Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cat timp pot sa stau fara sa inmatriculez masina, la politie

motosanty
post 11 Apr 2019, 21:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 April 19




Salutare.
Nu gasesc nicaieri raspuns la intrebarea mea exacta:
Mi-am cumparat o Dacie 1310 de la un mos si am trecut-o pe numele meu doar la primarie(platit impozit, rca, itp tototototot). A mai ramas sa merg la politie sa o inmatriculez pe numele meu. Am inteles ca asta trebuie facuta neaparat in termen de 90 de zile. Daca eu am de gand sa pastrez numerele, mai trebuie sa ma duc si la politie? Sau pot circula linistit?
Rementionez ca nu am facut doar contract vanzare cumparare, ci am fost si la primarie si radiat-o, trecand-o pe numele meu.

Multumesc si astept parerile voastre biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 1983, TX - IS-45-DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 12 Apr 2019, 05:30
Post #2


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




90 de zile? Eu stiam de 30. Talonuk e pe numele fostului proprietar, deci e musai să mergi în termenul indicat pt înmatriculare. Nu stiu daca se ia amenda pt asa ceva, daca întârzii cu înmatricularea.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Apr 2019, 06:56
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




nu se ia amenda decat daca nu o declari la primarie si pt aia este 50 ron ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oldredlady
post 12 Apr 2019, 09:43
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 6 January 18
From: Dumbravă




Mergi la politie, inmatericulari, cu dosarul de inmatriculare, cerere, act v-c, certif fiscal primarie, fisa inmatriculare in care trece aceleasi numere pe care le pastrezi (nu le mai platesti), taxa eliberare certificat nou pe numele tau, asigurare RCA pe numele tau . Bafta.

This post has been edited by Oldredlady: 12 Apr 2019, 09:43


--------------------
Dacia, Renault 12 Mercedes, Audi, Renault 2100 - RO, UA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 13 Apr 2019, 13:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Noile reglementări aduse de OG 14/2017 obligă organul fiscal ca în termen de 5 zile lucrătoare de la înstrăinarea unui autovehicul, să înștiințeze acest fapt autorităților competente de înmatricularea vehiculelor. De la acel termen, noii proprietari vor avea la dispoziție o perioadă de maxim 90 zile în care vor fi obligați să îl înmatriculeze, iar dacă acest lucru nu se întâmplă, înmatricularea autovehicului va fi suspendată de drept. Prin urmare, conducătorii auto surprinși circulând cu un autovehicul ce are înmatricularea suspendată vor fi sancționați cu o amendă cuprinsă între 9 și 20 de puncte și cu reținerea certificatului de înmatriculare. Măsura de suspendare a înmatriculării unui autovehicul va interveni de asemenea și în altă situație des întâlnită, aceea în care inspecția tehnică periodică (ITP) a expirat sau a fost anulată.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:13
Dacia