Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geamuri electrice Laguna II, sistem de sustinere rupt

alex0875
post 28 Jul 2006, 23:16
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Plecat in concediu la munte cu fetita de 2 ani am lasat geamul din spate putin intredeschis ,fetita a tras de el putin mai tare a cazut in usa si dupa aceea am constatat ca desi motorul se auzea mergand geamul nu se mai ridica. Singura solutie a fost sa-l ridic cu mana la cateva zeci de km pentru ca la fiecare denivelare mai mare cadea singur. Cand am ajuns acasa am mers la service si dupa ce au demontat usa au descoperit ca este uzata piesa care sustine geamul, dar cum aceasta piesa nu se comercializeaza separat trebuie sa cumpar macaraua completa 500 ron. Atunci le-am explicat ca nu sunt dispus sa dau atatia bani pentru un rahat de plastic care nu valoreaza nici un ron. Am incercat la mai multe firme de dezmembrari si am aflat ca aceeasi problema apare si la firme cu pretentiii mai mari si nu am nici o sansa sa gasesc piesa respectiva.
Atunci am folosit o varianta mai romaneasca care nu m-a costat nimic si pot spune ca de atunci geamul merge impecabil si chiar ma gandesc sa le aplic acelasi tratament si la celelalte. Daca aveti aceeasi problema nu ezita-ti.Va explic cu lux de amanunte cum sa o rezolva-ti.


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 28 Jul 2006, 23:48
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




care este piesa?

Attached thumbnail(s)
macara_laguna_II.jpg ( Size: 108.49k ) Number of downloads: 13808


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 29 Jul 2006, 02:49
Post #3


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@alex0875 nu am inca problema asta, dar ar fi super daca ai face un tutorial. Nu se stie cand ne lovim si noi de problema asta...


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0875
post 6 Aug 2006, 20:41
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Imi cer scuze ca raspund cu intarziere dar pentru a fi mai explicit vreau sa pun si poze, dar pentru asta trebuie sa desfac usa din nou si nu am avut timp.Sper sa-mi fac timp zilele urmatoare.Oricum daca exista o urgenta o sa vad cum fac si o rezolvam pentru ca stiu cat este de neplacut sa lasi masina in parcare si sa te gandesti ca oricand se pote deschide geamul singur.


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna albastra
post 11 Oct 2006, 11:05
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 6 October 06




Am si eu acceasi problema cu geamul de pe spate insa nu am avut timp sa merg la service cu ea dar dupa ce am auzit de la alex 08675 cat costa cred ca nu am sa ma mai duc asadar am sa astept sa postezi poze si o explicatie cu lux de amanute pt ca sincer ma gandesc cu groaza ca vine iarna sad.gif


--------------------
renault laguna 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna albastra
post 17 Oct 2006, 07:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 6 October 06




Daca nu ai timp sa postezi atunci lasa un nr de tel, nu de alta dar am fost la service saptamana asta si dintr-o privire asupra masini facuta de catre un mecanic de la renault mi-a spus ca macaraua ma costa 10 mil,asa ca astept cu nerabdare sa ne descri cum ai rezovat tu probl fara sa mergi la service.


--------------------
renault laguna 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 28 Oct 2006, 21:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Salutari!
Ma confrunt cu urmatoarea problema: geamul dreapta fata se coboara putin apoi se opreste in ceva. Daca insist coboara dar ... nu mai urca decat cu greutate. Deci: a mai desfacut cineva panoul usii si daca da cam de pe unde se incepe? Din primele observatii am vazut numai 2 suruburi in partea inferioara a usii.
Multumesc!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0875
post 28 Oct 2006, 21:38
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 9 June 06
From: Bucuresti




