Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 12 13 14 15 16 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logan 1.0 TCe GPL, SL BlueLine

AmunDei
post 9 Apr 2020, 19:10
Post #391


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Am intrat si eu la My Dacia acolo si apar operatiunile, uitati aici screenshots pentru primii 4 ani, ca dupa aia mi se pare ca schimburile se reiau in aceeasi ordine.
2021.jpg ( Size: 30.58k ) Number of downloads: 370
2022.jpg ( Size: 37.13k ) Number of downloads: 395
2023.jpg ( Size: 30.24k ) Number of downloads: 365
2024.jpg ( Size: 48.56k ) Number of downloads: 356




--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 9 Apr 2020, 19:20
Post #392


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Ce înseamnă, în accepțiunea lor filtru cabină?
Nu e același cu cel de habitaclu?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 9 Apr 2020, 19:24
Post #393


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Văd că te lasă fără ulei în fiecare an. smile.gif


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Apr 2020, 19:38
Post #394


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Interesant ca filtrul de habitaclu si aer nu se prevad la fiecare revizie ci la 2 ani. Poti sa ti le cumperi si inlocuiesti singur si scutesti cel putin 150 de lei IMHO. Ca banuiesc ca le schimbi anual oricum.
Ce ma surprinde e ca filtrul de GPL se cere schimbat la fiecare revizie, indiferent de Km parcursi. Nu am idee cat de scump e, dar pentru cine merge putin pare cam risipa.

This post has been edited by Andy_ACS: 9 Apr 2020, 19:41


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 9 Apr 2020, 19:40
Post #395


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




La poza bateriei vad că are mai multe fire , o fi unul și pentru încărcarea regenerativa a bateriei ?
Mă gândesc să nu aibă sistemul ăla idiot de încărcare care incarca cu variații mari de tensiune cum e la Ford.
Din cauza asta la Ford se cam bușește caseta de servo care e o chestie electrica cu motor incorporat.
La.opel aveam d aia cu borcan de ulei, nici o problema in 13 ani. La Ford stau cam cu frica așa...

Chiar la Loganul tau cum e servodirecția. Este electrohidraulica sau doar electrica.



--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Apr 2020, 19:43
Post #396


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Tip sistem directie: asistată hidraulic


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 9 Apr 2020, 19:47
Post #397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.044
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




Bravo. aici Dacia a făcut treaba mai buna decât fordul.

Totuși o întrebare pentru proprietarul mașinii.
De ce n ai mai stat vreo câteva luni, sa iei noua generație de logan ? Bine probabil era mai scumpă cu ceva sute, poate mii de euro, dar era și alta platforma mult mai modernă.

Mă aștept că noul Logan sa fie într-adevăr o evoluție . Revoluție n are cum sa fie, dar diferentele se vor simți.
Dacia_Logan_2020_1.jpg ( Size: 261.34k ) Number of downloads: 987

Daca ne uitam in spate e mai aerodinamica și mi se pare că distanța între rotile din fata și spate e mai mare. Înseamnă că precis sta mai bine pe drum

This post has been edited by axabrt: 9 Apr 2020, 19:50


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 9 Apr 2020, 19:53
Post #398


Membru


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Axa, dezactivezi start stop, cumperi baterie acid normala si schimbi in bcm tipul bateriei-> incarcare clasica pe ford.
A mea a venit fara start stop si caseta are 220k si 7 ani


