Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Retusuri vopsea

octavianf
post 30 Aug 2004, 09:16
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Am un Daewoo Espero de vreo 5 ani. Oricum am ajuns la concluzia ca daca il vand, pierd destul de mult. Masina e in stare buna si o folosim pentru drumuri in afara Bucurestiului.
Am constatat insa ca ar fi nevoie de un mic tratament general al vopselei masinii, plus retusarea unor mici zgaraieturi. De aceea va intreb pe voi:
1. Recomandati un tratament al vopselei la o firma specializata? Un polisat? Nu prea ma pricep si de aceea va intreb. Ati mai facut asa ceva? Unde si la ce bani?
2. Daca merg pe varianta sa o fac eu, ce presupune aceasta? Ce trebuie sa cumpar? Ce accesorii si consumabile mi-ar trebui?

Sincer sa fiu. mi-ar place sa ma ocup personal. Am si unde sa fac operatia.


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 30 Aug 2004, 23:34
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi iti trebuie polish in primu rand ! acu poti sa iei mai multe tipuri care se gasesc prin supermarketuri benzinarii etc ! de preferat ar fi sa te duci la un magazin specializat sa iti iei polish multistrat ! sunt mai multe tipuri de solutii care se aplica succesiv ! iti mai trebuie o masina foarte curata , niste smirghel de granulatie ffffffffmica un flex peria de polisat pt flex si cateva carpe moi de bumbac ! se poate si la mana dar dai de inebunesti ! mai bine te duci la un service dai 100 euro si o poliseaza aia de ii vine rau ! retusuri la vopsea ( pt zgarieturi adanci ) nu se pot face decat cu un pic de chit si vopsea !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 Aug 2004, 08:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Polishurile astea "profesionale" de 100 de euro, facute cu substante si scule profesionale, se mentin in timp, sau dupa doua-trei spalari masina devine din nou cum era?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 31 Aug 2004, 08:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Eu nu te-as sfatui sa o polisezi singur, cel putin nu cu flexul cu perie speciala. Flexul folosit la polis are turatia mult mai mica (sau reglabila) decat unul obisnuit. La viteza de rotaie normala a unui flex obisnuit, risti sa lasi numai dire pe masina. Mai bine o duci undeva sa ti-o poliseze cineva care se pricepe. Eu am dus-o la polisat de doua ori pana acum si pot sa-ti spun ca tipul care a polisat-o mi-a scos si niste zgarieturi facute de o mata care a patinat nintel cu ghearele pe capota mea. Daca tot ai loc unde sa faci operatia, vorbeste cu un pusti de la o spalatorie unde se polisheaza, sa vina acasa sa ti-o poliseze si in loc de 100 E platesti aprox 1 mil pt aceeasi treaba. (eu asa am facut). Si pustiul care mi-a facut-o mi-a zis ca iese mult mai bine la mana decat cu flexul, doar ca e mai mult de munca.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 31 Aug 2004, 09:05
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




OK, dar presupunind ca faci treaba ca la carte, cu flex special de polish (sau cu mina, daca zici ca iese mai bine), cu un polish scump din nu stiu cite straturi, etc., efectul este durabil, sau se duce dupa citeva spalari?


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 31 Aug 2004, 09:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




polisul iti ia un strat subtire de vopsea. Efectul este durabil... ceea ce se ia dupa 2-3 spalari este ceara pe care ar trebui sa ti-o dea dupa polis.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 31 Aug 2004, 20:21
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




polisul dat are aceesi caracteristica precum o vopsea noua ! nu se duce la spalat ! partea nasola este ca la fiecare polish ti se duce un strat de vopsea ! ideea e ca dupa al treilea polisat ajungi la primer adika la tabla de unde nu mai iesi decat cu vopsea ! nu confundati ceara de lustru cu polishul ! si mai e o treaba ! nu este indicat sa se aplice astfel de solutii mai mult de o data pe an !
si da flexul trebuie sa fie cu turatie variabila !
ai grija sorin n !
masina mea este foarte zgariata dar totusi nu am polishato din motivele de mai sus ! mai bine o las asa si o polishez peste un an !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 1 Sep 2004, 09:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Cam la un an am polisat-o si eu... masina mea are 2 ani fara 2 luni iar polisul este indicat o data pe an. Nu intotdeauna la polis ti se ia un strat de vopsea, depinde de scop. Daca scopul este acoperirea unor zgarieturi de suprafata, atunci da se ia un strat subtire de vopsea.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 1 Sep 2004, 20:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




ploishul nu are alt scop decat scoaterea zgarieturilor de suprafata ! varianta in care dai ,,polish'' pt luciu se numeste ceruire si se bazeaza in general pe ceara de carnauba . la orice interventie cu polish ti se ia vopseaua vrei nu vrei !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 1 Sep 2004, 22:38
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