Daca atunci cand actionezi comanda de ridicare coborare se aude motorasul mergand dar nu se misca geamul si daca poti cobori si ridica geamul usor cu mana sigur este exact aceeasi problema ca si la mine.
Inainte de a te apuca de treaba uitate la cele trei suruburi de la fata de usa pentru ca o sa ai nevoie de doua surubelnite cu cap hexagonal pe care daca nu le ai le gasesti prin piete la surubelnitele acelea cu capete interschimbabile si mai ai nevoie de un patent.
In primul rand trebuie sa desfaci fata de usa. Este fixata in trei suruburi,doua in partea de jos si unul acoperit cu un capac rotund in lacasul parghiei de care tragi cand deschizi usa. Dupa ce le desfaci scoti afara partea din plastic pe care ai butonul de actionare a geamului prin tragere. Dupa ce ai scoso o sa vezi in interior o componenta din plastic care are un buton de plastic patrat cu laturile de 1 cm si ceva care trebuie tras in afara cam un cm sau cat permite fara a forta prea tare. Acum poti desface usa. Incepi din partea de jos. Trebuie sa tragi putin mai tare pentru ca pe langa clemele din plastic de fixare mai are si un cheder cu adeziv pe ambele parti si se dezlipeste putin mai greu. Dupa ce ai desfacut partea de jos si lateralele o tii departata si scoti toate mufele:becul de jos difuzoare comanda la geam si cablul de la parghia de deschidere usa-capatul care vine chiar in spatele parghiei si mufa de la motorul macaralei. Acum ridici de fata de usa pana cand iese de pe canalul din partea de sus si o dai la o parte. Macaraua este fixata in patru suruburi trei in partea de jos si unul in capatul de sus al tijei. Macaraua are o tija metalica cu un canal la centru prin care trece un cablu actionat de motor si care la capatul de sus are atasata o piesa din plastic pe care este fixat geamul.
Din cauza frecarii pe tija se toceste partea care o fixeaza de cablu. Desfaci cele patru piulite care fixeaza macaraua si o scoti cu partea de jos inainte prin decupajul de jos dinspre exteriorul masinii. Acum bagi mana pe directia tijei de la macara si in partea de jos a geamului o sa gasesti piesa respectiva care are la partea dinspre geam un bolt cu un canal la capat care se introduce printro gaura de la baza geamului si dupa aceea se baga o siguranta de plastic pe acel canal. Scoti siguranta prin tragere in lateral si dupa aceea poti trage piesa afara.In continuare am sa te rog sa-mi trimiti o adresa de email pe care sa-ti trimit cateva schite de mana cu modul cum am rezolvat eu problema. Imi pare rau ca nu am avut timp sa desfac fata de usa si sa fac cateva poze.
Asta este valabil pentru usile spate . La cele din fata inca nu am umblat.


--------------------
Renault Laguna 2002/Estate Initiale
Laguna II 1.8 16V Estate Initiale Gri Eclipse 11/2002 Cutie Automata, Full Piele, Full Electric
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saa
post 29 Oct 2006, 02:09
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 28 October 06




interesant am si eu aceiasi problema ca si tine...dar eu am fata stanga(unde pot ridica si cobori toate cele 4 geamuri:((() pana la urma...ce era defect la tine is cum ai rezolvat problema?ca as incerca si eu...poate reusesc!


--------------------
Renault Laguna 2 2002 PRIVILEGE 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 29 Oct 2006, 08:44
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




@alex0875 - multumesc pt detalii, adresa de mail ag_72_gby@yahoo.com. Dupa ce o sa o desfac va tin la curent cu cele constatate.


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saa
post 29 Oct 2006, 13:00
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 28 October 06




daca ma poti ajuta si pe mine chiar te rog... untaru_sorin@yahoo.com imi este frica sa desfac fara sa ma indrume cineva...pt ca acolo ma gandesc ca nu e ca si in spate pt ca am problema la geam fata stanga si doar la geamul acela celelalte geamuri le pot deschide de acolo dar geamul de langa sofer nu...face un zgomot cum ai zis tu !


--------------------
Renault Laguna 2 2002 PRIVILEGE 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 31 Oct 2006, 12:37
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Nici o problema! Numai ca saptamana asta nu cred ca gasesc timp (serviciu, facultate, formalitati de inmatriculare). In mod sigur o sa va relatez cele constatate.
Cu bine!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saa
post 31 Oct 2006, 14:33
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 28 October 06




mersi si asteptam tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2002 PRIVILEGE 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lancer
post 17 Nov 2006, 23:11
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 17 July 06
From: Bacau




Salut.

Se pare ca m-a atins si pe mine napasta cu geamurile. La inceput cel de pe stg. fata doar scartaia ingrozitor cand actionam comanda;am fost la Renault cu alta problema si le-am spus sa se uite si la asta. S-au uitat. Si au dat din plin cu vaselina si WD-40 ( pe sistemul de ghidare, cabluri, ma rog) pana n-a mai scartait. Am plecat bucuros, numai ca la scurt timp a inceput sa se comporte ciudat: cand il coboram, pe la jumatate se auzeau niste zgomote de cabluri agatate, dar cobora. Cand vroiam sa-l ridic, urca vreo 3 sferturi, cobora putin (ca atunci cand iti prinde degetul) si se oprea. Trebuia sa-l ridic prin impulsuri scurte (si tras cu mana wub.gif ).

Acum coboara doar vreo 2 cm (cu un zgomot de-ti vine sa te cateri pe pereti) si acolo ramane. Am constatat ca de fapt cablul s-a exfoliat si s-a adunat la intrarea intr-un subansamblu din sistemul de ghidare (cred). Mi s-a spus ca nu mai am ce face si trebuie inlocuita toata macaraua.

