Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Misiunea Casa, despre constructii, amenajari, instalatii etc.

iulia_boris
post 24 Feb 2017, 09:57
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Tot cu gaureala o rezolva ca nu-i incape nimic ca sa poata extrage restul ala.Dar parca vad c-ajungi la o alta gaura noua.Da' nu poti scoate diblul cu tot cu rest?


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 24 Feb 2017, 12:20
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




Nu prea vad cum sa scot diblul cu tot cu ce-a mai ramas din surub, ca e intepenit in beton


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 24 Feb 2017, 17:48
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Si nu.i asa ca surubul s.a retezat fix in buza diblului?


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 25 Feb 2017, 15:05
Post #274


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(74r12 @ 24 Feb 2017, 12:20)
Nu prea vad cum sa scot diblul cu tot cu ce-a mai ramas din surub, ca e intepenit in beton
*


Ar mai fi o metoda dar e complicatia prea mare.

Sudezi de bucata de surub un alt surub. Sau daca poti sudezi de bucata de surub doar electrodul de sudura. Dupa care ai pe ce pune patentul.

Da' e cam prea mare deranjul. Insa daca trebuie neaparat, poate fi o varianta.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 25 Feb 2017, 18:34
Post #275


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Pentru sudura electrica, nu prea ai cum sa inchizi circuitul. In plus arzi peretele. Dar, ca idee, daca ai incerca sa prinzi o bucata de sarma din otel de ce a mai ramas din holzsurub cu ceva stil Poxipol? Sigur, mai intai ar trebui sa scobesti cu un cutter si sa tai buza diblului, ca sa ai un capat de care sa te prinzi.
Alta solutie: daca ai o statie de lipire, pune-o pe maxim - 180 grade. Pune varful letconului pe ce a ramas din surub si incalzeste. Plasticul se moaie si, daca poti sa apuci cat de cat partea metalica cu un spitz, diblul va iesi cu totul din perete. Am folosit metoda asta dar: 1. culoarea varului de langa diblu s-a schimbat; 2. am reusit sa patez peretele cu plastic topit ( mi-a cazut pe varful letconului si l-am lipit fara sa vreau de perete )

This post has been edited by pcs: 25 Feb 2017, 18:35


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 18 Mar 2017, 15:44
Post #276


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Vreau sa renovez un apartament si am 2 probleme:
1. Care ar fi cea mai buna solutie pentru izolatie fonica, astfel incat sa ia cat mai putin din spatiu si totusi sa fie cat mai eficient ca izolatie fonica?
2. Ce termopan recomandati astfel incat grosimea tocului sa fie cat mai mica, astfel incat sa existe o suprafata cat mai mare a sticlei (sa nu ia din lumina)?


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 4 Apr 2017, 16:32
Post #277


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




Care v-ati debransat recent (anul trecut?) de la Radet?
Am si eu nevoie de cateva informatii...


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 6 Apr 2017, 21:51
Post #278


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Puteti sa-mi recomandati o substanta pentru tratarea lemnului impotriva cariilor?


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 7 Apr 2017, 05:54
Post #279


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Noi am dat cu verde de paris, aplicat pe structura de lemn a casei cu atomizorul, in doua straturi.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 7 Apr 2017, 09:10
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti






--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Apr 2017, 09:13
Post #281


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Incerc si eu:
Anul trecut am facut o terasa din lemn "tratat" de pin. Era tratat cu ulei, i-am mai dat si eu 2 straturi de ulei si dupa ce s-a uscat i-am dat un strat de lac.
Lacul a inceput sa se curete dupa iarna asta, asa ca as vrea sa il lacuiesc din nou. Pot da pur si simplu inca un strat, sau trebuie slefuit inainte? Daca il slefuiesc, cum naiba ma asigur ca nu ramane praf pe suprafata, sa nu se curete iarasi lacul?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 7 Apr 2017, 11:33
Post #282


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ideal este sa il slefuiesti inainte, dupa care cureti bine, fie cu alcool tehnic, fie suflat temeinic. Problema e ca nu cred ca lacul adera pe ulei, orice ai face. Mai bine cureti bine de tot si aplici o lazura pentru exterior, peste care poti sa dai si cu lac...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Apr 2017, 11:40
Post #283


