Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

US AUSTIN GP, prima cursa - 18.11.2012

sb-55-dan
post 4 Nov 2019, 14:12
Post #61


Membru si atat


Group: Members
Posts: 829
Joined: 6 July 05




Vremurile s-au schimbat, oamenii s-au schimbat. De unde sa avem cursele de altadata daca pilotii nu sunt lasati sa faca asta? Sunt convins ca am avea ce sa vedem daca ar fi lasati sa concureze la capacitatea lor.


--------------------
renault Laguna II, Laguna III 2003, 2011
Renault Laguna II Dynamique 1.9 Dci 120CP
Renault Laguna III Dynamique 2.0Dci 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 4 Nov 2019, 16:53
Post #62


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




S-au dus vremurile alea, vremurile de aur. Acum e totul mai tacticizat. Acelasi lucru e si la alte sporturi, la fotbal de exemplu. Nu prea mai e jocul ala cu 4 atacanti, cu faze spectaculoase, mai greu.
Sa ne gandim ca la F1 acum se tine cont de cata benzina consumi, sa folosesti doar 3 motoare pe sezon, etc etc.
Nu stiu ce se poate face sunt argumente pro si contra la toate, ideea e ca intr-adevar masina conteaza mai mult acum decat in epoca M Schumacher.


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 24 Oct 2021, 22:55
Post #63


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Max........ smile.gif


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 25 Oct 2021, 07:55
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Nu a fost o cursa urata dar nici foarte spectaculoasa.
Cei de la coada plutonului sau cei care au tras tare sa prinda macar un punct au facut un pic de spectacol, Alonso cred ca a fost campionul lor.In fata...Max si Hamilton au cedat pe rand locul 1 unul altuia , in final echipa si masina mai bun au hotarat care este invingatorul..MAX!
In rest...Ferrari se zbate sa prinda un nemeritat loc 3, Mclaren merge bine si cu masina dar si cu pilotii, Gasly nu a terminat cursa , Renault cu Ocon nu a facut nimic, dar depasiri la limita cu Alonso.


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 25 Oct 2021, 08:57
Post #65


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Mda, imi pare rau ca au crapat ambele masini Alpine....Ocon ca Ocon, dar Alonso inca mai are de aratat ..."lucruri". Repet ce am mai zis, tare mi-as dori sa aiba Alpine o masina buna la anul, chiar sunt curios ce mai stie "mosul". biggrin.gif

Ciudata faza cu depsirea controversata, Kimi depaseste iesind cu toate cele 4 roti de pe circuit, la limita dar a fost afara, nu cedeaza locul, nu primeste penalizare, dar cand Alonso face la fel (in mod deliberat zic eu, pe principiul...."daca el are voie, atunci si eu" biggrin.gif ), i se cere sa cedeze locul. Cum era aia: pai ori suntem golani ori nu mai suntem????

In rest....Max a condus matur, nu mai e tipul ala impulsiv fara rost, masina clar merge bine.
A pierdut startul dar strategia echipei a fost la fix. Mercedes a fost aproape dar a mutat o idee mai tarziu.

Mi-a placut din nou Dany Ric, dar cred ca poate ceva mai mult. Pilotii Ferrari au mers din nou bine....dar nu sunt "acolo", e clar ca masina nu-i ajuta asa cum ar trebui.

Mai sunt 5 curse. Previziuni pentru anul asta? Max sau Lewis?

Eu mi-as dori Max. E aproape anul asta, s-a maturizat, are masina buna, echipa buna.
Lewis a demontstrat ce a avut de demonstrat...este fara indoiala un pilot exceptional chiar daca a fost ajutat de o masina superioara.

This post has been edited by vallixx: 25 Oct 2021, 09:35


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Oct 2022, 08:58
Post #66


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Gata si cu Austin, misto cursa.

5 piloti as comenta:

1. Sainz nu m-a convins pana acum si nu o face nici in continuare. Ala-i hal de start dupa ce ai pole?
Inteleg ca dupa aia a dat Russell in el, greseala clara a lui Russell, dar din nou....ala e start?

2. Perez nu a aratat nimic deosebit. Da, cu endplate-ul spart, rupt, dar nimic notabil azi....de fapt ieri.

3. Leclerc a facut o cursa buna, dar nu e inca "acolo", Safety Car-ul l-a adus in top, macar a stiut sa ramana acolo.

4. Hamilton bun. Tot hazardul l-a adus in fata, Cu Sainz out, Perez "lovit" si cu Max cu un pit stop ratat, insa a mers bine si a scos tot ce s-a putut din masina. M-a enervat la final ca iar incepuse cu vaitaturile: Max a iesit afara in turn X.....si Y.....si el facea fix la fel, dar asta e Lewis, de aia cred ca le e si antipatic multora. Mie cu siguranta de aia.....