Are cineva idee daca si cum se poate schimba doar cablul asta nenorocit ?

Multam fain pentru rabdare.


--------------------
Renault Velsatis 2002/2.0T 16v
VelSatis 2.0T 2002
Laguna II 2.0 16v Privilege
Renault 25 2,1 Diesel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 18 Nov 2006, 08:12
Post #15


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Nu ai ce-i face,trebuie schimbata cu totul.
Asa am patit si eu,dupa ce au "rezolvat" cu vaselina sau degripant,la 3 zile fiind plecat la Moeciu,am ramas cu geamul stg fata jos...m-am dus in Bv cu folie in geam la 5 grade afara...sufa era amestecata rau...nu cred ca trebuia vaselina.
Am schimbat-o in garantie.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petrescu mihai
post 17 Jan 2007, 19:48
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 December 06
From: Bucuresti




salut, . sa va spun cum am rezolvat eu problema cu cablul rupt de la macaraua geamului stanga fata .
am scos macaraua afara impreuna cu cele doua sine pe care urca geamul , si i-am desfacut cablul cu pricina , l-am masurat si apoi am incercat sa gasesc un cablu asemanator, pentru ca aparent seamana cu cel de la frana de la bicicleta dar e mult mai moale.
In final am gasit la DACIE , este cablul de reglare al farurilor .l-am taiat la marimea care trebuia , i-am pus tija de cauciuc care o avea cel de la macara , si apoi in cap i-am batut o piulta de la spitele de bicicleta . ...
acum macaraua merge fara probleme ....
sper ca va este de folos varianta mea ....


--------------------
Renault Laguna II 1.9 Dci 2002 cu Hayon
Laguna II , 2002, 1.9 Dci, 107 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 17 Jan 2007, 19:52
Post #17


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Bravos dom'le...acum sa speri ca nu o se infasoare aiurea sufa...la mine s-a intimplat doar ca au dat cu vaselina pe mosor...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
byl11
post 20 Jan 2007, 18:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 377
Joined: 25 February 05




Salut! cum 2 nopti mi-au spart geamul din st fata ca sa-mi fure antiradaru...si din nefericire am actionat macaraua unde intarsera cioburi si mi-am stricat piesa de plastic (albastra ) care culiseaza pe partea dreapta si sustine geamul. Daca e piesa pe care ati inlocuit-o cumva va rog trimiteti-mi si mie solutia. O macara pentru fata e 14 milioane!
Multumesc!!


--------------------
renault Latitude 2011/150cp/diesel - dj11byl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emilianT
post 21 Jan 2007, 01:41
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 January 07




salut. Am si eu aceeasi problema cu geamul stg. fata: scotea un zgomot infernal at. cind il actionam, iar dupa un timp, cind am vrut sa il ridic a cedat (l-am ridicat cu mina). Motorasul el. se aude ca merge dar nu se intampla nimic. Credeti ca este aceeasi problema cu piesa de plastic?
Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 2 Expression 1.8 16V / 2002 - OT-80-TOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ickx
post 21 Jan 2007, 20:15
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(petrescu mihai @ 17 Jan 2007, 19:48)
salut, . sa va spun cum am rezolvat eu problema cu cablul rupt de la macaraua geamului stanga fata .
am scos macaraua afara impreuna cu cele doua sine pe care urca geamul , si i-am desfacut cablul cu pricina , l-am masurat si apoi am incercat sa gasesc un cablu asemanator, pentru ca aparent seamana cu cel de la frana de la bicicleta dar e mult mai moale.
  In final am gasit la DACIE , este cablul de reglare al farurilor .l-am taiat la marimea care trebuia , i-am pus tija de cauciuc care o avea cel de la macara , si apoi in cap i-am batut o piulta de la spitele de bicicleta . ...
acum macaraua merge fara probleme ....
sper ca va este de folos varianta mea ....
*



Ce model de Dacie? Ca de vreo cativa ani ne-am diversificat teribil icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2003 1.9 dci 74 Kw
cool
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 21 Jan 2007, 21:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




dacia 1310
tot acel cablu l am folosit si eu la un ford la acceleratie merge super


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ickx
post 22 Jan 2007, 07:37
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




In sfarsit au facut si romanii ceva util! biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2003 1.9 dci 74 Kw
cool
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ickx
post 26 Jan 2007, 14:56
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




Geamul stanga fata imi face si mie probleme. La inceput cobora cu un scirtait ca de "creta pe tabla", dar urca fara probleme, pana cand am auzit un fel de crantanit si geamul s-a oprit la jumatate - a trebuit sa tin apasat pe buton si sa-l ajut cu mana. Acum coboara doar vreo 2 cm dar urca singur. Citind topicul de mai sus cu cablu de Dacie, m-am pus pe desfacut, dar m-am blocat la desfacerea macaralei in partea de sus unde se imbina cu geamul. Are cineva idee cum se desprinde de acolo?


