Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bauturi alcoolice trecute la granita!

Forestman
post 24 Apr 2008, 20:10
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 25 August 06
From: Suceava




Maine dimineata plec cu masina in Franta apoi in Belgia la niste prieteni si vreau sa iau cu mine cam 15 sticle de vin cu si fara timbru!!!
Se poate sa am probleme la granita????
Multumesc anticipat si SARBATORI FERICITE tuturor!!!


--------------------
Dacia Logan 1.5dci 2006, Ambiance; Ford Ka; MIO A501
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 24 Apr 2008, 22:22
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




Amanunte gasesti pe site-ul Ministerului de Externe:

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29...lnk=3&cat=29919


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Apr 2008, 10:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.961
Joined: 29 May 06




La 15 sticle de vin o sa stambe din nas orice vames, de oriunde ar fi el.
Daca stamba din nas, singura solutie este sa le explici ca ai divese obligatii pe la diversi prieteni, rude, sefi si alte persoane de genul asta.
Eu aveam odata 6 sticle de alcool si m-au abirdat vamesii pe Otopeni. Le-am explicat ca am obligatii la sefi si prieteni + tata si socrul si m-au lasat in pace.
Avantajul in situatia ta este ca ai de trecut o singura granita cu control, respectiv RO-H, ca dupa nu te mai intraba nimeni nimic. Granita intre H si Austria s-a desfiintat de anul trecut.
Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 25 Apr 2008, 10:38
Post #4


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Teoretic nici la vama RO-H nu ar trebuii sa ai probleme, se face control numai la acte, control vamal doar daca li se pare lor ceva suspect la tine. Pe urma prin Austria si Germania mai e riscul sa te agate pe autostrada vama sau politia, depinde cum ai norocul.........eu in toamna am venit din Franta cu 35 de sticle de vin fara probleme. smile.gif

This post has been edited by Flores: 25 Apr 2008, 10:39


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 25 Apr 2008, 10:45
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




eu am fost plecat in franta sa duc niste carti. o prietena tiparise in romania si eu am facut transportul. carti acelasi exemplar impachetate in cutii. masina plina ( logan berlina ) nu m-a intrebat nimeni nimic la nici o granita. nu stiu cum o fi cu vinul.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 4 May 2008, 13:03
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Saptamana trecuta am fost in Germania si la granita RO-HU la Bors dupa controlul sumar al actelor de identitate, ne-a oprit vamesul maghiar care ne-a controlat absolut tot din masina (prima data cand mi se intampla asa ceva) si cautau tigari si bautura. Inaintea noastra era o masina de Bihor (controlau absolut toate masinile care treceau) carora le-a confiscat 5 sticle de palinca de 2 litri fiecare. Asa ca nu va faceti iluzii ca daca le impachetati bine nu va controleaza. Ce-i drept, vama era goala si baietii n-aveau activitate...


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forestman
post 6 May 2008, 09:31
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 25 August 06
From: Suceava




Salutare!!
Tocmai m-am intors din Franta!!!
In legatura cu bautura am avut mari emotii la granita RO-H, unde ne-au pus sa dam tot jos din masina. Controlul s-a axat mai mult pe tigari si cred ca droguri!!!, asa ca nu am avut nici o problema pt. ca tigari aveam un cartus si jumatate la 2 persoane, iar despre droguri nici pomeneala!!:)
In legatura cu cele ~15 sticle cu bautura(dar cred ca erau mai multe....nici acum nu stiu exact) cand a ajuns sa controleze geanta cu bautura (pe care de altfel nu am ascuns-o deloc...aveam o geanta de voiaj plina) cred ca m-am cam schimbat la fata:)....i-am spus vamesului ca am vin, dar el nici nu m-a bagat in seama bagand mana in geanta pt. a cauta ceva ce numai el stia ce, nefacand nici un gest la palparea sticlelor!!...daci am trecut fara probleme...doar cu timpul pierdut(~30 minute).
Spre marea mea surprindere la granita dintre Germania si Franta am fost OPRIT de 2 vamese franceze care au inceput cu un interogatoriu (unde merg, daca am parintii care lucreaza in Franta...chestii de astea, pe urma m-au pus sa deschid portbagajul intrebandu-ma de tigari si .....iarasi bautura....i-am spus cate tigari am, i-am spus si de vin........dar n-au mai comentat nimic urandu-ne intr-un final "drum bun" !!
Iar la intoarcere in tara la vama H-RO m-au oprit sa verifice pasapoartele, dar si actele masinii si cu vigneta de HU.


--------------------
Dacia Logan 1.5dci 2006, Ambiance; Ford Ka; MIO A501
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 12 May 2008, 15:09
Post #8


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mda nasoala treaba cu vama ro-hu... Acum vreo 2 saptamani am trecut si eu prin minunata vama si a trebuit sa dau totul jos din masina. Initial ma intrebat vamesul ungur cate tigari am si l-am mintit ca avem doar 2 cartuse (de fapt aveam 4) Nu stiu daca nu le-a vazut sau doar sa facut ca nu le vede.... inca nu-mi dau seama.... pentru ca a scos din bagaje doua cartuse si le-a pus pe bancuta langa bagajele mele... Tot acolo unde erau cele 2 pe care le-a scos mai era inca un cartus de tigari dar ori nu l-a vazut ori doar a inchis ochii.... Mai aveam inca un cartus de tigari in alta parte dar acesta era desfacut iar pachetele erau bagate printr-o sacosa impreuna cu niste surubelnite, patent, minicompresorul, veste reflectorizante, curele de accesorii etc.... De baut nu am avut la mine decat o sticla de alcool de 750 ml. In rest ungaria, austria, germania, franta, belgia, iar germania, austria, ungaria nimic ..... Iar la intrare in ro am aratat buletinele si nimic.... Cred ca mai tine si de noroc. In tot cazul nu stiu ce se intampla daca imi gasea mai mult decat declarasem .....

This post has been edited by nairam: 12 May 2008, 15:20


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 18 Aug 2008, 17:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




La vama din Strassbourg am avut de vamuit o incarcatura si in timp ce asteptam actele am citit regulamentul care viza tigarile si alcoolul.Regulamentul spunea asa:200 tigarete+1Litru vin+1Litru spirtoase+1kg cafea sunt permise turistilor peste 18 ani sa le posede la trecerea frontierei.Turistii sub 18 ani nu au voie sa treaca frontiera cu nimic din produsele vizate.Scutirile sunt doar pentru turisti iar cei care calatoresc cu titlu profesional au voie doar cu un pachet de tigari in buzunare(desfacut) si fara nici un fel de alcool.L-am rugat pe vames sa imi spuna ca nu este o gluma!Mi-a explicat ca avand in vedere ca preturile difera la tigari si alcool in toate tarile EU regulamentul este valabil si se aplica celor care sar peste cal.La iesire din Cehia si intrare in Germania se fac zilnic controale la o gramada de masini pe drum nu in frontiera!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:19
Dacia