Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Predare permis suspendat.

radian
post 9 Oct 2018, 06:19
Post #1


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Foarte pe scurt, in primavara lui 2017 i-am dat in cap unui radar cu 103 km/h in localitate cu limita 50. Mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile. Am contestat sanctiunea in justitie si in prima instanta sentinta a fost de anulare a suspendarii si mentinerea amenzii. Amenda am si platit-o atunci. Apoi IPJ Gorj a facut recurs pe care instanta la admis la recurs. Sentinta definitiva a fost pronuntata in data de 11 septembrie 2018.

Deci se dau urmatoarele date:
11.09.2018 sedinta publica

27.09.2018 (Red. P.N.M./Tehnored. C.R. Jud. fond E Dafinescu 4 ex. / 27septembrie 2018) Sa-i fwt cu pasareasca lor. Banuiesc ca e data tehnoredactarii deciziei

28.09.2018 (R.C. 28.09.2018 14.52.27 nr. comunicare 2 din 2) Acest text apare pe prima pagina mai exact intitutulata COMUNICARE HOTARARE CIVILA sub semnatura grefierului.

05.10.208. Data stampilei de pe plic prin care mi-a fost comunicata sentinta.

Unii imi zic ca am termen sa depun permisul in 5 zile de la data stampilei de pe plic. Adica 05.10.2018 + 5 = 10.10.2018, deci maine, as fi in grafic.

Altii, cei mai multi zic 15 zile de la data pronuntarii sentintei. Cand zic altii ma refer la Cei de la POlitia rutiera Petrosani, POlitia Rutiera Gorj (unde am comis-o) si opinia unui profesor de legislatie rutiera, pensionar, fost sef la Rutiera Judeteana.

Daca termenul de 15 zile este cel corect, de cand incepe numaratoarea?

Daca de la data pronuntarii, adica 11.09.2018 e absurd. Sentitna nici macar nu fusese tehnoredactata la aceea data...

Miza e, ca daca am depasit termenul pierd dreptul sa mai dau examenul de redobandire permis si in plus mai primesc bonus o luna la suspendare.

Multumesc celor care ma vor lumina cu opinii competente.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 9 Oct 2018, 08:08
Post #2


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




nu scrie in sentinta termenul de predare?
x zile de la pronuntare, de exemplu?
daca nu scrie, termenul curge de la data comunicarii - unii scriu chiar in sentinta care este termenul
pe portalul judecatoriei ce scrie?

This post has been edited by crisolro: 9 Oct 2018, 08:20


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Oct 2018, 08:12
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Problema este ca stampila si data la care ajunge in posta sunt cam decalate.
O cunostinta chiar a spus postaritei nu cumva sa lase fara semnatura cand vine plicul si a dat si o atentie pentru asta, tocmai pentru a avea data clara.
A gasit scrisoarea in cutia postala in conditiile in care era cineva la adresa in permanenta.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 9 Oct 2018, 10:04
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Pe majoritatea actelor cu care ma intersectez scrie in termen de x zile de la comunicare. Pentru institutia angajatoare comunicarea se considera realizata la data postei prin stampila de pe plic (tot atunci semnez pe un borderou a carei data coincide obligatoriu cu cea de pe plic).

Despre termen nu am cunostinta.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Oct 2018, 10:43
Post #5


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In sentinta nu scrie nimic despre modalitate sau termen de predare. Cand am contestat sanctiunea in justitie am primit permisul inapoi si am semnat o declaratie prin care imi asum obligatia ca in termen de nu stiu cate zile sa predau permisul, dar nu gasesc hartia aia neam. Data la care am primit comunicarea bate data stampilei de pe plic. 05.10.2018. Maine ma duc la Deva sa-l predau.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Oct 2018, 11:23
Post #6


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(radian @ 9 Oct 2018, 11:43)
Maine ma duc la Deva sa-l predau.
*


'Ce mai pierzi timpu'? Bga si tu un 110 la tine-n localitate, si rezolvi pe loc. tongue.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 9 Oct 2018, 13:56
Post #7


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




eventual sa rada inainte si un 200 de votca ca sa prinda curaj

This post has been edited by crisolro: 9 Oct 2018, 13:56


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrV
post 9 Oct 2018, 14:28
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 3 November 11




Cf art 103 alin 6 din OUG 195/2002 cu actualizarile ulterioare, termenul de predare a permisului suspendat este de 5 zile de la primirea instiintarii scrise.