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2003 1.9 dci 74 Kw
cool
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petrescu mihai
post 26 Jan 2007, 18:34
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 12 December 06
From: Bucuresti




ickx

vezi ca ti-am trimis un mesaj ... apropo cablul este de la dacia 1310 ...


--------------------
Renault Laguna II 1.9 Dci 2002 cu Hayon
Laguna II , 2002, 1.9 Dci, 107 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ickx
post 26 Jan 2007, 20:01
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




Multumesc frumos Mihai
Cred ca o sa incerc luni. Revin cu date concrete. Push me luck


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2003 1.9 dci 74 Kw
cool
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ickx
post 29 Jan 2007, 14:36
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




Job well done!
Am desfacut macaraua (nu fara dificultati - m-am chinuit la desprinderea geamului de sinele pe care culiseaza) si intradevar cablul scurt era rupt. Cele mai mari probleme sunt la masurarea noului cablu pt. ca o comparatie cu cel vechi iese din discutie (era franjuri). Oricum sunt necesare 4 maini dibace. In rest multa vasilina. Pt . cei cu aceeasi problema, va stau la dispozitie cu orice informatie, acum sunt doctor wink.gif .


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2003 1.9 dci 74 Kw
cool
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 29 Jan 2007, 16:24
Post #27


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Doctore,ia fii mai atent la faza cu "vasilina"...asa mi-au facut-o cei din service...au gresat macaraua si ce mai era pe acolo si la 4 zile am ramas cu geamul jos...era incurcata sufa.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ickx
post 29 Jan 2007, 17:13
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 19 January 07
From: Bucuresti




Posibil, dar daca este intins bine cablul, este aproape imposibil sa sara din acele canale ale rotitei pe care se infasoara. Plus ca eu am avut posibilitatea sa adancesc (cca. 1 mm) canalele.


--------------------
Renault Laguna II Hatchback 2003 1.9 dci 74 Kw
cool
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 26 Feb 2007, 20:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




QUOTE(petrescu mihai @ 17 Jan 2007, 20:48)
salut, . sa va spun cum am rezolvat eu problema cu cablul rupt de la macaraua geamului stanga fata .
am scos macaraua afara impreuna cu cele doua sine pe care urca geamul , si i-am desfacut cablul cu pricina , l-am masurat si apoi am incercat sa gasesc un cablu asemanator, pentru ca aparent seamana cu cel de la frana de la bicicleta dar e mult mai moale.
  In final am gasit la DACIE , este cablul de reglare al farurilor .l-am taiat la marimea care trebuia , i-am pus tija de cauciuc care o avea cel de la macara , si apoi in cap i-am batut o piulta de la spitele de bicicleta . ...
acum macaraua merge fara probleme ....
sper ca va este de folos varianta mea ....
*



Am uitat sa iti multumesc pentru explicatie. Am aplicat operatia acum cca.10 zile cu succes deplin. Acum merge perfect geamul.
La mine era unul dintre cabluri foarte ruginit (e adevarat ca a si stat vreo saptamana pana am reparat-o) si rupt, facut vraiste. M-a intrigat tare solutia aleasa de ei la colturi. Adica, prin alunecare, nu prin rostogolire pe o rotita. Mie mi se pare ca acele coltare se pot uza in timp dar este adevarat ca nu prea erau uzate.
Eu nu stiu de unde ati gasit voi cablul ala de faruri de Dacia ca eu am cautat la cel putin 10 magazine renumite din Constanta si nu avea niciunul. Am folosit cablu de frana de bicicleta (1,5 lei bucata =2m) care mie mi s-a parut ca are exact aceeasi flexibilitate. Problema ar fi ca este o idee mai subtirel (cam. 0.2 mm), abia sesizabil cu ochiul, dar sesizabil.
Eu nu am masurat cablul dupa cel vechi caci ala era facut franjuri si rupt. Noroc ca cealalta bucata era intreaba. Pur si simplu am completat cat mai trebuia ca sa ajunga sistemul intr-o stare incordata.
Imi pare rau ca nu am facut niste poze dar la ora aia aveam niste nervi... . Si eu am avut ceva probleme cu scoaterea geamului de pe culise (pentru ca nu mai vazusem si nici nu aveam cum sa vad pana m-am gandit sa il las in jos unde as putea sa il vad. Apoi, cele mai mari probleme le-am avut la montarea geamului la loc pe culise, cred ca am stat 1h.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 26 Feb 2007, 20:28
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Bună ideea cu cablu de Dacie sau de bicicletă. Sper să meargă și la mine ....dar să vină căldura wink.gif


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:41
Dacia