Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme dupa schimburile de ulei ai filtre., Mers sacadat și zgomotos

Arnoldutz
post 3 Dec 2023, 15:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 December 12




Va salut, cu respect. Editez postarea ca era prea lunga. Așadar, dețin un Renault Kadjar, 1.6 4x4 , an fabricație 2016, cumpărată în vara, SH, verificata pe toate site-uri disponibile, inclusiv în rețeaua Renault. Excelenta masina, 143 k km. Acum o luna am zis sa fac schimburile de ulei/filtre la toate sistemele. Adica ulei+filtru motor, ulei cutie viteze, ulei cutia de transfer, ulei grup, filtru motorină, și nu mai merge cum trebuie. Sacadeaza, întrerupe în mers, nu merge liniar , merge ca subturata ( am revenit la filtrul de motorina vechi, am scăpat de subturat și lipsa de putere dar a rămas cu acea sacadare si uneori se simte ca o fortare in a trage ) și ceva huruie, ma gândesc ca de la cutia de viteze ( ca si acolo am schimbat uleiul) ori de la 4x4, căci face un vajait când este în frana de motor, sau iau piciorul de pe acceleratie . La viteze între 80 - 110 km/h. Dacă reapăs accelerația nu mai vâjâie. Dacă calc ambreajul la fel nu mai face. E ca un sirenaj. Ce o fi făcut mecanicul gresit? Nu am făcut decât schimburile , nimic alta intervenție. Toate au fost marca MAN.

This post has been edited by Arnoldutz: 3 Dec 2023, 17:37


--------------------
Citroen Citroen 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 14:55
Dacia