ( Size: 277.1k ) Number of downloads: 7497
DSC02786.JPG ( Size: 213.63k ) Number of downloads: 7154
DSC02789.JPG ( Size: 182.51k ) Number of downloads: 6896


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 26 Jul 2006, 13:44
Post #25


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




Am stat la un centru de pregatire BRD de langa Manastirea Agapia, dar nu stiu daca vara gasesti locuri, noi am fost in octombrie si nu era nimeni...

si de acolo plecam in fiecare zi catre alta manastire/manastiri depinde cum le gaseam pe traseu.


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jul 2006, 07:57
Post #26


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti






--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grecul_
post 31 Jul 2006, 08:27
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 June 06




Stimati forumisti,
Planuiesc si eu un miniconcediu ( 5-7 zile) in nordul Moldovei la manastiri,cu masina si cazare la cort sau pensiuni.
Plecarea va fi din Brasov,la inceputul lunii octombrie.(poate prea frig pentru cort!!!)
Rugamintea mea,daca este cineva dispus sa-mi sugereze un traseu care sa le cuprinda pe cele mai insemnate (frumoase) manastiri si eventuale pensiuni, cu punct de start Brasovul.
Va multumesc si toate cele bune! cheers.gif


--------------------
Toyota Avensis 2006 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 31 Jul 2006, 10:13
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Si eu fac in vara asta o excursie pe la manastirile din Bucovina cu plecare din Constanta. Puteti sa-mi recomandati o varianta de traseu pina la Cimpulung Moldovenesc (acolo voi sta) si ce merita vizitat prin zona si daca stiti si care este starea drumurilor respective.


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grecul_
post 31 Jul 2006, 15:48
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 June 06




Cineva ???
Vreun sfat,vreo sugestie ???


--------------------
Toyota Avensis 2006 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 1 Aug 2006, 10:00
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




In octombrie in Bucovina nu mai stai la cort.Pensiuni sunt "LA GREU" la pret bun si calitate corespunzatoare.Din Bv te sfatuiesc sa iesi spre Piatra Neamt , lacul Bicaz si spre Vatra Dornei.Drumul e bun si fara probleme.Inainte de Vatra Dornei la 8-9 km este o pensiune superba (valea dornelor) unde te sfatuiesc sa stai(600 mi camera dubla).Iti mai scriu mai tarziu.

Eu sunt din campulung smile.gif ,traseu C-tanta-Giugeni-Slobozia-Urziceni(drum cu 2 benzi bun)-bacau-roman(E85 4 benzi drum super)-falticeni-gura humorului(2 benzi drum bun)-campulung mold.Din CM poti merge la toate manastirile(moldovita, voronet,sucevita,m-rea humorului) si pe munti(rarau, moara dracului, vatra dornei)Pe rarau in nici un caz cu masina.Iti mai scriu.O sa-ti placa garantat wink.gif


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:58
Dacia