This post has been edited by DrV: 9 Oct 2018, 14:28


--------------------
Dacia Solenza 2004 Confort
Singura modalitate de a face fata pretentiilor exagerate, este sa le indeplinesti. Dr. Rusu M.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Oct 2018, 18:31
Post #9


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(radian @ 9 Oct 2018, 11:43)
Maine ma duc la Deva sa-l predau.
*



Și cu ce te întorci ? La Petroșani nu se poate preda?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Oct 2018, 20:09
Post #10


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




La mine-n targ nu. Musai in capitala de judet, fie in judetul in care am comis-o fie in judetul de rezidenta. Suspendarea intra in vigoare de a doua zi. Deci, maine dimineata la ora 8 predau permisul si primesc dovada valabila pana la ora 24.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Oct 2018, 20:31
Post #11


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Cam mult pentru un pericol public.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 9 Oct 2018, 20:58
Post #12


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




E de la data pronuntarii. Sorry.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Oct 2018, 05:14
Post #13


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ar fi aberant sa fie de la data pronuntarii. 15 zile. Hotararea a fost tehnoredactata dupa 16 zile.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 10 Oct 2018, 11:23
Post #14


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da, dar tu ai știut de atunci, sau ar fi trebuit să știi, nu?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 10 Oct 2018, 13:58
Post #15


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




" Art. 120. - (1) Procesul-verbal neatacat in termen de 15 zile de la data comunicarii acestuia ori, dupa caz, a ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care s-a respins plangerea constituie titlu executoriu, fara vreo alta formalitate."

Dupa cum am mai zis, sorry.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 10 Oct 2018, 14:50
Post #16


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Cred ca ne zice el cand se intoarce de la Deva.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 10 Oct 2018, 14:59
Post #17


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Daca-i pieton, o sa cam dureze pana se intoarce tongue.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 10 Oct 2018, 17:16
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu acum 8 ani pe o speta asemanatoare (tot viteza), dupa ce am primit sentinta prin posta, a trebuit sa ma duc cu ea din nou la tribunalul la care s-a pronuntat sentinta definitiva (Braila), ca sa mi-o legalizeze wacko.gif , dupa care, cu sentinta legalizata si cu permisul, am revenit la politia de domiciliu (Galati) si le-am predat pe amandoua, primind la schimb o dovada fara drept de circulatie.
Daca nu le predai in timpul celor 15 zile, mai primesti bonus o luna de suspendare (deci 4 luni) si nu mai poti da examen pentru reducerea perioadei de suspendare la o luna.
Normal trebuie sa se ia in calcul data de pe stampila plicului, ca daca nu primesti sentinta nici nu ai ce sa legalizezi si nici ce sa predai la politie, ca permisul nu il predai cand vrei tu (in idee ca vrei sa scapi mai repede).

Teoretic pe Politia Rutiera n-o informeaza nimeni de situatia contestatiei tale, trebuie TU sa o informezi si musai cu sentinta legalizata. Insa, odata la cativa ani, iau la rand baza de date cu contestatii nesolutionate si cheama soferii la audieri sa aduca rezultatul contestatiei si permisul (in cazul in care au pierdut). Se da automat o luna bonus in acest caz.

This post has been edited by Laurentziu83: 10 Oct 2018, 17:22


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Oct 2018, 20:04
Post #19


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Cum a fost la oraș?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Oct 2018, 21:48
Post #20


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(DragosP @ 9 Oct 2018, 21:31)
Cam mult pentru un pericol public.
*




QUOTE(DragosP @ 10 Oct 2018, 12:23)
Da, dar tu ai știut de atunci, sau ar fi trebuit să știi, nu?
*



Dragos, scuteste-ma, despre morala crestina discutam la cafenea.

Deci, dupa ce am avut 1001 de variante in lucru, expuse de politisti de la rutiera de la Tg. Jiu, Deva si Petrosani, ceea care s-a aplicat la Deva a fost urmatoarea: Am predat permisul in termenul de 5 zile de la data stampilei de pe plic. Am primit dovada care imi permite sa circul azi pana la orele 24, suspendarea efectiva incepe de maine.

Fac mentiunea ca fie legea nu-i destul de clara fie onorabilii nostri rutieristi n-au nici cea mai vaga notiune despre ce zice si mai ales cum se aplica legea. Fiecare o interpreteaza dupa cum il taie capul.

Am profitat de faptul ca urma sa mai am drept de condus pana la miezul noptii si drumul la IPJ HD l-am legat de o delegatie la Brasov. Ieri am sunat la Politia Rutiera Deva si printre altele am intrebat la ce ora incepe programul. Mi s-a spus ca la ora 8. Avand programata deplasarea ulterioara la Brasov, ca sa castig timp, la 8.00 am fost in fata ghiseului. Surpriza. Programul de lucru al politistului de acolo intradevar incepe la ora 8, dar programul de lucru cu publicul incepe doar la 8.30. Boul baltii cu care am discutat ieri chiar isi imagina ca ma intereseaza la ce ora semneaza el condica de prezenta?

