Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 10 11 12 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme la megane II , intrebari !

vbutnariu
post 22 Jul 2005, 15:55
Post #331


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 July 05
From: Brasov




Salutare stiu ca am mai scris despre problema asta dar azi intorcand-ma de la un drum din Bucuresti zdrangane bordul destul de tare in coltul din dreapta deja e enervant am presupus ca e difuzorul ala da se pare ca nu e ala.
Stie cineva o rezolvare simpla inainte sa merg la service?
Mai are cineva problema asta?
(Mentionez ca masina este noua nu are decat 2 saptamani)

Va multumesc anticipat


--------------------
Renault Megane 2005 Influence
Megane II Sedane Iul 2005 1.5 DCI 80 CP Influence
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 23 Jul 2005, 09:57
Post #332


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




a mea masina cum prinde un caine pe carosabil il mananca smile.gif

http://www.grafik.ro/Dc1.avi


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 23 Jul 2005, 10:13
Post #333


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




He, he. Stia el, cainele, ceva. A vazut limita de viteza 50 si a calculat bine. De unde sa stie el, saracul, ca tu vii cu 100? Claxon i-ai dat? Ca se oprea.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 23 Jul 2005, 10:28
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




hmmm... chiar daca din film pare evitabil accidentul ... de la volan totul s-a intamplat foarte repede... am apucat doar sa franez...aveam in jur de 90 km/h cand l-am vazut si l-am lovit cu aprox 60 km/h ...oricum sa nu-l planga nimeni ..cainele traieste... biggrin.gif masina a fost lovita mai rau ...

traiasca casco biggrin.gif

This post has been edited by atoma: 23 Jul 2005, 10:29


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3ryro
post 23 Jul 2005, 23:19
Post #335


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 23 July 05




Buna,

Am un Megane II de 2 ani. Nu am avut probleme cu el pana astazi cand mi s-a aprins Martorul luminos de control al sistemului antipoluare si SERVICE.
Aveti idee de la ce poate fi?
Eu nu ma pricep deloc la partea tehnica


--------------------
Renault Megane II
Megane II Bicorp - 1.4 16v - 98hp - Pack Authentique
Culoare Noir Nacre - An 2003 - 31.000 km

Ford Fiesta 1.4 TdCi 68hp 2006 -facelift- Culoare Tango , echipare : Ghia 3.500 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicotine
post 24 Jul 2005, 09:32
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




Si martorul a ramas aprins ? Ca daca s-a stins poate fi un episod trecator; trebuie oricumsa ajungi in service dotat cu tester dedicat Renault CAN bus si sa-ti citeasca codul de eroare.
Cu codul astfel aflat ei vor propune ce piesa trebuie inlocuita.

This post has been edited by Nicotine: 24 Jul 2005, 09:35


--------------------
MII Sedan 1.6 16v Confort Privilege Beige Angora 2005; sistem supraveghere presiune pneuri; bavete noroi fata spate
, etrieri vopsiti rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3ryro
post 24 Jul 2005, 10:13
Post #337


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 23 July 05




Martorul a ramas aprins. Am mai avut probleme cu martorul de airbag dar ala s-a stins imediat. M-am uitat in carte nu scrie nimik, macar sa spuna cauza. M-am gandit ca poate am fost la peco si mi-au bagat alta benzina, dar pe bon scrie clar fara plumb. Ma gandesc ca eu spal masina o data la saptamana cu presiune si poate a intrat putina apa in rezervor.
Oricum eu nu prea sunt multumita de Megane II. La cati bani am dat pe ea ma asteptam la ceva mult mai bun. Toata iarna am avut probleme cu flansele sau bobinele pt ca spuneau cei de la service ca masina e prost facuta si daca intra putina zapada gata numai merge.


--------------------
Renault Megane II
Megane II Bicorp - 1.4 16v - 98hp - Pack Authentique
Culoare Noir Nacre - An 2003 - 31.000 km

Ford Fiesta 1.4 TdCi 68hp 2006 -facelift- Culoare Tango , echipare : Ghia 3.500 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 24 Jul 2005, 11:04
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Si odata cu aprinderea martorului de poluare nu ai sesizat ca motorul merge mai rau si/sau ti-a crescut consumul? Oricum cauzele pot fi multiple si ar fi bine sa vizitezi service-ul fiindca daca umbli mult asa poti risca distrugerea catalizatorului.
De la apa in benzina nu se aprinde martorul, si nu-ti poate intra apa in rezervor de la spalat daca usita de alimentare e inchisa. Poate sa se aprinda de la benzina proasta, dar foarte proasta, si asta poti verifica usor bagand benzina de la alta pompa si vazand daca se stinge martorul.
Pe de alta parte ar trebui sa te hotarasti: ori n-ai avut probleme cu masina pana la acest defect asa cum scriai cu 3 mesaje mai sus, ori ai avut probleme toata iarna, asa cum scriai in mesajul anterior... cool.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicotine
post 24 Jul 2005, 11:10
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




Masina inmatriculata iunie 2005,3000 km la bord si cred o sa ma duc la prima lucrare in garantie:
- la franare de la viteze mari peste 80km, fara a declansa ABS, se simte o vibratie in volan ce imi aduce aminte de discuri ce nu sunt plane, ovalizate.
Cum e posibil asa ceva? Caci mai ales nu sunt genul care pune frane bruste si evit sa folsesc pedala de frana decat atunci cand e absolut necesar.


--------------------
MII Sedan 1.6 16v Confort Privilege Beige Angora 2005; sistem supraveghere presiune pneuri; bavete noroi fata spate
, etrieri vopsiti rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3ryro
post 24 Jul 2005, 12:07
Post #340


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 23 July 05




Probleme am avut cu bobinele, dar de vina in mare parte a fost servisul care nu avea pe stoc asa ceva si a trebuit sa astept cateva luni, timp in care mi-au tot inlocuit bobinele cu altele vechi pe care le aveau in service.
Benzina am pus numai de la OMV si in mare parte am bagat benzina de 100, de-aia speciala cum spun ei.
Oricum pana maine cand se deschide servisul trebuie sa astept.


--------------------
Renault Megane II
Megane II Bicorp - 1.4 16v - 98hp - Pack Authentique
Culoare Noir Nacre - An 2003 - 31.000 km

Ford Fiesta 1.4 TdCi 68hp 2006 -facelift- Culoare Tango , echipare : Ghia 3.500 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Jul 2005, 15:26
Post #341


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




acest topic se inchide deoarece este inutil pentru userii mai noi de pe forum. lumea intra si trebuie sa caute in 24 de pagini o rezolvare sau un sfat.
de acum problemele trebuie postate individual pentru ca rezolvarile la diverse probleme sa fie gasite cat mai usor.


in concluzie.

cautati pe forum sa vedeti daca nu cumva problema a mai fost dezbatuta. daca nu creeati un nou topic. titlul topicului trebuie sa fie cat mai explicit.

imi pare rau daca intrerup discutia cuiva pe aici dar am incercat sa sitetizez un pic threadul si nu se poate.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 10 11 12
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:45
Dacia