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Apr 2020, 20:07
Post #399


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




@axabrt - noul Logan nu va fi disponibil peste cateva luni cum zici tu. Nici nu l-au lansat oficial, dar sa intre la vanzare. Plus ca sa il iei la pret decent trebuie asteptat programul Rabla de la anul (daca o mai exista).
Plus va fi model nou cu "bolile copilariei" si mai scump, deci logic vorbind nu iei o masina imediat ce apare, astepti sa vezi cum se comporta, sa mai rezolve una-alta la ea, deci realist vorbind Logan 3 merita luat peste vreo 2 ani.
Eu am ales sa comand modelul actual deoarece la o masina de genul asta (ieftina/simpla/intretinere mica) poate ca e mai bun modelul actual, care si-a dovedit fiabilitatea si fiind pe o platforma mai veche e mai usor si mai ieftin de reparat.
Motorul e generatia noua, asta va fi si pe Logan 3.
Uite, ca exemplu, la masinile mai noi ei vin cu solutii care pot fi defavorabile pentru client dpdv al costului de intretinere, de exemplu la Megane 4 bucsile de la bara stabilizatoare si bara sunt corp comun, nu mai poti schimba bucsile separat, trebuie sa iei bara cu totul. Spre asta se merge, sa te jegmaneasca post garantie, ori macar la Loganul asta, daca tot vrei masina ieftina, sa fie ieftina pana la capat.
Eu m-am gandit si nici casco nu o sa ii fac decat daca e prima pe la 1000 de lei. E Dacie, e model vechi, simplu, piese ieftine, o bara, un far, o zgarietura vor fi ieftin de reparat in regie proprie. La modelul nou logica asta s-ar putea sa nu tina.
Plus, daca modelul nou de Logan va fi mai scump ca asta ajunge in teritoriu de Megane 4 sedan, ori (cel putin eu) asta am vrut, sa iau o masina ieftina pe care o voi folosi ocazional.

This post has been edited by Andy_ACS: 9 Apr 2020, 20:09


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 9 Apr 2020, 20:12
Post #400


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




QUOTE(dandobre @ 9 Apr 2020, 19:20)
Ce înseamnă, în accepțiunea lor filtru cabină?
Nu e același cu cel de habitaclu?
*


Ala e, da.

QUOTE(Andy_ACS @ 9 Apr 2020, 19:38)
Interesant ca filtrul de habitaclu si aer nu se prevad la fiecare revizie ci la 2 ani. Poti sa ti le cumperi si inlocuiesti singur si scutesti cel putin 150 de lei IMHO. Ca banuiesc ca le schimbi anual oricum.
Ce ma surprinde e ca filtrul de GPL se cere schimbat la fiecare revizie, indiferent de Km parcursi. Nu am idee cat de scump e, dar pentru cine merge putin pare cam risipa.
*



Bine ca am luat pachetul de revizii, sa le schimbe de cate ori vor ei laugh.gif In rest, presupun ca da, daca vreau chestii extra tre sa scot din buzunar alt pesches.

QUOTE(axabrt @ 9 Apr 2020, 19:47)
De ce n ai mai stat vreo câteva luni, sa iei noua generație de logan ? Bine probabil era mai scumpă cu ceva sute, poate mii de euro, dar era și alta platforma mult mai modernă.



Dacia nu prea da pe afara de informatii exacte de cand isi lanseaza modelele, ci te trezesti cu ele plop ca apar pe site si abia apoi apar si reclamele.

Asa am zis si eu ca astept cea noua, ca o fi anul asta ca o fi la anul. De asemenea am scanat timp de jumate de an si restul producatorilor si am constatat ca absolut toate modelele de masini se scumpesc de la an la altul, tot baga pe ele chestii de care nu am nevoie si pretul creste vertiginos. Urmatoarea masina dupa Logan care sa aiba macar 100CP amarati si un AC automat era Suzuki Swift ce depasea 14k euro ce vad ca nici nu mai e acum in oferta, sau daca vreau spatiu asemanator ca in Logan, un Citroen C-ELYSEE ce costa si el 15k.

Apoi a aparut pe site motorizarea si echiparea la Logan, am luat in calcul rabla, vorbit la reprezentanta si mi-a zis si de extra reduceri, am luat in considerare ca scutesc si o revizie si un ITP la cea veche ce veneau la rand acum in aprilie, si in conditiile astea decizia s-a cam luat singura.

Iar acum ca am finalizat achizitia va pot zice si de pretul exact al masinii (nu includ aici costul asigurarilor ce depind de la om la om si nici costul pachetului de revizii sau al garantiei extinse, chestii optionale).

Asadar, masina in echiparea curenta + pachet legislativ + covorase cauciuc + cotiera + numere rosii = 11597 euro. Dupa rabla si reducerile de la reprezentanta, ramasa la 9237 euro.

A, si a venit si cu un set de covorase textile cu ceva albastru pe ele, specific echiparii, nici nu le-am desfacut din tipla.

This post has been edited by AmunDei: 9 Apr 2020, 20:14


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 9 Apr 2020, 21:30
Post #401


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Zici că ai ales pachetul de revizii dar nu l-ai pus la preț. E și ăla vreo 700 de euro.