Ei, acum, daca am inteles bine, o alta nouatate in domeniu. Pana de curand predai permisul, faceai o cerere la comandant si daca iti aproba (o chestie pur formala) te programai pentru examenul 13 din 15. Ei, acum, mi s-a explicat, permisul, sentinta definita si plicul ca dovada pentru data stampilei, le-am predat la Politia Deva de unde urmeaza sa fie trimise la Politia rutiera Gorj care la randul lor urmeaza sa stabileasca sanctiunea efectiva pe cre o voi primi, imi vor trimite o instiintare in acest sens. Cu respectiva instiintare, cu cardul de identitate si cu dovada care expira la miezul noptii si de maine nu mai are nicio valoare, dar obligatoriu trebuie sa o am, ma prezint la Politia Rutiera Deva si cer sa fiu programat la examenul 13 din 15. La Deva examenul cu pricina se tine in fiecare zi de joi. Dupa ce am dosarul complet, pot sa dau examenul, daca nu-l iau din prima, in fiecare zi de joi in limita a 30 de zile de cand a inceput suspendarea.

Daca din motive birocratice, transfer documente Deva - Targu Jiu, analiza dosar Targu Jiu. stabilire sanctiune definitiva, raspuns Targu Jiu - Petrosani, cu raspunsul mers la Deva pentru programare, depasesc termenul de 30 de zile, mi-am supt-o singur...

Dupa ce am primit sentina definitiva data de Justitie, n-aminteles ce implicare mai are IPJ Gorj in stabilirea sanctiunii. Poate cumva Politia sa modifice in vreun fel o sentinta definita? Ma indoiesc. Doar o birocratie cretina...

Norocul meu ca locuiesc in HD si am comis-i in Gorj. Judete vecine. Nu vreau sa ma gandesc cat ar avea de pedalat unul care locuieste in Maramures si o comite in vacanta pe litoral...



--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 10 Oct 2018, 21:55
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Cred ca de fapt sancțiunea este birocrația, nu suspendarea + amenda.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 11 Oct 2018, 13:48
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




QUOTE(Laurentziu83 @ 10 Oct 2018, 17:16)
Eu acum 8 ani pe o speta asemanatoare (tot viteza), dupa ce am primit sentinta prin posta, a trebuit sa ma duc cu ea din nou la tribunalul la care s-a pronuntat sentinta definitiva (Braila), ca sa mi-o legalizeze  wacko.gif , dupa care, cu sentinta legalizata si cu permisul, am revenit la politia de domiciliu (Galati) si le-am predat pe amandoua, primind la schimb o dovada fara drept de circulatie.

*



Asa ti-au zis aia de la Galati? Pentru ca tot acu 8 ani cand am avut de predat permisul am descarcat de pe portalul judecatoriei decizia (adica ce scria acolo ca s-a respins contestatia si ca e irevocabila decizia) si m-am dus la udriste, in Buc, l-am predat si aia a fost. Nicio treaba cu legalizari, apostile sau alte rahaturi Am sunat atunci la Braila (unde aveam domiciliul si de unde urma sa il recuperez) si mi-a spus acelasi lucru, ca in termen de 5 zile trebuie predat de la pronuntare (fapta fiind in Bucuresti).

Asta cu plicul si data de pe el mi se pare o gaselnita de a mai trage de timp si unii si-au luat-o serios ca nu predasere permisul un an. Asa cum sursa de inspiratie a cererii e totusi internetul cand te prezinti singur in instanta cred ca poti intra sa vezi ce s-a intamplat (poate la asta se referea Dragos).

Iar cu asteptarea deciziei prin posta cu motivari, autografe... pare de pe la tv, ca sa ne intelegem Iohannis astepta sa-si dea aia demisia nu ca nu intelegea ce a primit biggrin.gif nu va mai inspirati de la aia.


Instiintarea e ca o sa iti zica de sanctiunea conducerii cu permisul suspendat (pt prententiosi, dreptul de a conduce) si ca intri la bulau daca te mananca.

