Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum Sa Scap De Rasina De Brad

drati71
post 30 Jul 2005, 18:05
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 27 July 05
From: Sfantu Gheorghe




Salutare baieti,
Acum, am si eu o intrebare in numele fratelui meu, care are un Megane Sedan, confort Privilege, de culoare neagra metalizata si are o problema de care nu poate scapa.
Din cauza constructiei garajului si a caldurii (barne din lemn de brad) i s-a scurs pe vopsea rasina de brad. Va rog sa-mi spuneti si mie cum am putea sa scapam de rasina fara sa afecteze frumusetea de vopsea.
Mentionez ca la o incercare, dupa un sfat de la cineva neinitiat, am incercat cu benzina dar a lasat urma (a matuit vopseaua in zona respectiva) care se vede cand masina este spalata. Vreau sa stiu daca la o polishare (ce fel de polishare?) o sa scapam de acea rasina sau de urmele ramase dupa "tratamentul" cu benzina? mad.gif biggrin.gif


--------------------
God Give You Joy! . .
Reno Laguna II 1,9 dCi; 2004; 120CP; Dynamique; Gris Hologramme
PDA FSC N560
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 30 Jul 2005, 21:00
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Cineva-ul acela neinitiat cred eu ca a avut dreptate, benzina nu matuieste vopseaua/lacul (dacia excepted). In cel mai rau caz pot ramane pete galbui care ies cu detergent. Benzina este solventul recomandat pt dizolvarea a petelor de rasina, smoala. Solutiile din comert pt. acest fel de curatari sunt bazate tot pe benzina (cel putin cele pe care le stiu eu). Matuirea probabil ca provine de la faptul ca rasina s-a dizolvat dar nu s-a curatat complet, sau ca ai folosit o carpa murdara (abraziva) cand ai frecat locul. Poti incerca cu polish (pasta din comert, aplicata manual cu o carpa curata) ca sa fii tu linistit si aproape sigur se rezolva, sau as spune sa mai dai cu benzina si apoi sa speli zona cu detergent, dar ai sa ma injuri, asa ca nu spun. Daca benzina ar dizolva lacul, atunci toate masinile ar umbla cu pete mate in jurul busonului de alimentare, ceea ce nu e cazul.
Am mai scris asta: un vopsitor mi-a spus ca pot sa dau cu diluant ca sa curat niste clei de autocolant de pe caroserie, am fost foarte circumspect si am incercat intr-un coltisor sub prag si nu s-a luat deloc vopsea pe carpa. Totusi nu m-am indurat sa dau pe capota unsure.gif, chiar daca era masina de firma (cine vrea sa incerce o face pe propria raspundere!). Explicatia lui a fost ca vopseaua/lacul odata uscate nu mai reactioneaza cu solventii, si ca in general vopselele auto sunt atacate fizic, nu chimic (bird shit excluded). Sigur, nu te apuci sa dai cu decanol...


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 31 Jul 2005, 09:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




www.mafra.ro vezi aici ca au un spray special pentru rasina.


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drati71
post 1 Aug 2005, 14:07
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 27 July 05
From: Sfantu Gheorghe




Multumesc baieti pentru raspunsuri. Am intrat pe site-ul celor cu produse Ma-Fra, au destul de multe lucruri faine, printre care si ceea ce ne intereseaza pe noi, dar oare sunt bune produsele lor? Voi ati incercat ceva de la ei?


--------------------
God Give You Joy! . .
Reno Laguna II 1,9 dCi; 2004; 120CP; Dynamique; Gris Hologramme
PDA FSC N560
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 18:16
Dacia