Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Frana Ciudata, diferenta de frana intre m2 hatch\sedan

vodafone
post 31 Jul 2005, 13:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 8 June 05




ba baieti, pana acuma m-am urcat in vreo 4meganashe incluzand si cea pe care am facut drive testu.pana acuma nu am dat nici o atentie la capitolul frane pana in momentu in care am pus mana pe un m2hatch confort privilege dci80cai. in momentu in care calcam frana pur si simplu ingheta pe shosea iar absu intra daca pun frana brutal .la a mea daca pun frana parca se mai gandeste un pic daca sa se opreasca apoi imediat intra absu in functiune, dupaia se opreste.testul pe care l-am facut o fost cu o viteza intre 50km\h-90km\h si in treapta 1 la 10-20km\h(aici nu o intrat absu).
e ceva normal diferenta asta intre raspunsul franei?pur si simplu la mine mii se pare ca pedala e foarte moale.diferenta e din cauza reglajelor pedalei?la voi cum e?


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 influence
megane sedane2 influence 1.4.16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 31 Jul 2005, 14:17
Post #2


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




la mine ingheatza pe shosea..si asa a facut de cand o am, (de ex acu..nu am mers cu ea 2 sapt ca am fost in spania unde am inkiriat un ford- rezultatul este ca acum cu meganu ies pe geam la fiecare frana pana ma reobisnuiesc)

daca placutze de frana mai ai, poate ar fi buna o aerisire a instalatziei..de reglat nu prea cred ca ai ce regla!


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vodafone
post 31 Jul 2005, 15:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 8 June 05




pai masina o am de aproape 3-4 saptamani.si sa vreau nu aveam cum sa pilesc placutele alea in asa scurta vreme. am in jur de 1900km facuti.


--------------------
Renault Megane Sedan 2005 influence
megane sedane2 influence 1.4.16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 31 Jul 2005, 20:38
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




Si mie mi se pare ca nu mai franeaza ca la inceput... Si se cam lasa de bot cand franez mai tare! sad.gif


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 1 Aug 2005, 06:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Poate din cauza ca ne-am obisnuit cu frana de pe Megane si nu mai venim cu nasul in volan ca inainte, acum ni se pare ca nu mai merge frana bine.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 1 Aug 2005, 14:13
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Chestia cu frana este (cred eu) mai mult o chestie de "feeling" decat una reala.

Stiu asta de la supernova .. eu aveam impresia ca masina franeaza din de in ce mai slab (desi testele pe bancul de frane ieseau perfecte de fiecare data). Cauza era de fapt ca eu ma invatasem sa nu mai calc frana asa de tare si, cu trecerea timpului ma invatasem sa nu mai dau cu capul in volan de fiecare data cand franam.
Problema apare insa cand ai nevoie de o frana puternica .. atunci, din obisnuinta nu apesi pedala chiar atat de tare pe cat ar trebui => ai impresia ca masina franeaza slab smile.gif.

Nu spun ca nu e posibil sa apara si o deteriorare in timp a sistemului de franare .. dar nu cred ca apare asa ceva mai devreme de cativa ani buni (peste 5).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renonino
post 1 Aug 2005, 14:35
Post #7


Cuore Sportivo


Group: Members
Posts: 107
Joined: 13 July 05




Am condus si bicorp si sedan si nu am sesizat diferente la franare. Totul merge brici: masina ingheata pe sosea, ambele erau dci, 100 respectiv 80 cp.


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 TS 2006

Daewoo Matiz E 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:58
Dacia