Ai menționat și garanția extinsă, a fost și aia 200 de euro.

This post has been edited by MyKe89: 9 Apr 2020, 21:31


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 9 Apr 2020, 21:47
Post #402


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Adevarat. Nu le-am pus la pret in sensul ca nu au treaba cu costul de baza al masinii in sine si sa nu compar mere cu pere cand ma raportez la o masina noua de la alta marca, fiind chestii la optiunea fiecaruia. Eu am preferat sa le iau asa ca sa le bag in costul ratei lunare. Altfel daca as fi platit sa zic masina integral, probabil nu le-as fi achizitionat.

This post has been edited by AmunDei: 9 Apr 2020, 21:47


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 9 Apr 2020, 22:27
Post #403


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Just. smile.gif Credeam doar că te-au păcălit și pe tine cum că ar fi cado'.

Să o stăpânești sănătos!


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 9 Apr 2020, 22:29
Post #404


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




Vad ca nu a raspuns nimeni, sau poate toata lumea stie: are doua becuri H7 pe far, nu mai este un H4.
Al treilea fir de la baterie e de la senzorul de incarcare al bateriei, Start/Stop intra doar daca sunt indeplinite mai multe conditii, una din ele fiind ca bateria sa fie incarcata minim 81%.
AmunDei: daca imi dai in privat seria de sasiu iti trimit luni programul de intretinere complet al masinii, inclusiv cantitatea de ulei si tipul de ulei, program pe care ar fi trebuit sa ti-l dea o data cu factura si cu hartiile de livrare ale masinii. Probabil au omis.
Luni, pentru ca maine nu ma duc la munca. biggrin.gif

9 Apr 2020, 22:36:
QUOTE(AmunDei @ 9 Apr 2020, 19:10)
Am intrat si eu la My Dacia acolo si apar operatiunile, uitati aici screenshots pentru primii 4 ani, ca dupa aia mi se pare ca schimburile se reiau in aceeasi ordine.


La 0.9 cu GPL are 2 filtre gaz, faza lichida si faza gazoasa, unul se schimba la 1 an celalalt la 3 ani. In programul atasat de tine nu apare deloc filtrul de faza lichida, oare nu il mai are?

This post has been edited by gcorneille: 9 Apr 2020, 22:36


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 9 Apr 2020, 23:12
Post #405


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Deci 10137e cu tot cu revizii si garantie extinsa.
Ai cumparat cash sau prin credit? Ce dobanda, rate?


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 9 Apr 2020, 23:36
Post #406


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Vad ca voiai Swift. Nu stiu, nu prea pari genul de Suzuki cum, o spun sincer, nici eu nu sunt.
Explic... Suzuki nu e masina "cult", nu gasesti mare lucru pe net despre modelele lor, cine le cumpara, le foloseste si atat.
Timp in care Dacia, cel putin la noi, e super intoarsa pe toate partile si trasa de toate falcutele. Vrei sectiune longitudinala prin chiulasa, cauti pe google si gasesti poze.
Dacia, Golf4, AstraH, E46. Cam asta-ti iei cand nu te rezumi doar la carburant si revizii regulate in reprezentanta. Sau Subaru, daca stii engleza.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 10 Apr 2020, 00:47
Post #407


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.898
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Mare adevar graiesti.
sleep.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 10 Apr 2020, 06:24
Post #408


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




QUOTE(axabrt @ 9 Apr 2020, 19:40)
Este electrohidraulica sau doar electrica.
*



Electrohidraulica.

QUOTE(Andy_ACS @ 9 Apr 2020, 19:43)
Tip sistem directie: asistată hidraulic
*



Asta spune Dacia in brosura lor, dar uite cum arata de fapt servo: o pompa electrica care pune in miscare lichidul hidraulic. Si asta se poate verifica foarte usor. Vezi daca ai servo cand intra start stop. Si ai.