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai nu as mai da cu lei acum. Daca fac "cheie" pe lacul vechi ar trebui sa prinda acum, nu?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 7 Apr 2017, 11:41
Post #284


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Si daca-l dai cu ulei special pt terase din lemn de exterior ce are? Vrei neaparat lac?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Apr 2017, 11:48
Post #285


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai deja am lac dat. Daca as continua doar cu ulei ar arata ca dracu. In unele locuri s-ar vedea lacul, in altele ar fi deja exfoliat.
N-oi locui eu in cel mai frumos sat, dar parca nici sa-l uratesc si eu. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 7 Apr 2017, 12:15
Post #286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Am crezut ca s-a exfoliat lacul mai de tot. Da, in cazul asta bagi iarasi lac sau mai corect ar fi spus o lazura de exterior. Dar zic sa-ti si un slefuitor. Merge si cu unul ieftin de sub 100 RON.

Sau daca slefuiesti bine, poti da doar cu ulei special... desi intre rizuri ramâne lac vechi. hmmmm

Poate din cauza faptului ca e lemn tratat nu merge sa dai cu lac.

This post has been edited by Diac: 7 Apr 2017, 12:17


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 8 Apr 2017, 06:26
Post #287


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Asa cum lacul initial a plecat la plimbare de pe uleiul in cauza, exista riscul ca si restul de lac sa o faca la un moment dat, cand se vor fi intrunit conditiile ideale. Cel mai bine cureti toata lucrarea si dai cu o lazura de exterior, problema e legata de incompatibilitatea dintre ulei si lac, un chimist ar putea explica mai bine cauzele...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 29 May 2017, 09:13
Post #288


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




Am si eu nevoie de o firma care sa-mi faca proiectul de debransare de la RADET.

Are cineva vreo recomandare pt o astfel de firma? Eu stiu doar incompetent...


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 23 Aug 2017, 22:52
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Este in regula daca pun polistiren pe tavan ca sa nu treaca caldura la mansarda?


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 24 Aug 2017, 06:09
Post #290


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




dupa un timp tot trece sad.gif
pe unde am mai citit recoamandau cam 40 cm de izolatie direct sub acoperis, mi s-a parut mult
asigurate ca termopanele sint all season si aerul conditionat e solutia

cel putin la mine asta se intimpla


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 24 Aug 2017, 07:21
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Din ce stiu eu e interzis sa pui polistiren "sub" mansarda deoarece e material inflamabil.
Oricum pe langa politiren trece caldura, ca e foarte greu sa il etansezi corect. Din motivul asta se pune vata minerala intercalata (nu stapanaesc termenii tehnici) la 90 de grade, adica se pune rolele de vata pe directia sub-nord sa zicem si al doilea strat de vata il pui pe est-vest, astfel straturile se aseaza unul pe altul si inchid foarte bine puntile prin care ar trece in mod normal aerul.
Toata chestia asta se face pe profile de rigips de exemplu. Depinde de cazul tau si de felul in care e facuta mansarda, eu zic sa te documentezi bine inainte de a incepe lucrul ca implica mai multa "stiinta" izolarea unei mansarde.
Mansarda e locuita? Ai facuta podeaua in mansarda? Daca da din ce?

PS: Daca totusi vrei sa faci cu polistiren, raspunsul strict la intrebarea ta este "da", se poate, dar nu e bine.

PS2: Cosstel la o casa construita dupa standardele moderne, adica de dupa 2000, trebuie sa aiba o izolatie foarte buna la pod pentru ca din calcule, experienta si teste reiese ca la o casa aproximativ clasica, cu acoperis, pe acolo se pierde cea mai multa caldura. Un strat de 40 de cm se foloseste de regula la case pasive (cam dispare conceptul mai noi) si la case cu energie zero, etc. La o casa standard, ca idee, nu pune nimeni sub 20cm si asta e putin, sau la limita cum s-ar zice, daca vrei sa nu pierzi caldura.