Ala care e din MM si o comite pe litoral ajunge acasa cu dovada/fara cu trenul, depune plangere la CT atunci a 2 a 3 a zi sau ulterior prin posta, ia permisul de la MM, pierde procesul, se uita pe portal si se duce si-l lasa la MM iar. Ce face dupa...asta e, data viitoare sa beleasca mai bine ochii la drum daca l-a mancat in c.r sa mearga cu 190 pe autostrada ca zici ca n-a mai vazut asa ceva.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 11 Oct 2018, 15:38
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Portalul este specificat ca obligatoriu la cetateni?
Nu toata lumea are internet si nici obligata sa aiba.
Nu poti pretinde cuiva sa dea zilnic pe la tribunal ca sa verifice daca au dat sentinta sau nu.
Posta romana este metoda oficiala de instiintare. Ca cetatean de buna credinta NORMAL este ca termenul sa curga de la COMUNICAREA sentintei.
Comunicarea catre CETATEAN nu catre secretariat...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 11 Oct 2018, 15:42
Post #24


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Sandel a înțeles la ce m-am referit.
Lispa mijloacelor nu poate constitui motiv pentru necunoașterea/nerespectarea legii.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 11 Oct 2018, 15:55
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Eu repet ca sa se inteleaga.

Fara studii juridice nu ai cum singur sa te duci la judecatorie si sa depui o cerere sau macar sa stii despre ce tre sa scrii acolo. Asadar e clar ca ne uitam pe internet. Si tot de pe internet ne putem uita si la ce s-a pronuntat. Nu sunt convins care e termenul corect, legal, daca X zile de la pronuntare sau de la comunicare (poate stie Klaus mai bine). As intelege cand asteptam totusi motivarea, ceea ce e altceva. aia poate veni dupa luni sau ani in anumite cazuri.

Ori cand e nevoie si e de bine, ne uitam pe internet si avem acces, cand e de rau, nu mai avem acces. Daca ar fi sa castigam in instanta, am sti imediat nu? Altfel spus, daca nu mai recuperezi permisul cand depui contestatia si astepti sa se pronunte si sa zicem ca in caz de castig tre sa te duci la politie cu dovada castigarii atunci parca ne-am uita in portal sa alergam sa luam permisul cat mai rapid, sau asteptam comunicarea vreo luna 2?



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 11 Oct 2018, 16:30
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Dreptul la justitie nu e conditionat de studii juridice sau acces internet.
Informatia despre contestatie si directia judecatorie/tribunal o primesti de la organ odata cu procesul verbal.
La judecatorie este ghiseu de info unde primesti detaliat tot ce vrei pentru contestatie.
DACA VREI poti merge zilnic la ghiseu sa consulti dosarul.
Eu de acolo am primit info referitor la portal.
O comunicare nu o poti face in orice zi si doar la secretariat pt ca obligi omul de la tara sa strabata tara ca sa afle ca inca nu s.a pronuntat.
Ca se foloseste lumea de termene in folos propriu e alt topic. Legea trebuie sa acopere si cazul satelor izolate si al celor cu smartphone


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Oct 2018, 20:05
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Sandel: la vremea respectiva oricum domiciliam in Galati, nu era o problema.
Zic doar calea pe care am urmat-o. Si ca musai a trebuit sa duc sentinta legalizata, ce primita prin posta nu era suficienta. Asa ca m-am dus la Tribunalul Braila si de acolo la politia Braila, ca tot era in drumul spre casa.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 Oct 2018, 20:34
Post #28


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(DragosP @ 11 Oct 2018, 16:42)
Sandel a înțeles la ce m-am referit.
Lispa mijloacelor nu poate constitui motiv pentru necunoașterea/nerespectarea legii.
*



Esti iar pe alaturi. Necunoasterea legii nu este o scuza, dar autoritile sunt obligate sa-ti aduca la cunostinta verdictul intr-un termen rezonabil. Daca autoritatile nu sunt capabile (lipsa mijloacelor...) sa ma informeze in timp util nu mai este vina mea.

SandelBS, esti destul de radical. Eu fac parte din categoria celor care stiu sa foloseasca netul. Dar, daca termenul ar fi de 15 zile de la pronuntarea sentintei (tu ziceai de 5 zile acum 8 ani, probabil asa o fi fost) iar sentinta a fost tehnoredactata la 16 zile de la pronuntarea sentintei si aprobata, ulterior postata pe net a doua zi, adica la 17 zile, cum as fi putut sa ma incadrez in termenul de 15 zile?

This post has been edited by radian: 11 Oct 2018, 20:35


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 11 Oct 2018, 22:03
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Sentința ți-a fost înmânată personal și ai semnat pe borderoul de comunicare? Dacă da, data trecuta în borderou se consideră data comunicării și de la acea dată curge termenul la care faci referire.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 Oct 2018, 06:40
Post #30


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Inmanata personal, fara semnatura.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:20
Dacia