Attached thumbnail(s)
pompa_servodirectie_electrica_dacia_logan_mcv_1_5_e169724e90f9042c00_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 70.95k ) Number of downloads: 659


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 10 Apr 2020, 07:45
Post #409


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Imi este teama ca definitia de "noua platforma Clio" va insemna mai mult banca de organe - componente sa fie aceleasi cu Clio (alternator sau de fapt tot ce e in zona motorului, instalatia electrica etc) iar in ce priveste caroseria, sa nu preia si principiile sasiului de 5***** al lui Clio. Astfel loganul va lua maxim 3 stele, va avea cateva diferente stil face-back lift.
Marea surpriza ar fi aderarea la un interior si scaune stil Clio, care clar sunt mai confortabile decat Dacia.
Motorul este evident. mare lucru daca va mai creste ampatamentul masinii sa puna pt pretentiosi 1.3 TCE la dispozitie.
Daca doamne fereste, e evident ca la dezmembrari gasesti la pret bun orice componenta de Logan 2, dar nu iti iei masina noua cu gandul la asta si faci minim 3-4 ani CASCO.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturber
post 10 Apr 2020, 07:54
Post #410


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




Va salut si bine v-am gasit! Desi am cont aici de ceva timp, nu prea am fost activ, intrucat am avut (si am) un Clio 1.5 dCi din 2005 si nu m-am lovit de subiectul "Logan".

Acum, ca astept si eu un Logan MCV Stepway TCe 100 GPL, am citit toate aceste pagini cu interes. Chiar tin sa-i multumesc lui AmunDei ca ne-a lasat si noua informatii si poze despre masina.

Eu initial aveam termenul de livrare pe data de 25 mai, dar probabil cu intreaga pandemie Covid-19 este posibil sa se mai intinda, desi sper sa nu.

Pretul masinii a fost de 13.142 euro, din care -150 euro bonus Dacia si -1550 euro RABLA (gpl). Pretul final este 11.592 euro
Undeva la ~14.000 euro imi puteam lua un Megane 1.3 TCe, insa pierdeam portbagajul, plateam in plus 3400 de euro si aveam un consum mai mare al masinii, dat fiind pierderea GPL-ului.

Am decis sa iau varianta normala, nu Blue Line, datorita culorii. Mi-am dorit foarte mult acel brun vision. Din pacate la varianta aceasta am pierdut AC automat, insa nu stiu daca am pierdut cu adevarat atat de mult. Chiar voiam sa aflu ceva pareri despre acest AC automat, desi este tarziu...rabla a fost deja casata, iar formalitatile continua. Plus ca la Blue Line ma deranja putin acel albastru (nu stiu de ce). biggrin.gif
Ca si plusuri sunt acele bandouri de protectie, garda mai inalta si m-a surprins in mod placut dimensiunea cauciucurilor, ceea ce consider un plus.

Gasisem initial un Logan Stepway la 8850 euro, tot pe GPL si imi facea cu ochii, data fiind diferenta de bani, insa nevoia de spatiu a castigat in detrimentul banilor...plus ca intotdeauna mi-am dorit un break, pentru avantajul banchetei rabatabile si un portbagaj "imens", pentru carat. wub.gif

Per ansamblu sper ca am facut o alegere destul de ok.

This post has been edited by Disturber: 10 Apr 2020, 08:01


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 10 Apr 2020, 08:53
Post #411


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Sper sa iti ajunga masina cat mai repede posibil si sa te bucuri si tu de ea smile.gif

QUOTE(4x4 @ 9 Apr 2020, 23:12)
Deci 10137e cu tot cu revizii si garantie extinsa.
Ai cumparat cash sau prin credit? Ce dobanda, rate?
*



Avans + comisionul de dosar de credit undeva pe la 3000 de lei adunat. Prima rata 1045 de lei, urmatoarele 980 lei, valoare reziduala 0, creditare pe 5 ani.

In rata aia e inclus cum ziceam pachetul de revizii, garantia extinsa, dobanda, comision de administrare lunar, asigurare pt persoana ce are creditul.

Casco e separat de rata aia. N-a fost sa fie sa le livrez avans mai mult fiindca in ultimii ani toate economiile au fost investite in locuinta, pentru confortul personal, si in acelasi timp stiam ca trebuie sa-mi pastrez bani pentru Casco, RCA, cotiera, etc, chestii de dupa ce iti vine masina efectiv, ce au si ele un cost semnificativ daca la aduni.

De mentionat ca prin creditarea Dacia, daca dai avans minim 50% din valoarea masinii, dobanda este 0% la contract.

