Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cand Si Cu Ce Pret Ne Vindem Meganul Ii

IRS
post 21 Jul 2005, 11:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 23 February 05




Desi sunt posesor de aproape 1,5 ani ma gandesc deja la perspectiva. Desi am cautat pe forum un topic asemanator nu exista decat pentru Clio si nu imi propun o discutie legata de atasamentul la marca renault. Asadar, cel putin pentru utilizatorii de megane II de peste 1 an ce planuri aveti. De altfel, am si inceput sa vad cateva maganuri cu anunt de vazare in geam.


--------------------
Megane II Sedan 1.6 Privilege, ESP, xenon, trapa, piele, negru - martie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 21 Jul 2005, 14:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




eu am masina de 10 luni... sincer vreau sa schimb masina, dar nu vreau sa o vand...
Daca ar fi totusi de vanzare as tine masina asta cel putin 3 ani...


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 22 Jul 2005, 14:21
Post #3


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Eu am M2-ul meu de 1 an si aproape 2 luni. Sincer si eu ma gandesc la viitor. Oricum la cum se comporta mashina asta (si ma refer strict la cea pe care o am eu, nu la marca in sine) nu intentionez sa o schimb prea curand, adica nu mai devreme de 3 ani, doar daca nu cumva da norocul peste mine in cel mai obscen mod posibil si castig la Loto vreun milion de euroi biggrin.gif .
Daca ar fi sa o schimb nu cred ca as mai apela tot la Renault. Francezii astia te lasa sa crezi ca iti ofera ceva cu o mana dar de fapt mana cealalta este in buzunarul tau pana la cot.
Prefer sa dau o mie doua mai mult dar sa nu stau cu teama ca dintr-o clipa in alta ma vor lasa flanshele sau nu stiu ce naiba pe la sistemul de directie si ca garantia aia penibila de 18 luni tocmai s-a terminat. Vreau sa merg intr-un service unde sa am de-a face cu oameni civilizati care stiu ce au de facut, nu cu ciobani care fac meserie dupa ureche. Vreau un service care are orice piesa pe stoc sau unde sa nu trebuiasca sa astept 2 luni pentru o piesa. Vreau ca dealer-ul de la care cumpar mashina sa stie tot despre ceea ce vinde, sa-mi explice ca unui novice si sa imi ofere un drive-test fara sa trebuiasca sa ma tziganesc cu el.
Dar deja cred ca vreau cam multe si ca sa am cele de mai sus nu ar trebui sa traiesc in Romania.

In concluzie, in cea mai mare parte Renault Romania este o experienta cam dezamagitoare pt mine. Motoare bune, materiale de calitate indoielnica, garantie jenanta, service de cacao, costuri de achizitie si de intretinere relativ mici dar care nu acopera celelalte minusuri (sau sunt in stransa legatura).

This post has been edited by nacht: 22 Jul 2005, 14:22


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vbocan
post 22 Jul 2005, 14:37
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 29 May 05
From: Timisoara




Interesant. Eu mi-am luat Renault pentru ca m-a dat gata masina ca design si in plus cei 1400 de euro reducere.
Vreau sa spun ca din punctul de vedere al prezentarii pre-vanzare, nu am avut probleme. Au acceptat sa fac un drive-test din minutul 1, fara sa vada daca sunt un cumparator real sau doar o persoana care umbla dupa senzatii si ceva pliante gratuite. N-am inca nimic de zis despre service-uri, masina fiind prea noua.
In concluzie, masina mi se pare ca merita banii, dar poate urmatoarea va fi altceva.


--------------------
Renault Megane 4 Estate 2017 / Intens / 1.5 dCi 110 CP EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 22 Jul 2005, 19:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




Pai daca vrei sa vinzi o masina e simplu in cazul nostru vorbind despre masinile Renault pretul de revanzare se calculeaza cam asa: minus 1000 de euro la fiecare an care trece,Din ce ramane mai scadem 1000 euro pentru fiecare 10000 de km daca s-a depasit bariera celor 100000 de km parcursi de acea masina .
ex:
Megan 2 an 2003 pret cumparare 15000 euro kilometraj sa zicem 130.000 km
Suntem in 2005 scadem 2000 de euro plus inca 3000.Si ajungem la 10000 euro. smile.gif


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmc
post 22 Jul 2005, 20:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




mi se pare cam ciudata chestia asta cu 1000 euro in minus pt fiecare 10000km peste 100000 !!! Daca puneai baremul la fiecare 50000 km, da, parca ar mai merge, dar asa!!!


--------------------
Renault Megane II 2004 - 1.6 115
Megane 2 Sedan 1.6 115 Privilege
Iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 02:24
Dacia