5. Max insa fabulos. Da, masina dominanta, fara discutie, venea peste Hamilton ca InterCity-ul de....Constanta (cred biggrin.gif), insa a devenit matur, nu mai greseste sub presiune, e bun. Merita pe deplin sa fie campion.

Naspa penalizarea lui Alonso.....si extrem de ciudate decizii si la FIA. Ne-am vaitat de Massi dar nici cu Suleyman asta tongue.gif nu-mi e frica. Ce treaba are cu siguranta, un endplate rupt la Perez sau o oglinda la Alonso. Si daca totusi, in mod aberant, consideri ca are....atunci de ce pentru unii dai sanctiune si pentru altii nu?

This post has been edited by vallixx: 24 Oct 2022, 09:47


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Oct 2022, 10:16
Post #67


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 24 Oct 2022, 08:58)
Ce treaba are cu siguranta, un endplate rupt la Perez sau o oglinda la Alonso. Si daca totusi, in mod aberant, consideri ca are....atunci de ce pentru unii dai sanctiune si pentru altii nu?
*


Pai pentru endplate rupt l-au bagat pe doua ori sezonul asta pe Magnussen fortat la pit. In cursa de azi erau doi care de, se luptau pentru puncte si loc pe podium, asa ca pe astia nu i-au chemat.

Mi-a parut rau de Mick, sincer, aia de la Haas is tanpeeti cu diploma. Era cu un loc in fata lui Magnussen, asa ca l-au chemat pe Mick la boxe, i-au dat un alt rand de hard-uri, si l-au trimis sa se spele cu ele pe cap, ca la altceva nu mai pot fi bune hard-urile in ultimul stint. Pe Kevin l-au tinut pena la final cu mediile, ca sa pupe si el doua puncte... Puteau fi patru puncte, daca il tineau si pe Mick, da' cred ca le-ar fi stat in gat sa termine Mick in fata lui Kevin.

Si masina aia se vede inca o data ca e un parci cu roti... Pe linia dreapta, cu DRS-ul deschis, se desprindea trenul DRS de el. Ii prindea inapoi pe zona virajata, ajungeau pe linia dreapta, iar se departau de el, rinse, repeat...


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 Oct 2022, 14:18
Post #68


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Asa au patit si Leclerc si Hamilton....cu DRS-ul deschis si ii pierdea Max pe drum. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Oct 2022, 15:08
Post #69


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Da mai, da' macar in fata lor era masina echipei campioane, in fata lui Mick erau alte pocnitori pe roti, AlphaTauri si McLaren. La Monza fusese aceeasi faza, Latifi se departa de Mick pe liniile drepte, asta recupera pe viraje, si la Monza nu-s prea multe de-astea. Deci mna, aerodinamica ar mai fi avut poate de unde s-o ia la pila.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurocristi
post 29 Oct 2022, 08:58
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 16 May 07
From: Oradea




Alonso și-a recuperat punctele după apel.
Foarte slab arbitrajul în F1 nu că a fost vreodată extraordinar.
Într-o vreme FIA se traducea Ferrari International Assistance.


--------------------
logan ambition 2005
membru proaspat dar experimentat in auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Oct 2023, 10:09
Post #71


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Gata si americutza.....

Despre castigator...ce sa mai zici, ii face Max pe toti din toate pozitiile. Acum de pe 6. Si echipa e brici la strategie, au mutat imediat cand a fost nevoie, ca sa acopere stop-ul lui Norris, deci merg toate ca unse, n-ai ce sa le faci anul asta....si cred ca inca cativa ani.

Despre Perez, se tot vehiculeaza Ricci la anul. Eu cred ca ar fi o greseala, eu nu cred in Ricci. Asta daca e pe bune, daca e doar sperietoarea pentru Checo, atunci e altceva.

Lewis a mers bine bine....chiar mi-a placut. Russell, pierdut prin spatiu, ambele masini Ferrari la fel. Ba chiar Leclerc a pierdut pole-ul in primii metri. In sprint l-a ingesuit Max, in cursa i-a dat rusinica Lando.

Astept inca prima victorie a lui Lando, cred ca o asteapta si el.....dar se cam lasa asteptata. Nu ii sunt mare fan, dar merge bine, ar merita.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Oct 2023, 13:44
Post #72


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(vallixx @ 23 Oct 2023, 11:09)
sperietoarea pentru Checo

Checo ar avea probabil nevoie de un psihoterapeut priceput, cred ca are un blocaj serios pe partea asta de prea mult timp.
L.e.: acu' am vazut, HamHam si Lec au fost descalificati.

This post has been edited by maho: 23 Oct 2023, 14:31


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:54
Dacia