Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inchidere Usa Spate Stanga, ....cand vrea meganu'

homeless
post 9 Jul 2005, 15:28
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 December 04
From: Bucuresti




Nu stiu daca a mai patit cineva faza asta, ca n-am vazut pe forum. Am observat o problema la masinuta mea fabricata in Spania(noroc ca am gasit pe o eticheta sub nr de inmatriculare in fata, ca dealerul nu a stiut sa-mi spuna decat made in France.....), Megane II hatch 98 cai, influence : uneori dupa cum vrea sa nu........cred computerul de bord in momentul in care deschid masina, usa stanga spate face opinie separata si refuza sa se deschida. Isi revine la inch si desh repetate din telecomanda....fapt de duce uneori la armarea alarmei gemini......jenant de altfel......in timp ce ies cu masina din parcare. Mai rau e ca am ajuns sa fac ca la dacie, sa desch usa eu din interior pt ca sa intre cineva. A mai intampinat cineva ac problema? Se va rezolva cu o resoftare? help!


--------------------
Renault Megane 2 2005, Influence 1.4 l 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 9 Jul 2005, 17:30
Post #2


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Nu cred ca e din computer, mai degraba face figuri "yala" de la usa respectiva.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Jul 2005, 17:38
Post #3


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




homeless .. e vorba de actuatorul care face treaba aia . Sau, poate e vorba chiar de mufa care asigura curentul dispozitivelor din acea portiera.

Eu intai as curata mufa (cu spray contact - 50Klei vechi la orice magazin de piese electronice) si , daca nu merge asa, as demonta portiera sa ma uit la actuator, eventual sa il schimb (un actuator nou costa cca 120 Klei vechi <un noname> si vreo 300Klei vechi unul de firma).

Bafta!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
homeless
post 9 Jul 2005, 21:02
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 December 04
From: Bucuresti




Ok Liviu, si ce e "actuatorul"asta? ca m-ai cam bagat in ceata.......

This post has been edited by homeless: 9 Jul 2005, 21:04


--------------------
Renault Megane 2 2005, Influence 1.4 l 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 10 Jul 2005, 11:14
Post #5


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Actuatorul este un sistem electromecanic care se foloseste la actionarea diverselor prostii la masini (in general). E de fapt un motoras cu o cremaliera. Cand alimentezi motorasul intr-un sens se extinde cremaliera si cand alimentezi invers, se restrange cremaliera. Are cca 6 Kg forta.

Actuatoarele astea pot fi si electromagnetice si pneumatice .. etc .. la megane cred ca sunt electrice (cu motoras).

Oricum, nu cred ca s-a defectat actuatorul la tine, pare mai mult o chestie de contact murdar.

This post has been edited by Liviu: 10 Jul 2005, 11:20

Attached thumbnail(s)
dlp62w.jpg ( Size: 9.26k ) Number of downloads: 50


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 10 Jul 2005, 11:24
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Si, ca sa fim putin mai detaliati .. uite cam cum e inauntru (ca sa intelegi cum functioneaza).
Considerati asta material didactic smile.gif.

Dati "actuator door lock" in Google la images smile.gif.

This post has been edited by Liviu: 10 Jul 2005, 11:28

Attached thumbnail(s)
10_1.jpg ( Size: 16.52k ) Number of downloads: 54


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
homeless
post 10 Jul 2005, 14:04
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 December 04
From: Bucuresti




Mersi mult pt explicatii, am uitat sa precizez totusi ceva, masina e arpoape noua ( aprilie ) am 2800 km cu ea, iar ciudat e ca uneori merge alteori nu, iar din interior se deschide intotdeauna, deci daca ar fi actuatorul asta defect nu ar trebui sa intampin pb de fiecare data, deci efectiv manerul exterior ramane ca si cum usa ar fi inchisa.O sa merg cand o sa am ceva timp la service, mersi oricum


--------------------
Renault Megane 2 2005, Influence 1.4 l 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 10 Jul 2005, 22:52
Post #8


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Pai...nu sunt convins ca am dreptate, dar, dupa cum am intalnit la multe masini....actionarea din interior e oarecum independenta de cea din exterior....adica din interior poti deschide chiar si o usa blocata.....e posibil sa fie la fel si la Megane.....adica actionarea asupra parghiei pe care o "plimba" actuatorul, sa fie paralela cu actiunea actuatorului.
Asta s-ar traduce in......poti deschide usa din interior....nu poti de afara.....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Jul 2005, 07:44
Post #9


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




homless ... nu e neaparat sa se intample de fiecare data ... eu am patit asa ceva ... la fel ca tine ... cand vroia deschidea usa cand nu nu ... rezolvare ... sincer niciuna ... de lene ... dar precis era un contact sau motorasul asa ... pai si daca spui ca e asa proaspata masinuta inseamna ca ai garantie pe alarma asa se face gratuit ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 12 Jul 2005, 16:31
Post #10


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




megane-ul mai are o jmekerie la usile din spate, suplimentar fata de masinile obisnuite . adika la tico,cielo, etc etc ai o mica limbutza pe partea metalica a usii de care dai ca sa nu se "sinudida" copilu isteric . pe cand la megane, o data cu actionarea butonului d p usa soferului, nu numai cablocheaza actionarea geamurilor spate, da si face cumva de nu se mai deschid usile dinauntru...s-ar putea obiectul asta sa o fi luat razna.


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
homeless
post 30 Jul 2005, 21:32
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 December 04
From: Bucuresti




Poate la versiunea ta rombule....la mine ( influence ), in momentul in care blochez MANUAL usile ( eu nu am buton de pe usa din fata ....si nici geamuri electrice fata), faza e doar ca nu se mai deschid din interior, culmea e ca geamul se lasa tot pana jos smile.gif, nu ma deranjeaza asta, da asa, ca chestie. Apropo vesti bune, se pare ca in ultimul timp a inceput ( usa smile.gif ), sa se supuna.


--------------------
Renault Megane 2 2005, Influence 1.4 l 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:47
Dacia