This post has been edited by DApophis17: 24 Aug 2017, 07:27


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 24 Aug 2017, 08:30
Post #292


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Am inteles,ma refeream la camerele de la parter sa nu treaca caldura la mansarda


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 24 Aug 2017, 08:55
Post #293


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




hai ca acum m-am prins ca problema nu e doar o problema ci mai multe
- raspunsul meu se referea la cum tii caldura afara si sa ai o temperatura rezonabila la mansarda
- tot din experienta am constatat ca cei 20 cm de vata de sticla sint suficienti pentru o izolatie termica iarna, insa inertia termica o spatiului este mica, cu beneficii dar si cu dezavantaje aspectul

DApophis17 - pai cam sint de acord cu ce spui tu fara sa cunosc normativele din domeniu, par chestii de bun simt

Lampard - daca e o chestie provizorie, 1-2 ani merge tapetat spatiul de la mansarda cu polistiren, pus polistirenul direct pe dusumea
- daca se vrea o rezolvare permanenta, merge si cum vrei tu dar micsorez inertia termica a incaperii

teoria recomanda ca orice termoizolare sa se faca la exteriorul spatiului in cauza
dar daca nu e posibil ...


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 24 Aug 2017, 10:21
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Nu cunosc nici eu toate normativele, dar in ultimii ani m-am documentat destul de mult pentru mine, iar informatiile acumulate sint in mare parte adaptate la ce am avut si am eu nevoie. Din cauza asta am scris si ca nu stapanesc termenii tehnici, ca nu asta mi-e meseria de baza smile.gif ... dar, Lampard daca vrei sa faci o izolatie buna si trainica, in primul rand trebuie sa prezinti clar situatia ta, ca altfel nu o sa gasesti solutia optima. Noi aici putem sa ne dam cu parerea dar in realitate situatia din teren sa fie diferta fata de ce ne imaginam noi.
Ar trebui sa faci o schita daca poti, aproximativa, cu structura casei (inclusiv dimensiunile aproximative, de ex: inaltimea mansardei si inaltimea camerelor pe care vrei sa la izolezi) si straturile de material, grosimile lor, destinatia fiecarui spatiu, etc.

De exemplu, in afara contextului, degeaba pui 40cm de vata la acoperis (tie nu la acoperis iti trebuie, dar ca idee) daca peretii casei nu sint izolati ... nu are sens sa izolezi excesiv podul daca restul nu e izolat.

Tot ca exemplu, la tine, daca mansarda nu e locuita si nici nu ai planuri in sensul asta si daca e izolata casa la exterior, poti aborda o solutie de mijloc, izolezi cu minim 10cm de vata acoperisul si mai pui 10 de vata pe tavanul incaperilor (daca iti permite inaltimea), practic daca podul e ceva mai bine izolat el ramane mai cald pe timpul iernii, prin urmare o izolatie mai subtire poate sa fie de ajuns intre camere si pod. Bineinteles ca izolatia e bine sa fie cat mai "groasa" dar de la un punct nu mai e fezabil financiar.
Ca sa imi sustin afirmatia, eu am facut calcule la casa mea, pentru ca vroiam sa o izolez cu polistiren de 20cm ... din calcule reiese ca diferenta de bani pentru toate costurile suplimentare pe care le implica polistiren de 20 (am facut si pentru 15cm) in loc de 10 nu renteaza, adica nu se amortizeaza in cei aproximativ 20 de ani de exploatare (teoria zice 30 de ani dar cu mesterii de la noi nu o sa aiba asa viata lunga).
Deci izolarea se face in functie de context, nu are rost sa supraizolezi daca nu se amortizeaza in maxim 10 ani, ideal ar fi in cam 5 ani sa se amortizeze o investitie de genul asta, dupa care, in restul perioadei de exploatare sa poti spune ca esti pe plus.