bai ce tot spuneti voi cu se ia vopseaua ?
pai vopseaua se afla sub stratul de lac daca vrei sa iei vopseaua trebuie sa indepartezi lacul , iar daca ai facut asta in 2 luni ti se umfla vopseaua pe masina, plus ca masina arata ca o dacie din aia din 70 matuita de vreme.
Polish si restaurare a suprafetei vopselei : Curatarea speciala/decontaminarea cu argila curatitoare pentru indepartarea depunerilor( bitum, lipituri, insecte) sau lustruirea cu polish sau slefuirea cu compound a intregului vehicul.
Dupa care se poate aplica o protectie paint sealant sau se poate aplica ceara de Carnauba.
In nici un caz nu se ia vopseaua.
Polishul profesional se face cu masini speciale sau cu bormasina daca nu ai dar cu flex categoric nu ( ala se foloseste la taiat diferite chestii).
Polishul este de multe feluri si in functie de culoare si starea vopselei se aplica un anumit tratament .
Iar daca e asa cum spuneti cate straturi de vopsea are masina ? Daca la al 2 lea polish insita ala mai mult ce face ajunge la grund sau tabla si masina o sa arate ca o zebra sau cum?


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 2 Sep 2004, 09:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Ai dreptate... este vorba despre stratul de lac, nu de vopsea.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 2 Sep 2004, 10:46
Post #12


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




mai nou, din cate shtiu eu, lacul este amestecat cu vopseaua, asha ca pana la grund stratul este uniform lucios...
repet, din cate shtiu eu... :roll:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 2 Sep 2004, 21:32
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Da sunt mai multe procedee , o masina de firma care se respecta se vopseste electrolitic in baie ( vopsea + lac ) si in final mai are un strat de lac + intaritor mai gros pentru protectie impotriva agentilor atmosferici.
Dar daca tu vopsesti masina pe la vopsitorii aici se da vopsea si dupa aia la final start de lac .
La polish am auzit ca ar fi cei mai buni cei de la expert auto ( bine un pic cam scump dar cei mai tari) , nu am fost personal dar sunt foarte laudati.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 2 Sep 2004, 23:52
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




io am asistat la o operatie de polisare completa la serus ! produsele erau 3m iar ce a facut tipu a fost sa spele masina sa o smirgheluiasca pe toata de era matuita toata si apoi sa o frece cu 3 tipuri de solutie pana a iesit bestiala! daca la smirgheluirea aia nu s-a luat un strat de vopsea atunci eu imi tai o mana ! de ce credeti a nu este recomandat polishul mai mult de o data pe an ( ala nasol) si o data la 3 ani ala meserias !
am vazut un test la mercedes prin care se dovedea ca spalatul mai mult de 6 ori pe an al masinii duce la fu.....ea vopselei !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 3 Sep 2004, 09:00
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




pai gandeste-te si tu ... daca spal masina de 6 ori pe an inseamna o data la 2 luni. pai la praful care e in bucuresti ar insemna sa nu mai vad culoarea masiinii smile.gif


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikoro
post 3 Sep 2004, 10:30
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 24 May 04
From: Timisoara




Se pune si ploaia? Tot spalare este.
Eu o spal cu spuma. Credeti ca are ceva sau ar trebuia sa maresc intervalul intre doua spalari?


--------------------
Megane II Sedan 1.5dci 80 CP, 2004
Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 3 Sep 2004, 20:24
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




testu era pt tari cu apa calda ! e clar ca la noi se face muci in cateva zile ! in afara se murdareste muuuuuult mai greu ! iar vopseaua care se da pe masini se da cu pistolul si nu electrostatic ( la reno) . si nici nu are decat un strat foarte subtire de lac ! adikatelea de economie daia ! plus ca primerul se de prin scufundarea caroseriei in baie !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 3 Sep 2004, 21:35
Post #18


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




ma indoiesc ca nu sunt vopsite electrostatic. sincer. de unde ai informatiile astea?


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 3 Sep 2004, 23:24
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




am vazut niste imagini din fabricile renault ! acelasi procedeu e valabil si la dacia ! se poate sa existe si incarcare electrostatica dar nu am vazut foarte multe detalii ma intelegi ! se vedea mare cum se scufunda barca si se ridica barca !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 4 Sep 2004, 03:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




din cate stiu eu asa se face cu strat final de lac dar nu are rost sa ne contrazicem pana nu vine unul care lucreaza la dacia sau renault sectia vopsitorie sa spuna.
Iar cu smirghelul sa sti ca o sa imi fac drum in buc macar sa vad o masina polishata la smirghel.
nu ca as baga-o eu pe a mea acolo doamne fereste mai bine sa nu luceasca.
Desi eu tind sa cred ca matuiala era de la pasta aia alba abraziva.


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 6 Sep 2004, 08:58
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Multumesc pentru opiniile formulate pana acum.
As vrea si eu niste recomandari de firme care fac asa ceva si niste preturi.
Sau alte idei....


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:38
Dacia