QUOTE(Muttley @ 9 Apr 2020, 23:36)
Vad ca voiai Swift. Nu stiu, nu prea pari genul de Suzuki cum, o spun sincer, nici eu nu sunt.
Explic... Suzuki nu e masina "cult", nu gasesti mare lucru pe net despre modelele lor, cine le cumpara, le foloseste si atat.
Timp in care Dacia, cel putin la noi, e super intoarsa pe toate partile si trasa de toate falcutele. Vrei sectiune longitudinala prin chiulasa, cauti pe google si gasesti poze.
Dacia, Golf4, AstraH, E46. Cam asta-ti iei cand nu te rezumi doar la carburant si revizii regulate in reprezentanta. Sau Subaru, daca stii engleza.
*




Am scanat piata pentru masina noua, luand rand toata gama de subcompacte precum si exceptii de compacte cum ar fi Elantra sau mini-Crossover cum ar fi Crossland de la Opel. Cerintele mele, macar 100CP (preferabil turbo), un raport bun CP/kg ca degeaba am 100CP daca masina are 1400 kg, si clima. Swift cu motorul de 1.0 turbo era candidata preferata din marcile "alta decat Dacia", avand 112 CP pe o caroserie de sub o tona (motor ce acum vad ca nu mai e in oferta), dar pierdea la capitolul spatiu. Cum ziceam, nu am cerut optiuni de fita, dar efectiv nu prea ai ce alege, toate au motor de polizor in gama asta, unele sunt grav submotorizate (ma uit la tine Clio de 65 CP aspirat!) si par ieftine initial pana ajungi de fapt la configuratia dorita si se schimba treaba complet.


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 10 Apr 2020, 09:10
Post #412


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




https://www.startupcafe.ro/coronavirus-covi...asuri-firme.htm

"Este permisă circulația în afara locuinței/gospodăriei pentru achiziția de autovehicule"

lol laugh.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 10 Apr 2020, 09:12
Post #413


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu ma bucur, ca nu aveam justificare sa merg in alta localitate sa iau noua troaca.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Apr 2020, 09:27
Post #414


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Deci nu ai creditat prin dacia?
In total da ~12800 euro, deci cu 25% mai mult, cat e asigurarea pt persoana blink.gif ?

Cred ca foarte curand dacia are sa ofere dobanda 0 la toate creditele, sper sa poti face o refinantare.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 10 Apr 2020, 09:31
Post #415


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Ba da, prin Dacia (ma rog, societatea de leasing a Renault). Asigurarea aia e 12 lei pe luna. Da, cumva ajungi sa le dai inapoi reducerea initiala din pretul masinii, ei nu ies in pierdere deloc laugh.gif Si stai linistit ca pus in balanta, tot iese mai bine decat daca as fi luat banii pe un credit de nevoi personale cu care sa le achit lor integral masina.

Oricum ai da-o orice banca te jupoaie de bani prin comisioane, dobanzi etc. Avem cele mai mari dobanzi cred din Europa.

This post has been edited by AmunDei: 10 Apr 2020, 09:34


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Apr 2020, 09:46
Post #416


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Foarte adevarat, bancile romanesti te jupoaie.

Uite de exemplu ce masuri se iau prin afara.

Oficial Renault e un gunoi blush.gif

This post has been edited by 4x4: 10 Apr 2020, 09:49


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 10 Apr 2020, 13:31
Post #417


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




12 lei asigurarea si inca 55 lei nu stiu ce rahat de taxa lunare, astea fac creditul sa aiba de fapt o dobanda maricica si cand dai 50% avans si creditare pe 3 ani.
In caz ca ai o rata pe la 5-600 lei, rahaturile astea 2 te duc la o dobanda de peste 10% la suma platita lunar.
daca ai o rata de 1000 lei, asa mai scazi cu dobanda la 5% poate.
Niste mizerii de finantari! Si cu criza, in bine nu o sa se schimbe dobanzile.
Afara dealerii au banci specializate (mitshubishi bank etc) care finanteaza sub 3% achizitia de masini PF sau PJ mai ales. La PJ sunt niste leasinguri de iei Kadjar cu 70 eur pe luna, cu conditia sa faci maxim 10 000 km pe an cu ea.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcorneille
post 10 Apr 2020, 14:00
Post #418


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 15 May 08




QUOTE(Disturber @ 10 Apr 2020, 07:54)
Acum, ca astept si eu un Logan MCV Stepway TCe 100 GPL, am citit toate aceste pagini cu interes. Chiar tin sa-i multumesc lui AmunDei ca ne-a lasat si noua informatii si poze despre masina.