Izolatii de 40cm la poduri se face la casele mentionate mai sus, dar de regula acelea sint case care sunt echipate cu pompe de caldura (de regula in zone unde nu este gaz sau proprietarul nu are ce face cu banii), unde nu mai este vorba de perioada de amortizare a investitiei ci de faptul ca iarna trebuie sa ai minim 21 de grade in casa, prin urmare izolezi absolut tot ce poti cat de bine poti. Pompele de caldura nu sint chiar asa de bune cum se zice in reclame, in realitate ele au un randament foarte bun dar cantitatea de caldura livrata in casa e mica, asta e motivul pentru care se supraizoleaza ca sa nu pierzi caldura care si asa e putina. Cantivativ, evident smile.gif, la caldura este vorba de W sau kW, depinde cum vrei sa calculezi. O casa are un necesar termin, la mine daca bine tin minte a fost ceva de genul 13,x kW necesar termic (nu mai stiu exact unitatea de masura, cine e in domeniu poate sa ma corecteze) iar daca puneam polistiren de 20cm desi cheltuiam o gramada de bani plus, cu problemele suplimentare aferente, imi scadea cu aprox 0,6 kW necesarul respectiv. Adica aproape zero in termeni de costuri de incalzire.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 24 Aug 2017, 12:38
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




coolspeak.gif
Casa este de 10/11 ,peretii de 25 cm grosime,inaltimea camerelor la parter este de 2.60 m.,mansarda o sa fie locuita,eram curios daca se poate izola tavanul la parter ca am fost la cineva in timpul iernii si in mansarda erau cu vreo 5 grade mai cald ca si la parter

Attached thumbnail(s)
20170327_200419.jpg ( Size: 1.03mb ) Number of downloads: 180
20170624_203952.jpg ( Size: 942.94k ) Number of downloads: 191
20170822_205443.jpg ( Size: 889.52k ) Number of downloads: 182


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 24 Aug 2017, 13:15
Post #296


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




5 grade mai cald ca jos este eroare de proiectare a instalatiilor, abordare de incalzire, etc.
Am curaj sa fac pariu ca in momentul in care se inchid usile la mansarda la toate incaperile diferenta de temperatura o sa fie de maxim 1 grad sau poate o sa fie invers (5 grade mai putin ca jos)


Ti-o spune unu care si-a facut singur casa, recalculat toate instalatiile si care are doar 20 de cm de vata intre etaj si pod, si care are 1 grad mai putin sus fata de parter. Si da eu am izolat cu 10 cm de vata intre parter si etaj pentru ca situatia mi-a permis lejer, casa este pe structura de lemn.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosstel
post 24 Aug 2017, 14:20
Post #297


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 4 November 05




Lampard - imi place smile.gif
s-o stapinesti sanatos
deci treaba cu izolatul intre parter si mansarda e o chestie provizorie, atunci nu o fa
improvizeaza si tu pina o aduci la cheie ca ar fi pacat
a se retine, parerea mea blush.gif


--------------------
VW Caddy Furgon 2006 - B03???
I'm a simple man, I see boobs, I press LIKE!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 24 Aug 2017, 15:03
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Nu-mi dau seama din poze despre care zona e vorba, pe care vrei sa o izolezi. Eu vad si parte de etaj din poza cu exteriorul.
Te intereseaza pe zona de deasupra ferestrei "rotunde"?
Are legatura cu etajul prin interior?
Faci tavan fals acolo? (in poza 2 este zona aia?)

Ai echipa cu care lucrezi sau faci in regie proprie?