*



Sa-l stapinesti sanatos dupa ce il primesti!

Ce varianta de echipare e masina de nu ai AC automat? Care era diferenta de pret pt AC automat?

Este mai confortabil cu AC automat dar nu am apucat inca sa merg pe canicula (eu am ridicat-o pe 26 sept 2019). Iarna mi s-a parut foarte ok, ajunge destul de repede la temperatura stabilita si apoi o pastreaza foarte bine. Clar un plus fata de aerul manual, unde in general mi se intampla ori sa se faca prea cald ori sa se raceasca in masina, deci umblam destul de des la el. Ramane sa vedem cum se va descurca la 40 de grade in Bucuresti, abia atunci o sa pot spune daca sunt cu adevarat multumit sau nu.

Vezi ca gasesti multe informatii legate de MCV Stepway in topicul creat de mine aici, iar daca ai intrebari suplimentare iti raspund cu placere. Cu privire la motor iti raspunde AmunDei, a mea are motorul de 0.9 Tce.

This post has been edited by gcorneille: 10 Apr 2020, 14:03


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway 0.9 Tce 2019/SL Techroad - B-104-RYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Disturber
post 10 Apr 2020, 14:18
Post #419


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 9 August 11




QUOTE(gcorneille @ 10 Apr 2020, 14:00)
Sa-l stapinesti sanatos dupa ce il primesti!

Ce varianta de echipare e masina de nu ai AC automat? Care era diferenta de pret pt AC automat?

Este mai confortabil cu AC automat dar nu am apucat inca sa merg pe canicula (eu am ridicat-o pe 26 sept 2019). Iarna mi s-a parut foarte ok, ajunge destul de repede la temperatura stabilita si apoi o pastreaza foarte bine. Clar un plus fata de aerul manual, unde in general mi se intampla ori sa se faca prea cald ori sa se raceasca in masina, deci umblam destul de des la el. Ramane sa vedem cum se va descurca la 40 de grade in Bucuresti, abia atunci o sa pot spune daca sunt cu adevarat multumit sau nu.

Vezi ca gasesti multe informatii legate de MCV Stepway in topicul creat de mine aici, iar daca ai intrebari suplimentare iti raspund cu placere. Cu privire la motor iti raspunde AmunDei, a mea are motorul de 0.9 Tce.
*



Multam! Masina este varianta Stepway cu tot ce s-a putut pune pe ea, in afara aerului conditionat automat, desi nu inteleg de ce. As fi iesit la fel ca pret, daca luam varianta blue line, insa mi-am dorit foarte mult culoarea Brun Vision, care nu era disponibila pe editia Blue Line...nu inteleg de ce, dar in fine.
In urma consultarilor si cu sotia, am ramas la aceasta cu AC manual. Intr-un fel imi pare rau dupa AC automat, dar nu consider un minus foarte mare acest aspect.


--------------------
Dacia MCV Stepway 2020 TCE 100 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Apr 2020, 14:49
Post #420


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(rue @ 10 Apr 2020, 14:31)
12 lei asigurarea si inca 55 lei nu stiu ce rahat de taxa lunare, astea fac creditul sa aiba de fapt o dobanda maricica si cand dai 50% avans si creditare pe 3 ani.
In caz ca ai o rata pe la 5-600 lei, rahaturile astea 2 te duc la o dobanda de peste 10% la suma platita lunar.
daca ai o rata de 1000 lei, asa mai scazi cu dobanda la 5% poate.
Niste mizerii de finantari! Si cu criza, in bine nu o sa se schimbe dobanzile.
Afara dealerii au banci specializate (mitshubishi bank etc) care finanteaza sub 3% achizitia de masini PF sau PJ mai ales. La PJ sunt niste leasinguri de iei Kadjar cu 70 eur pe luna, cu conditia sa faci maxim 10 000 km pe an cu ea.
*


RCI in romania e iFN(crediteaza din banii ei) in franta e banca. Si nu compara piata din Ro cu aia din franta, de ce naiba sa dai bani moka daca oricuml ai 60% din piata?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 12 13 14 15 16 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:45
Dacia