Ca exemplu, la mine este parter + etaj + o zona pod (nu fac mansarda locuibila)
Etajul este doar tencuit si am sapele turnate. Intre etaj si pod, intre grinzile de 15/15cm (cele orizontale, nu capriorii) adica tavanul etajului (sau podeaua podului) am pus 15 cm de vata minerala, urmand ca la anul, ca anul asta nu apuc sa fac tavanele din rigips, cand voi pune inca un strat de 5cm de vata, perpendicular pe cel existent, intre grinzi si rigips. Tot acolo va fi si o folie bariera de vapori (sau anticondens ... nu reusesc sa le tin minte, le tot incurc, una se pune "deasupra" rigipsului si una se pune la acoperis sub tigle - alegi denumirea corecta smile.gif ). Ulterior cand o sa am bani, intre capriori intentionez sa mai pun vata minerala de 5-10-15cm, o sa vad in functie de cum se comporta podul dupa ce termin etajul). Practic voi avea podul izolat la un nivel rezonabil si etajul fata de pod la un nivel bun.
Pentru ca etajul nu e locuit inca si deoarece comunica inca oarecumva cu podul, pe casa scarii dintre parter si etaj am facut o "plapuma" mare din folie de plastic groasa, umpluta cu vata minerala si un sistem provizoriu din profile de rigips pentru sustinere, sa nu imi plece caldura la etaj. Cand am de urcat la etaj trag plapuma aia intr-o parte, urc si o asez inapoi. Asa tin caldura la parter.
Practic intre etaj si pod circula aer, ca inca nu e inchis "ermetic" si totusi asta iarna nu am avut sub 10 grade la etaj in conditiile in care la parter era cald si bine. La etaj nu am incalzire inca.
Nu am izolatie intre parter si etaj, spun asta pentru ca sint oameni care pun (izolatie termica si/sau fonica intre etaj si parter). Nici nu voi pune, dar, in iarna daca umblam pe sapa de la etaj era "calduta" pentru ca de la parter se incalzeste toata placa de beton dintre etaje si implicit incalzeste usor de tot si sapa de la etaj.

Sper ca nu te-am ametit de cap smile.gif cu atatea povesti.


PS: Partea cea mai importanta pe care o omit oamenii si mai ales mesterii este ca nu supraizoleaza puntile termice. Degeaba pui izolatie buna spre foarte buna daca ai multe punti termice. Acelea trebuie anticipate si izolate bine, ca altfel restul de izolatie e aproape degeaba si colac peste pupaza o sa faci condens in zonele alea. Apoi mucegai ... apoi probleme de sanatate. De exemplu la mine la pod, izolatia de care ziceam mai sus de 15cm este defapt de 20cm pe conturul cu peretii exteriori. Ulteriori, in pod, in partea unde e streasina (daca iti imaginezi vazut din lateral e ca un triunghi) voi umple cu vata minerala ca apoi sa inchid, probabil cu lemn toata zona. Oricum e spatiu inutilizabil pentru ca ajungi doar pe burta in zona aia, dar, zona aia e punte termica si zona de acces pentru insecte si rozatoare.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Aug 2017, 20:52
Post #299


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Noi am pus polistiren pe tavan in casa de vacanta facuta din lemn. L-am prins atat cu adeziv cat si mecanic de scandura tavanului, dupa care l-am tencuit. Tot plafonul e tip sandwich, scandura, vata minerala de 10 si bariera anti-vapori, din nou scandura, plus dusumea de lemn in pod. Mansarda nu este inca incalzita, iarna e frig, desi in casa e cald.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lampard
post 24 Aug 2017, 22:23
Post #300


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.400
Joined: 7 April 13
From: ARAD




Despre asta era vorba.
"Nu am izolatie intre parter si etaj, spun asta pentru ca sint oameni care pun (izolatie termica si/sau fonica intre etaj si parter). Nici nu voi pune, dar, in iarna daca umblam pe sapa de la etaj era "calduta" pentru ca de la parter se incalzeste toata placa de beton dintre etaje si implicit incalzeste usor de tot si sapa de la etaj."
Multumesc Cosstel,sper sa apuc sa ma mut ca mesterii buni sunt greu de gasit iar ceilalti...
Casa a fost construita de un prieten sau asa credeam eu ca e dar mi-a dat doar bataie de cap si ca sa fie tacamul complet a gresit scarile iar acum ca sa urc la mansarda trebuie sa am grija sa nu dau cu capul de grinda diferenta de 30 cm asa ca ori sparg treptele ori sparg grinda problema e ca nu gasesc un meserias pentru ele,cand ma gandesc ca mama i-a crescut copiii...
Vreau sa izolez cu minerala sau bazaltica nu m-am hotarat,20 cm si am vazut o reclama la o folie "Isoflex "care zice producatorul ca e foarte buna,mai vad eu pana in octombrie,geamurile sunt cu 3 randuri de sticla,7 camere


--------------------
renault laguna 2003 expression,1.9dci,107cp - AR 69 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:21
Dacia